Close

خانه شیخ بهایی، خانه علم، عرفان و زیبایی در اصفهان!

4.7
از 6 رای
در این نقطه از ایران، زیبایی و عرفان درهم آمیخته است! +تصاویر
  • 8 بهمن 1398 08:00
  • 3
  • 29K

در استان اصفهان، محله ی شهشهان و پشت مسجد عتیق، بناهایی وجود دارد که دنیایی از علم، تبحر و دانش در آن نهفته است. پیشنهاد امروز ما دیدن یکی از این بناها است که شما را با تاریخ آن روزگار بیشتر آشنا خواهد کرد. خانه شیخ بهایی، مقصد ایرانگردی امروز ماست، پس همراهمان باشید.

خانه شیخ بهایی

بهاءالدین محمد بن حسین عاملی معروف به شیخ حکیم، فقیه، عارف، منجم، ریاضیدان، شاعر، ادیب، مورخ و دانشمند نامدار قرن دهم و یازدهم هجری است که در دانش‌های فلسفه، منطق، هیئت و ریاضیات تبحر داشت. در حدود ۹۵ کتاب و رساله از او در سیاست، حدیث، ریاضی، اخلاق، نجوم، عرفان، فقه، مهندسی و هنر و فیزیک بر جای مانده است. به پاس خدمات وی به علم ستاره‌شناسی، یونسکو سال ۲۰۰۹ که مصادف با سال نجوم می‌بوده نام وی در لیست مفاخر ایران ثبت گردید.

خانه شیخ بهایی

اما بنایی که ما قرار است به شما معرفی کنیم خانه شیخ بهایی است که متعلق به منزل عمه شاه عباس (مریم سلطان بیگم) بود، پس از آن، شاه عباس این بنا را به شیخ بهایی واگذار می‌کند نام این خانه در کتاب زندگی شاه‌عباس تألیف دکتر نصرالله فلسفی نیز آمده است.

خانه شیخ بهایی

بنای خانه شیخ بهایی شامل اندرونی و بیرونی، یک حیاط مستطیل شکل و فضاهایی همچون آیینه خانه، اتاق پنج دری، مطبخ و...که دارای تزیینات نفیس در زمینه مقرنس کاری، گچ بری و آیینه کاری می باشد. که در طی سال های اخیر مرمت و بازسازی شده است. در ادامه شما را به تماشای تصاویر دیگری از خانه زیبا دعوت می‌کنیم.

خانه شیخ بهایی

خانه شیخ بهایی

خانه شیخ بهایی

خانه شیخ بهایی

نظرات کاربران (3 نظر)

× در حال پاسخ به:

mehrazam 10 بهمن 1398 ساعت 10:06

چقدر زیباواصیل

نیلوفر ورزش نژاد 8 بهمن 1398 ساعت 12:52

چقدر این خانه زیباست. ممندن بابت معرفی

علی شهریاری 8 بهمن 1398 ساعت 10:59

((مردان خدا پرده پندار دریدند یعنی همه جا غیر خدا یار ندیدند))
حکایت زندگی و هنر و زوق اجداد اون دوران ماست که خیلی برای ما درس آموز هست