Close

ماجراجویی در جاده ابریشم؛ مستندی جدید از جوانا لاملی

4.5
از 182 رای
ماجراجویی بازیگر زن انگلیسی در ایران!
  • 21 مهر 1397 07:00
  • 10
  • 193.7K

در داستان‌های تاریخی نام شاهراه‌های بسیاری آمده است اما هیچ‌کدام به اندازه‌ی جاده ابریشم شهرت و اهمیت نداشته است. در جاده ابریشم فقط طول مسیر ۶۴۰۰ کیلومتری و عبور از کشورهای مختلف آن را معروف نکرده است، بلکه قدرت نهفته در آن که دنیای غرب و شرق را در قرون وسطی به هم متصل می‌کرد بر اهمیت آن می‌افزود. جوانا لاملی (Joanna Lumley) بازیگر و هنرمند معروف بریتانیایی برای ساخت یک مستند درباره جاده ابریشم، به چند کشور تاریخی و مهم در این مسیر سفر کرد و حالا مستند ۴ قسمتی سفر به جاده ابریشم  او با نام «Joanna Lumley’s Silk Road Adventure»  از کانال itv در حال پخش است. در بخشی از این مستند زیبا، جوانا لاملی به ایران هم سفر می‌کند. در این مطلب نقل قول‌هایی از جوانا لاملی را درباره کشورهای معرفی شده در این مستند مرور می‌کنیم. جوانا درباره این سفر یک ماهه خود می‌گوید: این یک ماجراجویی شورانگیز بود، من واقعاً عاشقش شدم.

ماجراجویی در جاده ابریشم؛ مستندی جدید از جوانا لاملی

ماجراجویی در جاده ابریشم؛ مستندی جدید از جوانا لاملی

ازبکستان شگفت‌انگیز

من به این فکر می‌کردم ازبکستان چه شکلی خواهد بود؟ تصورم این بود با بناهای قدیمی، شترها و چیزهای قدیمی دیگر مواجه شوم اما ازبکستان پیشرفته‌تر از انتظارم بود. بلوارها، خیابان‌های درختکاری شده، خانه اپرا، ساختمان‌هایی با معماری عالی، ازبکستان شگفت‌انگیز و زیبا بود، آنچنان که خط بطلانی بر همه تصوراتم کشید.

ماجراجویی در جاده ابریشم؛ مستندی جدید از جوانا لاملی

ماجراجویی در جاده ابریشم؛ مستندی جدید از جوانا لاملی

اشتیاق برای ایران

والدین من بسیار به ایران سفر کردند. پدرم در لاهور متولد شده است (دوران استعمار) که اکنون جزو پاکستان است اما آن زمان متعلق به هند بود و پدربزرگ و مادربزرگ مادری من هم در آن زمان به ایران سفر کرده بودند. مادربزرگم که به کشورهای زیادی سفر کرده بود می‌گفت «اگر قرار باشد جایی برای زندگی انتخاب کنم ایران است» همه این سوابق باعث می‌شد نتوانم برای دیدن ایران صبر کنم.

ماجراجویی در جاده ابریشم؛ مستندی جدید از جوانا لاملی

ماجراجویی در جاده ابریشم؛ مستندی جدید از جوانا لاملی

عشق کردن در گرجستان

کوهستان، هوای پاکیزه، خلوتی و ... ما باید به تفلیس می‌رفتیم اما من به فکر ماندن در بلندای کوه‌ها بودم. البته تفلیس هم طلاست. اگر می‌توانید حتماً به آنجا بروید. من امیدوارم عده زیادی به گرجستان بروند چون کار سختی نیست. اینجا یک کشور فوق‌العاده برای ماجراجویی است.

ماجراجویی در جاده ابریشم؛ مستندی جدید از جوانا لاملی

ماجراجویی در جاده ابریشم؛ مستندی جدید از جوانا لاملی

این مستند در ۴ قسمت تهیه شده است که قسمت سوم آن به ایران پرداخته است.

 

منبع: telegraph.co.uk

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (10 نظر)

× در حال پاسخ به:

بلوت 9 دی 1398 ساعت 12:35

مستند هایی شبیح این هستن اونارو هم بزارید اگه دانودشم باشه چه بهتر تشکور

امیر 21 فروردین 1398 ساعت 10:43

کلاً غیر از چند جای معروف و بنام، بیشتر جاهای تاریخی ایران نیمه خرابه، کاهگلی و درب و داغون و بی رنگ و لعابه.

Amir Mohammad 26 بهمن 1397 ساعت 07:40

جالب بود وجای بسی خوشحالی که علاقمندان به تمدن و فرهنگ ایران مسیر زیادی درنوردیده به ایران اسلامی پای نهاده و موجبات معرفی این تمدن را فراهم می نمایند.

نور 17 بهمن 1397 ساعت 12:10

دوست عزیز اون عکس متعلق به ؟آتشکده ی بزرگ پارس بر بلندای کوه مقدس آتشکده ی خاموش می باشد در چند هزارسال پیش ایرانی ها علاوه بر بیرون کشیدن آب از دل زمین توسط مهندسان قنات ؛با علم مهار گاز نیز آشنایی داشتند و در این اثر مهم که هنوز آثاری از اون بجا مونده ایرانیان با ساخت لوله های سفالین گاز رو به منازل و خانه های خود در اطراف این کوه رساندند و هر خانه دارای یک آتش مقدس بدون دود و هیزم در آتشدانی بنام تشگاه یا تژگاه بوده که هنوزهم باگذشت این همه سال و بی مهری ما و دست اندرکاران بخشی از شکوهش رو تونسته حفظ کنه باشد که گذشته خود را خوب بشناسیم و فقط به دنبال داستانهای خیالی نباشیم حقایق و واقعیت هارو بازخوانی کنیم تا درک صحیحی از خود و گذشته ی پرشکوهمان داشته باشیم تا آینده ی درخشانی را برای خود ودیگران رقم بزنیم.عزیزان بدبخت ترین انسانها کسانیند که تاریخ خود را فراموش کنند یا دیگران با غرض و مرض تاریخی دروغین برایشان بسازند .آیا میدانستید بعداز اشغال ایران توسط اسکندر و سپاهش یونانی ها مارو میخاستند کاملاًاز تاریخ پاک کنند و هرجاهم نامی از اجدادمان به میان میامد مارو با بربرها قیاس میکردند امّا بزرگی تاریخ ما و خدمات ما به بشریت و ملل دیگر از مهندسی گرفته تا آداب کشورداری و حقوق بشر و ....این مجال رو ازاونها گرفت و امروزه اذعان به بزرگی و مجد ما غیرقابل انکاره اونها میدانند ما هروقت اراده کرده ایم و گفته ایم ما میتوانیم واقعاًبه آن رسیده ایم امروز تمام دنیا میداند که شیر غرّان ایران در حال بیدارشدن است و روزی باز پرچم کاویانی بر بلندای سپهر خوش خواهد درخشید هرچند به بهانه ی این و آن سدبسازند که جلوی حرکتمان را بگیرند امّا ما فرزندان آریوبرزنیم ما فرزندان نادریم ما فرزندان شاهپوریم ما فرزندان ایران زمین اهورایی هستیم با عشق به حیدر کرار. یاهو

محمدعلی 16 بهمن 1397 ساعت 07:48

به نظرم مستند خوبی خواهد بودوارزش چندبار دیدن دارد.

عبداله زاده 13 بهمن 1397 ساعت 10:58

از نظر شما خرابه است ولی از نظر خیلی ها آنقدر ارزش دارد که کیلومترها برای دیدنش سفر کنند و همان لذتی که شما از تجملات و ظروف و غذا و رود و جنگل می برید خیلی ها از دیدن این خرابه ها می برند.

ف.م 8 بهمن 1397 ساعت 09:22

چرا به ایران که رسیده یه عکس از یه خرابه که اصلا معلوم نیس کجاس گذاشته؟!!
تعریف از ایرانشم بیشتر بخ خاطرات مادربزرگش برمیگرده تا اطهار نظر خودش
لااقل نویسنده میتونست تو گزینش عکسهایی که ایشون از ایران داره سلیقه به خرج بده .به نطر من مغرضانه بوده

نچرخنده 28 دی 1397 ساعت 08:12

سپاس!

حسین 11 دی 1397 ساعت 02:56

جالب بود

امیر 9 آذر 1397 ساعت 12:24

سلام خیلی جالب بود متشکرم