Close

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی، تلفیق هنر و تاریخ در رشت

4.5
از 24 رای
بزرگ مرد کوچکی که تاریخ را متحول کرد! +تصاویر
  • 7 فروردین 1398 08:00
  • 8
  • 82.8K

رشت، علاوه بر خیابان‌های خاطره‌ساز و آب و هوای بی‌نظیرش، مامن یکی از بزرگترین مردان تاریخ ایران زمین نیز هست. اگر در تعطیلات نوروز، گذارتان به رشت افتاد، به او سر بزنید. در این بخش، قصد داریم تا شما را به آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی دعوت کنیم که فضای زیبا و مخصوصی هم دارد. در ادامه، همراه ما باشید، شاید تصمیم گرفتید که به این آرامگاه که تاریخ و زیبایی را یکجا در دل خود دارد، سری بزنید. آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی معروف به سردار جنگل در جنوب شهر رشت و در محله‌ی سلیمان داراب، در میان بقعه و گورستان سلیمان داراب واقع شده است و از جمله مکان های دیدنی شهرستان رشت به شمار می آید. اما این آرامگاه چه ویژگی به خصوصی دارد؟

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی

یونس سرایی مشهور به میرزاکوچک خان متولد 1257 و مبارز انقلابی و رهبر جنبش جنگل بود که به اعتراض به تمامیت ارضی ایران قیام کرد. او فرزند میرزا بزرگ بود و 2 خواهر و دو برادر به نام های کربلایی خانم و سارا خانم و محمدعلی و میرزا رحیم خان داشت که همه‌ی این افراد بعد از میرزا کوچک خان فوت کردند. وی در تاریخ 11 آذر ماه 1300 بر اثر شکستی که خورده بود به جنگلهای گیلوا گریخت و بر اثر سرما جان باخت.

آرامگاه میراز کوچک خان جنگلی

آرامگاه میرزا کوچک خان یک هشت ضلعی منظم از اشکال هندسی است و به مساحت ۴۰ متر مربع و ارتفاع ۹ متر ساخته شده است. عناصر تشکیل دهنده‌ی آن عمدتا آجر، کاشی، سفال و چوب است که همگی از مصالح بومی می باشند. ساخت این بنا در کنار فضای سبز درختان کهنسال اطراف بنا یادآور جنگل و متناسب با روحیات مبارز میرزا کوچک خان می تواند باشند. در اطراف قبر میرزا کوچک خان جنگلی، اجساد مجاهدان جنگلی دفن شده است که اسامی آنها بر روی سنگ قبر آنان حک شده است همچنین مزار شاعر بلند آوازه و مردمی گیلان، شیون فومنی نیز در کنار آرامگاه میرزا کوچک خان قرار دارد.

آرامگاه میراز کوچک خان جنگلی در رشت

آرامگاه میراز کوچک خان جنگلی در رشت

آرامگاه میراز کوچک خان جنگلی در رشت

آرامگاه میراز کوچک خان جنگلی در رشت

آرامگاه میراز کوچک خان جنگلی در رشت

آیا قصد سفر به رشت را دارید؟ پیش از این، آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی را از نزدیک دیده بودید؟

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (8 نظر)

× در حال پاسخ به:

نسیم 14 آذر 1398 ساعت 16:01

میرزا کوچک خان، نماینده روح بزرگ و غیرت ایرانیان ذلت ستیز است. روحش شاد

حکیم 8 فروردین 1398 ساعت 11:48

سلام
رضا خان خبیث که با خواست انگلیس ها شاه شد قاتل این بزرگ مرد است

علی 8 فروردین 1398 ساعت 00:34

اشتباه کرده اند که مبارزه اش را در گلوله دیده وروی سنگ قبرش نوشتند .میرزا بزرگ بود و بالاجبار بخاطر مبارزه با تجاوزگران دست به اسلحه برد .با این نوشته روی سنگ قبرش کوچکش کرده اند

جواد 7 فروردین 1398 ساعت 11:46

ایشون همون نیست که میخواست جمهوری گیلان رو برپاکنه؟؟؟؟؟ عایا/؟؟؟