Close

هلندی‌ها با سقف سبز ایستگاه‌های اتوبوس به کمک زنبور‌ها آمدند!

4.4
از 5 رای
این شهر با سقف‌های پر از گلش، به زنبورها کمک کرد! +تصاویر
  • 16 شهریور 1398 12:00
  • 2
  • 2K

با توجه به کاهش جمعیت زنبورهای عسل، یکی از استان‌های هلند (Holland) اکوسیستم جدیدی را برای کمک به این موجودات گرده‌افشان طراحی کرده است. استان اوترخت (Utrecht) هلند با تبدیل بیش از 300 ایستگاه اتوبوس به ایستگاه‌هایی با سقف سبز، راه‌حل جدیدی را برای تعامل با محیط‌زیست در محیطی شهری به وجود آورده است.

اوترخت چهارمین شهر بزرگ هلند است و 316 ایستگاه اتوبوس این شهر به‌وسیله سقفی از گل پوشیده شده است، همچنین نورپردازی LED و نیمکت بامبو از دیگر اجزای تشکیل‌دهنده ایستگاه‌های اتوبوس این شهر هستند. سقف‌های سبز علاوه بر اینکه برای استفاده زنبورها و حفظ تنوع زیستی مفید هستند، با ذخیره آب باران و جذب گرد و غبارهای ریز به محیط‌زیست شهری کمک می‌کنند.

هلندی‌ها با سقف سبز ایستگاه‌های اتوبوس به کمک زنبور‌ها آمدند

سقف‌های سبز ایستگاه‌های اتوبوس اوترخت عمدتا از گیاهان ناز (با نام علمی Sedum، گیاهانی هستند که آب را در برگ‌های گوشتی‌شان ذخیره می‌کنند) پوشیده شده‌اند. گیاهان ناز به نگهداری کمتری احتیاج دارند و زنبورها را نیز به‌وسیله گل‌هایشان جذب می‌کنند.

ایستگاه‌های با سقف سبز فقط یکی از اقدامات اوترخت برای مقابله با تغییرات آب و هوایی است. آن‌ها طبق برنامه‌ریزی باید تا سال 2028 حمل‌ و نقلی بدون انتشار کربن داشته باشند و تا پایان سال 2019، 55 اتوبوس برقی را به ناوگان خود وارد می‌کنند. همچنین مسئولان شهر اوترخت برای ترمیم مسیرهای دوچرخه‌سواری، سرمایه‌گذاری زیادی را انجام داده‌اند. قرار است در سال 2020 آزمایش جالبی صورت گیرد، طی این آزمایش از صفحه‌های خورشیدی نصب‌ شده در مسیر دوچرخه‌سواری، برای تولید انرژی استفاده خواهد شد. در صورت اقتصادی بودن، این طرح گسترش پیدا خواهد کرد.

هلندی‌ها با سقف سبز ایستگاه‌های اتوبوس به کمک زنبور‌ها آمدند

مواردی که گفته شد می‌تواند نمونه‌ای از یک شهر نوآور و نقطه شروعی برای ایده پردازی سایر مراکز شهری در حوزه محیط‌ زیست باشد. مسئولان اوترخت تمایل دارند شهروندان نیز به‌صورت خودجوش درگیر مسائل محیط زیستی شوند؛ بنابراین آن‌ها به کسانی که سقف منازل خود را به سقف سبز تبدیل کنند، در تامین مالی این کار کمک می‌کنند.

به نظر شما چه زمانی تغییراتی این‌چنین در کشور و شهر‌های ما نیز آغاز می‌شود؟

هلندی‌ها با سقف سبز ایستگاه‌های اتوبوس به کمک زنبور‌ها آمدند

هلندی‌ها با سقف سبز ایستگاه‌های اتوبوس به کمک زنبور‌ها آمدند

هلندی‌ها با سقف سبز ایستگاه‌های اتوبوس به کمک زنبور‌ها آمدند

 

منبع: mymodernmet.com

نظرات کاربران (2 نظر)
ریحانه 17 شهریور 1398 ساعت 00:57

آفرین به این ایده و راهکار عالی شون

خوش به حال مردمشون که همچین دولتمردانی با خرد دارند،کاش شهردار های ایران هم یه فکری به محیط زیست بکنن

گل بانو 16 شهریور 1398 ساعت 12:43

چقدر عالی

× در حال پاسخ به: