Close
ارومیه
ادریس بهرام پور
نقدها:
گزارش
ارومیه, از خوش آب و هوا ترین شهرهای ایران.
(راضی)
توصیه شده توسط کاربر

ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی است. از شهرهای خوش آب و هوای کشور, مخصوصا در تابستان ها که بیش از چند روز واقعا گرمای شدید را اینجا تجربه نخواهید کرد.
ارومیه از قدیم الایام محل زندگی اقوام و مردمانی با زبان و فرهنگ های متفاوت بوده است و امروزه هم دارای جمعیت حداکثری تورک آذری و کورد های کرمانجی و اقلیت های ارمنی و آشوری است.
بیشتر جاذبه های گردشگری شهر ارومیه در اطراف شهر و مربوط به جاذبه های طبیعی است که فهرست آنها براحتی از اینترنت قابل دسترسی است. نوشتار زیر حاصل زندگی چهار ساله در این شهر است.
مردم ارومیه, مخصوصا قشر بازاری بسیار خوش برخورد و خوش اخلاق هستند. از رفتن داخل مغازه ها مخصوصا در محله های مرکزی شهر مانند خیابان امام و مرکز و اطراف بازار لذت خواهید برد. حتی اگر چیزی نخرید برخورد فروشنده ها واقعا خوب است. حتما امتحان کنید.
شهر را می شود به دو بخش شمال رودخانه شهرچای که بخش قدیمی تر شهر و جنوب رودخانه شهرچای که بخش جدید تر شهر است تقسیم کرد.
بیشتر آثار البته معدود تاریخی مانند بنای سه گنبد و بازار و میدان ایالت و ساختمان های اطراف و...در بخش شمالی شهر هستند. در این بخش مقداری ترافیک و شلوغی در ساعات شلوغ وجود دارد.
بخش جنوب رودخانه که با 5 پل به بخش شمالی وصل است پر از رستوران های خوب و خیابان های عریض تر و کلا محله های تر و تمیز تر و جدید تر است.
عابر گذر زیبای خیام, خیابان امام و بازار رو حتما ببینید.
از سرگرمی های مورد علاقه مردم رستوران است ! این را از تعدد بسیار غیر متعارف و زیاد رستوران ها در سطح شهر متوجه خواهید شد. اصلی ترین و عادی ترین غذایی که در شهر فروخته میشه و قیمت مناسبی هم داره و همه جا یافت میشه کباب تورکی یا دونر کباب است. بهترین هایش را در بلوار امام علی, خیابان استادان و تفرجگاه بند خواهید یافت.
رستوران های غذای تورکی (ترکیه) در شهر بسیار زیاد اند. و تقریبا به اندازه قورمه سبزی اینجا اسکندر کباب گیرتان خواهد آمد.
در این میان رستوران کشکول در خیابان برق بهترین و با کیفیت ترین غذاهای ایرانی را در شهر ارومیه دارند ! واقعا خوبه اینجا رو حتما در سفر به ارومیه امتحان کنید.
اگر اهل فست فود و پیتزا باشید باز هم گزینه های بسیار و براستی خوبی روی میز خواهید داشت. بهترین پیتزا ی شهر پیتزا ست در خیابان امین است, پیتزا ریکو و پیتزا بورا هم در درجات بعدی به نظر من قرار دارند.
بهترین جاذبه طبیعی شهر, کوه های مرزی دالامپر است. هوایی بسیار بسیار خنک و یخچال های زیبا و دریاچه دالامپر برفراز این کوه بهترین جاذبه طبیعی شهر به نظر من است. در فاصله حدود یک و نیم ساعته از شهر و البته حدود نیم ساعت آفرود در انتهای مسیر.
خوشبختانه دوباره دریاچه ارومیه جان گرفته است و اگر دوست دار دریا هستید اینجا لذت خواهید برد. البته هیچ امکانات خاصی در سواحل دریاچه غیر از چند تا قایق وجود ندارد. آب دریاچه بسیار بسیار شور است و حتما آب شیرین برای شستشو همراه داشته باشید.
بهترین جا برای شنا در دریاچه ارومیه نزدیکی قلعه کاظم داشی است که حدود نیم ساعت چهل دقیقه در شمال شهر ارومیه قرار گرفته است.
دریاچه مرزی مارمیشو هم از جاذبه های زیبای اطراف ارومیه است که البته اگر زیاد در شهر نمیمانید اینجا را می توانید حذف کنید چون هم کمی دور است و هم جاده مناسبی ندارد.
بهترین هتل شهر با فاصله بسیار از بقیه, هتل پنج ستاره آنا در ابتدای جاده بند است. در داخل شهر هم هتل های با قیمت های مناسب تر گیر خواهد آمد و البته همیشه گزینه های سوییت و آپارتمان شخصی هم برای اجاره وجود دارد.
از جاذبه های شهر ارومیه که کمتر در اینترنت و سایت های گردشگری یافت میکنید, بازار میوه و سبزی ارومیه است ! بله !! باغداری شغل تعداد بسیار زیادی از مردم است و تمامی اطراف شهر به فاصله کیلومترها باغ میوه است. هر فصلی باشد شما میوه های تازه با قیمت مناسب رو اینجا پیدا خواهید کرد.
انگور و سیب عمده تولیدات باغ های ارومیه است.
اینجا عرقیات بسیار مرغوب و خوبی هم دارد, عرق بادرنجبویه و عرق بیدمشک بهترین هایش است.
وجود باغ های بیدمشک و افزونی این محصول در ارومیه باعث شده عصاره بیدمشک علاوه بر نقل بیدمشک که سوغات اصلی شهر است به بستنی و کافه ها هم سرایت کند !
بهترین نقل های ارومیه را در خیابان امام پیدا خواهید کرد. به نظر من نقل ایران در نبش خیابان خیام بهترین و همیشه تازه ترین نقل ارومیه است. بعد از آن نقل ترخان در خیابان همافر و نقل قاسمی در خیابان فرهنگ. بهترین ها هستند.
تفرجگاه عمده مردم شهر, روستای بند است. که میتوان آن را ایالت رستورانی ارومیه هم نامید !! در روزهای تعطیل بشدت پر ترافیک و شلوغ است ! از رفتن به بند در غروب روزهای تعطیل بپرهیزید مگر اینکه وقت برای تلف کردن داشته باشید.
اگر علاقه مند به خرید هستید میتوانید سری به بازارچه مرزی سرو در فاصله 40 کیلومتری ارومیه بزنید. البسه اصلی ترکیه را با قیمت های پایین تر از شهرهای خودتان پیدا خواهید کرد.
از سفر به ارومیه و دیدن شهر و مردم و جاذبه های طبیعی ش و البته هوای خوبش لذت خواهید برد...

مناسب برای
  • خرید

  • طبیعت گردی

  • فرهنگی و تاریخی

  • تفریحات ساحلی

نوع سفر:
تاریخ سفر: