Close
پاسارگاد (مقبره کورش)
فاطمه خرقه پوش
نقدها:
گزارش
پاسارگاد (مقبره کورش)
توصیه شده توسط کاربر

#پاسارگاد یا به عبارتی ( مقبره کروروش بزرگ ) که از عصر هخامنشیان تا کنون برجای مانده در شهرستان پاسارگاد در #استان_فارس قرار گرفته است.
در ابتدای جاده ای که به مقبره و محوطه پاسارگاد منتهی میشود تابلوی بسیار کوچک و محقری را قرار دادند و بر روی آن نوشتند پاسارگاد سپس وارد مسیر اصلی جاده میشوید که بسیار زیباست و دور تا دورش با درخت های انبوه و بلند پوشیده شده که در انتهای این مسیر دوست داشتنی به محوطه تاریخی پاسارگاد میرسید .
در پارکینگ باید ماشینتان را پارک کنید و سپس در همان ابتدا مقبره را مشاهده میکنید که حس بسیار غریب و عجیبی رو پیدا میکنید، حسی پر از غرور و افتخار، سربلندی و عظمت خلاصه هر چی حس خوب که وجود داره رو من در اینجا حس کردم.
محوطه پاسارگاد شامل بخش هایی نظیر ( آرامگاه کوروش، آرامگاه کمبوجیه ، باغ پاسارگاد ، آب نماهای باغ ،سازه های دفاعی تل تخت ، کاخ اختصاصی، تنگه بلاغی، کاخ بارعام، کاروانسرای مظفری، کاخ دروازه ، محوطه مقدس، پل و دو کوشک ) میباشد.
مجموعه باغ پاسارگاد یکی دیگر از باغ های ایرانی ثبت جهانی و خود پاسارگاد هم یکی دیگر از آثار ایرانی ثبت یونسکو میباشد.
مقبره ای بسیار ساده ولی با ابهت در میان دشتی وسیع قرار گرفته که بنا به روایتی آن را مقبره کوروش کبیر و برخی هم این باور را قبول ندارند ، ولی در هر صورت سازه ای به یادماندنی و مستحکم میباشد .
از چندین پله کان روی هم تشکیل شده که در نهایت بنایی مستطیل شکل بر روی آن قرار گرفته شده و قسمت کوچکی از آن خالی میباشد که راه ورود به داخل ساختمان میباشد. افراد زیادی همیشه برای بازدید از این مقبره و محوطه تاریخی ارزشمند به این مکان می آیند و از دیدن و بودن در اینجا واقعا لذت میبرن خود من بشخصه ساعت ها در این مجموعه موندم و دوست نداشتم برم.
برای ورود به مجموعه باید بلیط به مبلغ 3.000 تومان در ازای هر نفر دریافت کنید و همه روزه از ساعت 8 صبح تا 17.00 عصر میتوانید از این سایت ارزشمند جهانی بازدید نمایید.

نوع سفر:
تاریخ سفر: