Close

نقد و بررسی گرجستان (شهر ها - رستوران ها - هتل ها - جاذبه ها)


 • شهر قدیمی تفلیس
  روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش

  تفلیس قدیم

  توصیه شده توسط کاربر

  شهر تفلیس از دو قسمت جدید و قدیم تشکیل شده. بیشتر جاذبه های دیدنی شهر مثل حمامها و کلیساها و قلعه تاریخی در بخش قدیم واقع شده و البته پر از مغازه های قشنگ هم هست اما خود قسمت قدیم هم به دو بخش تقسیم میشه، بخشِ شیک با خیابانهای قشنگ و فرش شده با سنگ و کافه ها و رستورانهای رنگارنگ و توریست پسند و بخش دوم که کمتر در دید گردشگران قرار گرفته و با چند دقیقه پیاده روی در عمق کوچه ها دیده میشه بافت مسکونی و بعضا فقیر شهر هست.
  کوچه پس کوچه های معمولی با خانه های بسیار قدیمی و مغازه های محقر. اون قدر محقر که روشنایی شبهاشون با لامپ یخچال مغازه تامین میشه و در بهترین حالت یک لامپ کوچک با نور بسیار کم دارن.
  البته این مورد در تمام شهرهای دنیا به چشم میخوره و در کنار تمام زیباییها، زشتی هایی هم نهفته س و در کنار ثروت، فقری هم به چشم میخوره.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • خانه خینکالی
  جمال خسروی
  نقدها:
  گزارش

  خانه خینکالی

  توصیه شده توسط کاربر

  این رستوران یکی از بهترین و خاطره انگیزترین رستورانهایی بود که ما در تفلیس چندین بار امتحانش کردیم. اولین نکته مثبت موقعیت بسیار عالی رستوران در خیابان روستاولی هست که به مترو بسیار نزدیک هست. کیفیت غذاهاش بی نظیر هست، توصیه میکنم چشم بسته هر غذایی که تو منو بود رو سفارش بدید و از خوردنش لذت ببرید. ما خینکالی معمولی و سرخ شده، خاچاپوری مگرولی و آجارولی، سیب زمینی مکزیکی و لولا کباب و نوشیدنیش رو امتحان کردیم و از کیفیتشون بسیار راضی بودیم. شبها موسیقی زنده به راه هست و جو رستوران بی نهایت خانوادگی هست، فقط برای شام باید زودتر برید تا میزهای پایینی رو بتونید رزرو کنید تا از موسیقی و پایکوبی لذت ببرید. قیمت این رستوران هم نسبت به کیفیت غذاهاش واقعا عالی هست. اونقدر از این رستوران راضی بودیم که در سفر بعدی به تفلیس صد در صد باید نزدیک این رستوران هتل رزرو کنیم.

  نوع استفاده:
  تاریخ مراجعه:
 • خیابان روستاولی
  روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش

  هویت تفلیس

  توصیه شده توسط کاربر

  بی شک خیابان زیبای روستاولی را می‌شود هویت شهر تفلیس نامید
  خیابانی با معماری اروپایی که توسط ساختمانهای زیبا احاطه شده است.
  در دو طرف خیابان رستورانها و هتلهای متعدد خودنمایی می‌کنند و فروشگاههای لباس و عطر و ... مشتری های خاص خود را دارند،ساختمان مجلس گرجستان در نیمه های خیابان واقع شده است و معماری بسیار زیبایی دارد.
  انتهای خیابان، میدان لیبرتی (آزادی) واقع شده که می‌توان مهم ترین میدان شهر لقبش داد

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کلیسای جامع تسمیندا سامبا
  روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش

  صومعه ی برفی

  توصیه شده توسط کاربر

  وقتی که من از این کلیسا بازدید کردم هوای تفلیس سرد و برفی بود، دانه های برف تمام محوطه و بام کلیسا را سپید پوش کرده بود و فضای خاصی به محیط داده بود.
  کلیسا از نظر ابعاد یکی از بزرگ ترین ها در دنیاست، گنبدی زرین دارد و متشکل از 9 کلیسای کوچک و بزرگ است با معماری با شکوهی ساخته شده.
  به غیر از برگزاری مراسم مذهبی کاربردهای فرهنگی_اجتماعی نیز دارد و شامل خوابگاه طلبه های مسیحی نیز می باشد

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • دیوار بزرگ گرجستان
  امید خدایاری
  نقدها:
  گزارش

  دیوارها و برج های شهر سیغناغی

  توصیه شده توسط کاربر

  شهر سیغناغی به دیوارها و برج های بلند و قدیمش معروفه ، اینجا تنها شهری در گرجستانه که دور تا دور آن با دیوارهای قلعه محافظت میشده، این دیوارها از قرن 18 میلادی باقی مانده اند و هنوز بیش از 20 برج آن پابرجاست، یکی از برج‌ها در خود شهر قرار داره و میتونید برید بالای برج و چشم انداز زیبا و فراموش نشدنی از دره زیبای آلازانی رو ببینید. در بالای برج میتونید از روی دیوارهای آن پیاده تا رستوران سربازی که همانجا قرار داره برید و از غذاها خوشمزه اون در فضای دیدنی آن میل بفرمایید. در کنار بازدید از این برج و دیوارهای قدیمی و دیدنی میتونید از کلیسای باسلیکا، موزه شهر سیغناغی و ... هم بازدید کنید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کلیسای سوتیتسخولی
  امید خدایاری
  نقدها:
  گزارش

  کلیسای سوتیتسکوولی

  توصیه شده توسط کاربر

  شاید اصلیترین دلیل سفر توریست ها به شهر کوچک متسختا دیدن کلیسای سوتیتسکوولی (اسوتیتسکوولی) باشه این کلیسا بعد از کلیسای سامبا (کلیسای تثلیث) دومین کلیسای مهم ارتودکس در  کشور گرجستانه. قدمت این کلیسا به 10 قرن پیش بر می گرده، هرچند که طی این سالیان بارها خراب شده و مجددا بازسازی شده است. نمای بیرونی و دیوارهای حیاط کلیسا گویای قدمت کلیساست. نمای سنگی با دیوارهای بلند هم به شکوه این بنا اضافه کرده. فضای داخل کلیسا نیز دارای نقاشی های زیبایی است. ضمنا در خارج کلیسا یه سایت اطلاع رسانی وجود داره که در صورت داشتن سوال شما رو به زبان های مختلفی مثل انگلیسی و ... راهنمایی می کنند. در کنار بازدید از این کلیسا می تونید صومعه جواری ، صومعه سامتاورو، خیابونی که صنایع دستی و سوغات گرجستان مثلا چورچخلا (چورچخلا نوعی شیرینی سنتی گرجستانه که بوسیله فرو بردن یک رشته آجیل (فندق، گردو و ...)در تاتارا ( مایعی صمغ گونه شامل آب میوه انگور ، شکر و آرد) تهیه میشه) رو ببینید و احیانا خرید هم داشته باشید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • متسختا
  امید خدایاری
  نقدها:
  گزارش

  متسختا

  توصیه شده توسط کاربر

  متسختا یه شهر قدیمی و بسیار کوچکه که در 20 کیلومتری شهر تفلیس پایخت گرجستان قرار داره. این شهر ثبت جهانی یونسکو شده و قدمت آن به سه هزار سال قبل از میلاد برمیگرده. همچنین از 500 سال قبل از میلاد تا 500 سال بعد از میلاد این شهر پایتخت گرجستان بوده. این شهر بر سر راه جاده ابریشم قرار داشته و دارای بناهای تاریخی و کلیساهایی با قدمت بیشت از 1500 سال است از جاذبه های این شهر می توان به صومعه جواری ، صومعه سامتاورو و کلیسای جامع سوتیتسخولی اشاره کرد.
  علاوه بر جاذبه های تاریخی، این شهر  شما می تونید از فروشگاه ها و کارخانه هایی که در شهر و نزدیکی آن قرار داره بازدید یا تست کنید. همچنین در این شهر انواع سوغاتی‌ها مانند چورچخلای با کیفیت (چورچخلا نوعی شیرینی سنتی گرجستانه که بوسیله فرو بردن یک رشته آجیل (فندق، گردو و ...)در تاتارا ( مایعی صمغ گونه شامل آب میوه انگور ، شکر و آرد) تهیه میشه) صنایع دستی و … از فروشگاه‌های این شهر بخرید. ضمنا این شهر کلا سنگ فرشه و جون میده برای پیاده روی همچنین رستوران های زیادی در اینجا وجود داره که می تونید غذاهای گرجی مثل خاچاپوری، خینکالی، لوبیو، سوپ هارچو و... رو اینجا امتحان کنید.

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • تفلیس
  امید خدایاری
  نقدها:
  گزارش

  تفلیس

  توصیه شده توسط کاربر

  تفلیس پایتخت کشور گرجستان به خاطر نداشتن ویزا از مهمترین مقاصد گردشگری ما ایرانی هاست. سفری که ما به تفلیس داشتیم با ماشین شخصی و پس از عبور از کشور ارمنستان به گرجستان و شهر تفلیس رسیدیم. یه توضیح کوچیک در خصوص این شهر بدم که واژه تفلیس از تبیلی به معنای گرم و جوشان و به خاطر چشمه های آب گرم فراوان این شهر به این نام مشهور است. زبان رسمی گرجستان و در نتیجه شهر تفلیس گرجی و واحد پول گرجستان هم لاری ا ست، که با علامت اختصاری GEL نشان داده میشه.
  آب و هوای تفلیس در فصل زمستان سرده و به نظر وقت مناسبی برای دیدن این شهر نیست همچنین هوای مرداد این شهر نیز گرمه لذا بهترین فصل بازدید از این شهر فصل بهاره هر چند که اوایل پاییز هم زیبایی های خودشو داره. ضمنا سفر ما در خرداد ماه بود که در مدت اقامت ما در این شهر، هوا بسیار متبوع بود.
  غذاهای متفاوت و خوشمزه تفلیس به نظرم یکی از نقاط قوت این شهره، غذاهایی مثل خاچاپوری، خینکالی، لوبیو، سوپ هارچو و... که پیشنهاد می کنم حتما امتحان کنید.
  از دیدنی های این شهر میشه به خیابان روستاولی، میدان آزادی، کلیسای کاشوتی، خیابان مرجانیشویلی، پل صلح، تله کابین تفلیس، حمام های گوگردی، پل عشق، کلیسای متخی، برج ساعت، کلیسای سامبا، باغ بوتانیکال، قلعه ی ناریکالا و ... اشاره کرد.
  تفلیس مردم آرام و خوش برخوردی داشت، درصد زیادی از مردم تفلیس به نظر مذهبی بودن و افراد سیگاری نیز زیاد بود.
  در کل میتونم بگم تفلیس برای علاقمندان به بناهای تاریخی، فرهنگ و طبیعت گردان مناسبه ولی برای خرید و ریلکسیشن گزینه خوبی نیست.

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • کلیسای جامع تسمیندا سامبا
  امید خدایاری
  نقدها:
  گزارش

  کلیسای تثلیث

  توصیه شده توسط کاربر

  کلیسای سامبا که به کلیسای تثلیث (پدر، پسر و روح القدوس) نیز مشهوره بزرگترین کلیسای ارتودکس جهانه، درسته این کلیسا قدمت چندانی نداره (ساختمان آن بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۴ میلادی تکمیل شده‌است) اما معماری و زیبایی اون بینظیره.
  این کلیسا محوطۀ بسیار زیبایی داره و چشم انداز زیبایی از تفلیس رو میتونید از محوطۀ این کلیسا ببینید.
  از نشانه‌های بزرگی و عظمت این کلیسا اینه که تقریبا از همه جای تفلیس قابل مشاهده است. فضای داخل کلیسا هم بسیار زیباست و با نقاشی های زیبا تزئین شده. این کلیسا از 9 کلیسای دیگر و بخش هایی مانند آکادمی علوم دینی، کارگاه‌های آموزشی، برج ناقوس، صومعه، استراحتگاه، اقامتگاه اسقف اعظم و ...تشکیل شده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • باغ بامبو
  سيمين کرمانی
  نقدها:
  گزارش

  باغ بامبو

  توصیه شده توسط کاربر

  اين پارك در بلوار ساحلي باتومي قرار گرفته است در هنگام پياده روي در مسير بلوار متوجه آن شديم. اين پارك دقيقا در نزديكي محل رقص فواره ها و کولونید قرار گرفته است. تعداد صندلی ها محدود است.مکان مناسبی برای چند دقیقه استراحت بعد پیاده روی در این مسیر میباشد. (بازدید رایگان)

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کلیسای جامع تسمیندا سامبا
  Shamim
  نقدها:
  گزارش

  کلیسای سامبا

  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از زیباترین جاهایی که توی گرجستان دیدم قطعا این کلیسا بوده. بزرگترین کلیسای ارتدکس جهان که تو منطقهای تقریباً بالای کوه قرار گرفته و به همین دلیل وقتی تو محوطه کلیسا قرار میگیرین می تونین بخش زیادی از شهر رو ببینید. عظمت کلیسا و رنگ سنگ های به کاربرده شده و نحوه طراحیش واقعا در همون بدو ورود چشم رو خیره میکنه. برای ورود به محوطه اصلی کلسیا باید از پله ها مرمری زیبایی عبور کنین.محوطه با درختکاری و گلکاری زیبت سازی شده. برای ورود به کلسیا حجاب برای آقایون و خانم ها واجبه. امکان داره تو موقع بازدید از کلیسا مثل ما حتی شانس دیدن غسل تعمید رو هم داشته باشین که به نظرم برای بچه جدا کردن از مادرش و ریختن آب روی سر و صورتش واقعا کار ناخوشایندی بود. داخل کلیسا فضای بزرگ و روحانی داره. و تمثیل های متفاوتی از حضرت مسیح رو در جاهای مختلف از کلیسا می تونین ببینین.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • خیابان آگماشنبلی
  Limo
  نقدها:
  گزارش

  خیابان اگماشنبلی

  توصیه شده توسط کاربر

  خیابان آقماشنبلی یکی از خیابان های معروف در قسمت تاریخی تفلیس است. رستوران ها، کافه ها و هتل های بسیاری وجود دارد. پیاده روی در خیابان آقماشنبلی به خصوص در شب, مفرح و لذت بخش است. خیابان آقماشنبلی بسیار شیک و تمیز با ساختمان های نوساز بخشی از قسمت زیبای تفلیس را شامل می شودو بدون شک شب زنده دارترین خیابان تفلیس است.این خیابان در سمت چپ رودخانه کورا و از میدان سابورکن تا خیابان گیورگی سابادزه ادامه دارد. نام این خیابان متعلق به یکی از پادشاهان مهم گرجستان یعنی دیوید آقماشنبلیاست  که به دیوید سازنده هم معروف است.این خیابان با سنگ فرش های سفید,معماری اروپایی ساختمانها,کافه ها و رستورانهای زیبا,بسیار شیبه به خیابان های پاریس است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • پل صلح
  Limo
  نقدها:
  گزارش

  پل صلح

  توصیه شده توسط کاربر

  پل صلح,پلی ۱۵۰ متری است که بخش قدیمی شهر را به بخش مدرن وصل می کند.پل در سال ۲۰۱۰ و کلا از فولاد و شیشه ساخته شده و در شب به خاطر نور پردازی زیبایی که دارد دیدن آن حتما پیشنهاد می شود.از پل تمامی جاذبه های روی کوه نمایان است و زیر آن پر بود از قایق هایی که روی رودخانه گشت می زنند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ایست پوینت شاپینگ اند انترتینمنت سیتی
  Limo
  نقدها:
  گزارش

  مرکز خرید ایست پوینت

  توصیه شده توسط کاربر

  ایست پوینت یک مرکز خرید در فضای باز است که در بیرون از شهر قرار گرفته و نسبتا دور است.باید اینو مد نظر داشت که در هوای سرد به هیچ وجه قابل استفاده نیست,البته یه جای سرپوشیده هم داشت که بیشتر برای بچه ها بود.ولی به جرات میتونم بگم یکی از بزرگترین و متنوع ترین مرکز خریدها بود.مرکز دارای فود کورت,شهربازی,سینماوهمچنین انواع برندهای خارجی بود که تنوع زیادی داشت.البته برندهای ترکی از قبیل ال سی و کوتون بسیار قابل خرید تر بودند.بعد از کلی گشتن و خرید کردن,به طرف فود کورت رفتیم ولی برخلاف انتظار,با یه فود کورت محدود و کوچک روبه رو شدیم که اصلا تنوع غذایی نداشت و مجبور به انتخاب مک دونالد بی مزه شدیم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • قلعه ناریکالا
  Limo
  نقدها:
  گزارش

  قلعه ناریکالا

  توصیه شده توسط کاربر

  قلعه ناریکالا در دوره امپراتوری ساسانی,توسط ایرانیان ساخته شده و عنوان قدیمی ترین ساختمان شهر را در دست دارد.داخل حیاط کلیسای نیکلاس قرار گرفته است.با دیدن قلعه و با وجود آسیب هایی که به خاطر حملات مختلف و زلزله در آن بوجود امده,باز شکوه و عظمت آن انکار نشدنی است و منظره زیبا ی شهر را که از ان بالا می توان دید,موقعیت استراتژیک آن را نشان می دهد,البته در شب نورپردازی زیبایی دارد و از اکثر نقاط شهر قابل روئیت است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • بنای یادبود شاه واختانگ گورگاسالی‎
  Limo
  نقدها:
  گزارش

  .واختانگ یکی از محبوب ترین شخصیت های تاریخ گرجستان است که توسط کلیسای ارتدکس گرجی از او به عنوان قدیسه یاد شده.طبق روایات,پدر او پادشاه گرجی و مادرش شاهزاده ساسانی بوده است و کشف چشمه های گرم و گوگردی تفلیس توسط او انجام شده است.شهر تفلیس مجسمه های زیادی دارد که هر کدام در نوع خود بی نظیرند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کلیسای جامع تسمیندا سامبا
  Limo
  نقدها:
  گزارش

  کلیسای تثلیث

  توصیه شده توسط کاربر

  کلیسای جامع تثلیث تفلیس که به عنوان سامبا هم شناخته می شود، کلیسای اصلی ارتدوکس های گرجی است. این کلسیا از ۲ نقطه نظر می تواند جالب باشد: اول اینکه سومین کلیسای جامع ارتدوکس بلند دنیا است و دوم اینکه نماد ملی گرجستان است.توریست های زیادی از کشورهای مختلف اونجا بودند که باید برای وارد شدن به داخل کلیسا,حتما پوشیده باشند و پارچه هایی برای پوشاندن می دادن. معماری کلیسا از بیرون منحصر به فرد بود,طراحی زیبا و سبک رومی آن,سنگ نمای خاص,همه جلوه خاصی به بنا داده بودند. از داخل هم بسیار بزرگ بود و سقف بلندی داشت و عکس های زیادی از حضرت مسیح وجود داشت و اکثرا مشغول عبادت و شمع روشن کردن بودند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کارتلیس دِدا (مادر گرجستان)
  Limo
  نقدها:
  گزارش

  مادر گرجی

  توصیه شده توسط کاربر

  مجسمه مادر گرجی,که روبه روی شهر,در بالای کوه متاتسمیندا بنا شده رفتیم.مجسمه ای بسیار بزرگ که عکس گرفتن ازون خیلی سخت بود.مجسمه جزو نمادهای گرجستان به شمار می رود و در اکثر کشورهای شوروی سابق و ارمنستان هم وجود دارد.این تندیس از جنس آلومینیم بوده و تقریبا از بیشتر جاهای  تفلیس قابل رویت است،در واقع این نماد نشان دهنده زنی با شمشیری در یک دست و کاسه ای در دست دیگر می باشد و کاسه برای پذیرایی از کسانی که با صلح وارد کشورگرجستان شده و شمشیر برای دشمنان گرجستان است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • برج ساعت تفلیس
  Limo
  نقدها:
  گزارش

  برج ساعت

  توصیه شده توسط کاربر

  برج ساعت تفلیس یکی از غیرعادی‌ترین بناهای شهر است. طراحی برج ساعت تفلیس توسط صنعتگری بومی به نام رزو گابریادزه (Rezo Gabriadze) انجام گرفت.این بنای غیرعادی رو به خیابان کناری خم شده، انگار که این برج در حال سقوط را تنها یک ستون آهنی سر جایش نگه داشته است. یک ساعت بزرگ و یک ستون اتکا وسط این برج درهم ریخته قرار دارند.در واقع می توان برج ساعت تفلیس را نشانگر و بازگو کننده ی افسانه و داستانی در ارتباط با فرشته قصه های نمایش عروسکی دانست.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • تلکابین تفلیس
  Limo
  نقدها:
  گزارش

  تلکابین تفلیس

  توصیه شده توسط کاربر

  تله کابین تفلیس,پارک ریکه در غرب رودخانه متکواری را به تپه‌ی جنگلی ناریکالا وصل می‌کند و نزدیک پل صلح است و برای دیدن قلعه و کارتلیس ددا باید حتما سوار تلکابین شد..قیمت بلیط رفت و برگشت تلکابین برای هر نفر((۳لاری))بود.مسیر رفت خیلی کوتاه بود و منظره شهر واقعا دیدنی بود.از بالا می توان پل صلح, مجسمه واختانگ,رودخانه کواری و کلیسای تثلیث و چندین کلیسای دیگر را دید.
  به بالای کوه((متاتسمیندا)) رسیدیم و دیدن شهر از اون بالا واقعا لذت بخش بود و نمای پانارومایی داشت.تفلیس کلا شهر زیاد بزرگی نیست و از اون بالا اکثر جاهای دیدنی قابل روئیت بودند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: