شفق قطبی، زیباترین و دیدنی ترین پدیده آسمانی!

5
از 21 رای

شفق قطبی به انگلیسی (Aurora) یا سرخی قطبی یکی از پدیده‌های جوی کره‌ی زمین است (به زبان فارسی: سرخی خورشید در سپیده دم - سرخی کرانه آفتاب). شفق‌ قطبی نورهای زیبایی هستند که به طور طبیعی در آسمان دیده می‌شوند و معمولاً در شب و در عرض‌های جغرافیایی قطبی به چشم می‌خورند. در عرض جغرافیایی قطب شمال به آنها شفق‌ های شمالی نیز گفته می‌شود که این نام برگرفته از نام ایزدگونه رومی سپیده‌دم و نام یونانی باد شمالی است که در سال ۱۶۲۱ توسط پیر گاسندی روی این پدیده طبیعی گذاشته شد.

 

 شفق های قطبی را چطور ببینیم؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که کجا و چگونه می‌توان شفق‌ های قطبی را تماشا کرد؟ و در چه فصل هایی امکان تماشای آن برای گردشگران وجود دارد؟

به شفق‌ های قطبی، نور قطب شمال هم گفته می‌شود، زیرا آنها فقط در نیم کره‌ی شمالی رویت می‌شوند و هر چقدر به قطب شمال نزدیک می‌شوید، باتوجه به مجاورت با قطب مغناطیسی شمالی زمین احتمال بیشتری می‌رود که بتوانید آنها را ببینید. به طور مثال در شهرهای شمالی کانادا که بسیار نزدیک به قطب هستند امکان رویت آنها بسیار زیاد است. 

شفق‌ های قطبی معمولاً از سپتامبر تا اکتبر و از مارس تا آوریل اتفاق می‌افتند. بعضی از قبایل کانادایی به این پدیده رقص ارواح می‌گویند. در قطب جنوب نیز این اتفاق می‌افتد ولی فقط در جنوبی‌ترین عرض جغرافیایی قابل رویت هستند.

در این ویدیوی زیبا همراه ما باشید تا باهم شفق قطبی، زیباترین پدیده در شمالی‌ترین نقطه‌ی زمین را تماشا کنیم!