Close
رستوران

ارگ کریمخانی

Arg of Karim Khan

2238-uF1Ezkd66XZS8JcZZjAx.jpeg
7.jpg
2014-08-17-132806image634829547916672951.jpg
arg4.jpg
arg-e-karimkhan-1366541770.jpg
image634829547904660930.jpg
majles-karimkhan.jpg
arg-e-karimkhan-1366541770.jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

در مرکز شهر شیراز ساختمان چهار گوشی که روی بدنه بیرونی دیوارها و چهار برج اون نقش و نگارهایی ساده و زیبا به وسیله آجر به ارتفاع حدودا ۱۵ متر دیده می شه، نظر هر بیننده ای رو نسبت به حکومت پرعظمت کریم خان تغییر می ده. در این ساختمان که ارگ کریم خان نامیده می شه، خانواده خان زند و محارمش زندگی می کردن، در واقع این محل اندرونی این خانواده بوده. قلعه چهار برج داره که ارتفاع برج ها از دیوار قلعه بیشتره. در سمت غربی حیاط، تالار اصلی ارگ و منزل رسمی و استراحتگاه کریم خان زند قرار داشته. تالاری که در حال حاضر دو ستون چوبی بلند در جلوی اون قرار داره و در گذشته دو ستون سنگی داشته که آقا محمدخان قاجار دو ستون سنگی اون رو برای ساخت کاخ گلستان تهران به اونجا منتقل کرد و به جای اون دو ستون بلند چوبی کار گذاشتن.

نوع جاذبه:
 • میراث فرهنگی
 • مکان های تاریخی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • nazarian
  نقدها:
  گزارش
  ارگ‌کریمخانی
  توصیه شده توسط کاربر

  عمارت با ابهت و زیبای ارگ کریم خانی یادگار برجسته سلسله زندیه یکی از جاذبه های دیدنی شهر شیراز می باشد که با برج و باروهای بلند خود گردشگران را به سوی خود جذب می کند. این بنای عظیم جنب فلکه شهرداری و در نزدیکی موزه پارس ، بازار وکیل و حمام و مسجد وکیل قرار دارد که با پای پیاده می توان به آنها نیز دسترسی داشت . اطراف ارگ‌ فضای سبز با گلکاریهای زیبا و نیمکتهایی برای نشستن و استراحت وجود دارد .در نزدیکی ارگ پارکینگ جهت رفاه حال مهمانان فراهم شده است . کریم خان در زمان خود این بنا را به عنوان کاخی برای محل سکونت خاندان سلطتنتی ایجاد نمود . ۴ برج بلند استوانه ای در ۴ گوشه عمارت دیده می شود با دیوارهای بلند کنگره دار . در ورودی حوض طویلی قرارد و در جیاط بنا درختان سر سبز نارنج که در فصل بهار با عطر خوش خود مهمانان را سرمست می کند . کف حیاط از لاشه سنگهای بزرگ پوشیده شده است . پنجرهای بزرگ با شیشه های رنگی قشنگ در ساختمان دیده می شود درون اتاقها نقاشی و گچبریهای ساده ای دیده می شود .مصالح به کار رفته در این بنا ، آجر ، سنگ‌ و گچ می باشد .‌حمامی در گوشه پایین قرار دارد . در زمان پهلوی از این بنای با شکوه به عنوان زندان استفاده می شده است و استفاده از حمام باعث فرونشست برج پشتی آن شده است که آن را مهار کرده اند . البته پشت همین برج الان سرویس بهداشتی قرار دارد که امیدوارم مزید بر علت نشده باشد . چیزی که در این بناها آزار دهنده هست یادگاریهای نوشته شده توسط هموطنان است که امیدوارم در این زمینه فرهنگ سازی شود . و فالوده سنتی شیرازی پشت ارگ‌ نیز که از بستنی بندیهای معروف و قدیمی شیراز می باشد جهت پذیرایی از مهمانان آماده است . در صورتی که با مترو به دیدار ارگ رفته باشید باید ایستگاه زندیه پیاده شوید که ارگ دیده می شود و در صورتی که با خودرو شخصی باشید در پشت ساختمان بانک ملی روبروی ارگ‌ و کنار بستنی شکر ریز پارکینگ وجود دارد .‌

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش
  ارگ شیراز
  توصیه شده توسط کاربر

  ارگ کریمخانی از بناهای دوره زندیه و در روزگار پایتختی شیراز بنا شد تا محلی برای زندگی پادشاه باشد و در واقع اقامتگاه شخصی کریمخان زند بود. این بنا که اکنون بیش از ۲۵۰ سال از عمر آن می گذرد، بعدها تبدیل به زندان و در نهایت موزه شده است. نمای بیرونی بنا یک ساختمان نظامی را تداعی می کند که ۴ برج دیده بانی و دیوارهای آجری بلند و قطورِ کنگره دار دارد. یکی از برج های ارگ کج شده که تداعی کننده برج پیزاست. دور تا دور ارگ نیز خندقی برای حفاظت بیشتر از آن وجود داشته است. نمای درونی ارگ اما کاملا تداعی کننده کاربری مسکونی اش است؛ ایوان و اتاق های نقاشی شده، آبنماها و باغچه ها، حمام، و ...
  اطراف ارگ معمولا عصرها و شب هنگام پر از مسافران داخلی و خارجی و همچنین مردم محلی است و البته چندین فالوده فروشی مهم نیز در نزدیکی ارگ قرار دارد که می توان از آنها سفارش داد و در فضای سبز جلوی ارگ نشست و از تماشای ارگ و فالوده خوری لذت برد!

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Zahra Yekta
  نقدها:
  گزارش
  ارگ کریمخان
  توصیه شده توسط کاربر

  ارگ کریمخان از بیرون خیلی با ابهته و همیشه دلم میخواست اینجا رو از نزدیک ببینم.
  ارگ کریمخانی محل زندگی کریم خان زند بوده و بعدها در دوران پهلوی از آن به عنوان زندان استفاده می شده به همین دلیل به زندان کریمخانی هم معروفه.
  داخل ارگ کریمخان شلوغ بود.در آن مجسمه کریمخان و اطرافیانشو درست کرده بودن
  مثل سایر بناها اتاقی با پنجره های رنگی وجود داشت
  و قسمت جالب ترش به نظر من حمام بود که سقف و دیواره های قشنگی داشت.
  از اینجا که خارج شدیم به مغازه های پشت ارگ برای خرید سوغاتی و مسقطی معروف شیراز رفتیم. همچنین مغازه های اینجا به بستنی هم خیلی معروفن ما که میل نداشتم و قسمتون نشد ولی شما اگه خواستین استفاده کنید بستنی شکرریز و بابابستنی از مغازه های معروف اینجان.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش
  ارگ کریمخان شیراز
  توصیه شده توسط کاربر

  در مرکز شهر شیراز دیوار عظیم و برج و باروهای ارگ تاریخی کریمخان را می توانید ببیند که روزگاری مکان زندگی او و خاندانش بوده است. دورتادور محوطه جلوی آن باغچه کاری و گلکاری شده و به زیبایی نمای آن افزوده است. در ورودی بنا به نسبت دیوارهایش نسبتا کوچک است و بالای آن تصویری بزرگ و پر نقش و نگار از نبرد رستم و دیو سفید به چشم می خورد که البته مربوط به زمان قاجاریه است. حوضی طویل در وسط بنا کشیده شده و دو طرف آن را درختان نارنج فرا گرفته است. پنجره های چوبی و بزرگ آن دور تا دور ساختمان هایش کشیده شده و مزین به شیشه های رنگی و جذاب است. اتاق ها نقش و نگار ساده ای دارند و حکایت از کاربرد مسکونی برج دارند. حمام کوچک گوشه عمارت نیز سندی بر این ادعا است. در جلوی هر ایوان حوض های سنگی یکپاره ای قرار دارند که دورتادورشان را گلدان فرا گرفته است. این ارگ سالیان سال داستان ها به خود دیده است و اکنون آرام گرفته و پذیرای گردشگران شیراز است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • محمد جعفری
  نقدها:
  گزارش
  ارگ کریم خانی، یادگار سلسله زندیه
  توصیه شده توسط کاربر

  اگر گذرتان به میدان شهدای شیراز افتاده باشد، چهار دیواری آجری بزرگ ارگ کریم خان را دیده اید. ارگی که بیش از ۳ قرن پیش به دستور کریم خان زند ساخته شده است و محل زندگی خانواده او بوده است. در چهار کنج ارگ، برج هایی به ارتفاع حدود ۱۵ متر و شبیه مهره رخ شطرنج، ساخته شده است. یکی از برج ها در گذر زمان کج شده و به همان شکل بازسازی شده است. ورودیه ارگ برای ایرانیان ۳ هزار تومان است. ارگ به شکل مربع است و داخل آن حیاط بزرگی قرار دارد که درختان زیادی در آن کاشته شده است و در مرکز حیاط یک حوض قرار دارد. دور تا دور حیاط نیز اتاق و ایوان و تالار است. در داخل بخشی از تالارها، تابلوهایی نصب شده است که در آن تصاویر پیش از بازسازی ارگ با تصاویر حال حاضر مقایسه شده که نشان دهنده وضعیت اسفناک ارگ پیش از بازسازی است. دیدن تصاویر قدیمی ارگ، و مقایسه آن با حجم عملیات بازسازی، هر بیننده ای را به تحسین وا میدارد. سرویس بهداشتی در داخل ارگ فراهم است. در یکی از ساختمان ها فروشگاه صنایع دستی شیراز قرار دارد. با این اوصاف، به نظر بنده داخل ارگ ارزش وقت گذاشتن ندارد و بهتر است وقت خود را برای دیدن داخل ارگ از دست ندهید و همان نمای بیرونی ارگ به اندازه کافی زیباست و دیدن آن کفایت میکند. پشت ارگ خیابانی قرار دارد (خ پشت زندان) که مرکز فروش سوغاتی های شیراز است و با قیمت مناسب میتوانید انواع سوغاتی های شیراز را خریداری نمائید. انواع عرقیات گیاهی و مسقطی مهمترین سوغات شیراز است. بستنی و فالوده معروف شکرریز با قدمت بیش از نیم قرن در کنار ارگ و در همین خیابان قرار گرفته است. هر چند که ما پس از خرید فالوده بستنی و صرف آن، خیلی فرقی بین این بستنی معروف با سایر جاها ندیدیم و بلکه کم کیفیت تر هم بود! فضای ارگ و محیط پیرامونی آن برای شب گردی مناسب و نیمکت هایی برای نشستن وجود دارد. تابلوی معروف I love shiraz در فضای مقابل ارگ نصب شده است و مقابل این تابلو یکی از بهترین ویوهای ارگ برای عکس گرفتن است. ارگ در نزدیکی بازار وکیل است و از ارگ تا بازار بصورت پیاده مسیر درازی در پیش نخواهد بود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • گزارش
  ارگ کریمخان شیراز
  توصیه شده توسط کاربر

  ارگ کریمخان یکی از جاذبه های دیدنی شهر شیراز است.در زمان کریمخان زند در سال ۱۱۸۰ ه.ق شیراز شاهد احداث بناهای حکومتی بود.ارگ با مساحت ۱۲۸۰۰ متر مربع و زیر بنای ۴۰۰۰ متر مربع یکی از بناهای معروف آن دوران است.ورودی ارگ در شرق بنا قرار گرفته و توسط یک هشتی به داخل راه دارد.حوضی بزرگ با جهت شرقی_غربی در میان حیاط قرار دارد.در سه طرف آن، سه ایوان با اتاقها و تالارهای منحصربفرد ساخته شده است.داخل تالارها با نقاشیهای زیبا مزین شده است که دارای طرحهای اسلیمی گل و مرغ است.در قسمت جنوب شرقی ارگ هم حمام مجموعه واقع شده است.در اوایل اردیبهشت ۹۸ که در شیراز بودیم از این اثر بی بدیل ثبت ملی دیدن کردیم.در دهه های اخیر این بنا بارها مورد بازسازی و نوسازی قرار گرفته است .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • علی عباسی
  نقدها:
  گزارش
  یادگار پر ابهت دوران زند
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از جاذبه های مهم شهر شیراز ارگ کریم خان می باشد. این ارگ که در مرکز شهر شیراز قرار گرفته است همواره مورد توجه گردشگران است. محوطه روبرویی این مجموعه مکان جالبی برای گرفتن عکس های یادگاری می باشد و نمایی زیبایی به ارگ دارد. همچنین نماد معروف و قاب فرمز رنگ شیراز نیز در این محوطه می باشد که می توان عکس های جالبی با آن گرفت. کریم خان زند سر سلسله خاندان زند است که در سال 1180 هجری قمری پایتخت خود را در شیراز قرار داد و در این شهر به ساختن بناهای حکومتی و عامل المنفعه پرداخت. ارگ کریمخانی از بزرگترین بناهای دوره زندیه است که با مساحت 12800 متر مربع و زیربنایی حدود 4000 متر مربع در مجموعه زندیه ساخته شده است. نمای بیرونی این بنا آجرکاری است و بلندی دیوارهای کنگره دار خارجی آن 12 متر است که در هر گوشه یک برج 14 متری بر پا شده است. ورودی ارگ در شرق بنا قرار گرفته است و توسط یک هشتی به فضای داخلی مرتبط می گردد. یک حوض بزرگ با جهت شرقی غربی در میان این حیاط قرار گرفته است. در سه طرف آن سه ایوان با اتاق ها و تالار های بزرگ ساخته شده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • گزارش

  يادگاري از دوران زنديه..... ديوارها ها و برج ها باشكوه هستند فضاي داخلي ارگ خيلي ساده است.بيشتر نقاشي اتاق ها از بين رفته اند.در ظاهر بنا و حتي در محوطه داخلی تزیین زیادی دیده نمی شود و تنها تزیینات موجود، در نمای داخلی اتاق ها هستند. دركل داخل مجموعه چيز زيادي براي ديدن نداره و فضاي بيرون ارگ براي عكاسي جذاب تره.

  زمان بازدید: شش ماه اول سال از 08:00 تا 20:30 و شش ماه دوم سال 08:00 تا 19:30
  هزينه ورودي:3000 تومان
  آدرس :
  استان فارس، شیراز، شمال شرق میدان شهدا

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Arezou.SB
  نقدها:
  گزارش
  خانه ارگ کریمخان زند
  توصیه شده توسط کاربر

  ارگ‌کریمخان شیراز در مرکز شهر در مجاورت میدان شهرداری واقع شده، نمای بیرونی بنا ترکیبی از دیوارهای بلند و چهار برج در گوشه هاست، تزیینات آجری برجها متفاوت و زیباست، چهارطرف بنا محل عبور پیاده و سواره است و مردم برای گذران اوقات خود از فضای سبز اطراف و مغازه های فالوده بستنی و عرقیجات فروشیها استفاده میکنن، وقتی از هشتی وارد حیاط ارگ میشید، فضای داخلی بیشتر شبیه به یک خانه بزرگ سنتی است که اتاقها با پنجره و درهای چوبی با گره چینیهای زیبا پوشیده شده، درختان بهارنارنج فضای بزرگ حیاط مرکزی رو پوشونده و در بهار فضا رو عطرآگین میکنه، بنا کامل مرمت نشده و بیشتر اتاقها مربوط به اداره جات دولتی است که درشون بسته اس، این بنا زمانی محل زندگی کریمخان زند بوده و دیدن این بنا شما رو به گذشته ها میبره. یکی از برجها مقداری کج شده و انگار درحال افتادنه، مجموعا بازدید از این بنا ارزش داره و از بناهای تاریخی ارزشمند شیرلز به شمار میره،

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نیلوفر ورزش نژاد
  نقدها:
  گزارش
  یادگاری از وکیل الرعایا
  توصیه شده توسط کاربر

  ارگ کریم خان، یکی از آثار بسیار با ارزش دوران زندیه است که متاسفانه مورد بی مهری قرار گرفته. در دوران حکومت کریم خان، وکیل الرعایا این بنای با عظمت رو می سازه و به همراه خانواده اش، مقیم ارگ میشن. در دوران پهلوی نیز حاکمان محلی در این بنا زندگی میکردن و با سلیقه خودشون، تغییرات نه چندان خوشایندی رو در این بنا به وجود میارن. از جمله اینکه روی نقاشی های دوران زندیه رو می پوشونن و یا با تیشه میکنند و به جای اون ها تزیینات دیگه ای ایجاد می کنن!!!
  ارگ کریم خان با اینکه از بیرون، بنای بسیار با عظمتی دیده میشه ولی در داخل مجموعه، نشانه های تخریب و عدم رسیدگی، کاملا مشهود هست.
  خصوصا اینکه این بنا در بخشی از دوران پهلوی، به عنوان زندان استفاده می شده و حتی حمام مجموعه هم در اختیار زندانی ها برای استحمام بوده و باعث شده یکی از بارو های مجموعه، بر اثر رطوبت نشست کنه.
  بهرحال امیدوارم مسئولان توجه بیشتری به این اثر تاریخی و دیدنی شهر شیراز داشته باشن و با بازسازی درست و اصولی، دوباره اینجا رو به دوران شکوه و زیبایی اش برگردونن

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • خدیجه عربی
  نقدها:
  گزارش
  ارگ کریم خانی
  توصیه شده توسط کاربر

  ارگ کریم‌خان که با نام زندان کریم‌خان نیز شناخته می‌شود، در سال ۱۱۰۸ هجری قمری و به دستور کریم‌خان زند، موسس سلسله‌ی زندیان در شیراز ساخته شد. این ارگ در مرکز شهر شیراز و در خیابان کریم‌خان زند و نبش میدان شهدا (شهرداری) قرار دارد. در دوره‌های مختلف این ارگ کاربردهای متفاوتی داشته است. در زمان زندیان محل زندگی پادشاه بوده، در دوره‌ی قاجاریه از آن به عنوان محل زندگی فرمانروایان محلی استفاده می‌شد و در زمان سلطنت پهلوی نیز آن را به زندان تبدیل کرده بودند. ارگ در خارج دارای ۴ دیوار بسیار بلند ۱۲ متری است که با ۴ برج آجری دایره‌ای شکل با ارتفاع ۱۴ متر و با زاویه‌ی ۹۰ درجه به هم متصل شده‌اند. عمده‌ی مصالح به کار رفته در این بنا از سنگ و گچ است. طراحی این بنا در واقع هم مسکونی و هم نظامی است. نکته‌ی جالب‌ این است که تمامی اتاق‌ها از درون ساختمان به هم متصل هستند. بعلاوه ارگ دارای شاهنشین‌هایی در ضلع‌های مختلف و با کاربردهای متفاوت است. البته حمام خصوصی پادشاه و برخی امکانات رفاهی نیز در ضلع شرقی قرار دارد.درکل نمای بیرونی ارگ از درون آن خیلی زیباتر و باشکوه تر است. از عکسهایی که روی دیوار اتاقها زده شده بود مشخص بود  این مکان در حال تخریب بوده و پس از مرمت و بازسازی به وضعیت نسبتا مناسب فعلی رسیده. ورودی این مکان 3000 تومان است

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Yannar
  نقدها:
  گزارش
  ارگ کریمخانی
  توصیه شده توسط کاربر

  در مرکز شیراز و در دوره زندیه ارگی با ۴ برج ۱۴ متری ساخته شد و پس از اینکه کریم خان شیراز را پایتخت خود قرار داد این مکان را برای زندگی انتخاب کرد و بهمین دلیل اسم این ارگ ،ارگ کریمخان خوانده شد.در زمان پهلوی از ارگ بعنوان زندان استفاده شد که آسیب هایی بر آن وارد شد. این بنا در ۱۴ خرداد ۱۳۵۱ با شماره ۹۱۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.امروزه قسمتهایی از این بنای ارزشمند توسط گروه های کارشناس مرمت احیا شده اند اما هنوز هم جای قسمتهایی از طرح ها و نقاشی ها و مقرنس های سقف ها در این اثر خالی است و روز به روز بر شدت آسیب افزوده میشود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • گزارش
  توضیح ارگ کریمخانی
  توصیه شده توسط کاربر

  کریمخان شیراز را پایتخت خود قرار داد. ارگ کریمخان که در دوره زندیه واقع شده است و کریمخان بهترین زمان خود را جهت ساخت آن بنا به کار برد. این بنا در دوره زندیه به‌ عنوان محل استقرار حکومت و در دوره قاجاریه به‌ عنوان محل زندگی فرمانداران محلی استفاده می ‌شد.
  آب این مجموعه از آب قنات رکن آباد معروف به رکنی تأمین شده ‌است . این آب از نظر املاح معدنی بهترین آب شیراز محسوب میشده ‌است و هم‌ اکنون با خراب شدن این قنات سیستم آبرسانی این مجموعه از بین رفته‌ است
  در ورودی هر اتاق به دلیل پایین بودن ارتفاع همه را موظف کرده بود که به آن تعظیم کند. در حیاط چندین پی سوز شبیه صندلی درست کرده اند که در آن ها پی (چربی گوسفند ) میگذارند. و تا ۸ساعت روشن می ماند تا در شب راه را معلوم کند.
  هم اکنون ژاپن چندین بار گفته است که از سیستم ضد زلزله ای ارگ کریمخان استفاده کرده ام . ارگ کریمخان در زیر زمین سیمان های گرد درست شده است تا وقتی زلزله رخ دهد فقط تکان بخورد ولی بنا ریزش پیدا نکند.
  یکی از بزرگ ترین خیانت های پهلوی این بود که ارگ بم را به عنوان زندان استفاده کرد که روی همه دیوار ها که از طلا درست شده بود گچ گرفت تا زندانیان طلا های دیوار را دزدی نکنند اقدام دوم این بود که پنجره ها را برداشته و میله گذاشته اما یک قطعه از پنجره را پیدا کرده اند و شاهد رنگی بودن پجره بودند .رنگی بودن پنجره ها دلیل دور ماندن حشرات از خانه بوده است. من به شما حتما درخواست میدهم که از ارگ کریمخان دیدن کنید و بستنی شکر ریز را امتحان کنید زیرا قدیمی ترین و بهترین بستنی فروشی های اطراف است

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نادر مزرعه شادی
  نقدها:
  گزارش
  ارگ کریم خان
  توصیه شده توسط کاربر

  ارگ کریم خان یکی از نمادهای شهر شیراز است. خوشبختانه پارکینگ عمومی در اطراف این بنا به اندازه کافی وجود دارد. در ایام عید صف طویلی برای ورود به این ارگ در مقابل آن تشکیل می شود. شاه نشین این ارگ در بخش شمالی-غربی ان قرار دارد. عظمت برج و باروی ارگ از بیرون بیشتر از نمای داخلی ان است.
  در داخل ارگ و حیاط آن یک حوض که در سرتاسر طول حایاط ادامه دارد با فواره های کوتاهی دیده می شود. در قسمت شاه نشین بخشی که دیدار تاجری با کریم خان را به نمایش کشیده است، در نظر گرفته شده است.
  بیرون ارگ از فالوده فروشی های پشت ارگ کریم‌خان غافل نشوید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • امید سرافرازی
  نقدها:
  گزارش
  ارگ كريم خان
  توصیه شده توسط کاربر

  ارگ كريم خان شيراز نشان دهنده عظمت دوران زنديه است. با توجه به اينكه يكي از جاذبه هاي تاريخي شيراز است و ژاپني ها ايده ساخت بناهاي زد زلزله را از اين مكان ايده گرفته اند متاسفانه هيچ رسيدگي به اتاق هاي داخل ارگ نميشود.#تايسيز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Masi Sisi
  نقدها:
  گزارش
  ارگ‌کریمخانی
  توصیه شده توسط کاربر

  #تایسیز
  ارگ‌کریمخان‌‌واقع‌درشیراز‌که‌بنای‌بزرگ‌و‌زیبای‌موسس‌سلسله‌زندیه‌کریمخان‌که‌بسیار‌دیدنی‌و‌تاریخی‌و‌جالب‌بود‌وبسیار‌تاریخچه‌و‌تغییراتی‌داشته‌که‌بارفتن‌و‌دیدن‌‌فقط‌بدست‌می‌آید‌
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Mehdi Abbasi
  نقدها:
  گزارش
  بافت سنتی
  توصیه شده توسط کاربر

  زندان کریم خان بنایی قدیمی مربوط به دوران زندیه است ولی اینطور که از اسمش به نظر میرسه و تصور میشه یه مکان با سلولها و بندهایی از زندان قدیم نیست،
  زندان کریمخان این روزها و مخصوصا فصل پاییز یک جای باصفاست که دیدنش خالی از لطف نیست.فضایی پر از درختان نارنج در مرکز زندان که حال و هوای اونجارو تغییر داده پیشنهاد میدم اونجارو حتما ببینید و از ساختمان و سبک قدیمی معماری دیدن کنید حس و حال خونه های قدیمی رو داره اونجا میشه حمام های قدیمی رو علاوه بر چند گزینه دیگه ببینید.
  (عکس آپلود شده رو خودم ثبت کردم)
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: