رستوران

باغ دلگشا

Delgosha Garden

2239-8C7i2p9VBe50pGjjHz28.jpeg
2.jpg
382a603e-478c-434c-90ab-f3e91b0c92fc-del.jpg
663b2a70-ab15-489c-b172-dc9b19711754.jpg
067083f9-1c9e-4f9a-b66e-d65782289bba-11259701_467808810054797_1521427656_n.jpg
ab94fbb0-c997-4cc2-b67c-c97e3c47b26b.jpg
ad8db105-7fa2-4b51-92f0-a3425a52ae2e-Delgosha_Garden_01-1024x768.jpg
ae3400c7-40d7-4ee4-8dcd-c63ff2251215-del2.jpg
ff36d813-e8b2-41eb-b247-6573c444facb.jpg
663b2a70-ab15-489c-b172-dc9b19711754.jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

اين باغ در جبهه شمال شرقي و در سمت جنوب تنگ آب خان و در بستري کوهستاني واقع شده است.قرار گرفتن این باغ در کنار قناتی موسوم به ماریز سعدی و واقع شد ن در محدوده قلعه ای موسوم به کهندژ است. باغ دلگشا يکي از باغ هاي تاريخي شيراز است که در نزديکي آرامگاه سعدي واقع شده است. سابقه آباداني و رونق باغ دلگشا به دوران پيش از اسلام و به دوره حکومت ساسانيان نسبت داده شده است.باغ دلگشا در دوره صفويه نيز از باغ هاي مهم و تفريحي شيراز بود. به طوري که در تصاوير به جا مانده از جهانگردان اروپايي به اين باغ اشاره هاي فراوان شده است. اين باغ که 5/7 هکتار مساحت دارد، هم اکنون از گردشگاه هاي ديدني شيراز است.

در دوره تسلط تیمور گورکانی از غایت آبادانی برخوردار بوده است ،که تیمور پس از دیدن آن، در سمرقند باغی به همین نام بنا کرد.باغ دلگشا در دوره ی صفویه نیز بسیار مشهور و در دوره افشاریه نیز همچنان آباد بوده است.این باغ در فاصله ی دوره نادرشاه تا سلسله زندیه آسیب های فراوانی دید که در زمان کریمخان زند دوباره احیا شد.

در مقابل عمارت، حوض سنگي بزرگي وجود دارد. عمارت اين ساختمان به صورت يك تالار با چهار شاه نشين به سبك معماري كاخ هاي ساساني بيشاپور ساخته شده كه داراي سه طبقه و ايواني با دو ستون است ،كه از معماري زنديه بوده و همچنين داراي آيينه كاري هايي به همراه نقاشي هايي از رنگ روغن با سقف هايي از چوب و گچ بري هايي تزيين شده با نقوش گل و بته است در اطراف سقف ايوان بر روي گچ، اشعاري از شوريده به خط نستعليق نوشته شده كه در نوع خود بي نظير مي نمايد اولين كلاه فرنگي در ايران نيز در اين باغ به ثبت رسيده است

بیشتر درختان آن را مرکبات مخصوصاً نارنج و پرتقال تشکیل می‌دهند. عمارت این باغ نیز به شکل سه طبقه با دو ورودی در دو طرف و ایوانی در طبقه میانی که مشرف به استخر مقابل عمارت است، خبر از روزگار شکوه و عظمت باغ می‌دهد. طی چند سال گذشته این بنا چندین بار دستخوش حریق شده و به شکل مخروبه درآمده ‌است.

باغ دلگشا که در فهرست آثار ملی با شماره ۹۱۲ به ثبت رسیده‌است.

نوع جاذبه:
 • میراث فرهنگی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این هتل:
 • Reza
  نقدها:
  گزارش

  سلام. این باغ بسیار بزرگ که در نزدیکی مقبره سعدی واقع شده در منطقه ای با همین نام هستش. بسیار زیبا و جذابه. آبنماهای متعدد داره و مملو از درختان نارنج هست که اگر در فصل بهار بیاید از بوی بهار نارنج مست خواهید شد. این باغ در حقیقت یکی از جاذبه های گردشگری شهر شیراز و به تمام توریستها پیشنهاد می کنم در یکروز مقبره حافظ،سعدی و این باغ رو در برنامه شان بگنجانند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Zahra Yekta
  نقدها:
  گزارش
  باغ دلگشا
  توصیه شده توسط کاربر

  باغ دلگشا مربوط به دوره ساسانیان، صفویه و قاجاره. عمارت داخل آن هم مربوط به دوره قاجاریه و با الهام از معماری کاخ های ساسانیانه.
  داخل عمارت موزه لوازم و طبقه بالا آن موزه رادیوست که البته ورودی جداگانه داره (نفری 3 تومن و ورودی خود باغ نفری 1500) . داخل ساختمان رو تا حدی بازسازی کردن و از حالت قدیمی خارج شده.
  نمای باغ از طبقه سوم واقعا دیدنی ست.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • گزارش
  باغ دلگشا
  توصیه شده توسط کاربر

  باغ دلگشا در نزدیکی سعدیه شیراز قرار دارد.این باغ مربوط به دوره آل مظفر در قرن ۸ ه.ق است.دارای یک عمارت کلاه فرنگی در وسط باغ است که بسیار زیبا است.ما در عصر یکی از روزهای اوایل اردیبهشت به این باغ زیبا رفتیم.آب نماها و آبشارهای این باغ محیطی بسیار با طراوت ایجاد کرده بود.وجود درختان بسیار زیاد نارنج و عطر گلهای بهارنارنج لذت زیادی به ادم می دهد .حتی در برخی از درختان هنوز میوه نارنج موجود بود.آب این باغ از آبهای قنات سعدیه تامین می شود.حاج قوام الملک شیرازی حدود ۲۰۰ سال پیش این باغ را خریداری میکنه و به املاک خودش اضافه میکنه.باغ دلگشا دارای ۳۹۰ متر درازا و ۱۶۸ متر پهنا است.قدم زدن، نشستن روی نیمکتهای باغ در عصر یک روز بهاری واقعا خیلی لذت بخش بود .باغ دلگشا واقعا زیبا، باصفا و با عطر گلهای بهارنارنج محیط بسیار زیبائی دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Arezou.SB
  نقدها:
  گزارش
  موزه رادیو و تلویزیون شیراز
  توصیه شده توسط کاربر

  باغ دلگشای شیراز یکی از باغهای قدیمی که خاطرات تاریخی مختلفی رو در دلش داره و در نزدیک آرامگاه سعدی قرار گرفته، تاریخ ساختش به قبل از ورود اسلام به ایران میرسه و همیشه یکی از تفرجگاههای مهم هر دوره بوده،و تمام مشخصه های یک باغ ایرانی رو داره،از زیباییهای باغ آبنمای زیبا و درختان بهارنارنج خوش عطرش هست، کوشک زیبای باغ در انتهای محور آبنما در سه طبقه به زیبایی ساخته شده و درحال حاضر موزه رادیو تلویزیونه، مثل بیشتر باغها یک حوض در مقابل بنا ساخته شده که انعکاس عمارت در آب زیباست، بنا مرمت کمی شده و وضع عالی ای نداره،پیاده روی درباغ و تنفس عطر بهارنارنج در فصل بهار از جذابیتهای این باغ هست.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • امید سرافرازی
  نقدها:
  گزارش
  باغ دلگشا
  توصیه شده توسط کاربر

  يكي از باغ هاي ديدني شيراز باغ دلگشا است كه آخر باغ درختهاي قديمي زيبايي داره و يك موزه سكه هم وسط باغ قرار گرفته كه اكثرا تعطيله روبروي باغ هم يه فروشگاه خوب عرقيجات هست.#تايسيز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • پوریا اقتداری
  نقدها:
  گزارش
  باغ دلگشای شیراز
  توصیه شده توسط کاربر

  شیراز پر از باغ های زیبا و دیدنی هست که آوازه ای جهانی دارند؛ باغ دلگشا هم یکی از باغ زیبای این شهر هست که ساخت اون به دوران ساسانیان برمیگرده و جزو آثار ملی ایران هم به حساب میاد. برای رسیدن به این باغ زیبا میتونید در پایانه اتوبوس میدان نمازی سوار اتوبوس بشید و به راحتی به اینجا برسید. با توجه به اینکه ساخت این باغ به دوران ساسانیان برمیگرده در ساخت عمارت این باغ از کاخ های زیبای بیشاپور الهام گرفته شده. عمارت زیبای این باغ دارای آیینه کاری بسیار چشمگیری هست و سقف چوبی آن یکپارچه نقاشی شده و بسیار مجلل به نظر میرسه.
  از دیگر آثار تاریخی این منطقه میشه به سعدیه اشاره کرد که با تنها ۱۰ دقیقه پیاده روی میتونید به اونجا برسید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش
  باغ دلگشای شیراز
  توصیه شده توسط کاربر

  خوشا شیراز و وصل بی مثالش! مطمن ام هر قدر هم که در شیراز بگردید دیدنی های این شهر پر انرژی تمامی ندارد! طی سفرهایی که به شیراز داشتم یکی از باغ های آن را همیشه بازدید می کنم و از دیدنش خسته نمی شوم. این باغ جایی نیست جز باغ دلگشا! خوشبختانه این باغ نزدیک آرامگاه سعدی قرار دارد و به راحتی می توانید با چند دقیقه پیاده روی به دیدن این باغ بروید که بوی نارنج های سرکشیده از پشت دیوارهایش دلتان را خواهد برد! واقعاً اسمش بیانگر حال و هوایش است. درختان نارنج و پرتقال و نخل های بلند و برافراشته در ترکیب با آب نماهای وسط باغ فضای روح انگیزی را ایجاد کرده است. انتهای باغ عمارت کلاه فرنگی سه طبقه ای قرار دارد که وسط آن ایوان دو ستونه کوچکی قرار گرفته و دیوارهای اطرافش مزین به نقش و نگارهای متقارن و خوش فرم است. طبقه اول طاق بندی های زیبایی دارد. حقیقتاً زمانی که وارد آن شدم یاد سمساری های قدیمی افتادم! تقریباً اشیا متنوعی در آن بود از سکه و اسکناس گرفته تا ظروف و لباس قدیمی. اما همه آنقدر برایم جذاب بودند که با حوصله تک تکشان را بررسی کردم به خصوص روند تولید اسکناس در ایران. کمی آنطرف تر اتاقی بود که تمام دیوارهایش آیینه کاری شده بود و از زیبایی می درخشید! عبور نور از پنجره های کوچک رنگی تلالو نور دلنشینی را در کف اتاق ایجاد کرده بود. پلکانی چوبی شما را به طبقه بعدی هدایت می کند. جالبترین مورد در این طبقه عکس های قدیمی از روزگار پهلوانی آن زمان و به توپ بستن متهمان جلوی لوله توپ بود که تا حالا تصویری از آن ندیده بودم. در دیوار یکی از راهروها نقاشی جالب قرار داشت. تقریبا تصویر تمام پادشاهان ایرانی از هوشنگ و فریدون شاهنامه گرفته تا نادر شاه و آقا محمد خان قاجار در آن جای گرفته بودند!
  طبقه سوم شامل چند اتاق وسیع بود که اختصاص به موزه رادیوهای قدیمی داشت که مرتب و منظم روی چهارپایه هایی کوتاه قرار گرفته بودند که البته همه تقریباً به یک سبک و سیاق بودند. از پنجره های بزگ و چوبی این اتاق ها هم غافل نشوید چراکه نمای زیبایی رو به باغ خواهید دید. بعد از بازدید توصیه میکنم شروع به گردش در باغ کنید و از خنکای سایه درختان نارنج و بوی سحرانگیزشان نهایت استفاده را ببرید که جای دیگری نخواهید یافت!‌
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: