Close
رستوران

آرامگاه سعدی(سعدیه)

Tomb of Saadi

2 (1).jpg
tomb-of-saadi2.jpg
tomb-of-saadi2.jpg
tomb-of-saadi18.jpg
tomb-of-saadi20.jpg
tomb-of-saadi21.jpg
tomb-of-saadi29.jpg
tomb-of-saadii0.jpg
tomb-of-saadii2.jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

سعدیه یا مزار سعدی شیرازی به عنوان یکی از جاذبه های شهر شیراز در طول تاریخ مورد توجه هنر دوستان و اهالی ادب بوده. این محل که در حال حاضر مزار سعدیِ در گذشته خانقاه و محل عبادت های او و یارانش بوده و این رو میشه از قبرهای متعددی که در کنار مزار او وجود داره ثابت کرد. این بنای زیبا که تلفیقی است از هنر معماری قدیم و جدید به زیبایی هرچه تمام تر در میان باغی باصفا میزبان مسافران و گردشگرانیِ که با دیدن این همه زیبایی و آرامش ساعتی در این مکان توقف می کنن. یکی از جاذبه های این محل حوض ماهیِ که نزدیک مزار شیخ قرار داره و آب آن از چشمه ای تامین می شه که از زیر بنا می جوشه. ساختمان به سبک ایرانی با ۸ ستون از سنگ های قهوه ای رنگ بر روی آرامگاه گنبدی شکل از کاشی های فیروزه ای رنگ و سنگ سفید تزیین شده که در جلوی مقبره قرار دارند و اصل بنا با سنگ سفید و کاشی کاری مزینه. بنای مقبره در داخل هشت ضلعیه که در هفت گوشه ساختمان، هفت کتیبه خطی قرار داره که بر روی دیواره ها ابیاتی از گلستان، بوستان، قصاید، بدایع و طیبات شیخ اجل سعدی انتخاب و گلچین شده و به قلم و خط «ابراهیم بوذری» نوشته شده.

نوع جاذبه:
 • آرامگاه

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند Shamim
  نقدها:
  گزارش
  سعدیه
  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه سعدی در واقع در یکی از زمین های خود سعدی قرار گرفته. چون سعدی شخص ثروتمندی بوده و زمین زیادی داشته و در نهایت تو زمین خودش هم دفن شده. مدل آرامگاه سعدی با حافظ کاملا از نظر معماری و همچنین حال و هواش متفاوته. تو سعدیه واقعا حس و حال تاریخی بودن به آدم غالب میشه. برای ورود به آرامگاه باید ورودی پرداخت کنین. در اطراف این آرامگاه هم درختکاری های زیبایی انجام شده و همینطور چندین مغازه برای فروش بستنی و فالوده و سوغاتی وجود دارن. تو محیط آرامگاه هم شعرهای سعدی در حال پخش شدنه که براتون محیط و گشت و گذارو جالبتر میکنه. در نزدیکی بنا هم یه پله میخوره که میرین پایین و به یه حوض می رسین که یه زمانی هم توش ماهی زیاد بود هم کلی مردم توش سک مینداختن. حتی دور تادور حوض هم یه سری جای نشستن بود که می تونستی فالوده سفارش بدی توی خنکای این فضا از دیدن آب چشمه و ماهی ها لذت ببری و فالده بخوری اما متاسفانه سری آخری که رفتیم از هیچکدومش خبری نبود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Samira_1990
  نقدها:
  گزارش
  سعدیه
  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه سعدی معروف به سعدیه در انتهای خیابان بوستان و کنار باغ دلگشا در شهر شیراز واقع شده است. این مکان ابتدا خانقاه سعدی بوده و اواخر عمر در آنجا زندگی میکرده که زمان مرگ همانجا دفن شده است. در زمان قدیم مردم جامه خود را در آب حوضچه سعدیه میشستند و اعتقاد بر این بوده که این آب شفا بخش است. همچنین در حوض سکه ، سکه هایی به جهت گرفتن حاجت در آب می انداختند. #گلفام_سفر

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند زهره دشتی
  نقدها:
  گزارش
  سعدیه، جذاب و دیدنی
  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه سعدی در انتهای بلوار بوستان و در نزدیکی باغ دلگشا قرار دارد. باغی بزرگ و پر گل که در امتداد گل هاب رنگارنگ به گنبر آبی و زیبای آرامگاه میرسد. روبروی آرامگاه حوض آب که انعکاس ستونهای ورودی روی آن نقش میبندد و اما پنجره های مشبک فلزی فیروزی ای دقیقا همرنگ با گنبد آرامگاه جلوه زیبایی به مکان داده است.
  وارد که می شویم کاشیکاری های لاجوردی که روی آن اشعار شیخ اجل نوشته شده جلب توجه می کند. در قسمت غربی آرامگاه با پایین رفتن از پله ها به حوض ماهی می رسیم. فضایی خنک و دیدنی با حوض آب و ماهی های قرمز و البته شربت خانه ای در کنار آن.
  آرامگاه سعدی از جاذبه های دیدنی و همیشه شلوغ شیراز است که دیدنش را به همه مسافرین شیراز پیشنهاد می کنم.
  #گلفام_سفر

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند سعید عسکریان
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه فیروزه ای
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از نکات جالب درمورد آرامگاههای شعرا در شیراز، وجود آنها در میان یک باغ می باشد.
  سعدیه آرامگاه سعدی شاعر شیرین سخن از این امر مستثنی نیست در ماه اردیبهشت و در بهترین زمان ممکن از شیراز و جاذبه هایش بازدید کردیم با دوستان اهل سفر به این مکان زیبا رفتیم قبل از محوطه و در خارج آن پارکینگی برای پارک ماشین ها تعبیه شده است.
  بلیط های ورودی به صورت مکانیزه و با دستگاه به قیمت سه هزار تومان خریداری شد.
  طبیعی بود با توجه به فصل و ماه حضورمان سعدیه شلوغ بود به محض ورود به باغ پیش ورودی و محوطه سبز با درختان نارنج و کاج و سرو ما را مدهوش خود کرد.
  فضای گلکاری شده د این محوطه ما را کمی از هدف اصلی مان دور کرد و ابتدا حضور در نارنجستان این فضا با عطر و بوی بهارنارنج ترجیح دادیم.
  یک حوض طویل و باریک در طول این فضا و در امتداد پیاده راه به سمت آرامگاه امتداد یافته است.
  ساختمان آرامگاه به صورت هشت ضلعی با سقف فیروزه ای از دور خودنمایی می کند ایوانی در جلوی آرامگاه با ستونهایی تعبیه شده است.
  حضور جمعیت امکان عکاسی و سیراب شدن از فضا را مهیا نکرد بر روی سقف وجود کاشی های آبی و فیروزه ای نقطه عطف معماری ساختمان است.
  میتوان شعرهایی از سعدی شیرین سخن بر روی دیوارهای ساختمان یافت.
  حس حضور در سعدیه رضایت بخش بود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Reza
  نقدها:
  گزارش
  جاذبه ای زیبا، تاریخی و آرامش بخش
  توصیه شده توسط کاربر

  سلام. این آرامگاه در انتهای خیابانی با همین نام واقع شده است. جنب آن پارکینگ وجود دارد و بلیط آن بصورت الکترونیکی به سرعت تهیه می شود و ورودی آن 5000 تومان است. در یک روزی که باران باریده بود بعد از سالها سری به این مکان دست داشتنی زدیم. اشعار سعدی را همیشه دوست داشتم و هین جذابیت اینجارو برام دو چندان می کرد. قدم زدن در محیط اینجا بسیار برای ما آرامش بخش هستش. در ابتدای ورود با یک محیط باغی که سرشار از درختان نارنج و نخلهای بلند هستند روبرو خواهید شد که با ادامه دادن مسیر وارد عمارت اصلی آن که مقبره سعدی شیرازی در مرکز آن قرار دارد و دور تا دور آن روی سنگها اشعار زیبای این شاعر نامدار نوشته شده است. بعد از خروج از این مقبره با ستونهای زیبایی روبرو میشوید که در ادامه شمارو به مقبره شوریده شیرازی می رساند. قسمت دیگری که در این مجموعه دیدنیست سکوهایی است که در کنار چشمه آب معدنی واقع شده اند و برخی معتقدند این آب خاصیت درمانی دارد. در بخشی دیگر پس از طی چند پله به اعماق زمین رفته که یک حوض عمیق در پایین آن واقع شده است که بسیار دیدنیست. غرفه های متعددی در این مجموعه وجود دارد. در سفر به شیراز حتما به اینجا سری بزنید و لذت ببرید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند nazarian
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه استاد سخن سعدی
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از شناخته شده ترین مکانهایی که در شیراز حتما باید از آن بازدید نمود آرامگاه استاد سخن سعدی می باشد . این آرامگاه در انتهای بلوار بوستان و در محله سعدی و در نزدیکی باغ دلگشا قرار دارد .‌ با ورود به محوطه ، باغی بزرگ و با صفا با انبوهی از درختان سرو ، کاج و نارنج دیده می شود و در خیابان اصلی منتهی به آرامگاه جوی آب و در نزدیکی آرامگاه حوضی قرار دارد که حال هر بیننده ای را خوب می کند آرامگاه از گنبدی فیروزه ای ساخته شده و کاشیهای آبی و فیروزه ای به کار رفته در ساختمان آرامگاه و ایوان کنار آن چشم نواز می باشد . اشعاری از این سخنور نامی شیراز نیز زینت بخش آرامگاه می باشد .‌در قسمت غربی آرامگاه حوض ماهی دیده می شود که در زیر زمین قرار دارد و باید تعدادی پله را طی کرد تا به آن رسید . مشرف الدین مصلح بن عبداله شیرازی ملقب به سعدی در شیراز متولد شد تحصیلات اولیه را در شیراز طی کرد و در نظامیه بغداد به تکمیل تحصیلات خود پرداخت . در جوانی به سفرهای فراوان پرداخت و سرانجام به شیراز بازگشت و محل کنونی را خانفاه خود قرار داد و سرانجام در همین محل آرام گرفت . آرامگاهی را بر روی مزارش ساختند که در طول زمان تغییراتی را به خود دید تا سرانجام با ذوق و سلیقه محسن فروغی استاد معماری عمارت با شکوه و زیبای کنونی با اقتباس از کاخ چهل ستون طراحی و بر روی آن اجرا شد . اشعار ونثر های آموزنده سعدی در شاهکار او " بوستان و گلستان" بر کسی پوشیده نیست و مایه مباهات کشور ما میباشد . بلیط ورودی آرامگاه ۳۰۰۰ تومان بود . دیدن آرامگاه شیخ اجل بر تمامی هموطنانی که به شیراز سفر می کنند توصیه می شود .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش
  باغ مزار سعدی
  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه سعدی در شمال شرقی شیراز و در مکانی قرار دارد که محل زندگی و خانقاه او در سال های آخر عمرش بوده است. این آرامگاه در دسته باغ مزارها طبقه بندی می شود: یعنی مزار یک شخصیت مهم که در داخل باغی قرار گرفته است. آرامگاه یکی از چهار شاعر برتر تاریخ ایران در طول تاریخ بارها ساخته و تخریب شده و سازه فعلی مربوط به قرن اخیر است. بنای سعدیه به همت انجمن آثار ملی و توسط محسن فروغی (فرزند محمدعلی فروغی ذکاء الملک) طراحی شده که از کاخ چهلستون اصفهان نیز الگو گرفته است. کل هزینه ساخت آرامگاه ۹۸۰ هزار تومان بود و در اردیبهشت ۱۳۳۱ با حضور پرفسور حسابی، وزیر فرهنگ وقت افتتاح شد. سازه آرامگاه شامل سه بخش ایوان، گنبدخانه و رواق است. ایوان بنا با ۸ ستون سنگی از جنس گرانیت قرمز رنگ در جلوی مقبره قرار دارد. قبر سعدی زیر گنبد فیروزه ای رنگ واقع شده و سنگ قبر نیز مربوط به دوره قاجار است. هفت کتیبه از اشعار سعدی نیز در دور تا دور ساختمان به نمایش درآمده است. کتیبه هشتم نیز به داستان ساخت مقبره اختصاص دارد. در سمت چپ مقبره نیز رواقی با ۷ طاق طراحی شده است که به آرامگاه شوریده شیرازی منتهی می شود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند محمد جعفری
  نقدها:
  گزارش
  سعدیه مدفن پادشاه سخن
  توصیه شده توسط کاربر

  سعدیه از اون آثار تاریخیه که نباید دیدنشو از دست داد. مدفن سعدی در یک باغ قرار دارد که در انتهای خیابان بوستان سعدی شیراز واقع شده است. مقبره در یک اتاق قرار دارد که به شکل هشت ضلعی است و اشعار سعدی روی کاشی های لاجوردی آن نقش بسته است. در باغ فروشگاه محصولات فرهنگی و صنایه دستی وجود داره که قیمت های نسبتا بالائی داره. روبروی سعدیه کلی فروشگاه هست که میتونید سوغاتی از آنها بخرید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Zahra Yekta
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه سعدی
  توصیه شده توسط کاربر

  ورودی آرامگاه سعدی هم 3 تومن بود و جلوی آن بسته های بهارنارنج میفروختن. آرامگاه سعدی هم مثل حافظ شلوغ بود. و من از جاهای شلوغ خوشم نمیاد.
  کنار آرامگاه جایی وجود داره معروف به "حوض ماهی" که قدمت 1400 ساله داره و معروفه که ماهی آن مقدس ان. به سمت حوض ماهی رفتیم و از چیزی که دیدیم شوکه شدیم. حوضی کثیف با ماهی های مرده و پر از آشغال. و البته سکه هایی که داخل آن برای برآورده شدن آرزوها انداخته بودن!

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند طلوع کوچک
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه سعدی
  توصیه شده توسط کاربر

  قطعا نام سعدی و اشعار معروف آن برای همه ایرانیان آشناست، در سعدیه قبور متعددی خواهید دید که نشان میدهد این بنا در گذشته محل عبادت وی و یارانش بوده، از جمله جاذبه ها و زیباییهای این بنا باغ زیبای آن و حوض ماهی که در آن قرار دارد میباشد که آب آن نیز از چشمه ای که از زمین می جوشد تامین میشود

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند منصوره اسکندری
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه سعدی
  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه سعدی (سعدیه ) در شمال شرقی شیراز قرار دارد. این مکان در ابتدا خانقاه سعدی بوده که در اواخر عمرش آنجا زندگی میکرده و بعد از مرگش در همان جا دفن میشود. در اطراف مقبره قبر هایی از بزرگان دین است که به وصیت خودشان اونجا دفن شده اند که مهمترین آنها شوریده شیرازی است. ساختمان ارامگاه با الهام از معماری سنتی ایرانی ساخته شده . ابیاتی از بوستان و گلستان نیز بصورت کاشی کاری روی دیوارهای آرامگاه نقش بسته. و نیز یک حوضچه قرار دارد که برای برآورده شدن آرزو در آن سکه میاندازند. #سعدیه

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Arezou.SB
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه شعر و ادب فارسی
  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه سعدی در نزدیکی باغ دلگشا در نزدیک کوه و محله ای قدیمی قرار گرفته، این مکان ابتدا خانقاه سعدی بوده وبعد از مرگش به عنوان آرامگاه ساخته شده، طراحی جدید بنا کار مهندس حسین فروغی رییس قدیم دانشکده معماری تهران با الگو گرفتن از معماری کاخ چهلستون بوده، تزیینات بنا بیشتر از کاشی وسنگ و شعرهایی از سعدی در بعضی نقاط نصب شده، تعدادی از شعرا و عارفان مثل شوریده شیرازی نیز به وصیت خودشون اینجا دفن شدند، حوض ماهی در قسمت غربی بنا در زیرزمین، از دیدنیهای مجموعه هست که در گذشته مردم در چهارشنبه سوری خودشون رو در این حوض میشستند، کل مجموعه با الگوی محور باغ ایرانی ساخته شده و یکی از مکانهای پربازدید در شیراز محسوب میشه.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • گزارش
  سعديه
  توصیه شده توسط کاربر

  لقب‌های زیادی به این شاعر گران‌قدر داده شده است؛ استاد سخن، پادشاه سخن، شیخ اجل و استاد مطلق سخن فارسی تنها بخشی از لقب‌های سعدی است.سعدیه در ابتدا خانقاه سعدی بوده که او اواخر عمرش را در آنجا می‌گذرانده و سپس در همانجا دفن شده است.بسیاری از شعرا و عرفا به وصیت خود در این بنا مدفون شدند. ازجمله آن‌ها شوریده شیرازی، شاعر نابینای شیرازی است که در اتاق غربی بنایی که کریم‌خان ساخته بود، دفن شد. فضاي اطراف مقبره خيلي دلباز و زيباست همراه با گل كاري هاي بسيار..براي عكاسي جاي بسيار خوبيست. متاسفانه فراموش كرديم از حوضي كه در آن سكه مي اندازن بازديد كنيم انشاالله سري بعد ....داخل مقبره خيلي خيلي شلوغ بود به حدي كه امكان عكاسي وجود نداشت پيشنهاد ميكنم در ايام شلوغي بازديد نكنيد


  هزينه ورودي 3000 تومان
  آدرس :
  استان فارس، شهر شیراز، بلوار بوستان جنب باغ دلگشا

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند علی عباسی
  نقدها:
  گزارش

  سلام به همه دوستان عزیز

  شیراز را می توان شهر شعر و ادب فارسی نامید. شاعران بزرگی همچون سعدی و حافظ در این شهر آرمیده اند که به تنهایی نقش بسیار بی بدیلی در شعر و ادب فارسی داشته اند. یکی از جاذبه های دیدنی این شهر را می توان آرامگاه سعدی یا همان سعدیه این شهر نامید. مشرف الدین مصلح بن عبدالله شیرازی ملقب به سعدی، شاعر معروف قرن هفتم است. شاید بتوان معروف ترین آثار سعدی را بوستان و گلستان او نامید که به یادگار مانده است. اما آرامگاه این شاعر نامی در شیراز نیز حرف های زیادی برای گفتن دارد. ورودی سعدیه 3000 تومان است که این مبلغ برای اتباع خارجی 20000 تومان می باشد. این آرامگاه در بلوار بوستان شهر شیراز و کنار باغ دلگشا قرار دارد. به محض اینکه وارد باغ می شوید، زیبایی محوطه آن سرعت رسیدن شما به ساختمان اصلی را کم می کند. حوضچه های کوچک و درختان کاج و بهارنارنج درمیان گل های رنگارنگ شما را به نشستن و بوییدن تشویق می کنند. عاشقان عکس اینجا را یکی از بهشت های عکاسی می نامند و من سرمست از عطر بهارنارنج، آهسته و پیوسته به جلو می روم.

  کمی مانده به ساختمان اصلی، در سمت راست، فروشگاهی وجود دارد که نماد های شهر شیراز را می فروشد. می توانید نماد های این شهر از قبیل سعدیه، حافظیه، تخت جمشید و .... را با قیمت های خوبی بگیرید و به یادگار داشته باشید. در کل سعدیه شیراز جایی است که انرژی مثبتی از آن می گیرید. پیشنهاد میکنم حتما این مکان را در کنار باغ دلگشا که در یک مسیر هستند، با هم ببینید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند نیلوفر ورزش نژاد
  نقدها:
  گزارش
  شاعر بوستان و گلستان
  توصیه شده توسط کاربر

  سعدیه یا آرامگاه سعدی به شکل فعلی آن در دوره پهلوی و توسط آقای محسن فروغی ساخته می شه و البته در دوران حیات سعدی، این محل خانقاه و محل زندگی او و تنی چند از یاران و همراهانش بوده. در طول سال ها، بارها این مجموعه دچار تخریب و بازسازی و تغییرات میشه تا نهایتا به شکل فعلی در میاد.
  حیاط مجموعه و حوضی که در جلوی عمارت اصلی وجود دارد، بسیار زیباست و می توان ساعت ها آنجا نشست و از عطر بهار نارنج مست شد و از زیبایی درختان سرو و گل های زیبای باغ لذت برد.
  مزار شوریده شیرازی که شاعری سخنور و نابینا بوده هم با رواق زیبایی به آرامگاه اصلی متصل است و همچنین آرامگاه تعدادی از بزرگان شیراز، در این محوطه وجود دارد.
  پیشنهاد می کنم بعد از بازدید، خودتون رو به یک فالوده یا بستنی خوشمزه در بستنی سعدی که درست رو به روی مجموعه وجود داره، مهمون کنید و حسابی لذت ببرید.
  ورودی این مجموعه سه هزار تومان است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند shahrzad
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه سعدی
  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه سعدی معروف به سعدیه که محل دفن سعدی شاعر بر جسته پارسی زبان است. این آرامگاه درانتهای خیابان بوستان وکنارباغ دلگشا در دامنه کوه درشمال شرقی شیراز است. این اثر در دوران پهلوی ساخته شده است. دراطراف مقبره قبور زیادی از بزرگان دین بنا به وصیت خوددرآنجا مدفونند. آنجا بسیارزیبا وبا صفا است که باعث شده همیشه بازدیدکنندگان زیادی داشته باشد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه سعدی
  توصیه شده توسط کاربر

  در بلوار بوستان شهر شیراز کمی دورتر از باغ دلگشا شاعر پارسی گوی ایرانی سعدی شیرازی آرام گرفته است. آرامگاه سعدی در میان باغ مصفایی قرار گرفته است که دور تا دورش را درختان سرو، کاج و نارنج احاطه کرده است. آنقدر محوطه دلباز و مصفا بود که اصلا عجله ای برای رسیدن به آرامگاه نداشتم . بنای زیبای آرامگاه با گنبد فیروزه ای و ستون های گرانتی قرمز پذیرای مسافران بود. جلوی عمارت حوض آبی طویل به چشم می خورد که گدان های زیبای شمعدانی دور تا دورش قرار گرفته اند. سر در زیباش با کاشی های خوش رنگ آبی و سورمه ای و دری مشبک با رنگ آبی آسمانی از همان ابتدا شما را دعوت به عکاسی می کند. مقبره سعدی در نمای مرمری هشت ضلعی قرار گرفته است و دور تا دور مزارش هفت کتیبه مزین به کاشی های آبی فیروزه ای است اشعارش با خط خوش نستعلیق دقایقی چند شما را دعوت می کند تا چند خطی از بوستان و گلستان و قصاید استاد سخن را با زمزمه ای آرام تکرار کنید. عمود بر این مقبره با طی ایوانی زیبا به مزار شوریده شیرازی می رسید که شعری از این شاعر نابینا بر سر در آن حک شده است. در ساختمانی جدای از آرامگاه حوضخانه و قنات قرار دارد. حوض معروف سکه نیز که برای برآوردن حاجت مردم حایز اهمیت و احترام بود در این قسمت قرار دارد. بعد از دیدن آرامگاه توصیه میکنم دقایقی را در باغ قدم بزنید و از فضای سبز دلپذیرش لذت ببرید. بعد از خروج از آرامگاه نیز خوردن بستنی معروف سعدی را فراموش نکنید!

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند ساره سلطانپور
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه سعدی
  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه سعدی در خیابان بوستان و کنار باغ دلگشای شیراز قرار دارد.این مکان در ابتدا خانقاه سعدی بوده که وی اواخر عمرش را در آنجا می‌گذرانده و سپس در همان‌جا دفن شده‌است. اولین بار در قرن هفتم توسط شمس‌الدین محمد صاحب‌دیوانی وزیر معروف اباقاخان، مقبره‌ سعدی ساخته شد.در اطراف مقبره نیز قبور تعدادی از بزرگان دین قرار دارد.بنای کنونی که طراحان آن ایرانی و معماران و کارگران آن نیز شیرازی بودند، با اقتباس از کاخ چهل ستون و تلفیقی از معماری قدیم و جدید ایرانی در سال ۱۳۳۰ به پایان رسید.ساختمان با ۸ ستون از سنگ‌های قهوه‌ای رنگ که در جلوی مقبره قرار دارند و اصل بنا با سنگ سفید و کاشی کاری مزین است. بنای آرامگاه از بیرون به شکل مکعب دیده می‌شود اما در داخل هشت ضلعی است با دیوارهایی از جنس مرمر .سنگ قبر در وسط بنای هشت ضلعی قرار دارد و سقف گنبدی آن با کاشی فیروزه ای تزیین شده است‌ و در دیواره های اطراف قبر اشعار شیخ اجل روی کاشی نوشته شده است.سمت چپ به رواقی متصل می‌شود که در آن هفت طاق وجود دارد که با کف‌سازی سیاه رنگ به آرامگاه شوریده شیرازی میرسد.
  در جلوی رواق، حوضی قرار دارد که در آن سکه به نشان گرفتن حاجت می‌اندازند.
  در عمق ده متری صحن آرامگاه قناتی وجود دارد که آب آن دارای مواد گوگردی و جیوه است. آب این قنات که در زیر زمین جریان دارد به درون «حوض ماهی» می‌ریزد.
  حپض ماهی در سمت چپ آرامگاه واقع است و در داخل به شکل هشت ضلعی است. حوض با پله به صحن آرامگاه وصل می‌شود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند خدیجه عربی
  نقدها:
  گزارش
  شیخ اجل
  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه سعدی معروف به سعدیه محل زندگی و دفن سعدی، شاعرمشهور ایرانی است. این آرامگاه در انتهای خیابان بوستان و کنار باغ دلگشا در دامنه کوه در شمال شرق شیراز قرار دارد. در اطراف مقبره، قبور زیادی از بزرگان دین وجود دارند که بنا به وصیت خود، در آنجا مدفون شده‌اند از جمله مهمترین‌های آن می‌توان شوریده شیرازی را نام برد. سعدیه در ابتدا خانقاه سعدی بوده که او اواخر عمرش را در آنجا می‌گذرانده و سپس در همانجا دفن شده است. برای اولین بار در قرن هفتم توسط شمس‌الدین محمد صاحب‌دیوانی وزیر معروف اباقاخان، مقبره‌ای بر قبر سعدی ساخته شد.اما سعدیه امروزی، این بنای باشکوه طراحی محسن فروغی است. ساختمان به سبک ایرانی است، با ۸ ستون از سنگ‌های قهوه‌ای‌رنگ که در جلوی مقبره قرار دارند و اصل بنا با سنگ سفید و کاشی‌کاری مزین است. حوض ماهی هم در آرامگاه سعدی، در سمت چپ آرامگاه قرار دارد و به شکل هشت‌ضلعی طراحی شده است، شستشو در این آب، مخصوصا در شب چهارشنبه‌سوری، از اعتقادات مردم شیراز بوده است و برای گرفتن حاجت هم در آن سکه می اندازند.در وسط حیاط دو حوض مستطیل شکل، با جهت شمالی - جنوبی در دو طرف محوطهٔ آرامگاه قرار دارد و حوض دیگری در جهت شرقی - غربی در مقابل ایوان اصلی بنا واقع شده‌است. برای کسانی که به شعر و ادب و معماری علاقمند هستند این مکان جذاب خواهد بود.
   همه غم‌های جهان هیچ اثر می‌نکند  
   در من از بس که به دیدار عزیزت شادم

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Yannar
  نقدها:
  گزارش
  سعدیه
  توصیه شده توسط کاربر

  اولین مقبره در قرن هفتم توسط خواجه شمس الدین محمد صاحب دیوانی وزیر معروف آباقاخان بر فراز قبر سعدی ،شاعر و نویسنده و پارسی گوی محبوب کشورمون ساخته شد. این آرامگاه در انتهای خیابان بوستان و کنار باغ دلگشا در دامنه کوه و شمال شرق شیراز است در اطراف مقبره قبور زیادی از بزرگان است .محسن فروغی طراح مقبره سعدی میباشد و تصویر این ارامگاه بر روی اسکناس های ده هزار تومنی دیده میشه.در پشت ارامگاه با پایین رفتن از ۲۸ پله باریک به قسمت حوض ماهی میرسید که سبک سلجوقی داره و یک حوض ۸ ضلعی با ماهی های کوچک و بزرگ و سکه هایی که کف حوض انداخته شده و اطرافش هم میزهایی جهت پذیرایی وجود داره که میتونید از کافی شاپ اونجا هر نوشیدنی رو سفارش بدید و تو اون فضای عالی و آرامش بخش نوش جان کنید .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: