رستوران

آرامگاه سعدی (سعدیه)

Tomb of Saadi

2241-UBtyYPtmvhxVGYFKHl64.jpeg
2 (1).jpg
tomb-of-saadi1.jpg
tomb-of-saadi2.jpg
tomb-of-saadi16.jpg
tomb-of-saadi2.jpg
tomb-of-saadi18.jpg
tomb-of-saadi20.jpg
tomb-of-saadi21.jpg
tomb-of-saadi24.jpg
tomb-of-saadi29.jpg
tomb-of-saadii0.jpg
tomb-of-saadii2.jpg
tomb-of-saadiiii0.jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

سعدیه ، یا مزار سعدی شیرازی به عنوان یکی از جاذبه های شهر شیراز در طول تاریخ مورد توجه هنر دوستان و اهالی ادب بوده. این محل که در حال حاضر مزار سعدیِ در گذشته خانقاه و محل عبادت های او و یارانش بوده و این رو میشه از قبرهای متعددی که در کنار مزار او وجود داره ثابت کرد.این بنای زیبا که تافیقی است از هنر معماری قدیم و جدید به زیبایی هرچه تمام تر در میان باغی باصفا میزبان مسافران وگردشگرانیِ که با دیدن این همه زیبایی و آرامش ساعتی در این مکان توقف می کنن. یکی از جاذبه های این محل حوض ماهیِ که نزدیک مزار شیخ قرار داره و آب آن از چشمه ای تامین می شه که از زیر بنا می جوشه.ساختمان به سبک ایرانی با ۸ ستون از سنگ های قهوه ای رنگ بر روی آرامگاه گنبدی شکل از کاشی های فیروزه ای رنگ و سنگ سفید تزیین شده که در جلوی مقبره قرار دارند و اصل بنا با سنگ سفید و کاشی کاری مزینه. بنای مقبره در داخل هشت ضلعیه که در هفت گوشه ساختمان، هفت کتیبه خطی قرار داره که بر روی دیواره ها ابیاتی از گلستان، بوستان، قصاید، بدایع و طیبات شیخ اجل سعدی انتخاب و گلچین شده و به قلم و خط «ابراهیم بوذری» نوشته شده.

نوع جاذبه:
 • میراث فرهنگی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این هتل:
 • shahrzad
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه سعدی
  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه سعدی معروف به سعدیه که محل دفن سعدی شاعر بر جسته پارسی زبان است. این آرامگاه درانتهای خیابان بوستان وکنارباغ دلگشا در دامنه کوه درشمال شرقی شیراز است. این اثر در دوران پهلوی ساخته شده است. دراطراف مقبره قبور زیادی از بزرگان دین بنا به وصیت خوددرآنجا مدفونند. آنجا بسیارزیبا وبا صفا است که باعث شده همیشه بازدیدکنندگان زیادی داشته باشد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه سعدی
  توصیه شده توسط کاربر

  در بلوار بوستان شهر شیراز کمی دورتر از باغ دلگشا شاعر پارسی گوی ایرانی سعدی شیرازی آرام گرفته است. آرامگاه سعدی در میان باغ مصفایی قرار گرفته است که دور تا دورش را درختان سرو، کاج و نارنج احاطه کرده است. آنقدر محوطه دلباز و مصفا بود که اصلا عجله ای برای رسیدن به آرامگاه نداشتم . بنای زیبای آرامگاه با گنبد فیروزه ای و ستون های گرانتی قرمز پذیرای مسافران بود. جلوی عمارت حوض آبی طویل به چشم می خورد که گدان های زیبای شمعدانی دور تا دورش قرار گرفته اند. سر در زیباش با کاشی های خوش رنگ آبی و سورمه ای و دری مشبک با رنگ آبی آسمانی از همان ابتدا شما را دعوت به عکاسی می کند. مقبره سعدی در نمای مرمری هشت ضلعی قرار گرفته است و دور تا دور مزارش هفت کتیبه مزین به کاشی های آبی فیروزه ای است اشعارش با خط خوش نستعلیق دقایقی چند شما را دعوت می کند تا چند خطی از بوستان و گلستان و قصاید استاد سخن را با زمزمه ای آرام تکرار کنید. عمود بر این مقبره با طی ایوانی زیبا به مزار شوریده شیرازی می رسید که شعری از این شاعر نابینا بر سر در آن حک شده است. در ساختمانی جدای از آرامگاه حوضخانه و قنات قرار دارد. حوض معروف سکه نیز که برای برآوردن حاجت مردم حایز اهمیت و احترام بود در این قسمت قرار دارد. بعد از دیدن آرامگاه توصیه میکنم دقایقی را در باغ قدم بزنید و از فضای سبز دلپذیرش لذت ببرید. بعد از خروج از آرامگاه نیز خوردن بستنی معروف سعدی را فراموش نکنید!

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ساره سلطانپور
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه سعدی
  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه سعدی در خیابان بوستان و کنار باغ دلگشای شیراز قرار دارد.این مکان در ابتدا خانقاه سعدی بوده که وی اواخر عمرش را در آنجا می‌گذرانده و سپس در همان‌جا دفن شده‌است. اولین بار در قرن هفتم توسط شمس‌الدین محمد صاحب‌دیوانی وزیر معروف اباقاخان، مقبره‌ سعدی ساخته شد.در اطراف مقبره نیز قبور تعدادی از بزرگان دین قرار دارد.بنای کنونی که طراحان آن ایرانی و معماران و کارگران آن نیز شیرازی بودند، با اقتباس از کاخ چهل ستون و تلفیقی از معماری قدیم و جدید ایرانی در سال ۱۳۳۰ به پایان رسید.ساختمان با ۸ ستون از سنگ‌های قهوه‌ای رنگ که در جلوی مقبره قرار دارند و اصل بنا با سنگ سفید و کاشی کاری مزین است. بنای آرامگاه از بیرون به شکل مکعب دیده می‌شود اما در داخل هشت ضلعی است با دیوارهایی از جنس مرمر .سنگ قبر در وسط بنای هشت ضلعی قرار دارد و سقف گنبدی آن با کاشی فیروزه ای تزیین شده است‌ و در دیواره های اطراف قبر اشعار شیخ اجل روی کاشی نوشته شده است.سمت چپ به رواقی متصل می‌شود که در آن هفت طاق وجود دارد که با کف‌سازی سیاه رنگ به آرامگاه شوریده شیرازی میرسد.
  در جلوی رواق، حوضی قرار دارد که در آن سکه به نشان گرفتن حاجت می‌اندازند.
  در عمق ده متری صحن آرامگاه قناتی وجود دارد که آب آن دارای مواد گوگردی و جیوه است. آب این قنات که در زیر زمین جریان دارد به درون «حوض ماهی» می‌ریزد.
  حپض ماهی در سمت چپ آرامگاه واقع است و در داخل به شکل هشت ضلعی است. حوض با پله به صحن آرامگاه وصل می‌شود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • خدیجه عربی
  نقدها:
  گزارش
  شیخ اجل
  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه سعدی معروف به سعدیه محل زندگی و دفن سعدی، شاعرمشهور ایرانی است. این آرامگاه در انتهای خیابان بوستان و کنار باغ دلگشا در دامنه کوه در شمال شرق شیراز قرار دارد. در اطراف مقبره، قبور زیادی از بزرگان دین وجود دارند که بنا به وصیت خود، در آنجا مدفون شده‌اند از جمله مهمترین‌های آن می‌توان شوریده شیرازی را نام برد. سعدیه در ابتدا خانقاه سعدی بوده که او اواخر عمرش را در آنجا می‌گذرانده و سپس در همانجا دفن شده است. برای اولین بار در قرن هفتم توسط شمس‌الدین محمد صاحب‌دیوانی وزیر معروف اباقاخان، مقبره‌ای بر قبر سعدی ساخته شد.اما سعدیه امروزی، این بنای باشکوه طراحی محسن فروغی است. ساختمان به سبک ایرانی است، با ۸ ستون از سنگ‌های قهوه‌ای‌رنگ که در جلوی مقبره قرار دارند و اصل بنا با سنگ سفید و کاشی‌کاری مزین است. حوض ماهی هم در آرامگاه سعدی، در سمت چپ آرامگاه قرار دارد و به شکل هشت‌ضلعی طراحی شده است، شستشو در این آب، مخصوصا در شب چهارشنبه‌سوری، از اعتقادات مردم شیراز بوده است و برای گرفتن حاجت هم در آن سکه می اندازند.در وسط حیاط دو حوض مستطیل شکل، با جهت شمالی - جنوبی در دو طرف محوطهٔ آرامگاه قرار دارد و حوض دیگری در جهت شرقی - غربی در مقابل ایوان اصلی بنا واقع شده‌است. برای کسانی که به شعر و ادب و معماری علاقمند هستند این مکان جذاب خواهد بود.
   همه غم‌های جهان هیچ اثر می‌نکند  
   در من از بس که به دیدار عزیزت شادم

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Yannar
  نقدها:
  گزارش
  سعدیه
  توصیه شده توسط کاربر

  اولین مقبره در قرن هفتم توسط خواجه شمس الدین محمد صاحب دیوانی وزیر معروف آباقاخان بر فراز قبر سعدی ،شاعر و نویسنده و پارسی گوی محبوب کشورمون ساخته شد. این آرامگاه در انتهای خیابان بوستان و کنار باغ دلگشا در دامنه کوه و شمال شرق شیراز است در اطراف مقبره قبور زیادی از بزرگان است .محسن فروغی طراح مقبره سعدی میباشد و تصویر این ارامگاه بر روی اسکناس های ده هزار تومنی دیده میشه.در پشت ارامگاه با پایین رفتن از ۲۸ پله باریک به قسمت حوض ماهی میرسید که سبک سلجوقی داره و یک حوض ۸ ضلعی با ماهی های کوچک و بزرگ و سکه هایی که کف حوض انداخته شده و اطرافش هم میزهایی جهت پذیرایی وجود داره که میتونید از کافی شاپ اونجا هر نوشیدنی رو سفارش بدید و تو اون فضای عالی و آرامش بخش نوش جان کنید .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • شکوفه.
  نقدها:
  گزارش
  سعدیه
  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه سعدی شاعر بزرگ شیرازی را سعدیه هم میگویند که شامل محوطه بزرگ گلکاری شده با حوض و آبنما و گنبد مانندی آبی رنگ و زیبا.اگر به سعدیه رفتید حوض جالبی در طبقه زیرین قرار دارد که معمولا چندتاماهی بزرگ داردو دیدن آنجا خالی از لطف نیست

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نادر مزرعه شادی
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه شیخ اجل
  توصیه شده توسط کاربر

  اگر بخواهم آدرس سر راستی از آرامگاه سعدی بدهم، از دروازه قرآن و ورودی شیراز به سمت چپ بپیچید و مسیر را تا باغ دلگشا ادامه بدهید. از همان چهارراهی که باغ دلگشا در نبش آن قرار دارد مسیر را به سمت شمال ادامه دهید، البته به اندازه کافی تابلوهای راهنما در طول مسیر قرار دارد.
  آرامگاه سعدی در انتهای باغ مانندی قرار دارد. ساختمان آن با گنبد فیروزه‌ای اش از همان ابتدا دیده می‌شود. در بخش داخلی ارامگاه کاشی‌کاری‌هایی با شعرهای وی دیده می‌شود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Amin
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه سعدی
  توصیه شده توسط کاربر

  این آرامگاه در شهر شیراز قرار دارد. سعدی یکی از بزرگترین شاعران قرن هفتم میباشد که به او لقب شیخ اجل داده شده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ساناز
  نقدها:
  گزارش
  سعديه
  توصیه شده توسط کاربر

  سعديه يا آرامگاه شاعر برجسته ايراني سعدي شيرازي در خيابان بوستان در كنار باغ دلگشا قرار دارد. سعدي در اواخر عمر خود از اين محل به عنوان خانقاه استفاده ميكرد و بعد هم در همين محل دفن شده است. براي رسيدن به آرامگاه از داخل باغي زيبا عبور ميكنيم. سنگ قبر در وسط عمارتي هشت ضلعي قرار دارد و در ضلع هاي مختلف ساختمان چندين كتيبه هست كه قسمت هايي از گلستان، بوستان، قصايد وبدايع شيخ نوشته شده است.در سمت چپ بنا نيز آرامگاه شوريده شيرازي قرار دارد. قنات و حوض ماهي و سكه نيز از ديگر قسمت هاي اين مجموعه مي باشد. #تايسيز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • انور محمدی
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه سعدی
  توصیه شده توسط کاربر

  تا سالها کتابهای بوستان و گلستان سعدی، کتاب آموزشی ادبیات و اخلاق در مکتب‌ها بود. بنای آرامگاه این بزرگمرد و شاعر ایرانی نیز در دوران ملی‌گرایی عصر رضاشاه پهلوی ساخته شد.
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Shene
  نقدها:
  گزارش
  آرمگاه سعدی
  توصیه شده توسط کاربر

  خوش است عمر، دریغا که جاودانی نیست
  پس اعتماد بر این چند روز فانی نیست
  آرمگاه شیخ اجل، سعدی شیراز در کنار باغ دلگشا در شیراز قرار دارد. این مکان در ابتدا خانقاه سعدی بوده است که در همان جا نیز دفن شده است. پیشنهاد من این است که در عید نوروز به این شهر سفر نکنید که بسییییار شلوغ است و نمی توان با فراغ خاطر از آن دیدن کرد.
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Arezoo-1234
  نقدها:
  گزارش
  سعدیه
  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه سعدی شاعر بزرگ ایرانی در شهر شیراز واقع شده ... بهای بلیط ورودی به این آرامگاه نفری ۳ هزار تومن هست و باز با مشکل بسته بودن باجه بلیط فروشی مواجه بودیم ...تنها اشکال همین صف طولانی فروش بلیط هست که خب بنا به تاریخی که ما رفتیم طبیعی به نظر میومد اما بسته بودن باجه رو نمیشه منکر شد‌.. سعدیه با محیطی آرام و حوض کوچکی در ورودی این آرامگاه محیط آرام و مناسبی برای بازدید کننده ها مهیا کرده ...و بنای معماری این مکان به شدت جذاب و گیراست مخصوصا کاشی کاری های سقف بنای آرامگاه واقعا زیباست ...
  در طی سفر به شیراز حتما از سعدیه دیدن کنید...
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • امید سرافرازی
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه سعدي
  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه سعدي يكي از جاهايي است كه تو سفر به شيراز بايد حتما ازش ديدن كرد. محيط بيروني آرامگاه بسيار زيبا است و ديوارهاي داخل آرامگاه با كاشي كاري هاي زيبا اشعار سعدي را نشان ميدهد. #تايسيز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: