Close
رستوران

حرم مطهر علی بن موسی الرضا علیه السلام (حرم امام رضا)

Imam Reza Shrine

2573-EyWwzu3S8cxaAttZ9NnU.jpeg
Imam Reza Shrine (1).jpg
Imam Reza Shrine (2).jpg
Imam Reza Shrine (3).jpg
Imam Reza Shrine (4).jpg
Imam Reza Shrine (6).jpg
Imam Reza Shrine (5).jpg
Imam Reza Shrine (7).jpg
Imam Reza Shrine (8).jpg
Imam Reza Shrine (9).jpg
Imam Reza Shrine (10).jpg
Imam Reza Shrine (12).jpg
Imam Reza Shrine (11).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت، حضرت علی بن موسی رضا(ع) در روز آخر ماه صفر سال ۲۰۳ هجری قمری به دست مأمون، پسر هارون الرشید خلیفه ی وقت عباسی به شهادت رسید.بر طبق منابع تاریخی، مکانی که پیکر مطهر امام رضا(ع) در آن به خاک سپرده شده است در اصل روستای کوچکی به نام «سناباد» بوده که در حاشیه ی شهر «توس» قرار داشته است.از این روستای کوچک به برکت وجود حضرت ثامن الحجج(ع)، شهری حول محور حرم امام رضا(ع) ساخته شد که امروز به مشهدالرضا معروف شده است و شهر توس در حاشیه ی آن قرار دارد.حرم مطهر رضوی، مهم ترین بنای تاریخی و مذهبی ایران اسلامی به شمار می رود که سالانه افزون بر ۲۰ میلیون زائر از اقصی نقاط کشور و جهان برای زیارت آن به مشهد مقدس سفر می کنند.این مجموعه ی فرهنگی و تاریخی، بعد از مسجد الحرام و مسجد النبی از مهم ترین بناهای مذهبی مسلمانان به شمار می رود.«مشهد» مخفف مشهد الرضا یعنی محل شهادت امام رضا (ع). این شهر همواره به عنوان یک شهر مذهبی مورد احترام بوده ولی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، شهر مشهد مقدس به عنوان مهم ترین قطب زیارتی کشور بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت و امکانات فرهنگی، رفاهی و خدماتی گسترش چشمگیری داشته.حرم امام رضا رو تو هر موقع سال که بری حال و هواتو دگرگون می کنه و همیشه پر از زائره. حرم امام رضا(ع) به محدوده مدفن امام هشتم شیعیان و ساختمان های اطراف آن در شهر مشهد کشور جمهوری اسلامی ایران اطلاق می گردد. این ساختما ن ها عبارتند از حرم، گنبد، گلدسته ها، صحن ها، ایوان ها، رواق ها و بست ها.

نوع جاذبه:
 • جاذبه های مذهبی
 • اماکن مذهبی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • کبری دانه
  نقدها:
  گزارش
  زیارت امام هشتم شیعیان
  توصیه شده توسط کاربر

  بعد از سالها از طرف دوست خوبم سفر مشهد بهم هدیه شد باورم نمیشد بعد از ده سال دوباره بتونم به این سفر برم خیلی هیجان زده بودم. وقتی هواپیما تو فرود گاه مشهد نشست تازه داشتم باور میکردم که خدا یه بار دیگه بهم لطف کرده وقتی جلوی هتل پیاده شدیم گنبد زرین امام رضا دقیقا روبرو ما قرار گرفته بود حس دلتنگی و شوق زیارت اشکهام رو سرازیر کرد زیر لب زمزمه کردم امدم ای شاه پناهم بده. خط امانی زگناهم بده

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Reza
  نقدها:
  گزارش
  زیباترین و بزرگترین حرم در ایران
  توصیه شده توسط کاربر

  سلام. مشهد رو اکثرا بخاطر زیارت امام رضا میروند(گرچه جاذبه های گردشگری زیادی داره). حرم امام رضا (ع)، به عنوان بهترین و آرامش‌بخش‌ترین اماکن در کشور عزیزمان برای مسلانان و شیعیان است. هرساله حدود ۲۰ میلیون‌ زائر از سرتاسر دنیا به قصد زیارت بارگاه امام هشتم راهی شهر مشهد می‌شوند. حرم امام رضا اصلی ترین و شاخص ترین جاذبه ی گردشگری شهر مشهد می باشد و از همین رو سفر به مشهد در صدر سفرهای داخلی قرار دارد.به طور کلی مجموعه حرم امام رضا جزو بناهای تاریخی ایران به شممار می آید که سالیان زیادی در قرون مختلف همواره مورد توجه شاهان و بزرگان حکومتی قرار گرفته است. همین توجه ها بوده است که این بنادر دوره های مختلف معماری و ساخت آن مورد توجه بوده و این بنا علاوه بر مقدس بودن، ارزش تاریخی بسیاری دارد. دربهای(بست ها) زیادی برای ورود به این حرم وجود دارد. این حرم روز بروز در حال گسترش است. مطمئنا از دیدن این حرم بزرگ مبهوت خواهید شد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Samin
  نقدها:
  گزارش

  مشهد را چون مکان شهادت امام رضا علیه السلام می باشد به این نام نامیده اند. از زمان شهادت ایشان تا امروزه حرم مطهر این امام همام مکانی برای قرار و آرام دل های عاشق می باشد.ما مشهدی ها یک اصطلاح داری که می گوییم مشهدی ها وقتی خوشحال هستند(شروع زندگی مشترک ) به حرم امام رضا می روند و وقتی هم که ناراحت هستند هم آن حضرت را برای درد دل انتخاب می کنند.
  قدیمی ترین صحن حرم مطهر را صحن عتیق یا صحن کهنه می نامند که در آن سقاخانه اسماعیل طلا و آرامگاه شیخ حر عاملی در یکی از حجره های آن قرار دارد. صحن نو یا صحن آزادی کنونی دومین صحن ایجادشده در حرم می باشد برای همین به این نام مشهور شده. از ابتدای دهه ۷۰ توسعه حرم مطهر امام رضا علیه السلام روال سریع تری به خود گرفت و صحن ها و رواق های زیادی به حرم مطهر افزوده شد. طرح کنونی حرم که دارای زیر گذر می باشد نیز از دهه ۷۰ افتتاح شد .حرم مطهر امام رضا علیه السلام علاوه بر اینکه مکانی برای زیارت آن امام بزرگوار است مکانی است که می توان حتی یک روز را به گشت و گذار در آن اختصاص داد .موزه حرم، موزه فرش حرم، متعدد بزرگوارانی که در حرم مطهر دفن شده اند ،کتابخانه حرم مطهر، کتابخانه های تخصصی در زمینه های دینی، مسجد متبرکه گوهرشاد همگی از مکان هایی است که می توانید بازدید نمایید . ممکن است در زمان حضور در مشهد بر اساس شانس مهمان، مهمانخانه حضرت شوید. یکی از کارهای نیکوی آستان قدس ایجاد پایگاه های تخصصی راهنمای زائر غیر فارسی زبان می باشد. سرویس های بهداشتی و وضوخانه های متعدد دسترسی شما را از شما از هر نقطه حرم آسان می نماید. مغازه های فروش محصولات کارخانجات رضوی درست در خروجی های حرم می تواند نیاز شما را خوراکی های سبک در طول زیارت برطرف کند.
  صحن رضوی واقع در ورودی باب الجواد و باب الرضا بزرگترین صحن، وصحن قدس کوچکترین صحن حرم مطهر می باشد .
  حرم دارای چهار در ورودی اصلی در چهار جهت می باشد انتهای خیابان امام رضا باب الرضا و باب الجواد انتهای خیابان شیرازی انتهای خیابان طبرسی و انتهای خیابان نواب صفوی.
  سازمان آستان قدس رضوی و تولیت آن وظیفه رتق و فتق امور مربوط به حرم مطهر امام رضا را بر عهده دارند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Nasi zarei
  نقدها:
  گزارش

  طبیعتا همه ی ما ایرانی ها مشهد رو با امام رضا میشناسیم و اصلی ترین علت سفر مشهد به حساب میاد . این بارگاه در مرکزی ترین نقطه ی شهر مشهد قرار داره و شهر به دور اون گسترش پیدا کرده .و بازار ها و رستوران ها و هتل های فراوانی در نزدیکی این مکان ساخته شده که هم بازار ها و هم رستوران ها پایین ترین حد کیفیت رو دارند .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Reza
  نقدها:
  گزارش
  حرم مطهر اما رضا(ع)
  توصیه شده توسط کاربر

  سلام. بی شک مهمترین عامل جذب توریست در مشهد همین مکان هستش. این مکان تعداد ردهای ورودی زیادی داره که باب الرضا از همه عمومی تره. بسیار زیبا درست شده و مملو از آیینه کاری و سنگ مرمره.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش
  حرم امام رضا(ع)
  توصیه شده توسط کاربر

  مقصد اول اکثر ما در سفر به مشهد، زیارت حرم امام رضا(ع) است. اما من سعی می کنم در هر سفر به مشهد و حضور در حرم، بخش هایی از این مجموعه را هم دقیق تر ببینم. بطور مثال در کنار حرم مجموعه موزه های آستان قدس قرار دارد که گنجینه ای بی نظیر و ارزشمند است، یا آرامگاه بسیاری از شخصیت های تاریخی در مجموعه حرم قرار دارد. همچنین مساجد و کتابخانه هایی نیز در این مجموعه از جمله مسجد گوهرشاد قرار دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • فرزانه امینی زاده
  نقدها:
  گزارش
  حرم امام رضا
  توصیه شده توسط کاربر

  حرم امام رضا مهم‌ترین جاذبه گردشگری شهر مشهده که همگی مشهد رو به دلیل قرار گرفتن این آرامگاه مذهبی در اون میشناسیم. همچنین حرم امام رضا مهمترین جاذبه گردشگری مذهبی ایران هست که سالانه تعداد زیادی مسافر از شهرهای مختلف ایران و کشورهای مسلمان برای زیارت این آرامگاه به مشهد سفر میکنن. همچنین حرم امام رضا با توجه به قدمتی که داره از بناهای تاریخی ایران نیز محسوب میشه که همواره در طول سالهای مختلف بازسازی شده یا قسمت هایی به آن اضافه شده.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نادر مزرعه شادی
  نقدها:
  گزارش
  تجربه‌ای جدید
  توصیه شده توسط کاربر

  زیارت بارگاه رضوی یکی از کارهایی هست که در سفر مشهد انجام میشه. برای دخترم که حالا از سفر قبل خیلی بزرگتر شده بود، تجربه جالب و تازه‌ای بود. تقریبا تمام صحن‌ها و رواق‌ها رو در زمان اقامت‌مون دوتایی گشتیم. اونچه که بیشتر از قبل به چشم می اومد، نظم بیشتری در حرم بود. فضاهای جدیدی به مجموعه اضافه شده بود و ازدحام بی مورد معمول در بخش‌های مختلف و حتی در زمان‌های شلوغ، مثل زمان نماز، به چشم نمی‌اومد. خدمات خوبی به زایرین ارایه می‌شد و طبق قبل و با کیفیت بهتر در حال انجام بود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • شکوفه.
  نقدها:
  گزارش
  حرم مطهر امام رضا(ع)
  توصیه شده توسط کاربر

  حرم مطهر امام رضا(ع) درشهرستان مشهد استان خراسان رضوی قرار دارد که بارگاه امام هشتم شیعیان است.کمتر کسیست که به حرم امام رضا نرفته باشد. هرساله میلیونها نفر از سراسر ایران و کشورهای دیگر به پابوس ایشان میروند.کل مجموعه از مهمانخانه امام رضا،موزه ، رواقها، مسجد گوهر شاد، ضریح امام رضا ،سقاخانه، پنجره فولاد، حجره ها ، صحن ها وبابهای متعددو ...تشکیل شده و فضای بسیار پر انرژی و دوست داشتنیی دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • حمید نیکومرام
  نقدها:
  گزارش
  زیارت
  توصیه شده توسط کاربر

  حرم امام رضا با صحن های بسیار زیبا که معروف ترین آن صحن آزادی است. ایوان طلای ورودی حرم در آن قرار دارد.
  وقتی وارد حرم می شویم آینه کاری و گچ بری های زیبا نظر همگان را جلب می کند و ابهت خاص ویژه ای به آن داده. با نزدیک شدن به حرم امام رضا ازدحام جمعیت بیشتر و بیشتر می شود.
  این مکان سرشار از آرامش است...

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • گزارش
  حرم امام رضا
  توصیه شده توسط کاربر

  حرم امام رضا ک دیگه نیازی ب تعریف نداره ، ی حس و حال عجبی داره ، ما که سعی میکنیم حداقل سالی ی بار به مشهد بیاییم ک امسالم عاشورا تاسوعا اونجا بودیم

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • پوریا اقتداری
  نقدها:
  گزارش
  شاخص ترین جاذبه مذهبی ایران زمین
  توصیه شده توسط کاربر

  هیچ وقت فراموش نمیکنم که هر سال اون هم با اتوبوس و به سختی راهی مشهد میشدیم تا به زیارت امام رضا بریم. خاطرات زیبایی که هنوز هم در ذهنم باقی مونده. به قول یک مشهدی که میگفت اگر این حرم نبود مشهد هیچ وقت در این حد و اندازه رونق نمیگرفت. حرم امام هشتم شیعیان، امام رضا که در شهر مشهد قرار گرفته اونقدر وسعت داره که برای دیدن اون یک روز زمان بسیار کمی هست. صحن های متعدد، موزه های بسیار از جمله جاهایی هست که در کنار زیارت میتونید از اونها دیدن کنید. سالانه تعداد زیادی گردشگر برای زیارت از کشورهای خارجی (اغلب حاشیه خلیج فارس و عراق) و شهرهای داخلی برای زیارت راهی مشهد می شوند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Amir Gh
  نقدها:
  گزارش
  فضای معنوی
  توصیه شده توسط کاربر

  شکوه و جلال بارگاه قدس رضوی همیشه هر ادمی وو مجذوب خودش میکنه
  حتی ادم میتونه موج بزرگ انرژی با باورد به حرم امام رضا احساس کنه.
  برای چند ساعت خلوت و فکر کردن به کارات جای خیلی خوبیه
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • parimah
  نقدها:
  گزارش
  حرم امام رضا مشهد #تایسیز
  توصیه شده توسط کاربر

  مقدس ترین مکان مذهبی در ایران، مشهد
  عاشقان امام رضا همه روزه و همه ساعته در حرم حضور دارند و مشغول دعا و نماز و عبادت هستن، اطراف حرم پر از بازار و هتل هست، و هر ساعتی از شبانه روز امنیت داره
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Kia
  نقدها:
  گزارش
  حرم امام رضا
  توصیه شده توسط کاربر

  مسجد زیبای گوهرشاد که در جنوب حرم مطهر قرار دارد و سبک معماری دوره تیموری را می‌توان در آن مشاهد کرد و لذت برد. #تایسیز #مسجد_گوهرشاد

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Amir Mafi
  نقدها:
  گزارش
  جاذبه
  توصیه شده توسط کاربر

  سلام مهر ماه امسال به مشهد سفر کردم
  امام رضا ع هشتمین پیشوای شیعیان هست که بارگاه ایشان در شهر مشهد واقع شده و پذیرای میلیون ها زائر از سراسر جهان می باشد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • شکوفه.
  نقدها:
  گزارش
  حرم امام رضا
  توصیه شده توسط کاربر

  حرم مطهر امام رضا علیه السلام در شهر مقدس مشهد در استان خراسان قرار دارد و سالانه میلیونها نفر به پابوس امام رضا میروند

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • pardis.hpa
  نقدها:
  گزارش
  حرم مطهر علي بن موسي الرضا
  توصیه شده توسط کاربر

  اين مكان مقدس يكي از بهترين و آرامش بخش ترين مكان ها در دنيا است
  و علاوه بر زيبايي هاي معنوي اين مكان شاهكار معماري است بگونه اي كه از نگاه كردن به آن سير نمي شويد
  #تايسيز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • شیما رمضانی
  نقدها:
  گزارش
  حال خوش در حرم امام مهربانی ها
  توصیه شده توسط کاربر

  مدتی بود حال دلم خوش نبود .دلم میخواست برم جایی که کمی تنها باشم و بدور از همه مشغله ها...خسته بودم .خودم میدونم که تو این مواقع بهترین درمان واسم مسافرته...چند باری برنامه ریزی سفر به چند کشور خارجی رو انجام دادم ولی هر کدام به شکلی بهم خورد..به طور غیر منتظره ای سفر مشهد به من پیشنهاد شد .اصلا باورم نمیشد که دارم میرم مشهد...آخرین باری که به مشهد رفته بودم ۱۰ سال پیش بود.احساس کردم دلم میخواد برم و رفتم ...حس عجیبی بود .وقتی وارد حرم شدم احساس سبکی میکردم انگار آزاد و رها شده بودم ،هر حسی بود (تلقین یا معنویت یا هر چیز دیگری)حس خوبی بود که با هیچ دارو و آرامبخشی قابل قیاس نبود...همه اونایی که زیارت امام رضا (ع)رفتند بی شک این حس رو تجربه کردن .نظم و ترتیب و هماهنگی و خوش رویی خادمین مثال زدنی بود، با دیدن خادمین مهربون و با ادب و خوشرو آرزو کردم در تمام مناطق توریستی ما کاش اینقدر نظم و ترتیب و مهربانی بود...با اینکه فصل مسافرت نبود و هوا هم سرد بود ولی بسیار شلوغ بود و پر از زائران خارجی...پر از حال و هوای معنوی که به آدم آرامش میداد.من حس بسیار خوب و دوست داشتنی در آنجا تجربه کردم .واقعا آرام شدم...امروز به طور اتفاقی در لست سکند که هنیشه با خوندن سفرنامه های خوب و دوست داشتنی به مسافرت با نویسنده رفته ام، مسابقه لستگرام با اسپانسری آژانس خوب #تایسیز رو دیدم .دلم خواست شرکت کنم و حس خوبم را به اشتراک بزارم .امیدوارم همیشه حال دلتون خوش باشه

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: