Close
رستوران

گل فشان تنگ (ناپگ)

Mud volcano

2944-4H1Hhz6dCt8aBlXFrH5f.jpeg
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

گل فشان یکی از شگفت انگیزترین پدیده های ژئوتوریسمیه که خیلی مورد توجه زمین شناسان و علاقه مندان به طبیعته. این پدیده با نام علمی (mud volvana) تنها در چند نقطه از جهان وجود داره. گل فشان ها در دنیا به صورت رنگی (paint pot) و معمولی یافت می شن که در گل فشان های رنگی ،گل های مترشح شده به رنگ های سفید،زرد وصورتی دیده می شن که حاکی از ترکیبات آهن در آنهاست. گل فشان های ساده از خود گل های طوسی رنگ متصاعد می کنن.چابهار در ۶۰ کیلومتری غرب خود، میزبان ۳ گل فشانه که ۲ تاش به شکل تپه و دیگری به شکل آتشفشان بوده که تنها این نوع فعاله. مردم به زبان محلی به این پدیده "ناف دریا" یا "بولوبولو" می گن.در هنگام فعالیت گل فشان ها صداهایی شبیه شلیک تفنگ به گوش می رسه. ارتفاع گل فشان چابهار یا گل فشان تنگ بالغ بر ۲۰ متر بوده و قطر دهانه آن به ۱۲ متر می رسه.

نوع جاذبه:
 • جاذبه طبیعت

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • فاطمه فراهانی
  نقدها:
  گزارش
  گل افشان، جاذبه عجیب چابهار
  توصیه شده توسط کاربر

  گل افشان تنگ که در نزدیکی چابهار هست یک پدیده زمین شناسی هست. در بالای یه کوه از زمین گل بیرون میزنه و درست مانند یک چشمه آب عمل میکنه. البته گل افشان تنگ تقریبا خشک شده و فقط چند قسمتش همچنان فعال هست و میتونید این پدیده زمین شناسی رو از نزدیک ببینید ولی باید چند دقیقه صیر کنید تا یک فعالیتی ببینید. برای ورود ۵ هزارتومن میگیرن که برای ورودی ماشین و پارکینگ هست.
  میتونید با ماشین تا اول تپه برید ولی مسیر از پارکینگ تا اول تپه خیلی بد هست و پر از چاله و چوله ست. انگار گل افشان که فعال بوده دائما باعث تغییر شکل زمینهای اطراف میشد و وقتی به اطراف تپه دقت کنید متوجه فعالیت گل افشان میشید.
  یه سری از مردم محلی هم با گل ها یه سری اشکال ساختن و میفروشن.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • احمد کتری زاده
  نقدها:
  گزارش
  گل فشان
  توصیه شده توسط کاربر

  گِل‌فِشان پدیده‌ای طبیعی است که طی آن گل‌ولای از زیر زمین به شکل چشمه‌وار به سطح زمین می‌رسد و شکل ماهوری بخود می‌گیرد. منظره بسی زیبا و شگفت انگیز و هر انسانی باید چنین جای را ببیند

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: