رستوران

تخت جمشید (پرسپولیس)

takhte jamshid

6256-uCNZgcoZg96UCynTtDHs.jpeg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

تخت جمشید به وسیله"داریوش اول" سومین شاه سلسله هخامنشی ساخته شد اما تا زمان مرگ او این بنا به اتمام نرسیده بود و ساخت و سازها در دوره جانشینان او یعنی "خشایارشا" و "اردشیر اول" هم ادامه پیدا کرد. البته عملیات ساختمانی در تخت جمشید تا پایان دوره هخامنشی تمام نشد ولی اصل ساخت بنایی که در حال حاضر موجود است در زمان همین سه پادشاه انجام شده و به همین دلیل در محوطه تخت جمشید بقایای بناهای نیمه کاره به چشم می خورد. یکی از این بناها دروازه بزرگی است که در ضلع شمال شرقی مجموعه قرار دارد.

نوع جاذبه:
 • جاذبه تفریحی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این هتل:
 • نیلوفر ورزش نژاد
  نقدها:
  گزارش
  یادگار شکوه سرزمین پارسه
  توصیه شده توسط کاربر

  پیش از بازدید از تخت جمشید، کلی در مورد این جاذبه تاریخی ایران مقاله خوندم و فیلم دیدم. چون دلم می خواست وقتی برای بازدید می رم، اطلاعات کاملی داشته باشم.
  تخت جمشید در واقع ارگ شهر پارسه است که یکی از پایتخت های هخامنشیان بوده است. در اطراف این ارگ، خانه های مردم سرزمین پارسه وجود داشته که به علت اینکه از خشت و گل ساخته شده بود، به مرور زمان از بین رفته و یا در زیر زمین دفن شده است و اینطور که راهنمای ما می گفت، این اواخر آثاری از شهر پارسه در اطراف محوطه پیدا شده که باستان شناسان فعلا در حال بررسی این موضوع هستند.
  بلیط ورودی مجموعه، 3000 تومان است و چنانچه بخواهید یک راهنما شما را همراهی نماید و هر بخش را برایتان توضیح دهد، باید هزینه ای معادل 50.000 تومان بابت راهنما بپردازید که این هزینه برای هفتاد دقیقه است ولی اگر بخواهید مجموعه را کامل تر بگردید، باید دو تا هزینه یعنی صد هزار تومن پرداخت نمایید که ما همین کار را کردیم و کاملا راضی بودیم.
  راهنمای ما سرکار خانم اله یاری بودند که اطلاعات بسیار خوبی داشتند و با حوصله به سوالات ما پاسخ می دادند.
  واقعا دیدن شکوه و عظمت این تمدن عجیب، آدم رو حیرت زده می کرد. کاخ تچر، کاخ آپادانا، کاخ هدیش و خزانه شهر و بخش های دیگر، معماری باشکوه و زیبایی داشتند که حتی ویرانه های آن هم حیرت آور بود. در بخش ورودی دروازه ملل، راهنما به ما عینک های شبیه ساز سه بعدی داد تا واقعیت این دروازه را ببینیم که واقعا جالب بود. بر روی کوه مهر یا کوه رحمت که در قسمت شمالی این مجموعه قرار گرفته، دو مقبره وجود دارد که مقبره سمت راست، متعلق به اردشیر سوم و مقبره سمت چپ، متعلق به اردشیر دوم است. اگر امکان پیاده روی و بالا رفتن از کوه را دارید، دیدن این بخش هم خالی از لطف نیست. در بخشی از مجموعه نیز موزه ای برای نگهداری اشیا باستانی وجود دارد.
  در جاده ورودی به مسیر تخت جمشید، 2500 درخت یکسان و زیبا وجود دارد که برای جشن 2500 ساله کاشته شده بود و صندلی هایی به صورت سینمایی در بخش ابتدایی مجموعه وجود داشت که آنهم برای همان جشن ساخته شده بود.
  پیشنهاد می کنم برای بازدید از این مجموعه، صبح زود حرکت کنید و حتما از راهنما برای بازدید از تخت جمشید استفاده کنید. این از اون هزینه هایی هست که ارزش داره. همچنین توصیه می کنم از کلاه یا چتر برای جلوگیری از آفتاب سوختگی و گرما استفاده بشه و یک بطری آب هم در ورودی مجموعه بخرید که دیگه در داخل پیدا نمیشه

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • shahrzad
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  تخت جمشید یکی از شهرهای باستانی ایران است. که پایتخت باشکوه پادشاهان ایران در زمان هخامنشیان بوده است. که درحدود2500سال پیش وازسنگ ساخته شد. که نشانه ی تمدن چندین ساله ایران است. درآن جشن‌های بزرگی مانند نوروز یا تاجگذاری... برگذار می شد، که از ملل مختلف مثل یونان ومصر غیره جمع می‌شدند وبرای پادشاه آن دوران هدایایی می آوردند که متاسفانه این سازه با شکوه توسط اسکندری مقدونی تخریب وبه آتش کشیده شد. البته اکنون هم ویرانه هایی از آن پابرجاست که عظمت وزیبایی وشکوه خاص خود را دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ساره سلطانپور
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  تخت جمشید یا پارسه(پرسپولیس ،چهل منار)نام یکی از شهرهای باستانی ایران است که سالعای زیادی پایتخت باشکوه و تشریفاتی پادشاهی ایران در زمان هخامنشیان بوده‌است. در این شهر باستانی کاخی به نام تخت جمشید وجود دارد که در دوران زمامداری داریوش بزرگ، خشایارشا و اردشیر اول بنا شده‌است و به مدت حدود ۲۰۰ سال آباد بوده‌است.بنیانگذار تخت جمشید داریوش بزرگ بود.بعد از او پسرش خشایارشاه و نوه‌اش اردشیر یکم قسمتهایی به مجموعه اضافه کردند.در مجموعه کاخ آپادانا، کاخ تچر ، کاخ هدیش ،کاخ ملکه، کاخ ه ، کاخ سه در،کاخ صد ستون و کاخ شورا و ساختمان خزانه داری قرار دارند. در ۳۳۰ قبل از میلاد اسکندر مقدونی به ایران حمله کرد و تخت جمشید را به آتش کشی‌ستونهای باقیمانده از تالارهای تخت جمشید در نگاه اول یکپارچه به نظر میرسند اما در واقع از چند قطعه سنگ بزرگ روی هم تشکیل شده اند که با سرب به هم متصل شده اند.انواع کتیبه ها، سر ستون ها و تن یس های زیبا و با شکوه در مجموعه ی تخت جمشید نشان از هویت و تاریخ و معماری برجسته آن دوران دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • خدیجه عربی
  نقدها:
  گزارش
  شکوه و عظمت تخت جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  تخت جمشید ، پارسه، پرسپولیس ، پرسه پلیس ، هزار ستون و یا چهل منار ، پایتخت با شکوه و تشریفاتی پادشاهی ایران در زمان امپراتوری هخامنشیان بوده و حدود 50 سال ، مرکزی برای برگزاری مراسم آیینی و جشن ها به ویژه نوروز بود. ساخت تخت جمشید در دوران حکومت داریوش، پسرش خشایارشا و پسر زاده اش اردشیر یکم ادامه داشته و هر یک از آنان بخش هایی را به مجموعه افزودند. مجوعه تخت جمشید شامل هفت تالار ( کاخ )، نقوش برجسته، پلکان ها، ستون ها و دو آرامگاه سنگی است و جمعا بیش از سه هزار نقش برجسته در ساختمان‌ها و مقبره‌های آن وجود دارد که به طرز خارق العاده‌ای با یکدیگر هماهنگ هستند.کاخهایی که در این مجموعه قرار دارند : کاخ آپادانا(قدیمی ترین و باشکوه ترین کاخ)، کاخ هدیش به معنای جای بلند و نام همسر خشایارشا، کاخ ملکه، کاخ ه(کاخ H)، کاخ تچر، کاخ سه در، کاخ صد ستون  و کاخ شورا. در بالای پلکان اصلی که جمعا 111 پلکان دارد دروازه ملل قرار دارد که کتیبه ای به سه زبان در آن نگاشته شده. به روایتی اسکندر مقدونی در 330 سال پیش از میلاد به ایران حمله کرد و تخت جمشید را به آتش کشید و احتمالا بخش عظیمی از کتاب ها، فرهنگ و هنر هخامنشی با این کار نابود شد. موزه تخت جمشید که در سال 81 افتتاح شده در قدیمی ترین بنا که مرمت شده وجود دارد. تخت جمشید در 10 کیلومتری شمال مرودشت و در 57 کیلومتری شیراز در منطقه ای کوهستانی و پر آب قرار دارد. ما از سمت اصفهان به شیراز حرکت کردیم و نرسیده به شیراز از این مکان زیبا و با شکوه در اردیبهشت دیدن کردیم . برای دیدن این مکان به دلیل گستردگی آن حتما زمان کافی و مناسبی را اختصاص دهید. بازدید ما وقتی انجام شد که در آن منطقه باران باریده بود و هوا ابری بود اما در تابستان به دلیل تابش شدید آفتاب حتما مراقبتهای لازم را انجام دهید کلاه آفتاب گیر، کرم ضد آفتاب و آب همراه داشته باشید

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • شکوفه.
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  تخت جمشید پایتخت پادشاهی در زمان هخامنشیان بوده است‌ و دارای چندین کاخ از جمله کاخ هدیش،کاخ تچر،کاخ صد ستون،کاخ دروازه کشورها و سنگ نگاره های زیباست.تخت جمشید عظمت عجیبی دارد وارزش چندین بار دیدن را دارد و در استان فارس با فاصله۶۰ کیلومتری از شیراز ونزدیک مرودشت قرار دارد

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نادر مزرعه شادی
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  برای رفتن به این محل از شیراز باید یک ساعت زمان صرف کنید. مسیر تقریبا سرراست و مشخص است. حتی در اوقات شلوغ بازدید هم فضای پارک خودرو به اندازه کافی وجود دارد. ما از این مکان هم در روز بازدید کردیم و هم یکبار هم در برنامه نور و صدا که در شب اجرا می‌شد شرکت کردیم. اینجا شکوه بازمانده از یک تمدن است. اگر از این بنا در روز بازدید کرده اید برنامه نور و صدا بیسار جذاب تر خواهد شد. در روز بابد برای فرار از نور تند آفتاب و در شب برای در امان ماندن از خنکی و سردی هوا در فروردین ماه و اوایل اردیبهشت چاره ای بیاندیشید.
  ما برای برنامه نور و صدا در فروردین و تعطیلات نوروز رفته بویدم که صف بسیار طولانی برای تهیه بلیت بود و حتما قبل از رفتن از زمان برنامه مطلع باشید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Yannar
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  تخت جمشید یا پارسه یا پرسپولیس آثار باقیمانده از داریوش اول است که ۱۸۹ سال بعد از ساخت و در ۳۳۱ پیش از میلاد توسط اسکندر به آتش کشیده شد.این بنا در مرودشت استان فارس واقع است

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Amin
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه اردشیر دوم و سوم
  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه اردشیر دوم و سوم در تخت جمشید قرار گرفته است. داخل این مقبره ها چندین تابوت سنگی قرار دارد که درب تابوتها را شکسته اند و داخل آنها را خالی کرده اند .اردشیر اول و دوم از شاهان هخامنشیان بوده اند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • مصطفی
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  بهترین نمایشگاه تاریخ تمدن این سرزمین است که تا ۱۵۰ سال پیش زیر خروارها خاک مدفون بوده و فقط دو یا سه تا ستون ازش معلوم بوده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Amin
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  تخت جمشید، پایتخت بزرگ و باشکوه هخامنشیان در 2500سال پیش بوده است که مدت 200سال،آباد بوده است و با حمله اسکندر مقدوني به آتش کشیده شد.درواقع شناسنامه امپراطوری بزرگ هخامنشیان میباشد. در این بنا حتی سیستم فاضلاب زیر زمینی هم تعبیه شده است. دو لوح زرین و سیمین در زیر ستونهای تخت جمشید کشف شده که به خط میخی نوشته شده است ودرموزه ایران باستان نگهداری میشود.هرچه در مورد شکوه و بزرگی تخت جمشید سخن بگوییم،کم است و نمی توان آنطور باید و شاید در مورد آنان سخن به زبان آورد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • aryan
  نقدها:
  گزارش
  پارسه
  توصیه شده توسط کاربر

  #تایسیز
  ایران مهد تمدن برتر جهان ، تخت جمشید یا بهتره بگیم پارسه نماد قدرت و شاهان هخامنش و دیگر شاهان تمدن ما مایع افتخار ما درود به ایران و ایرانیان

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • پوریا اقتداری
  نقدها:
  گزارش
  شکوه ایران زمین
  توصیه شده توسط کاربر

  مگر می شود ایرانی بود و تخت جمشید را ندید؟!
  این شهر و بنای باشکوه زیباترین دلیل برای سفر به شهر عشاق، شیراز می باشد که همیشه مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بوده. تخت جمشید از شهر شیراز حدود ۵۰ کیلومتر فاصله داره و در نزدیکی شهر مرودشت قرار گرفته. اگر با خودرو شخصی قصد رفتن به اینجا رو دارید پارکینگ روباز بسیار وسیعی در اونجا قرار داره. اگر وسیله شخصی ندارید میتونید با تاکسی های خطی زرد رنگ تا شهر مرودشت بروید و بعد از اونجا مجدد تاکسی بگیرید. در نزدیکی ورودی این مجموعه هتل و چندین کافه رستوران قرار گرفته. پس از ورود به این مجموعه از بزرگی و زیبایی اون به وجد خواهید آمد و غرق در تفکر میروید که چگونه در گذشته چنین شهر باشکوهی از سنگ ساخته شده. پیشنهاد میکنم اگر از این مجموعه بازدید میکنید به همراه راهنما وارد شوید تا توضیحات خوبی از تاریخ و نحوه ساخت این مجموعه برای شما شرح داده بشه.
  برای بازدید از اینجا حداقل به ۴ ساعت زمان نیاز دارید.  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نیما خدایی
  نقدها:
  گزارش
  شکوه پارسه
  توصیه شده توسط کاربر

  محوطه پارسه از بی نظیرترین نقاط باستانی جهان
  واقع در مرودشت شیراز که پنجره ای را از جهان های پیشین به روی انسان معاصر می گشاید

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Shene
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  تخت جمشید
  تخت جمشید یا پارسه یا پرسپولیس نام یکی از شهرهای باستان است که اکنون به مجموعه تاریخی در نزدیکی شیراز تبدیل شده است. ایرانی وجود ندارد که با این مجموعه آشنا نباشد ولی متاسفانه همه این مجموعه را بازدید نکرده اند. در این شهر که 200سال آباد بوده است کاخی در زمان داریوش بزرگ، خشایار شاه و اردشیر اول ساخته شد به نام تخت جمشید. متاسفانه در دوره ایی از تاریخ با حمله اسکندر مقدونی این شهر به آتش کشیده شد و بخشی از این میراث نابود شد. شکوه و جلال این شهر هنوز بعد از هزاران سال را باید رفت و از نزدیک دید و تاریخ رو لمس کرد.
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • انور محمدی
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید، یادگار عظمت تمدن ایران
  توصیه شده توسط کاربر

  هر کشوری به نمادهای تاریخی خود با مباهات می‌نگرد. پرسپولیس یا تخت جمشید، کاخ باستانی ایران و نماد پیشینه تاریخی این کشور است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • امید سرافرازی
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشيد
  توصیه شده توسط کاربر

  تخت جمشيد، يكي از زيباترين جاذبه هاي ايران و يكي از نمادهاي اصالت ايران. بازديد از تخت جمشيد واقعا حس شكوه و عظمت رو ميده و حيف كه روز به روز بيشتر در حال تخريب هست.اگر در فصل تابستان از تخت جمشيد ديدن ميكنيد حتما از كلاه و كرم ضد آفتاب و عينك آفتابي استفاده كنيد.#تايسيز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • محمود رضایی
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  سلام.همه اهل سفرها حداقل یه بار اینجا رفتن.غرور،تمدن ،فرهنگ،اصالت،نجابت،صلابت و.....
  حیف که الان خیلی از چیزهایی که داشتیم و بودیم رو فراموش کردیم و دیگه نداریمشون و نیستیم آنچه که بودیم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • شاهین مالک
  نقدها:
  گزارش
  کاخ باستانی هخامنشی
  توصیه شده توسط کاربر

  کاخ باستانی هخامنشی در نزدیکی شهر مرودشت، یکی از معروفترین جاذبه های ایران است. امکانات زیادی در اطراف و درون محوطه ی کاخ برای مردم فراهم شده است اما نکته ی مهم و حل نشده این است که در اکثر نقاط محوطه، سایه بان یا آفتاب گیر وجود ندارد و بازدید از این محوطه ی بزرگ، زیر آفتاب برای اکثر مردم، کار سختی و باعث می شود که مردم محوطه را کامل بازدید نکنند. #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • پارادوکس
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید (پرسپولیس)
  توصیه شده توسط کاربر

  #تخت جمشید یک مجموعه بسیار بزرگ که با تاریخ دیرینه و بسیار زیبا از جاذبه های شیراز به حساب می اید و اینگونه مکان ها سالانه بیشترین توریست ها رو به خودش جذب میکنه.بهتره قبل از پیدا کردن مکانهای گردش گری در کشورهای دیگر به سرزمین زیبای خود بی اندیشیم.
  #تایسیز
  #شیراز
  #پرسپولیس

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Ttaass
  نقدها:
  گزارش
  پرسپولیس
  توصیه شده توسط کاربر

  این جور جاها وصف نداره واقعا نداره باید باشی اونجا.. باید وقتی یه ایرانی هستی تخت جمشید.. مقبره کوروش رفته باشید... ریشه ی شما وجود شما به مردم همین خاک وصل بود.. ببینید شما برای آیندگان چی جا میزارید..
  #تایسیز
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: