Close
رستوران

تخت جمشید (پرسپولیس)

Takht-e Jamshid (Persepolis)

635383558790521468.jpg
1536889_439.jpg
Iran_Persepolis_Gate_of_All_Nations.jpg
450px-Nowruz_Zoroastrian.jpg
persepolis-pic.jpg
takhte-jamshid-persepolis-marvdasht.JPG
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

تخت جمشید به وسیله «داریوش اول» سومین شاه سلسله هخامنشی ساخته شد اما تا زمان مرگ او این بنا به اتمام نرسیده بود و ساخت و سازها در دوره جانشینان او یعنی خشایارشا و اردشیر اول هم ادامه پیدا کرد. البته عملیات ساختمانی در تخت جمشید تا پایان دوره هخامنشی تمام نشد ولی اصل ساخت بنایی که در حال حاضر موجود است در زمان همین سه پادشاه انجام شده و به همین دلیل در محوطه تخت جمشید بقایای بناهای نیمه کاره به چشم می خورد. یکی از این بناها دروازه بزرگی است که در ضلع شمال شرقی مجموعه قرار دارد.

نوع جاذبه:
 • بناهای باستانی
 • میراث فرهنگی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • مجتبی امیدپور
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید (پارسه)
  توصیه شده توسط کاربر

  نام اصلی آن پارسه و پایتخت شاهان هخامنشی بوده است که به نام پرسپولیس نیز معروفه ،این مجموعه زیبا و سحر انگیز که در سال ۱۹۷۹ در زمره آثار جهانی یونسکو ثبت شده در ۵۰ کیلومتری شیراز و در مجاورت مرو دشت واقع شده،اینجا به دستور داریوش شاه بزرگ هخامنشی ساخته شده و قدمت اون به سال ۵۱۹ قبل از میلاد میرسه و در زمان پادشاهان بعد از داریوش از جمله خشایار شاه گسترش یافته،وجه تسمیه تخت جمشید برای این مکان هم این است که بعد از سقوط و به آتش کشیدن آن در حمله اسکندر و عدم اطلاع از تاریخ آن تا قبل از حکومت پهلوی مردم عامی اون رو تختگاه جمشید شاه اسطوره ای ایران زمین میدونستند،و در زمان پهلوی اول کاوشهای باستان شناسی اصلی انجام و از زیر خاک بیرون آورده میشه ،در اخرین بازدید ما در سال ۹۷بلیط ورودی مجموعه ۲۰ هزار تومان بود که گویا هم اکنون به ۳۰ هزار تومان افزایش یافته،برای بازدید از تخت جمشید حداقل یک نیم روز زمان لازمه، پارسه از کاخها و قسمتهای مختلفی تشکیل شده که کاخ آپادانا،دروازه ملل ،کاخ هدیش و کاخ تچر و آرامگاه های اردشیر دوم و سوم در دامنه کوه مشرف به تخت جمشید از اون جمله هستند، متاسفانه هر مرتبه که برای بازدید اینجا میرم بیشتر اندوهگین میشم چرا که شرایط آثار کهن و بی همتای موجود هر مرتبه از مرتبه قبل بدتر میشه ضمنا امکانات اقامتی و خدماتی نیز خیلی مناسب نیست

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Shamim
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از آثار تاریخی با شکوه ایران و سازه ای برای نمایش جلال و عظمت یه حکومت و یه فرامانروایی. اینجا تاریخه که حرف می زنه. به شخصه وقتی رسیدم به اینجا هم هیجان زده بودمو خوشحال از یه همچین ابهتی و هم ناراحت و دلزده از این که زمان چه می کنه! آدم هایی که حکمرانی می کردن و حکومتی که جهانبانی می کرد و الان هیچی نبود جز یه سری ستون که از غارت، آتش سوزی، دزدی و یادگار نویسی در امان مونده بودن. باز جای شکرش باقیه که همین هم مونده. یکی از زیباترین جاهایی که در تمام طول عمرم دیدم قطعا تخت جمشید بوده و هست. توی تخت جمشید بد نیست اگه یه لیدر انتخاب کنین تا گوشه به گوشش رو براتون توضیح بده یا از گوشی استفاده کنین. برای رفتن به محوطه باید بلیط تهیه کنین. در نزدیکی تخت جمشید پارکینگ و یه پارک جنگلی هم وجود داره.بازارچه و یه موزه هم قرار داره که بازدید ازشون خالی از لطف نیست. با توجه به این که دور از شهر قرار داره یه سری رستوران، کافه و همینطور یه اقامتگاه هم در نزدیکیش قرار داره.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Alireza
  نقدها:
  گزارش
  یادگاری از دوران هخامنشیان
  توصیه شده توسط کاربر

  در سفر به شیراز، برای دیدن تخت جمشید، یک شب در مرودشت اقامت داشتیم و صبح اول وقت برای بازدید به سمت محوطه این جاذبه بینظیر حرکت کردیم. پارکینگ خوبی در محوطه وجود داره. بلیط ورودی ۳۰۰۰ تومن بود و هزینه راهنما، برای حدود هفتاد دقیقه، پنجاه هزار تومن و هزینه راهنمای کامل، صد هزار تومن که ما درخواست راهنمای کامل داشتیم و خانمی از راهنمایان گردشگری اونجا ما رو همراهی کردن و توضیحات خیلی خوبی ارائه دادن. واقعا قدم زدن در این محوطه و دیدن عظمت و شکوه باستانی ایران زمین، آدم رو به وجد میاره. هر چند که خیلی از ستونها و دیوارها و کنده کاری ها از بین رفتن و خیلی از این آثار هم از کشورمون خارج شدن و در موزه های کشورهای دیگه نگهداری میشن ولی همین هایی که مونده هم خیلی جالب و دیدنی است. واقعا تصور اینکه با امکانات محدودی که در آن زمان وجود داشته، چطور این حجاری ها به این زیبایی بر روی سنگها انجام شده، سخته. ستونها همه یک اندازه و یک شکل... طراحی و محاسبات دقیق... زیبایی و ظرافت و هوش مهندسی، تو این آثار موج میزنه.
  در بخشی از محوطه هم با هزینه سی هزار تومن، عینک های VR کرایه میدادن که با اونها میتونستیم صحنه های بازسازی شده از آثار رو ببینیم که جالب بود.
  پیشنهاد میکنم برای بازدید از تخت جمشید در بهار و تابستان، صبح زود حرکت کنید که تا هنوز هوا خیلی گرم نشده بتونید بیشتر جاها رو ببینید. چون محوطه باز هست و آفتاب تندی رو سرتون میتابه. کلاه و ضد آفتاب هم فراموش نشه. خود راهنماها که از چتر استفاده میکردن که خیلی خوب بود. آب هم همراهتون ببرید که تو محوطه اصلی نیست.
  #گلفام_سفر

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Kia
  نقدها:
  گزارش
  به‌یاد اقتدار، به‌یاد عظمت
  توصیه شده توسط کاربر

  نوروز امسال که باران سیل‌آسا سراسر ایران را فرا گرفت همه به یاد دوران باشکوه گذشته افتادند و حسرت خوردند. دلیلش هم تخت‌جمشید بود که بعد هزاران سال در برابر سیل ویران‌گر ایستاد و سیستم فاضلابش درست عمل کرد. از تخت جمشید چه بگویم که شما ندانید؟

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • سعید عسکریان
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید افتخار ایرانیان
  توصیه شده توسط کاربر

  تخت جمشید نشانه و افتخار ایرانیان که ۲۵۰۰ سال قبل و در دوره هخامنشیان احداث شده در ۶۰ کیلومتری شیراز و ۵ کیلومتری مرودشت واقع شده است در ابتدا و ورودی سایت پارکینگ هایی تعبیه شده و فروشگاههایی مثل سوپرمارکت و صنایع دستی و کلاه فروشی و ... نیز وجود دارد.
  تقریبا برای بازدید از سایت حدود ۳ ساعت زمان نیاز است پس پیشنهاد می کنم امکانات لازم از جمله آب کلاه مناسب و ... را پیش بینی کنید و به همراه داشته باشید.
  توصیه اکید دارم حتما تخت جمشید را با راهنما ببینید هزینه همراهی راهنما برای هر ساعت ۵۰۰۰۰ تومان می باشد
  سایت اصلی تخت جمشید در ارتفاع قرار دارد که برای رسیدن به آنجا می بایست از ۱۱۰پله با ارتفاع کم بالا روید
  به محض ورود به سایت اصلی در محلی دوربین های واقعیت مجازی با هزینه ۳۰۰۰۰ تومان کرایه داده می شود که در ایستگاههای مشخص شده میتوان بنای کامل و قبل از تخریب تخت جمشید را در آن مکان به صورت سه بعدی دید
  تجربه استفاده از این دوربین ها برای ما رضایت بخش بود
  اینجاست که شاهد شکوه و عظمت این بنا خواهید بود که بدون اغراق مایه افتخار ما ایرانیان است
  دروازه ملل کاخ آپادانا کاخ تچر صدستون خزانه شاهنشاهی و ... نمونه ای است از این بنای عظیم و باشکوه
  در برخی مسیرها به خوبی پیاده راه هایی چوب برای جلوگیری از تخریب بناها تعبیه شده است در مجموع شاید بتوان گفت احساس می شود هرچند دیر تلاش هایی برای حفظ تاریخ ما ایرانیان صورت پذیرفته است
  حفاظ های شیشه ای، حصارکشی و پوشش سقف نمونه هایی از این تلاش است
  شکوه این بنا هر ایرانی را تحت تاثیر قرار خواهد داد اینکه ۲۵۰۰ سال قبل بنایی با این وسعت و عظمت ایجاد شده بدون شک باعث بالیدن هر ایرانی به قدمت و دیرینه پادشاهی هخامنشی خواهد بود
  موزه ای هم در سایت ایجاد شده که مربوط به اشیا کشف شده تخت جمشید است البته هزینه ورودی موزه جداگانه می بایست پرداخت گردد
  دو مقبره مربوط به پادشاهان هخامنشی در شمال سایت و بر روی کوه وجود دارد که پیاده روی بیشتری را می طلبد
  احساس غرور مهمترین حس برای من پس از بازدید سایت بود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • زهره دشتی
  نقدها:
  گزارش

  مگر میتوان شیراز رفت و به تخت جمشید سر نزد؟ مجموعه زیبای به جای مانده از دوران هخامنشیان، یادآور فرهنگ و ابهت ایرانیان.
  از دورازه ملل گرفته تا کاخ زیبای چترا، همه و همه با شکوه و جذاب است و تامل برانگیز.
  مجموعه شامل موزه جداگانه ای به نام کاخ ملکه استکه در آن آثاری مانند فیش های حقوقی آن زمان و سفالبنه ها و زیورآلات به نمایش گذاشته شده است.
  همچنین امکان اجازه دوربین های واقعیت مجازی نیز وجود دارد. در برخی از نقاط تخت جمشید با کمک دوربین ها می توان نمای انیمیشنی از آنچه که که آن زمان بوده را دید.
  همچنین در ورودی مجموعه امکان همراهی با لیدر ها و شنیدن توضیحات تکمیلی هر بخش از مجموعه وجود دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • nazarian
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید بنای جهانی هخامنشی
  توصیه شده توسط کاربر

  تخت جمشید (پرسپولیس) یکی از با عظمت ترین بناهای باستانی جهانی و افتخار آمیز ایرانی است که بنا به دستور داریوش هخامنشی ساخته شده است . این مجموعه با عطمت و غرور آفرین همواره مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار دارد. وسعت کامل کاخهای تخت جمشید۱۲۵ هزار متر مربع می باشد . بر اساس سنگ نوشته های کشف شده در تخت جمشید نام اصلی آن پارسه بوده است . اروپائیان به این مکان پرسپولیس می گویند که به معنای مرکز تمدن پارس یا شهر پارسیان است . ساخت تخت جمشید که یکی از بزرگترین بناهای جهان است ، در حدود ۲۵۰۰ سال پیش به دستور داریوش اول هخامنشی شروع شده و توسط جانشینان او ادامه یافت و تغییراتی در ساختمان آن داده شده . بر اساس نوشته های به جا مانده از ان زمان تمام کسانی که در تخت جمشید کار می کردند حقوق دریافت می کردند و در آن زمان بیمه بوده اند و نکته جالب اینجاست که زنان نیز در ساخت تخت جمشید مشارکت داشته اند . این بنا بر فراز تپه سنگی در دامنه غربی کوه رحمت و در ۵ کیلومتری مرودشت بنا شده است . و شامل ۴ بخش کلی می باشد : کاخ های پادشاهی ، سرای نشیمن و کاخ های کوچک اختصاصی ، خزانه های شاهی ، دژ و باروی حفاظتی ساختمان های موجود در این کاخ عبارتند از : دروازه ملل یا کاخ کوچک،آپادانا، بزرگترین کاخ موجود ، کاخ داریوش یا کاخ تچر یا کاخ آیینه ، کاخ صد ستون ، کاخ یا دروازه نیمه تمام ، خزانه تخت جمشید ، کاخ سه دری یا تالارشورا ، چاه سنگی ، آرامگاه اردشیر دوم و سوم ، کاخ خشایار معروف به هدیش . بلیط ورودی تخت جمشید ۵۰۰۰ تومان و بلیط موزه ان نیز ۵۰۰۰ تومان بود . پارکینگ وسیع فراهم می باشد و قبل از تخت جمشید نیز غرفه های فروش صنایع دستی ، کافی شاپ ، سوپر مارکت و رستوران موجود می باشد . در صورت سفر به شیراز دیدار از تخت جمشید، این بنای با ابهت ملی را از دست ندهید .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Majid.m.Lahiji
  نقدها:
  گزارش
  تاریخ ایران زمین
  توصیه شده توسط کاربر

  بعید است ایرانی باشی و به تخت جمشید و تاریخی که در پس آن است نبالی.
  به نظر من هر ایرانی باید حداقل یک بار در میان تخته سنگهای بجا مانده از تخت جمشید قدم بزند تا هویت ایرانی خود را در پس آن پیدا کند.
  اگر به شیراز سفر میکنید، دیدن تخت جمشید را در مرودشت، جزو اولویتهایتان باشد، حتی اگر علاقه ای به تاریخ ندارید .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • فاطمه خرقه پوش
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید (پرسپولیس)
  توصیه شده توسط کاربر

  #پارسه یا ( #تخت_جمشید ) از شهرهای باشکوه و با عظمت ایران باستان بوده که در #استان_فارس و در #شهر_مرودشت قرار دارد.
  در ابتدا به ورودی مجموعه که رسیدید در قسمت پارکینگ ، ماشینتان را پارک میکنید و به سمت ورودی محوطه راهی میشوید و پس از دریافت بلیط ورودی به مبلغ 3.000 تومان در ازای هر نفر وارد محوطه میشوید که همه روزه از ساعات 8 صبح لغایت 17.30 عصر باز میباشد . در همان ابتدا فروشگاه هایی برای خرید محصولات هنری و دستی و فروش کلاه و عینک های آفتابی و همینطور هم نوشیدنی های خنک میبینید، چون به قدری در فصول گرم سال آفتاب این منطقه سوزان است که بدون کلاه و عینک واقعا سخت و طاقت فرساست.
  دکه هایی را هم برای تور لیدرها میبینید که اگر تمایل داشته باشید میتوانید در ازای مبالغی مشخص شده که البته میشود با کمی چانه زنی قیمت را تغییر داد لیدری را در اختیار بگیرید تا این مکان منحصر به فرد را با بند بند جزئیاتش برایتان بازگو کند. که ما همین کار را انجام دادیم با پرداخت مبلغ 120.000 تومان.
  فروشگاه هایی هم صرفا جهت فروش نمادها و کتاب و cd های مربوطه به پارسه وجود دارند که میتوانید از آنها نیز خرید انجام داده البته بهتر است در زمان برگشتتان باشد.
  پارسه ( تخت جمشید ) در زمان کوروش هخامنشی شروع به ساختن و در زمان های خشایارشاه و داریوش یکم تکمیل شده است و در واقع پایتخت امپراتوری هخامنشیان بوده است. پارسه شهری بسیار با عظمت و کاخش بی نهایت با شکوه و بینظیر بوده است و در زمان خود بی همتا.
  این کاخ شامل بخش های بسیار زیادی نظیر ( پله کان یا صفه ، کاخ آپادانا، کاخ تچر، کاخ هدیش، کاخ ملکه ( موزه )، کاخ H یا ه ، کاخ سه در، کاخ صد ستون، کاخ شورا ( سه درگاهی )، ساختمان خزانه شاهنشاهی، کاخ دروازه ملل( دروازه ی خشایارشاه )، کاخ آئینه، کاخ ج ) میباشد که طی دوران مختلف تکمیل شده است، بنا به گفته ی تاریخدانان این شهر و کاخش توسط اسکندر مقدونی در زمان حمله و تصرفش به ایران به آتش کشیده شد و اکثر بنا از بین رفت و گویی کتابخانه ها و اسناد تاریخی آن را نیز از بین بردند که من این بخش را باور ندارم چون به نظر بنده این اسناد و کتاب ها نه تنها از بین برده نشد بلکه تماما از آن استفاده و بهره برداری شده است و به نام تمدن های دیگر ثبت شده است.
  از شانس خوب ما لیدرمون شخصی بود که سالیان سال زحمت مرمت بخش هایی از این سایت را به عهده داشته است و به خوبی و با جزئیات تمام توضیحات را به ما منتقل میکردند البته من چون خیلی راجع به امپراتوری هخامنشیان مطالعه و تحقیق داشتم بالغ بر 90 درصد مطالب را میدانستم خوشبختانه و باعث افتخارم بود.
  تقریبا دو ساعت و نیم در مجموعه به همراه لیدرمون مشغول به گشت و گذار بودیم و وارد تک تک بخش ها و کاخ ها شدیم که هر یک به نوبه خود عظمتی داشت که زبان از وصفش قاصر است.
  کتیبه های زیادی را هم در جای جای این کاخ باشکوه میبینید که هر یک داستان و تاریخی را در دل خود به جای گذاشته است.
  خلاصه واقعا دل کندن و رفتن از این مکان برامون سخت بود خیلی باعث افتخار و مایه مباهات و غرور بود، داشتن و وجود چنین اثر تاریخی (در کشور عزیزمون ایران) که تا به امروز 2.500 سال از عمرش میگذرد.
  هتل و مجموعه اقامتی هم به نام آپادانا در محوطه سایت قرار دارد که میتوانید در آنجا اقامت داشته باشید و روزتان را با بودن در کنار این عظمت تاریخ شروع کنید و به شب برسانید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  در مورد تخت جمشید که نماد ایران باستان است مطالب زیادی در فضای مجازی و همچنین منابع مکتوب وجود دارد و دوستان در اینجا نیز نکات مهمی را اشاره کرده اند. من فقط تجربه خودم را به اشتراک می گذارم. اولین نکته در بازدید از تخت جمشید انتخاب زمان و ساعت مناسب است. برای کسانی که علاقه مند به بازدید دقیق و یا عکاسی هستند، روزهای تعطیلی و ایام خاصی مثل نوروز به هیچ وجه مناسب نیست چرا که با ازدحام جمعیت مواجه می شوید! بازدید با دقت و دیدن جزئیات بر اساس راهنمای مکتوب یا صوتی، حداقل ۲ تا ۳ ساعت زمان نیاز دارد. برنامه بازدید ما طوری بود که ابتدا پاسارگاد و نقش رستم را دیدیم و بعد به اینجا آمدیم که باید برعکس عمل می کردیم و در خنکای صبح باید تخت جمشید را می دیدیم. ما موقعی که اینجا رسیدیم آخرین روز اردیبهشت و ساعت ۱۲ ظهر بود و هوا بشدت گرم! بنابراین نتوانستم آنطور که دلم می خواست تخت جمشید را ببینم و بازدیدمان فقط به چند تا عکس و یک گردش کوتاه در محوطه محدود شد. در زمان بازدید، من امکاناتی مثل راهنمای صوتی ندیدم و الان نمی دونم که این امکان وجود دارد یا خیر. به نظرم که وجود یک راهنمای صوتی از ضروریات بازدید از چنین اثر باستانی است. دنبال راهنمای محلی و مسلط به مجموعه نیز بودیم که بتواند جزئیات ناگفته و بخش مختلف و نکات تاریخی و معماری را به ما بگوید که البته آن نیز در دسترس نبود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • armanmosavian
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  وقتی به تخت جمشید میرسیم با فضاومحیط بسیار بزرگی روبرو میشید که باید مسافتی رو پیاده طی کنید تا به گیت ورودی برسید و پس از بازرسی بدنی بهتون اجازه میدن که وارد محوطه ی اصلی بشید در بدو ورود دو طرف پله های قدیمی هستش که روشون رو باچوب پله درست کردند که از اونها میرید بالا و به سر ستون ها و ستون ها میرسید و بازدید از مجموعه رو شروع میکنید به طور کلی حس غرور عجیبی ادم روفرا میگیره و هر ایرانی حتما باید یک بار هم که شده تخت جمشید رو ببینه اونجا پر بود از توریستهایی که از کشورهای اروپایی اومده بودند و به همراهی تور لیدرشون از مجموعه بازدید میکردن من زیاد دست به قلم نیستم وعکسهایی گذاشتم که میتونید اونها رو ببینید که شاید بتونه گوشه ای از تمدن اصیل پارسی رو بهتون نشون بده.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • محمد جعفری
  نقدها:
  گزارش

  تخت جمشید از جاذبه هایی است که دیدن اون برای همه ایرانی ها واجبه. انقدر رمز و راز داره که اصلا فکرشو نمی کردم. هر گوشه از تخت جمشید یه راز تو دل خودش داره و با قدم زدن محوطه تخت جمشید، احساس غرور به انسان دست می دهد. ورودیه تخت جمشید فقط ۳ هزار تومان است.
  بخش مهمی از تاریخ و تمدن کشورمان در اینجا قابل مشاهده است.
  از آثار بر جای مانده در تخت جمشید فهمیدن در آن زمان سیستم حقوق و دستمزد وجود داشته و حتی به مادران باردار مرخصی با حقوق داده می شده است. برای درک بهتر تخت جمشید، بهتر است از راهنمایان مستقر در جنب بلیت فروشی استفاده کنید. نرخ راهنما برای هر ساعت حدود ۵۰ هزار تومان است‌. به نظر من اگر تخت جمشید را بدون راهنما ببینید، انگار اصلا آنرا ندیده اید. پس توصیه میکنم حتما حتما حتما تخت جمشید را با راهنما ببینید. توضیحات در خصوص تخت جمشید انقدر زیاد است که یک ساعت زمان کمی برای آن است. بهتر است راهنما برای زمان دو ساعت ساعت رزرو شود تا کل مجموعه را بتوانید با راهنما ببینید. برای بازدید از تخت جمشید تقریبا سه ساعت زمان لازمه. اگر خسته شدید میتونید یه فالوده از فروشگاه داخل مجموعه بخرید و نوش جان کنید و کمی استراحت کنید و به بازدیدتون ادامه بدین.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • RashiD
  نقدها:
  گزارش
  پرسپولیس
  توصیه شده توسط کاربر

  شیراز برید و پرسپولیس یا همون تخت جمشید و نرید یعنی اصلا شیرازو ندیدید.از بس بزرگ و دیدنی هست نمیتونم راجبش چیزی توضیح بدم که حداقل دو ساعت تایم برای دیدن همه قسمتاش میبره.
  فاصله اش تا شیراز تقریبا ۴۵ دیقه اس اگه وسیله ام ندارید میتونید با اسنپ برید و بیایید قیمتشم مناسبه
  امکانات داخل تخت جمشید میشه به: رستوران، کافه، غرفه صنایع دستی، عابر بانک و سرویس اشاره کرد.
  اگه رفتید حتما نقش رستمم برید که ۱۰ دیقه با هم فاصله دارن

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • سپيده محمدي
  نقدها:
  گزارش
  شكوه تخت جمشيد
  توصیه شده توسط کاربر

  نام تخت جمشيد براي تك تك ماها با حسي از غرور همراه است و اين جاذبه حسي از افتخار را براي ما به همراه دارد.ساخت اين مجموعه عظيم كه پايتخت تشريفاتي هخامنشيان بوده در سال ب512 قبل از میلاد آغاز شد و اتمام آن 150 سال به طول انجامید.تخت جمشید در مرودشت قرار گرفته كه از نظر فاصله زماني تا شيراز حدود يك ساعت راه با ماشين است. مبلغ ورودي اين بنا بسيار كم و سه هزار تومان است. هرچند انچه كه از عظمت تخت جمشید بر جای مانده با واقعيت اين بنا فاصله بسيار دارد اما ميشود با ماكتها و نقشه هاي موجود در انجا عظمت اين بنا را تصور كرد. البته پيشنهاد ميكنم از همراهي ليدرهاي راهنما در اين منطقه بهره ببريد تا با جزييات بناها و تاريخ پشت آن بيشتر اشنا شويد. براي ورود به محوطه اصلي تخت جمشيد ميبايست صدو خورده اي پله را بالا برويد كه بدليل كوتاه بودن ارتفاع (حدود ده سانت) پله ها خسته كننده نيست. در محوطه اصلي بناهايي مثل كاخ تچر، كاخ اپادانا، كاخ ملكه، كاخ هديش، مقبره ها، موزه اشيا باستاني، انواع سنگ نوشته ها، حكاكي ها و... را خواهيد ديد كه چيزي بيش از دوساعت زمان ميبرد. توصيف اين مجموعه در زبان نميگنجد و تنها بايد ديد و لذت برد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • گزارش
  تخت جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  تخت جمشید یکی از آثار ثبت جهانی ایران است که در ۶۰ کیلومتری شیراز و نزدیک شهر مرو دشت واقع شده است.پرسپولیس که در زمان حکومت هخامنشیان(۵۱۸ ق.م)توسط داریوش بنیان نهاده شد و پس از او توسط پسرش خشایار و نوه اش اردشیر با افزودن بناها این مجموعه گسترش یافت، پایتخت تشریفاتی پادشاهان ایران بود.در نخستین روزهای سال گروههای زیادی از کشورهای گوناگون به نمایندگی از ساتراپها هدایائی به شاه تقدیم میکردند.ما در اولین روزهای اردیبهشت سال ۹۸ از این اثر منحصر بفرد باستانی دیدن کردیم.در ابتدا بعد از دریافت بلیط ورودی با یک راهنما از این مکان توریستی و بسیار معروف دیدن گردیم.در ابتدای ورودی مجموعه که حدود ۱۸ متر بالاتر از جلگه مرودشت هست، در دو طرف پله هائی با ارتفاع کم به تعداد ۱۱۱ پله بالا رفتیم و اولین اثری که دیدیم، دروازه ملل یا دروازه خشایارشا بود.که ده متر ارتفاع دارد.سپس از کاخهای آپادانا، تچر،هدیش،ملکه، صدستون و شورا و همچنین ساختمان خزانه شاهی دیدن کردیم.حضور در این مکان باستانی برای هر ایرانی حس غرور و عظمت ایران باستان را به خوبی تداعی میکند.بازدید ما پارسه حدود سه ساعت به طول انجامید اما هنوز هم حس میکنم با تمام وجودم نتونستم احساسش کنم و دلم میخواد بارها و بارها به این مکان با ارزش توریستی و باستانی برم و ساعتها محو تماشای آن باشم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • طلوع کوچک
  نقدها:
  گزارش
  تخت پرشکوه جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  به جرات میگم یکی از زیباترین، باشکوه ترین، پر اصالت ترین بناها در کل تاریخ جهان از نظر من هستش و شکوه و جلال این تخت که در زمان جمشید و به دستور داریوش و بعد از آن پسر و نوه اش ساخته و تکمیل شده پر از حرفها و داستاتهای زیبا از عید نوروز ایران باستان، مادها، پارتها و ... داره، فقط آرزو میکنم یک جوری بشه کاخهای اون مجدد مرمت بشن و عظمت قبلش دوباره به صورت فیزیکی و قابل لمس برگرده تا یکی از بزرگترین قطبهای جهانگردی در کل دنیا بشه، آمین

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • پری
  نقدها:
  گزارش
  جاذبه گردشگری
  توصیه شده توسط کاربر

  خب من باز اومدم ? با یکی از شهرهای باستانی ایران که پایتخت باشکوه امپراتوری هخامنشیان بوده.مکانی بسی دلربا است البته اگه به تاریخ علاقه دارید.برای بازدید از اینجا چند ساعت کافی نیست به علاوه اگه محل اقامتتون در شیراز باشه.اگر مرودشت اقامت داشته باشید براتون راحت تر میشه چون نزدیکِ،وسعتش باعث میشه شما چندساعتی رو پیاده روی داشته باشید تا بخش های مختلف رو ببینید و اطلاعاتش رو بخونید و حتی قسمت هایی هم کوه نوردی داره پس پیشنهاد میکنم حتما فصل مناسبی برید که گرما و آفتاب اذیتتون نکنه.برای صبحانه یا ناهار هم مجموعه رستوران‌هایی اطرافش هستند. در فاصله حدود ۷ کیلومتری تخت جمشید هم نقش رستم قرار داره.نقش رستم که آرامگاه داریوش بزرگ/خشایارشا/اردشیر یکم و داریوش دوم اونجاست که میشه با یک تیر دو نشون.اگر وقت زیاد تری داشتید و این دو بنای با عظمت تاریخی رو دیدید میتونید به پاسارگاد هم سری بزنید.پاسارگاد آرامگاه کوروش هست که حدودا فاصله اش تا تخت جمشید ۱ ساعت و ۱۵ دقیقه است.و این مجموعه ‌ی سازه های به جا مانده از تاریخ حکومت هخامنشی واقعا نشانه شکوه و زیبایی هستند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • منصوره اسکندری
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  تخت جمشید از آثار تاریخی بسیار مهم ایران و جهان است که نشانه بزرگی از تمدن قدیم ایران بوده .این بنا به دستور داریوش شاه هخامنشی ساخته شده است. تخت جمشید در نزدیکی مرودشت در استان فارس واقع شده. تخت جمشید مملو از شگفتی و فرهنگ درخشان مردمانی است که حتی مخروبه های آن هم بعد از ۲۵۰۰ سال مورد تحسین هر بیننده ایی قرار میگیرد. پیشنهادم این است که تخت جمشید رو با لیدر ببینید و اگر فرصت داشتید برنامه نور و صدا رو هم که بعد از تاریکی هوا اجرا میشود ببینید. بعد از دیدن برنامه نور و صدا به کورش کبیر عشق می ورزید و به ایرانی بودنتان افتخار میکنید. #تخت_جمشید

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Arezou.SB
  نقدها:
  گزارش
  شهر باستاتی پارسه
  توصیه شده توسط کاربر

  شهر پارسه یا همان تخت جمشید، قصر پادشاه اسطوره ای ایران، جمشید در شاهنامه است، این مجموعه ۲۵قرن پیش در دامنه کوه مقدس رحمت ساخته شده و همیشه در حال گسترش بوده و ساختش هیچوقت پایان نیافته، این شهر سالها پایتخت هخامنشیان بوده و حمله اسکندر مقدونی باعث نابودی آن شده، مجموعه شامل تعدادی کاخهای بزرگ و کوچک بوده مانند آپادانا که قدیمیترینشان است و برای برگزاری جشنها از آن استفاده میشده، کاخ تچر یا تچرا که کاخ اختصاصی داریوش کبیر بوده، کاخ هدیش که کاخ خصوصی خشایارشاه بوده، کاخ ملکه که در زمان خشایارشاه ساخته شده و درحال حاضر بعد بازسازی به عنوان موزه استفاده میشود، در ساخت تخت جمشید از تناسبات طلایی در ارتفاع و دهانه ستونها استفاده شده، و در گذشته همه نقش برجسته ها و تندیسها تزییناتی از طلا داشتند و رنگی بوده اند،این مجموعه در شهر مرودشت در فاصله یکساعتی از شیراز قرار گرفته و ورودی آن سه هزارتومان است، مجموعه شامل امکانات رفاهی میباشد، مسیر رسیدن به دروازه ملل یک مسیر درختکاری زیباست که دورنمای جذابی دارد، پله های دوطرفه ورودی ارتفاع بسیار کم دارند و اصطلاحا شاهرو هستند، با هربار بازدید از این مجموعه قسمتهای تازه ای به چشم می آید و درست مانند این است که برای باراول است که این بنارا میبینید، من هنوز بعد از پنج بار دیدن این بناها همچنان مشتاق دیدارش هستم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Haleh R
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید نماد شکوه و عظمت ایران
  توصیه شده توسط کاربر

  تخت جمشید ، پارسه، پرسپولیس، پرسه پلیس، هزار ستون و یا چهل منار، پایتخت باشکوه و تشریفاتی پادشاهی ایران در زمان امپراتوری هخامنشیان بوده و حدود ۵۰ سال، مرکزی برای برگزاری مراسم آئینی و جشن‌ها به ویژه نوروز بود.
  مجوعه تخت جمشید شامل هفت تالار ( کاخ )، نقوش برجسته، پلکان ها، ستون ها و دو آرامگاه سنگی است و جمعا بیش از سه هزار نقش برجسته در ساختمان‌ها و مقبره‌های آن وجود دارد که به طرز خارق العاده‌ای با یکدیگر هماهنگ هستند.
  در تصاویر حکاکی شده بر سنگ های تخت جمشید،
  هیچکس عصبانی نیست! 
  هیچکس سوار اسب نیست!
  هیچکس را در حال تعظیم نمیبینید!
  در بین این صدها پیکر تراشیده حتی یک تصویر برهنه وجود ندارد!
  اینها اصالت ما هستند: مهربانی، خوشرویی، قدرت، احترام، ادب، نجابت

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: