Close

حس کد چیست و راهنمای قدم به قدم دریافت حس کد

4.8
از 4 رای
همه چیز در مورد گرفتن حس کد در سفر به ترکیه
 • 1
 • 3.4K

 با نزدیک شدن به سومین سال شیوع ویروس کرونا، مشخص است که این بیماری یکی از بزرگ‌ترین معضل‌های هر جامعه‌ای محسوب می‌شود که کشورها برای کاهش و مقابله با آن راهکارهای مختلفی را در پیش گرفتند. یکی از اقدامات دولت ترکیه برای کاهش و جلوگیری از شیوع کرونا، اجباری کردن استفاده از حس کد (HES Code) برای شهروندان ترکیه‌ای و گردشگران است. اما اینکه حس کد چیست، چه کاربردی دارد و اینکه چگونه حس کد را دریافت کنیم در ادامه مطلب توضیح داده شده است.

نحوه دریافت حس کد

آنچه در ادامه مطلب خواهید خواهند:

 حس کد چیست؟

 آنچه باید درباره حس کد بدانید

چگونه حس کد را در یافت کنیم، آموزش گام به گام دریافت حس کد 

دریافت حس کد از طریق ثبت نام در وبسایت 

ثبت نام از طریق اس ام اس  

نصب اپلیکیشن Hayat Eve Sığar

کاربرد و مزایای حس کد

راهنمای اتصال حس کد به استانبول کارت

سوالات متداول درباره حس کد

 

حس کد چیست؟

هس کد یا حس کد ترکیه، شناسه یا کد 10  تا 12 رقمی است که توسط وزارت بهداشت ترکیه به منظور کاهش و ممانعت از حضور مسافران کرونا مثبت یا پر ریسک در اماکن مختلفی چون فرودگاه و پروازهای داخلی یا خارجی ایجاد شده است. امروزه در ترکیه برای حضور در اماکن سرپوشیده و عمومی نیاز به داشتن حس کد است.

از آنجایی که وضعیت کرونایی اشخاص در مراکز بهداشتی مختلف ثبت شده است و همچنین گردشگران نیز نهایتا تا 72 ساعت قبل از ورود خود به ترکیه موظف به ارائه تست منفی کرونا هستند، یک بانک اطلاعاتی از وضعیت سلامتی اشخاص در دسترس است که این اطلاعات از طریق حس کد قابلیت استعلام گرفتن پیدا می‌کند.

هم اکنون در ترکیه شهروندان و گردشگران جهت حضور در اماکن عمومی و سرپوشیده نظیر اتوبوس‌، متروبوس، مترو، هتل‌ها، مراکز خرید و... ملزم به ارائه حس کد هستند. با استعلام گرفتن از حس کد، وضعیت سلامتی فرد به ارگان، اداره یا فرد استعلام گیرنده ارائه شده و مشخص می‌شود که آیا اشخاص دارای کرونا هستند یا در روزهای اخیر با افراد کرونا مثبت در تماس بوده‌اند یا خیر. حس کد یا HES code مخفف عبارت hayat eve sığar  است که در فارسی «زندگی مناسب سازی شده با خانه» ترجمه می‌شود.

 

حس کد

استعلام حس کد 

 

آنچه باید درباره حس کد بدانید

 • هم‌اکنون استفاده از حس کد در ترکیه اجباری است.
 • حس کد 24 ساعت قبل از پرواز بررسی می‌شود و مسافرانی که وضعیتشان از طرف وزارات بهداشت ترکیه تائید نشده باشد، امکان پرواز را نخواهند داشت.
 • امکان دارد که تست کرونا شما منفی باشد اما با این حال اجازه سفرهای داخلی و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را نداشته باشید. علت این موضوع می‌‌تواند ارتباط داشتن با افراد کرونا مثبت باشد.
 • کودکان زیر 2 سال نیازی به تهیه حس کد ندارند.
 • حس کد برای کودکان و نوجوانان زیر 18 سال می‌تواند از طریق SMS و پورتال اینترنتی دولت ترکیه دریافت شود.
 • به غیر از شهروندان ترکیه، گردشگرانی که خواهان سفر به این کشور هستند باید پیش از ورود به فرودگاه حس کد را دریافت کرده باشند.
 • حس کد بر خلاف شناسه کیملیک کارت، یکباره نبوده و در صورت فراموشی یا از دست دادن آن می‌توانید به سادگی باری دیگر آن را دریافت کنید و حتی شخصا برای مدت زمان دلخواهی روی آن تاریخ انقضا مشخص کنید.

چگونه حس کد را دریافت کنیم؟ آموزش گام به گام دریافت حس کد

برای دریافت حس کد روش‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه به معرفی و آموزش آن می‌پردازیم. اما پیش از هر چیزی باید بدانید که از وارد کردن هرگونه اطلاعات اشتباه خودداری کنید. روش‌های دریافت حس کد عبارتند از:

دریافت حس کد از طریق ثبت نام در وبسایت

یکی از آسان‌ترین روش‌های دریافت حس کد ورود به سایت رسمی دولت ترکیه به آدرس register.health.gov.tr است. با وارد کردن آدرس گفته شده یا کلیک کردن روی عبارت دریافت اینترنتی حس کد وارد سایت شوید و اطلاعات لازم را تکمل کنید. توجه داشته باشید که تکمیل کردن بخش‌های ستاره‌دار الزامی بود و با این وجود تا جای ممکن هیچ بخشی را خالی نگذارید. دریافت حس کد به صورت اینترنتی 4 مرحله دارد که در مرحله اول و دوم اطلاعات شخصی و آدرس مقصد شما پرسیده می‌شود. بخشی از اطلاعات مهم فردی عبارتند از:

 • نام و نام خانوادگی
 • سن
 • جنسیت
 • نام ایرلاینی که با آن خواهان سفر به ترکیه هستید
 • شماره پاسپورت
 • تاریخ تولد
 • شماره پرواز

 در مرحله سوم اگر در 10 روز گذشته به کشور خارجی سفر کرده‌اید آن را مشخص کنید و در غیر صورت آن را خالی بگذارید.

در مرحله چهارم بار دیگر اطلاعات وارد شده را بررسی کنید و روی گزینه Save کلیک کنید تا کد حس اختصاصی شما به همراه QR Code آن ظاهر شود. همچنین شما می‌توانید فایل pdf حس کد خود را دانلود نماییدکنید که ظاهر آن باید شبیه به عکس زیر باشد. (تصویر زیر صرفا برای نشان دادن کلیت حس کد بوده و اطلاعات فاقد اعتبار است).

 

نحوه دریافت حس کد
دریافت حس کد در وبسایت

 

ثبت نام از طریق اس ام اس

اگر دسترسی به اینترنت ندارید یا  به هر دلیل دیگری ترجیح می‌دهید از طریق پیامک حس کد خود را دریافت کنید به صورت زیر عمل کنید. 

 1. در متن اس ام اس خود سه حرف HES را با حروف بزرگ وارد و یک فاصله ایجاد کنید (Space ایجاد کنید)
 2. مخفف شده نام ملیت خود را بنویسید و یک فاصله ایجاد کنید (برای مثال اگر ایرانی هستید IRN را وارد کنید)
 3. شماره پاسپورت خود را به طور کامل وارد و سپس یک فاصله دیگر ایجاد کنید
 4. سال تولد خود را به میلادی وارد کنید و فاصله بگذارید
 5. نام خانوادگی خود را وارد کنید
 6. پیام فوق را به شماره 2023 ارسال کنید

با انجام مراحل فوق حس کد شما در دقایقی بعد اس ام اس خواهد شد. همچنین بد نیست بدانید که دریافت حس کد از طریق اس ام اس برای شهروندان، مقیمان دائم و گردشگران از الگوی متفاوتی پیروی می‌کنند و روش گفته شده برای گردشگرانی که خواهان سفر به ترکیه هستند مناسب است. این روش دریافت حس کد با پاسپورت انجام می‌شود.

نصب اپلیکیشن Hayat Eve Sığar

در روش سوم دریافت حس کد، کاربران اندروید و IOS می‌توانند برنامه Hayat Eve Sığar را دانلود کنند و با وارد شدن به برنامه روی گزینه ایجاد کد حس کلیک کنند. سپس روی گزینه افزودن کد حس جدید کلیک کرده و تعداد روز‌های درخواستی را در آن وارد کنند.

دانلود اپلیکیشن حس کد
اپلیکیشن حس کد

 

کاربرد و مزایای حس کد

به دلیل اجباری بودن اخذ حس کد و ارائه اطلاعات شخصی ممکن است این شرایط برای برخی از گردشگران خوشایند نباشد، اما این کد از پیش نیازها و  شرایط جدید ورود به ترکیه محسوب می‌شود که داشتن آن اجباری است و همچنین کمک شایانی به کاهش شیوع ویروس کرونا می‌کند. زیرا علاوه بر اشخاص دولتی، شهروندان ترکیه‌ای و گردشگران نیز می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند. برخی از کاربرد و مزایای حس کد ترکیه شامل:

 • داراندگان حس کد، حتی آن‌هایی که به صورت توریستی وارد ترکیه شده‌اند می‌توانند وضعیت کرونایی اشخاص دیگر را با داشتن حس کد استعلام بگیرند.
 • اپلیکیشن حس کد مناطق پر ریسک کرونایی را مشخص می‌کند تا از آن‌‌ها دوری کنید.
 • به وسیله حس کد امکان شکایت و جریمه از کسانی که با وجود داشتن ویروس کرونا شرایط قرنطینه را رعایت نکردند آسان می‌شود.
 • با ارائه حس کد دیگر الزامی برای ارائه دادن اطلاعات شخصی خود مانند کد کیملیک وجود ندارد.
 • به لطف حس کد با اطمینان خاطر و امنیت بیشتری می‌توانید در اماکن عمومی و سرپوشیده حضور پیدا کنید، چرا که احتمال افراد پر ریسک و مبتلا به کووید – 19 بسیار پایین است.

راهنمای اتصال حس کد به استانبول کارت

یکی از متداول‌ترین کارت‌های اعتباری در شهر استانبول ترکیه «استانبول کارت» (Istanbul kart) است که هزینه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را کاهش داده و قابل شارژ است. اما هم اکنون از تاریخ 15 ژانویه 2021 متصل (Sync) کردن حس کد بر روی استانبول کارت اجباری شده است.

همانند دریافت حس کد، متصل کردن حس کد نیز با استانبول کارت بسیار آسان است و دارندگان استانبول کارت برای انجام این کار ابتدا باید به سایت استانبول کارت مراجعه کرده (ورود به سایت تنها از خود ترکیه امکان پذیر است) و اطلاعات لازم را که شامل موارد زیر می‌شود را تکمیل کنند.

 • شماره کیملیک
 • مشخصات فردی (نام، نام خانوادگی و تاریخ تولد)
 • آدرس ایمیل
 • شماره استانبول کارت
 • شماره تلفن
 • حس کد
آموزش اتصال حس کد
نحوه اتصال حس کد به استانبول کارت 

سوالات متداول درباره حس کد

چه کسانی به دریافت حس کد نیاز دارند؟

به غیر از کودکان زیر 2 سال و مسافرین ترانزیت ترکیه که صرفا خواهان گذر از این کشور هستند تمامی مسافران دیگر و ساکنین ترکیه باید دارای حس کد باشند.

در چه جایی نیاز به ارائه حس کد وجود دارد؟

در حال حاضر تقریبا برای رفتن به هر کجا از ترکیه نیاز به حس کد خواهید داشت.

حس کد تا چه مدت اعتبار دارد؟

تا زمانی که خودتان بخواهید. فقط توجه داشته باشید که مدت زمان اعتبار آن دست کم باید 7 روز بیشتر از تاریخ برگشت شما به کشور مبدا انقضا داشته باشد.

هزینه دریافت حس کد چقدر است؟

دریافت حس کد از هر روشی رایگان است.

چگونه حس کد بگیریم؟

برای دریافت حس کد می‌توانید یکی از 3 روشی که در متن حاضر توضیح داده شده است را انجام دهید.

اگر بیشتر از ۷۲ ساعت در ترکیه باشم، بعد از ۷۲ ساعت باید دوباره hes code بگیرم؟
خیر، هر حس کد، تقریبا ۱۸ ماه اعتبار دارد؛ بنابراین دریافت یک کد برای 18 ماه کافیست. اگر وارد لینک دریافت کد حس شوید، در صورتی که همچنان کدتان اعتبار داشته باشد، کد دوباره به شما نمی‌دهد.

اگر هم از سفر قبلتان 18 ماه نمی‌گذرد، همچنان می‌توانید از کد قبلی استفاده کنید. اما پیش از سفر حتما در سایت حس کد، آن را چک کنید.

 

سخن پایانی

با وجود عملکرد مناسب ترکیه در واکسیناسیون شهروندان و ساکنین این کشور، ویروس کووید 19 یک تهدید بشمار می‌رود و همچنان قوانین و محدودیت‌های مختلفی حتی پس از اتمام قرنطینه سراسری در این کشور پا بر جا است. یکی از همین موارد، اجبار به داشتن حس کد (HES Code) است که تمامی مسافران خارجی بالای 2 سال و ساکنین کشور ترکیه موظف به دریافت و ارائه آن هستند.

 

تألیف: لست سکند

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (1 نظر)

× در حال پاسخ به:

امین زارعی 17 مهر 1400 ساعت 22:42

سپاس
مطلب مفیدی بود