Close

همه چیز درباره شاه‌چراغ شیراز

3.9
از 15 رای
همه چیز درباره شاه‌چراغ آرامگاه برادر بزرگ امام رضا (ع) + تصاویر
  • 4 آذر 1399 10:00
  • 4
  • 21.9K

باز هم سری به شیراز زدیم ،شهر پر از جاذبه و شگفتی این بار قصد داریم شما را به مکانی مذهبی ببریم که بنا بر اعتقاد شیعیان احمد بن موسی کاظم، پسر ارشد امام موسی کاظم ومحمد بن موسی، برادران امام رضا، در آن به خاک سپرده شده‌است. او که در راه پیوستن به برادر خود به سوی خراسان سفر نمود در راه توسط افراد مأمون خلیفه عباسی در شهر شیراز کشته شد.

شاهچراغ

شاه‌چراغ آرامگاه برادر بزرگ امام رضا (ع) است و مدفن وی در شیراز می باشد. درون حرم را با به کار بردن آئینه‌های ریز رنگین، به سبکی هنرمندانه، آئینه کاری کرده‌ اند و انواع خط‌های زیبای فارسی و عربی را می توانید ببینید.حرم، مشتمل بر ایوانی در جلو و حرمی گسترده در پشت ایوان است که در چهار جانب حرم، چهار شاه نشین قرار گرفته و مسجدی نیز در پشت حرم (سمت غرب) ساخته شده‌است. ضریح آن در شاه نشین زیر گنبد قرار دارد و از نقره ساخته شده‌است.

آرامگاه شاهچراغ

حیاط آرامگاه شاه چراغ  دارای دو در اصلی ورودی است که در سمت جنوب و شمال حرم از زیر دو سر در بزرگ کاشی کاری شده گذشته و وارد حیاط وسیع حرم می‌شویم. در میان حیاط، حوض بزرگ فواره داری ساخته شده و در اطراف حوض درختکاری شده‌است. غیر از دو در اصلی، دو در فرعی دیگر نیز وجود دارد که یکی به بازار حاجی و دیگر به مسجد جامع عتیق می‌رود.

آرامگاه شاه‌چراغ

در سال 1108شمسی نادرشاه افشار بهسازی گسترده‌ای بر این آرامگاه انجام داد و به دستور او قندیل بزرگی در زیر سقف و گنبد آویزان کردند. متاسفانه در سال 1202 زلزله ای در شیراز رخ داد که باعث ویرانی شیراز شد و آن را با خاک یکسان نمود این آرامگاه نیز به کلی مخروبه گردید، پس از زلزله، قندیل اهدایی نادرشاه را فروختند و صرف بازسازی آرامگاه کردند. در سال ۱۳۳۶ خورشیدی، آخرین گنبد قدیمی آرامگاه برچیده شد و اولین گنبد با بتون آرمه‌ای توسط انجمن آثار ملی و اداره باستان‌شناسی فارس به همت هنرمند فقید سید احمد رضازاده ساخته شد.

آرامگاه شاه‌چراغ

حرم امامزاده شاه چراغ

امامزاده شاه چراغ

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (4 نظر)

× در حال پاسخ به:

رضا 5 خرداد 1396 ساعت 03:12

سلام ودرود بر حضرت محمد (ص) وهمه پیامبران و امامان عزیز (ع) واهل بیت مکرمشان پروردگارا ما را رهرو ائمه عزیز (ع) وبل اخص حضرت شاه چراغ قرار بده. آمین یا رب العالمین.

رضا رضوی 5 خرداد 1396 ساعت 03:12

این گنبد بتنی که برای ارامگاه ساخته شده است فاقد اصالت معماری ایرانی است و به ساختار عمومی مجموعه اسیب زده است ....ای کاش متولیان امر نسبت به اصلاح ان با استفاده از اسناد قدیمی اقدام می کردند ......از نظر معماری شکل این گنبد غیر ایرانی است و بر گرفته از فرم گنبد های پوسته ای روسی می باشد ....این سبک بعد از اینکه سازه های فلزی و بتنی در ساختمان سازی ایرانی متداول شد در بسیاری از مساجد جدید بدون توجه به اصالت فرم و تناسبات زیبا شناسانه ایرانی و نامانوس با چشم انداز های شهری و کالبد های معماری اصیل و سنتی به کار گرفته شد ......ای کاش روزی یک گنبد با کالبد اصیل ایرانی جایگزین این عنصر نامتناسب شود .....گنبدی که بیان کننده بزرگواری ان شخصیت خفته در خاک باشد ....

سورنا 5 خرداد 1396 ساعت 03:12

سلام بر احمد بن موسی شاهچراغ علیه السلام

ناصر ر 5 خرداد 1396 ساعت 03:12

دست شما درد نکنه, خوب بود