Close

دریاچه شط تمی، بزرگترین دریاچه کوهستانی در مرز لرستان و خوزستان

4.7
از 13 رای
بهشتی دیدنی در غرب ایران +تصاویر
  • 24 تیر 1397 08:00
  • 0
  • 28.6K

تمی یکی ازبزرگترین و زیباترین دریاچه‌های کوهستانی ایران است و در مرز بین لرستان و خوزستان قرار دارد. تمی در گویش بختیاری به مکانی صاف و هموار که در جایی بلند قرار گرفته گفته می‌شود.

دریاچه شط تمی

آب این دریاچه از سیلابهای بهاری و ذوب برفهای کوههای اطراف دریاچه که دارای یخچال های دایمی است و در سراسر سال پوشیده از برف و یخ هستند تامین می‌شود و به سبب موقعیت خاص جغرافیایی‌اش، آب این دریاچه فاقد جریان است. دریاچه شط تمی در واقع یک دریاچه بسته و فاقد هرگونه آبزی است. مراتع، چمن زارها و پوشش گیاهی خاص وسیعی که در اطراف این دریاچه از دشت موز تا دشت تمی گسترده شده محل مناسبی برای اردو زدن عشایر هنگام کوچ بزرگ خود از گرمسیر واقع در جلگه خوزستان به سمت اشترانکوه، قالی کوه و زردکوه بختیاری و محل ییلاقی بسیار خوبی برای عشایر دزفول است.

دریاچه شط تمی

دریاچه تمی از دو قسمت اصلی و تقریبا بیضی شکل در شمال فلات به طول حدود چهارهزار متر و عرض یک هزارمتر و دریاچه فصلی مثلثی شکل در جنوب تشکیل شده است و دو دریاچه بوسیله تنگه‌ای به یکدیگر متصل هستند. برای دسترسی به دریاچه قبلاً از مسیر الیگودرز، بزنوید ،دستگرد، پز، لیروک (در کنار رودخانه زلقی ) استفاده می‌شد که از دستگرد به بعد مسیر باید پیاده طی می‌شد. ولی به تازگی با آماده شدن جاده الیگودرز- لیروک، این مسیر کوتاه‌تر شده استفاده می‌شود و قسمت بسیاری از راه را می توان با خودرو طی کرد ولی کوهنوردان گاهی از همان مسیر قبلی استفاده می کنند.

دریاچه شط تمی

دریاچه شط تمی

دریاچه شط تمی

دریاچه شط تمی

 

منابع: سیری در ایران گردی،جاذبه های ایران،کویر ها و بیابان های ایران

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

علی 7 خرداد 1398 ساعت 12:46

با سلام این دریاچه مال استان لرستانه چطوری میشه که می‌زنید دزفول؟

ویدا مهین پو 24 تیر 1397 ساعت 21:54

سلام
سپاس از معرفی این جاذبه طبیعی و عکسهای زیبایی که به اشتراک گذاشتید