تنگه براق کجاست؟ اطلاعات مسیر و راهنمای کامل سفر

4.4
از 342 رای
تقویم ۱۴۰۳ لست‌سکند - جایگاه K - دسکتاپ
تنگه براق اقلید کجاست؟ راهنمای سفر به تنگه براق + آدرس و عکس
31 اردیبهشت 1403 08:00
17

تنگه براق دره‌ای با صخره‌های بلند است که از میانش رودخانه‌ای می‌گذرد و آبشاری زیبا هم در سوی دیگرش قرار دارد. کف دره، حوضچه‌ای پر از آب سرازیر شده و در طرف دیگر هم دهانه غاری چشم‌نواز قرار گرفته است. این بهشت گمشده، در شهرستان اقلید در استان فارس است. در این مطلب از مجله لست‌سکند خواهید دانست که دقیقاً تنگه براق کجاست، آب‌وهوای آن چگونه است، مسیرهای دسترسی به تنگه براق کدام‌اند و چه دیدنی‌هایی دارد.

156399772.gif
عکس تنگه براق، ایرنا

تنگه براق کجاست؟

تنگه براق یا تنگ براق از جاذبه‌های گردشگری استان فارس و از توابع شهر اقلید است. شهرستان اقلید در 190 کیلومتری شمال شیراز قرار دارد. روستای تنگ براق نیز در جنوب‌شرقی شهرستان اقلید و در دامنه کوهی با شیب ملایم واقع شده است و مردمانش هم اغلب ترکی و لری صحبت می‌کنند. این روستا به‌دلیل وجود جاذبه‌های طبیعی دیگری مثل آبشار و دره زیبای اطراف آن، آب‌وهوایی مطلوبی به‌ویژه در فصل بهار دارد.

مشاهده انواع تورهای شیراز

موقعیت دقیق تنگه براق روی نقشه

فاصله شهرهای نزدیک از تنگه براق

 • فاصله اصفهان تا تنگه براق: 275 کیلومتر، 3 ساعت و 20 دقیقه
 • فاصله شیراز تا تنگه براق: 158 کیلومتر، 2 ساعت و 15 دقیقه
 • فاصله شیراز تا اقلید: 209 کیلومتر، 3 ساعت 
 • فاصله یزد تا تنگه براق: 316 کیلومتر، 4 ساعت
 • فاصله تهران تا تنگه براق: حدود 800 کیلومتر، 8 ساعت

تنگه براق در چند کیلومتری شیراز است؟ 

با توجه به اینکه شیراز از مقاصد محبوب توریستی محسوب می‌شود، برای خیلی‌ها سؤال پیش می‌آید که تنگه براق در چند کیلومتری شیراز قرار دارد تا بتوانند در کنار بهره بردن از تفریحات شیراز، برای رفتن به تنگه براق هم برنامه‌ریزی کنند. تنگه براق اقلید در 158 کیلومتری شهر شیراز قرار گرفته و برای طی‌کردن این مسافت، به‌طور تقریبی به 2 ساعت و 30 دقیقه زمان نیاز دارید. به این منظور، باید خودتان را به بزرگ‌راه دکتر حسابی برسانید. کمی بالاتر از پمپ‌بنزین و در سمت راست، وارد جاده بیاض شوید. در ادامه مسیر، به جاده شیراز به اصفهان خواهید رسید. مسیرتان را به‌سمت اصفهان ادامه دهید تا به جاده یاسوج به اقلید برسید. در این تقاطع و با حرکت به‌سمت راست، به‌سوی اقلید پیش خواهید رفت و پس از پیمودن مسافتی خیلی کوتاه، می‌توانید وارد جاده تنگه براق شوید و در ادامه مسیر به تنگه براق خواهید رسید.

جاهای دیدنی اطراف شیراز کدام‌اند؟

البته پیشنهاد دیگری هم برای رفتن به تنگه براق اقلید از شهر شیراز وجود دارد. ابتدا از شیراز به شهر اقلید بروید. سپس از آنجا راهی تنگه براق شوید. البته این مسیر، طولانی‌تر از مسیر پیشنهادی اول است؛ چراکه از شیراز تا اقلید به‌تنهایی 208 کیلومتر مسافت است و برای طی‌کردن این مسافت به 3 ساعت زمان نیاز دارید. پس‌از آن، از اقلید تا تنگه براق هم 96 کیلومتر مسافت است که طی‌کردن آن حدود یک ساعت و نیم از شما زمان می‌گیرد.

اگر صبح زود از شیراز به‌سمت تنگ براق حرکت کنید، می‌توانید تا موقع ظهر برگردید و خود را به شیراز برسانید؛ زیرا ممکن است در آن منطقه نتوانید رستوران خوبی پیدا کنید و بهتر است ناهارتان را در بهترین رستوران‌های شیراز میل کنید.

Capture.gif
مسیر تنگه براق از شیراز

مسیر دسترسی تنگه براق از یاسوج

یاسوج را می‌توان نزدیک‌ترین مرکز استان به تنگه براق دانست. از مرکز شهر یاسوج به تنگه براق 88 کیلومتر مسافت است و برای طی کردن آن، به یک ساعت و 30 دقیقه زمان نیاز دارید. به این منظور باید وارد بلوار شهدای بنسنجان شوید. سپس به‌سمت شمال‌غرب حرکت کنید تا به دو‌راهی جاده یاسوج به اقلید و جاده سی‌سخت برسید. سپس از سمت راست وارد جاده یاسوج به اقلید شوید و به‌سمت تنگه براق حرکت کنید. کارخانه آب‌معدنی آکوا پرایم و پیست اسکی دنا در مسیرتان قرار دارند. سپس به یاسرآباد می‌رسید. از اینجا به بعد جاده کمی پرپیچ‌وخم می‌شود. در ادامه مسیر، پس از عبور از روستاهای خارستان علیا و خارستان سُفلا به دژکرد می‌رسید. در ادامه مسیر، پس از باغ کامیاب وارد جاده تنگ براق می‌شوید و باید مسیرتان را به‌سمت تنگه براق ادامه دهید.

ssssss.gif
مسیر دسترسی به تنگه براق از یاسوج

جاهای دیدنی تنگه براق

در جنوب شرقی روستای تنگ براق، دره‌ای به همین نام قرار دارد که عبور رودخانه زیبای کر، بزرگ‌ترین رودخانه استان فارس، از میان این دره، آن را به یکی از جاذبه‌های منحصربه‌فرد در حوزه طبیعت‌گردی ایران تبدیل کرده است. دره تنگ براق در ارتفاع 1940 متری از سطح دریا قرار دارد. ارتفاع این دره زیبا در نقاط مختلف، متفاوت است. پهنای دره در برخی نقاط به 40 متر می‌رسد. غار، آبشار و کتیبه‌ای تاریخی از دیگر جاذبه‌های تنگه براق در کنار رودخانه گذرا از میان آن است. خوب است بدانید رودخانه کر با عبور از تنگه براق به مرودشت و دریاچه بختگان می‌ریزد. در ادامه، تعدادی از جاهای دیدنی تنگه براق را معرفی می‌کنیم تا چنانچه با تور شیراز به این منطقه سفر می‌کنید، آن‌ها را از دست ندهید. 

بلندترین آبشارهای ایران کدام‌اند؟

آبشار تنگه براق

یکی از جاهای دیدنی که زیبایی تنگه براق شیراز را دوچندان کرده، آبشار تنگه براق است. ریزش آبشاری بلند به داخل تنگه، منظره چشم‌نوازی را مقابل چشمانتان می‌گذارد. آبشار تنگه براق، ارتفاعی حدود 40 متر دارد. منشأ این آبشار را آب‌های پشت سد درودزن می‌دانند که با جاری‌شدن از صخره تنگه، این آبشار زیبا را خلق می‌کنند.

موقعیت دقیق آبشار تنگ براق

تنگه براق فارس
نمایی از آبشار تنگه براق فارس

حوضچه تنگه براق

عبور رودخانه کر و همچنین سرریزشدن آبشار تنگه براق باعث ایجادشدن حوضچه‌ای زیبا زیر آبشار شده که اغلب گردشگران برای شناکردن از آن استفاده می‌کنند. البته عمق این حوضچه در نقاط مختلف، متفاوت و در بعضی جاها، خطرناک است. پس چنانچه قصد شناکردن در این حوضچه را دارید، در نقاط امن و کم‌عمق شنا کنید. نکته دیگر این است که در زیر آب این حوضچه، صخره‌های تیز و خطرناکی وجود دارد. پس به‌هیچ‌وجه از نقاط مرتفع به داخل آب حوضچه شیرجه نزنید؛ زیرا احتمال برخورد با صخره‌های تیز مخفی در آب وجود دارد و خطرناک است. به همین دلایل، شاید بهتر باشد با تور داخلی به تنگه براق بروید که راهنمایی حرفه‌ای داشته باشد و تمام نقاط را به‌خوبی بشناسد. 

تنگه براق فارس
تنگه براق اقلید

غار تنگه براق

یکی دیگر از جاذبه‌های تنگه براق اقلید، وجود غاری در دیواره سمت چپ تنگه است. این غار زیبای آهکی که به‌دلیل فرسایش ناشی از جریان رودخانه کر در طول هزاران سال شکل گرفته، ارزشی تاریخی دارد و وسعت آن حدود 2 هکتار است. آنچه بر زیبایی طبیعی این غار افزوده، رشد خزه‌ها روی دیواره‌های اطراف غار است. 

156399755.gif
غار تنگه براق، عکس از ایرنا

کتیبه تنگه براق

اگرچه تنگه براق شیراز جاذبه‌ای طبیعی است؛ اما در دل آن می‌توان مانند دیگر جاهای دیدنی شیراز ردی از تاریخ را دید. آنچه بر اهمیت تنگه براق از منظر تاریخی افزوده، وجود کتیبه‌ای مربوط به دوره ساسانی است. این سنگ‌نوشته که به کتیبه تنگ براق نیز مشهور است، به شاپور یکم، یعنی دومین پادشاه ساسانی تعلق دارد و در سال 1335 کشف شده است. کتیبه تنگ براق به دو زبان پهلوی اشکانی (پارتی) در 6 سطر و پهلوی ساسانی (فارسی میانه) در 9 سطر نگاشته شده و یکی از پنج کتیبه مهم شاپور یکم ساسانی است.

اگرچه این کتیبه در طول سالیان، آسیب فراوان دیده است؛ اما مضمون آن مشخص و در معرفی شاپور یکم ساسانی است. شاپور در ابتدای این کتیبه، نام خود، پدر و جدش را آورده است. مضمون اصلی کتیبه درباره تیراندازی شاپور یکم ساسانی و در واقع خلاصه‌ای از کتیبه شاپور یکم در حاجی‌آباد فارس است. اگر علاقه‌مندید، می‌توانید متن کتیبه تنگ براق را در ادامه بخوانید:

این تیراندازی من، بغ مزدیسن، شاپور شاهان

شاه ایران و انیران است که چهر از یزدان (دارد)، پسر

بغ مزدیسن، اردشیر شاهان شاه ایران که چهر از

یزدان (دارد)؛ نوه بغ شاه و ما هنگامی که این تیر را پرتاب کردیم، پس ما

آن را پیش شهریاران و واسپوهران و بزرگان و آزادان پرتاب کردیم و

از این سنگ‌چین نیز به آن سنگ‌چین افکندیم، اکنون هرکه نیودست

است، آن تیر از این سنگ‌چین به آن سنگ‌چین

پرتاب کند، سپس کسی که تیر به آن سنگ‌چین افکَنَد

او نیودست است.

موقعیت دقیق کتیبه ساسانی تنگه براق

تنگه براق فارس
کتیبه تنگه براق اقلید

دریاچه‌ ملاصدرا

این دریاچه مربوط به سد ملاصدرا از سدهای استان فارس است که روی شاخه‌ای از رودخانه کر ایجاد شده است. فاصله دریاچه ملاصدرا با تنگه براق حدود 10 کیلومتر است و می‌توانید با صرف 15 دقیقه زمان با ماشین، خود را به این دریاچه زیبا برسانید. اگر هم اهل پیاده‌روی هستید، می‌توانید در مدت‌زمان 2 ساعت از دریاچه و سد ملاصدرا به تنگ براق برسید. این دریاچه، منظره بسیار زیبایی دارد و برای گذراندن اوقات‌فراغت و به‌ویژه عکاسی در فصل بهار جای خوبی است.

موقعیت دقیق دریاچه ملاصدرا روی نقشه

photo_2016-05-04_15-08-36.gif
دریاچه سد ملاصدرا در اقلید

آبشار دشتک ابرج

این آبشار که در 65 کیلومتری شمال‌غربی مرودشت و در 102 کیلومتری تنگه براق قرار گرفته، یکی دیگر از مناطق بکر نزدیک به این تنگه است. این مکان با دو آبشار در دل خود، منظره‌ای زیبا را برای گردشگران و طبیعت‌گردانی ایجاد کرده که علاقه‌مند به محیط‌های بکر هستند. آبشار دشتک با داشتن پتانسیل‌های فراوان گردشگری و تفریحی، هنوز آن‌طور که باید، بین مردم شناخته نشده است؛ اما پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد رفتن به تنگه براق را دارید، دیدن آبشار دشتک را هم در برنامه خود قرار دهید.

موقعیت دقیق آبشار دشتک روی نقشه

عکس-سایز-21.gif
آبشار دشتک، از جاذبه‌های نزدیک تنگه براق شیراز

چشمه بالنگان

چشمه بالنگان از چشمه‌های شهرستان اقلید است و یکی از سرچشمه‌های رود کر محسوب می‌شود. این چشمه از بالای یک کوه جاری می‌شود و سپس به سد ملاصدرا می‌رسد. چشمه بالنگان که به چشمه حاجی‌آباد هم معروف است، از مناطق بکر و دیدنی نزدیک تنگ براق به شمار می‌آید. از مناظر دیدنی این چشمه، می‌توانیم به درختان بید و آبگیرها اشاره کنیم. اطراف این چشمه پر از درختان بید است که از میانشان آبگیرهای عمیق فراوانی عبور می‌کند. در کف آبگیرها هم چشمه‌های فراوانی درحال جوشیدن هستند و محیط خارق‌العاده‌ای را برای طبیعت‌گردان فراهم کرده است. این چشمه در روستای حاجی‌آباد قرار گرفته و فقط 35 کیلومتر از تنگه براق فاصله دارد.

موقعیت دقیق چشمه بالنگان روی نقشه

19114_2_760px.gif
چشمه بالنگان نزدیک به تنگه براق شیراز

قدمگاه سده

قدمگاه سده از جاذبه‌‌های نزدیک به تنگه براق شیراز است. مردم معتقدند که امام رضا(ع) هنگام حرکت از مدینه به مرو، در این مکان توقف داشته‌اند و به همین دلیل، قدمگاه سده برای مردم محترم است. در این مکان، چشمه‌ معروفی هم وجود دارد که توجه گردشگران را جلب می‌کند. اطراف این چشمه را مناطق سرسبزی تشکیل می‌دهند که درخت‌های کهن زیادی دارند و بسیار مناسب استراحت و تفریح هستند. این چشمه در نزدیکی شهر سده و در دامنه کوه قدمگاه قرار گرفته و فقط 23 کیلومتر از تنگه براق فاصله دارد.

 موقعیت دقیق قدمگاه سده روی نقشه

1569676_921.gif
طبیعت پاییزی تفرجگاه قدمگاه شهر سده، عکس از خبرگزاری صداوسیما

روستای دژکرد

روستای دژکرد که در زمان ساسانیان دژی مستحکم بوده است، در منطقه کوهستانی زاگرس قرار دارد. این روستا در 95 کیلومتری غرب اقلید و 24 کیلومتری شمال‌غربی تنگه براق قرار دارد و با خودروی شخصی، بیشتر از 20 دقیقه طول نمی‌کشد تا از تنگ براق به این روستا برسید. دژکرد با طبیعت شگفت‌انگیزش، توجه هر گردشگری را جلب می‌کند. این روستا که بیشتر مردمانش را لرها تشکیل می‌دهند، یکی از قطب‌های تولید سیب و کدو به شمار می‌رود و باغ‌های سیب فراوانی را در خود جای داده است. 

موقعیت دقیق روستای دژکرد روی نقشه

روستای-دژکرد-اقلید.gif
روستای دژکرد در نزدیکی تنگ براق شیراز

روستای محمدآباد

روستای محمدآباد، منظره چشم‌نوازی از درختان بید، نارون و سپیدار دارد و بسیاری از گردشگرانی که به منطقه اقلید می‌آیند، از این روستا دیدن می‌کنند. این روستا که از توابع شهرستان اقلید محسوب می‌شود، در بخش مرکزی دهستان خسروشیرین واقع شده است. روستای محمدآباد با فاصله 41 کیلومتری از تنگ براق قرار گرفته و برای رسیدن به آن، به حدود یک ساعت و 20 دقیقه رانندگی نیاز است.

موقعیت دقیق روستای محمدآباد روی نقشه

IMG_3931.gif
روستای محمدآباد فارس

روستای تنگ براق

این روستای قدیمی که در منطقه‌ای کوهستانی است، در سال 1240 خورشیدی به محلی برای سکونت تبدیل شد. گشت‌وگذار در کوچه‌باغ‌های روستای خوش‌آب‌وهوای تنگ براق و خرید محصولات از روستاییان، می‌تواند بخش دیگری از برنامه شما در سفر به این منطقه از استان فارس باشد. درختان بادام و سیب از درخت‌های غالب میوه در این روستای قدیمی است.

موقعیت دقیق روستای تنگ براق

تنگه براق فارس
تنگه براق فارس

آب و هوای تنگه براق

به‌غیر از زمستان که سرمای هوا در منطقه تنگ براق، تحمل‌ناپذیر است، فصل بهار، تابستان و اوایل پاییز مناسب‌ترین زمان‌ها برای رفتن به تنگه براق شیراز محسوب می‌شود. لذت پرسه در شهر بهارنارنج و نشستن در کافه‌های شیراز در کنار دیدن سرسبزی طبیعت تنگه براق در فصل بهار، همراه با خنکای آب تنگه در تابستان و جلوه صدرنگ پاییز، وصف‌نشدنی است. البته بهتر است درباره سفر به تنگه براق در فصل پاییز احتیاط کنید؛ زیرا با نزدیک شدن به فصل پاییز، سرمای هوا سخت‌تر می‌شود و تنها عاشقان طبیعت‌گردی این فصل را برای سفر به این مقصد طبیعی انتخاب می‌کنند.

تنگه براق فارس
تنگه براق، از مقاصد خنک تابستان
تنگه براق فارس
تنگه براق شیراز
تنگه براق فارس
تنگه براق اقلید فارس

نکات مهم سفر به تنگه براق

ازآنجایی‌که سفر به تنگه براق در حوزه سفرهای طبیعت‌گردی قرار می‌گیرد، باید نکاتی را که در ادامه می‌بینید، پیش از سفر و همچنین هنگام حضور در منطقه، مد نظر داشته باشید و رعایت کنید.

 • توجه کنید که در نزدیکی شما مرکز رفاهی وجود ندارد و نزدیک‌ترین مکان فقط روستای تنگ براق است. پس حتماً وسایل شخصی ضروری و داروهایی را که نیاز دارید، همراه داشته باشید.
 • اگر به‌قصد کمپینگ و شب‌مانی به تنگه براق سفر می‌کنید، حتماً به‌صورت گروهی به منطقه بروید و چنانچه تنها هستید یا کودک همراه خود دارید، به‌هیچ‌عنوان در منطقه کمپ نکنید.
 • لازم است در سفر به تنگه براق شیراز، حتماً وسایل کمپینگ را همراه داشته باشید. این وسایل شامل چادر و پتوی مسافرتی، کیسه‌خواب، پاوربانک، چراغ‌قوه، اجاق‌گاز کوچک مسافرتی، ظروف مسافرتی شخصی و کیسه‌زباله است. مهم‌تر از همه، همراه‌داشتن آب‌معدنی، غذا و نوشیدنی، دارو و تجهیزات کمک‌های اولیه مانند چسب‌زخم، گاز استریل، الکل پزشکی، بتادین و پماد سوختگی است.
 • ازآنجایی‌که حتماً در تنگه براق تنی به آب خواهید زد، حتماً لباس گرم اضافه همراهتان ببرید.
 • به‌هیچ‌وجه از ارتفاع‌های اطراف، به‌سمت حوضچه تنگه براق شیرجه نزنید؛ چراکه‌ صخره‌های متعدد و تیز در زیر آب مخفی هستند که پریدن از ارتفاع را بسیار خطرناک می‌کنند و احتمال برخورد با صخره را افزایش می‌دهند.
 • در حوضچه تنگه براق، عمق آب متفاوت است. پس فقط در قسمت‌های کم‌عمق شنا کنید؛ زیرا در بعضی قسمت‌ها، خطر غرق‌شدن وجود دارد.
 • حتماً از سالم بودن خودرو و پر بودن باک بنزین و همچنین تنظیم بودن باد لاستیک‌ها مطمئن باشید. این را هم در نظر بگیرید که در سفرهای طبیعت‌گردی استفاده از خودروی بنزین‌سوز بهتر از خودروی گازسوز است.

کامل‌ترین چک لیست سفر

تنگه براق فارس
تنگه براق، مقصدی مناسب طبیعت‌گردان

امکانات رفاهی تنگه براق

به‌دلیل پرطرف‌دار بودن تنگه براق اقلید، در این مکان امکانات رفاهی زیادی تدارک دیده شده است تا بتوانید تجربه خوبی از طبیعت‌گردی در این منطقه داشته باشید. در نزدیکی تنگه براق، خانه‌های روستایی به‌صورت بوم‌گردی و سوئیت‌های اجاره‌ای برای اقامت و شب‌مانی وجود دارند که در صورت تمایل نداشتن به کمپینگ، می‌توانید از آن‌ها برای اقامت استفاده کنید. علاوه‌بر آن، سرویس بهداشتی عمومی، سوپرمارکت، کافی‌شاپ، رستوران و نانوایی هم در این منطقه وجود دارد.

 سفر با تور طبیعت‌گردی لست‌سکند

زیبایی تنگه براق اقلید به حدی است که هرساله گردشگران و طبیعت‌گردان بسیاری را از سراسر ایران به‌سوی خود می‌کشاند. از این دست جاذبه‌های طبیعی در ایران کم نیست و بسیاری از این جاذبه‌ها، هنوز آن‌طور که باید شناخته نشده‌اند. اگر اهل ماجراجویی و دیدن جاهای مختلف ایران هستید، می‌توانید به صفحه تور طبیعت‌گردی در وبگاه لست‌سکند بروید و جدیدترین تورهای طبیعت ایران در شهرهای مختلف را ببینید و رزرو کنید. 

سخن آخر

در این مطلب دانستید تنگه براق کجاست، آب و هوای تنگه براق چگونه است و چه دیدنی‌هایی در این تنگه وجود دارد. همان‌طور که گفتیم، تنگه براق واقع در شهرستان اقلید، مجموعه‌ای متشکل از رودخانه، دره، آبشار و حوضچه است و از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری استان فارس در حوزه طبیعت‌گردی به شمار می‌رود. اگر تاکنون به تنگه براق سفر کرده‌اید، کدام جاذبه بیشتر توجهتان را جلب کرده است؟

ساناز بهبودی
ساناز بهبودی

معماری خوانده‌ام و سفر کردن را شروع کردم تا بناهای تاریخی و معماری‌شان را ببینم. رفته‌رفته در کنار این سفرها، ارتباط دل‌نشینی میان ماجراجویی و آرامش در طبیعت پیدا کردم. این‌چنین شد که رنگ‌و‌بوی زندگی‌ام تغییر کرد و نوشتن را شروع کردم تا بتوانم این حس بی‌نظیر را به‌ نوشته تبدیل کنم.