Close

غار کرفتو، غار طبقاتی دیواندره

4.4
از 5 رای
بزرگترین غار دست‌کند ایران کجاست؟ +تصاویر
  • 20 آبان 1397 08:00
  • 0
  • 25.3K

ایران کشور زیبایی‌هاست و دارای طبیعتی بسیار بکر و منحصر بفرد است؛ به‌طوری که در هر شهر و روستا زیبایی‌هایی چشم‌نواز شما را به عمق رویا خواهد برد. هرمنطقه از این مرز و بوم زیبایی وصف ناپذیری دارد. غار کرفتو در سینه‌ی یک رشته کـوه آهکی در شمال دره‌ای عمیق قرار گرفته است. غار کَرَفتو غاری است که در ۷۰ کیلومتری شمال‌غرب شهر دیواندره در استان کردستان ایران قرار گرفته ‌است. در این غار، آثار متعددی از پناگاه‌ها و دخمه‌ها و حفره‌هایی دیده می‌شوند که در کنار غار اصلی قرار دارند.

غار کرفتو

 موقعیت غار به گونه‌ای است که به طور کلی بادگیر نیست و در زمستان دامنه‌ی جنوبی را نمی پوشاند، در حالی‌که 500 متر دورتر و در جنوب شرقی غار، بادگیر بوده و برف آن را می پوشاند. در سوی دیگر دره، کوه دیگری وجود دارد که به علت شکل طبیعی آن، مردم به آن سه دختران می‌گویند.

دو چشمه، در پایین غار قرار دارند که با جوشیدن آبی گوارا از قلب زمین، زندگی را در این محل، ممکن کرده و سال ها در اختیار انسان‌های غارنشین بوده‌اند. احتمالا این غار مدتی مورد سكونت سلوكیان بوده است كه پس از فتوحات مهرداد دوم اشكانی رو به غرب در حال حركت بودند.

غار کرفتو

ستون فقرات اصلی غار، قریب به 750 متر است و در آن دالان‌ها و اتاق‌های متعددی وجود دارد و نقشه‌ی آن تاكنون تهیه نشده است. برخی دالان‌ها سقف‌های بلندی دارند و برخی دیگر را باید سینه خیز رد كرد. افسانه‌های زیادی در مورد این غار نقل شده است. آثار به دست آمده در این غار از دوره‌ی پیش از تاریخ تا دوران اسلامی شناسایی شده است. این غار را کسانی در روزهایی دور با دستان خود حفر کرده‌اند که هنوز شناسایی نشده‌اند. به نظر شما چنین بناهای عظیم انسان‌سازی چه نشانه‌ای با خود به همراه دارند؟

غار کرفتو

غار کرفتو

غار کرفتو

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

مجید 20 آبان 1397 ساعت 14:01

بزرگترین غار دست کن ایران و جهان در جهرم هست به نام سنگ اشکن
برید ببینید چقدر هم که زیباست

شيوا 20 آبان 1397 ساعت 12:23

سلام ببخشيد عنوان با متن خيلي متفاوت هست. دليلي داره يا من متوجه نميشم

ویدا مهین پو 20 آبان 1397 ساعت 10:48

سپاس از معرفی جاذبه های منحصر به فرد ایران.