Close

دارابگرد فارس، یادگار داریوش کبیر

4.8
از 12 رای
یادگار عظیم و عجیب آبادانی‌های داریوش کبیر! +تصاویر
  • 11 آذر 1397 07:00
  • 3
  • 49.9K

دارابگرد یا دارابجرد، شهری باستانی است که در 6 کیلومتری جنوب شهر فعلی داراب، یکی از شهرستان‌های استان فارس و در کنار جاده‌ی جدید داراب به شیراز قرار دارد. این شهر باستانی، باتوجه به ظاهر عجیب و خارق‌العاده‌اش که آن را از سایر شهرهای باستانی جدا می‌کند، بر اساس داستان‌های اساطیری بنا شده است. مورخان بر این عقیده‌اند که این شهر، از آثار آبادانی‌های داریوش کبیر در این منطقه است.

دارابگرد فارس

این شهر، از قدیمی‌ترین شهرهای جهان و البته کشور عزیزمان محسوب می‌شود و اینطور که پیداست، قدمت آن به بیش از 2500 سال می‌رسد. در واقع این شهر، یکی از پنج شهرستان ایالت پارس در ایران قدیم بوده است و اوج شکوفایی و رونق آن در دوران ساسانیان بوده است اما در دوران ایلخانان مغول و تیموریان، مورد حمله قرار گرفته و بخش‌های زیادی از آن دچار آسیب شده و ویران می‌شود.

دور تا دور دارابگرد، دیوار گردی کشیده شده است که ارتفاع آن به بیش از 10 متر می‌رسیده است و هم‌اکنون، پس از فرسایش در طی سالیان سال، ارتفاع آن به 7 متر کاهش یافته است. پشت نواحی بیرونی این دیوار، خندق‌هایی به عمق 10 متر و عرض 50 متر نیز حفر شده بوده تا به وسیله‌ی آن، حفاظت از شهر به بهترین شکل انجام شود. ناگفته نماند که طبعا این خندق‌ها نیز دچار فرسایش شده‌اند. در این خندق‌ها، همیشه آب جریان داشته که این آب، از رودخانه‌های اطراف تامین می‌شده و متجاوزان را در خود گرفتار می‌کرده است.

دارابگرد فارس

و اما چرا نام این شهر دارابگرد یا دارابجرد است؟ برخی معتقدند این نام به داراب، پسر اسفندیار برمی‌گردد که از او به عنوان داریوش بزرگ یاد شده است و در خصوص پسوند آن نیز، برخی معتقدند به دلیل شکل ظاهری شهر که دایره‌ای شکل است، چنین پسوندی انتخاب شده و عده‌ی دیگر آن‌ را به معنای (ساخته شده) می‌دانند یعنی: ساخته شده به دست داراب.

دارابگرد فارس

در مرکز شهر دارابگرد، کوه نمکی بزرگی قرار دارد که هم به عنوان مرکز شهر شناخته می‌شده و هم قصر حاکم شهر روی آن بنا شده است.  جالب اینجاست که گنبدهای نمکی مثل این کوه نمکی عظیم، اغلب باعث می‌شوند که زمین‌های اطراف به شوره‌زار تبدیل شوند، در حالی‌که زمین دارابگرد، پوشیده از مزارع سبز است. برخی می‌گویند یکی از دلایل حفر خندق در اطراف شهر نیز، علاوه بر تامین امنیت شهر، جلوگیری از شور شدن خاک‌های اطراف بوده است.

دارابگرد فارس

پاییز، زمان بسیار خوبی برای سفر به استان فارس و شهرستان داراب است. اگر در این زمان به این شهرستان سفر کردید، سری به این شاهکار دوران هخامنشی بزنید.

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (3 نظر)

× در حال پاسخ به:

اسفند 25 خرداد 1398 ساعت 14:00

جالب بود نمی فهمیدم

م م 12 آذر 1397 ساعت 08:24

دارابگرد ...یا همان داراب کرد...یعنی ساخته شده به وسیله دارا یا داریوش.... و هیچ معنی دیگری نمیدهد ....در زبان عربی به آن دارابجرد میگفتند...... در کارنامه شهرهای ایران به زبان پهلوی نیز نام این شهر آمده ......
مانند ....دستجرد که معرب دستگرد یا همان دست کرد است یعنی دست ساخته ...یا ساخته شده توسط دست......

حسین محمدی 11 آذر 1397 ساعت 09:37

سلام.عکس دوم شهر فیروزاباد فارس هست .دقت شود لطفا