Close

10 حقیقت جالب درباره واتیکان، شهری که کشوری مستقل است!

4.4
از 10 رای
حقایق عجیبی در مورد شهری که به عنوان کشوری مستقل شناخته می‌شود! +تصاویر
  • 10 مهر 1398 12:00
  • 3
  • 25.5K

واتیکان جایگاه کلیسای کاتولیک و یک دولت‌شهر مستقل درون یکی از مشهورترین شهرهای اروپا است. این شهر که کشوری مستقل شناخته می‌شود، هنوز برای بسیاری از مسیحیان و غیر مسیحیان یک معما باقی‌مانده است. حدودا 1000 نفر این قلمرو را خانه خود می‌نامند که یکی از این افراد نیز رأس کلیسای کاتولیک یعنی پاپ است.

در واتیکان دیدنی‌هایی مانند کلیسای واتیکان، کلیسای سنت پیتر و مجموعه‌ای از موزه‌های تاریخی وجود دارد که همیشه پر از گردشگران کنجکاو و مسیحیان است. عده کمی از این حقیقت آگاه هستند که این قلمرو نیز مانند هر کشور مستقل دیگری قوانین و پروتکل‌های مختص خودش را دارد. ادامه مطلب را بخوانید تا از 10 حقیقت جالب درباره واتیکان آگاه شوید.

 

10- پاپ‌های کاتولیک همیشه اینجا زندگی نمی‌کرده‌اند.

بیشتر مردم حتی آن‌هایی که مسیحی نیستند نیز می‌دانند که نام کشور واتیکان به نام کلیسای کاتولیک گره خورده است. این کلیسا سکونتگاه پاپ است که در رأس کلیسای کاتولیک نشسته است. اما جالب اینجاست که پاپ‌های کاتولیک همیشه در واتیکان سکونت نداشته‌اند.

طبق نوشته سایت romeactually.com، درگذشته پاپ‌ها در مناطق دیگری از ایتالیا زندگی می‌کرده‌اند: مانند آسیسی، پروجا، تیوولی و فِرِنتینو. در سده 13 میلادی، کلیسای کاتولیک در آوینیون کشور فرانسه برپا شد، زیرا درگیری بین خانواده‌های اشراف، رُم را شهر ناامنی کرده بود.

10 حقیقت جالب درباره واتیکان که شاید ندانید

 

9- پاپ یک حاکم تمام‌عیار است.

رئیس‌جمهور فعلی کشور ایتالیا آقای سرجیو ماتارلا است، اما ازآنجایی‌که کشور واتیکان رسما یک دولت‌شهر جدا و مستقل به شمار می‌رود، تحت فرمان دولت ایتالیا نیست. درواقع پاپ حاکم کشور واتیکان است. او کنترل کامل قضایی، اجرایی و مقننه بر دولت خودش دارد و این یعنی یک حاکم تمام‌عیار است.

در طول تاریخ اروپا حاکم‌های تمام‌عیار بسیاری وجود داشته‌اند که یکی از مشهورترین آن‌ها لوئیس چهاردهم فرانسه است. اما در حال حاضر پاپ تنها حاکمی است که در این قاره باقی‌مانده است.

10 حقیقت جالب درباره واتیکان که شاید ندانید

 

8- کوچک‌ترین کشور جهان است.

کشور واتیکان که در دل پایتخت ایتالیا یعنی رُم واقع شده است، رسما کوچک‌ترین کشور جهان به شمار می‌رود. اما این به معنی آن نیست که خلوت‌ترین کشور جهان هم باشد. گرچه طبق سرشماری سال 2017 تنها حدود 1000 نفر در واتیکان اقامت داشتند، اما سالانه پنج میلیون بازدیدکننده به این کشور می‌آیند.

و البته درون مرزهای کشور واتیکان کلیسای واتیکان قرار گرفته است که پاپ در آن زندگی می‌کند. کلیسای سنت پیتر که یکی از زیباترین کلیساهای جهان است نیز در این دولت‌شهر واقع شده است. همچنین بااینکه کشور واتیکان کمتر از یک و نیم کیلومترمربع مساحت دارد، اما دارای ایستگاه رادیویی، داروخانه و انتشارات می‌باشد.

10 حقیقت جالب درباره واتیکان که شاید ندانید

 

7- ورزش ملی این کشور فوتبال است.

خب درواقع کشور واتیکان دقیقا مانند دیگر کشورهای جهان یک ورزش ملی رسمی ندارد. اما اگر داشت همان ورزشی بود که اکثریت ایتالیایی‌ها عاشق آن هستند: یعنی فوتبال. کارکنان و کارمندان کشور واتیکان این ورزش را بازی می‌کنند و حتی تیم خودشان را دارند. این تیم بسیار انحصاری است، هرکسی نمی‌تواند عضو باشگاه شود.

لباس تیم فوتبال واتیکان دارای رنگ‌های زرد، آبی و سفید است. این‌ها رنگ‌هایی هستند که در لباس دیگر کارکنان کشور واتیکان مانند کارگران اداره پست و افسران پلیس نیز دیده می‌شوند.

10 حقیقت جالب درباره واتیکان که شاید ندانید

 

6- این کشور ارتش خودش را دارد.

ممکن است کشور واتیکان خیلی از چیزهایی را که دیگر کشورهای مستقل دارند نداشته باشد، اما ارتش را دارد. ارتش واتیکان که با نام پاسداران اسقفی سوئیسی(Pontifical Swiss Guard) شناخته می‌شود، یکی از کوچک‌ترین ارتش‌های دنیا می‌باشد. این ارتش تنها 135 نفر نیروی نظامی دارد و در سال 1506 برای محافظت از پاپ تأسیس شد.

در کشور واتیکان نظامیان ارتش اسقفی سوئیسی از روی لباس فرم رنسانسی‌شان به‌راحتی قابل‌ شناسایی هستند. تمام این نظامیان مرد و کاتولیک بوده، توسط ارتش کشور سوئیس آموزش دیده‌اند و قدشان از 174 سانتی‌متر بلندتر است.

10 حقیقت جالب درباره واتیکان که شاید ندانید

 

5- طبق نقل‌قول‌ها زمانی یک پاپ زن وجود داشته است.

برای کسانی که با قوانین و چارچوب‌های مسیحیت کاتولیک آشنا نیستند باید بگوییم که در این آیین، کشیش‌ها همیشه مرد هستند؛ و البته پاپ هم همیشه باید مرد باشد. بنابراین بسیار تعجب‌برانگیز است اگر بفهمیم آن‌طور که می‌گویند زمانی یک پاپ زن وجود داشته است.

پاپ جُوئان خانمی بود که هویت خودش را پنهان کرد و با نام مردانه‌ی (جان) خودش را به سایرین معرفی کرد. هنگامی به زن بودن او پی برده شد که در یک جاده نزدیک آمفی‌تئاتر کلوسئوم نوزادی به دنیا آورد و پس‌ از آن نیز به مرگ محکوم شد. تصویری از پاپ جوئان مربوط به پیش از به دنیا آمدن نوزادش را بالای مقبره سینت پیتر واقع در کلیسای سینت پیتر کشور واتیکان می‌توانید ببینید.

10 حقیقت جالب درباره واتیکان که شاید ندانید

 

4- برخی از پاپ‌ها فرزند داشتند.

مقامات والارتبه کلیسای کاتولیک از جمله پاپ اجازه ازدواج کردن ندارند. بنابراین فرزند داشتن برای کسانی که در کلیسا مقامی دارند ممنوع است. اما منابعی ادعا می‌کنند که برخی از پاپ‌ها در طول تاریخ فرزند داشته‌اند و پدر بوده‌اند.

پاپ بورجیا که با نام الکساندر ششم نیز شناخته می‌شود یکی از این افراد بود. هنگامی‌که او کاردینال (یک مقام پایین‌تر از پاپ) بود، صاحب سه پسر و یک دختر شد. از دیگر پاپ‌هایی که فرزند داشتند می‌توان به پاپ ژولیوس دوم و پاپ پاول سوم اشاره کرد.

10 حقیقت جالب درباره واتیکان که شاید ندانید

 

3- طلاق در کشور واتیکان ممنوع است.

منطقی است که قوانین کشور واتیکان به قوانین و سنت‌های کلیسای کاتولیک گره خورده باشند. به همین دلیل طلاق گرفتن در این کشور ممنوع است. مانند کشور فیلیپین، واتیکان نیز از معدود کشورهای جهان است که هیچ قانونی برای صدور حکم طلاق در آن وجود ندارد. لغو و ابطال صحت ازدواج (از ابتدا) طبق قوانین کشور واتیکان ممکن است، اما برای طلاق گرفتن باید به کشور دیگری رفت.

ممنوعیت طلاق توسط آیین کاتولیک سبب شد تا پادشاه منفور، هنری هشتم، کلیسای انگلیس را پایه‌گذاری کند؛ کلیسایی که به او اجازه طلاق گرفتن می‌داد.

10 حقیقت جالب درباره واتیکان که شاید ندانید

 

2- واتیکان بالاترین آمار جرم و جنایت دنیا را دارد.

شاید فکر کنید که یک ایالت مذهبی و مقدس آمار جرم و جنایت بسیار پایینی داشته باشد، اما طبق اسناد، کشور واتیکان بالاترین آمار جرم و جنایت را برای خود ثبت کرده است. البته این آمارها به این حقیقت نیز مربوط هستند که در فضای کوچک این کشور افراد زیادی رفت‌وآمد می‌کنند و همیشه شلوغ است. اما اگر حواستان را کمی جمع‌تر کنید، می‌توانید در این کشور نسبتا ایمن بمانید؛ زیرا تنها جرائم جزئی مانند جیب‌بری در این منطقه اتفاق می‌افتند.

در دیگر نقاط گردشگری عمده اروپا مانند معبد پارتِنون در یونان و برج ایفل در فرانسه نیز جیب‌بری و سایر جرائم جزئی مشاهده می‌شود.

10 حقیقت جالب درباره واتیکان که شاید ندانید

 

1- این کشور تنها ایالت پاپی باقیمانده در کشور ایتالیاست.

شاید تصور کنید که زبان رسمی کشور واتیکان باید ایتالیایی باشد، چراکه قلمروی آن در دل پایتخت ایتالیا واقع شده است. اما در واقع زبان رسمی آن لاتین است. کشور واتیکان تنها نقطه در جهان است که عابربانک‌هایش به زبان لاتین هستند!

بیشتر جمعیت کشور واتیکان را کشیش‌ها و راهبه های کاتولیک تشکیل می‌دهند و این افراد از سرتاسر جهان به این کشور مهاجرت می‌کنند. گرچه زبان‌هایی مانند ایتالیایی، فرانسوی و اسپانیایی در این کشور به کار برده می‌شوند، اما زبان رسمی همان لاتین است.

10 حقیقت جالب درباره واتیکان که شاید ندانید

 

منبع: thetravel.com

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (3 نظر)

× در حال پاسخ به:

حکمت 11 مهر 1398 ساعت 00:33

پس دولت سریر مقدس :Sancta Sedes چیه

نیلوفر ورزش نژاد 10 مهر 1398 ساعت 16:35

اون مورد پنجم خیلی جالب بود: طبق نقل‌قول‌ها زمانی یک پاپ زن وجود داشته است.
چه جوری متوجه نشده بودن که این بنده خدا خانم بوده !!!