بهترین جاهای دیدنی ایتالیا؛ معرفی معروفترین جاذبه ها

5
از 7 رای
تورهای ایرانگردی لست‌سکند - جایگاه K دسکتاپ
معروفترین جاهای دیدنی ایتالیا کجاست؟
04 تیر 1402 08:00
2

جاهای دیدنی ایتالیا را گاه می‌توان در لیست عجایب هفتگانه پیدا کرد و گاه در لیست بزرگ‌ترین کلیساهای جهان؛ شاید هم اگر اهل مطالعه درباره قلعه‌های مستحکم باشید حداقل یکی‌دوبار درباره ایتالیا خوانده باشید. در هر صورت هر شهر و خانه ایتالیا به‌نوبه خود یک جای دیدنی محسوب می‌شود و اگر در مرکز شهرهای مهمی مثل میلان و رم قدم بزنید امکان ندارد چشمانتان از این عجایب بی‌بهره بماند. در این مطلب از مجله گردشگری لست‌سکند، قرار است به سراغ معرفی مهم‌ترین دیدنی‌های ایتالیا در شهرهای معروفش برویم و اطلاعات بازدیدشان را در اختیارتان قرار دهیم.

مهم‌ترین جاهای دیدنی ایتالیا کدامند؟

کولوسئوم، سانتا مارینا ماجوره، آکادمی بررا، قصر دوک، کلیسای سنت مارک و کاخ پیتی مهم‌ترین جاهای دیدنی ایتالیا هستند که در شهرهای مختلفی از این کشور واقع شده‌اند. نیازی به گفتنش نیست که آوازه این جاذبه‌ها به قدری در جهان طنین‌انداز شده‌ است که حتی گردشگرانی را که دنبال سفر ارزان هستند و سفر به ایتالیا در اولویت‌هایشان نیست هم به فکر خرید تور اقساطی بیفتند.

جاهای دیدنی ایتالیا در رم

رم معمولاً اولین انتخاب بیشتر مسافران ایتالیا است. این انتخاب صرفاً به دلیل پایتخت بودن این شهر نیست، بلکه رم در عین حال که بزرگ‌ترین شهر ایتالیا است، یک مقصد تاریخی، رمانتیک و صدالبته هنری به شمار می‌رود. با چند روز اقامت در این شهر به اندازه چند کتاب تاریخی، درباره اروپای قبل و بعد از میلاد مسیح اطلاعات کسب می‌کنید و در لوکیشن‌هایی عکاسی می‌کنید که قبل‌تر فقط در آثار سینمایی آن‌ها را دیده بودید. بنابراین هر مسافری، با هر سلیقه‌ای از خرید تور رم پشیمان نخواهد شد.

کولوسئوم (Colosseum)

به محض اینکه عبارت «جاهای دیدنی ایتالیا» را جست‌وجو کنید، یکی از اولین تصاویری که می‌بینید کولوسئوم رم است و این جاذبه نه تنها مهم‌ترین المان شهر رم، بلکه بزرگ‌ترین آمفی‌تئاتر جهان هم حساب می‌شود و علاوه بر این‌ها، در لیست عجایب هفتگانه جدید جهان هم قرار دارد. قدمت کولوسئوم به بیش از 1900 سال می‌رسد و گفته می‌شود ساختن این محوطه عظیم تنها هشت سال طول کشیده است. شاید این سوال پیش آید که چطور ممکن است بنایی به این عظمت در کمتر از 10 سال ساخته شود؟ پاسخ اینجاست که معماران و کارگران کولوسئوم، اغلب یهودیان برده‌ای بودند که قرار بود بعد از ساختن بنا آزاد شوند و همین موضوع انگیزه‌ای شد تا نیروها به کارشان سرعت بیشتری بدهند. جدا از تاریخ و ماجرای ساخته شدن کولوسئوم، بازدید از آن هم قرار است به یک ماجراجویی تبدیل شود.

بیشتر بازدیدکنندگان کولوسئوم از طبقه اول و دوم این مجموعه دیدن می‌کنند، چراکه بازدید از میدان نبرد و زیرزمین و طبقه سوم، نیازمند بلیط جداگانه و انتظار بیشتر است. اگر در فصول پربازدید قرار است به ایتالیا بروید، باید آمادگی صف‌های طولانی کولسئوم را داشته باشید. هرچند در سایر فصول هم جمعیت قابل‌توجهی هر روز با اشتیاق از این جاذبه دیدن می‌کنند.

 • ساعت بازدید از کولوسئوم: از ساعت 9:00 تا 19:30
 • قیمت بلیط کولوسئوم: بلیط معمولی 18 یورو و بلیط بازدید کامل 20 یورو
 • آدرس کولوسئوم: مرکز شهر رم

موقعیت کولوسئوم در نقشه

کولوسئوم.jpg
صف بازدید کولوسئوم
کولوسئوم 2.jpg
کولوسئوم از نمای داخل

سانتا مارینا ماجیوره (Basilica Papale di Santa Maria Maggiore)

کلیسای سانتا مارینا ماجیوره یکی از معروف‌ترین کلیساهای ایتالیا و جاهای دیدنی رم است. حتی اگر لیست مهم‌ترین کلیساهای کاتولیک را جست‌وجو کنید، به احتمال زیاد باز هم نام این کلیسا را خواهید دید. معماری نمای بیرون این کلیسا به دلیل ارتفاع برج ناقوس و سنگ‌کاری‌های دقیق، ابهت خاصی به خود گرفته و معماری داخلی‌اش مملو از کاشی‌کاری‌های رنگارنگ و سقف رنسانسی و نقاشی‌ها و مجسمه‌های مختلف است. وقتی برای اولین بار چشمتان به این کلیسا می‌افتد باورش بریتان سخت خواهد بود که حدود 1500 سال از عمرش می‌گذرد.

 • ساعت بازدید از کلیسای سانتا مارینا ماجیوره: از ساعت 7:00 تا 18:45
 • قیمت بلیط کلیسای سانتا مارینا ماجیوره: رایگان
 • آدرس کلیسای سانتا مارینا ماجیوره: مرکز رم، خیابان ویا لیبریانا

موقعیت سانتا مارینا ماجوره در نقشه

ماریا ماجوره1.jpg
سانتا مارینا ماجوره، یکی از مهم‌ترین کلیساهای کاتولیک جهان
ماریا ماجوره 2.jpg
نقش‌ونگارهای کلیسای سانتا مارینا ماجوره

رومن فروم (Roman Forum)

رومن فروم میدان اصلی شهر باستانی رم به حساب می‌آمده و محلی برای اجتماعات مردم، مراسم محاکمه، مسابقات گلادیاتورها، سخنرانی افراد برجسته و برپایی بازارهای روباز بوده است. سازه‌هایی که امروز در این میدان می‌بینیم، مربوط به چند معبد و زندان هستند. از آنجایی که رومن فروم در دوره‌های تاریخی مختلفی، نقطه‌ای مهم در شهر بوده‌است، بناهای آن از نظر تاریخی متفاوت هستند و ممکن است چند صدسال با هم تفاوت زمانی داشته باشند. اما در بین تمام این سازه‌ها، ستون‌های عظیم باستانی و نقش‌ونگارهای طاق‌ها و دیوارهای آن خودنمایی بیشتری دارند. بد نیست اشاره کنیم که با بلیط رومن فروم می‌توانید به کولوسئوم هم دسترسی داشته باشید. به دلیل آنکه صف‌های بلیط کولوسئوم طولانی‌تر از صف‌های بلیط رومن فروم هستند، پیشنهاد می‌کنیم بازدید خود را از این جاذبه شروع کنید.

 • ساعت بازدید از رومن فروم: از ساعت 9:00 تا 19:30
 • قیمت بازدید از رومن فروم: 30 یورو (به همراه بازدید از کولوسئوم)
 • آدرس رومن فروم: مرکز رم، غرب کولوسئوم

موقعیت رومن فروم در نقشه

رومن فروم 1.jpg
محوطه باستانی رومن فروم

قلعه سنت آنجلو (Castel Sant'Angelo)

تاریخ ساخت قدیمی‌ترین بنا در قلعه سنت آنجلو به قرن دوم بعد از میلاد مسیح باز می‌گردد. این بنا آرامگاه امپراتور هادریانوس رومی بود. اما بعد از اینکه تاریخ روم پا به قرون وسطی گذاشت، از این منطقه به عنوان یک قلعه نظامی استفاده شد. در دوران رنسانس قلعه سنت آنجلو باز هم تغییر کرد؛ به‌طوری‌که ژنرال دلا روِره در آن سکنی گزید و محیط داخلی‌اش را به کاخ‌ها شبیه‌تر کرد. چرا که او علاقه‌ای به اقامت در کاخ واتیکان نداشت. قسمت جنوبی این قلعه با رود تیبر همسایه است، اما این رود تسخیر قله را از قسمت شرقی هم دشوار می‌کند. در وسط دیوارهای این قلعه یک بنای بزرگ استوانه‌ای شکل ساخته شده که ارتفاع زیادی دارد و از بالای آن به تمام مناطق اطراف احاطه دارند. به هنگام بازدید از قلعه، تماشای اشیاء موزه قلعه ملی سنت آنجلو را هم فراموش نکنید.

 • ساعت بازدید از قلعه سنت آنجلو: از ساعت 9:00 تا 19:30
 • قیمت بلیط قلعه سنت آنجلو: 18 یورو برای بزرگسالان و 4 یورو برای افراد زیر 18 سال (اولین یکشنبه هر ماه ورود به این قلعه رایگان است)
 • آدرس قلعه سنت آنجلو: شرق شهر واتیکان، میدان آدریانا

موقعیت قلعه سنت آنجلو در نقشه

قلعه سنت آنجلو.jpg
قلعه سنت آنجلو

جاهای دیدنی ایتالیا در میلان

میلان دومین شهر پر جمعیت ایتالیا است و به‌طبع از نظر غنای جاذبه‌های گردشگری و طبیعی، بعد از رم، بیشترین توجه‌ها را جلب می‌کند. مهم‌ترین و بهترین جاذبه های گردشگری ایتالیا در میلان، عموماً کلیساها و ساختمان‌های سلطنتی و عمومی هستند که در ساختشان نهایت هنر و دقت به کار رفته است. چنین موضوعی دور از انتظار نیست اگر بدانیم هنرمندانی مثل لئوناردو داوینچی هم در این شهر زندگی می‌کردن و آثارشان در نقاط مختلف میلان دیده می‌شود. این ویژگی‌ها باعث ‌شوند که هنر‌دوستان، بیش از هر قشر دیگری جذب خرید تور میلان شوند.

کلیسای جامع میلان (Duomo di Milano)

کلیسای جامع میلان پنجمین کلیسای بزرگ در جهان است که حدود 10 هزار متر مربع وسعت دارد. بزرگی این کلیسا هرگز مانع ریزه‌کاری‌های هنری و شکوه معماری آن نشد؛ نمای بیرونی و داخلی این جاذبه گردشگری در نهایت قرینگی طراحی شده است و سبک گوتیک آن، از صدها متر آن‌طرف‌تر خودنمایی عجیبی دارد. جالب توجه است که اولین سنگ‌های این کلیسا، حدود 6 قرن پیش روی هم گذاشته شدند، اما فرایند تکمیل این بنا چند قرن ادامه یافت و حتی امروز هم پروژه‌های مرمت و ساخت‌وسازش هم‌زمان ادامه می‌یابند و تاکنون هزاران کارگر و معمار از کشورهای مختلف اروپایی در ساخت این بنای بزرگ همکاری کرده‌اند. حتی لئوناردو داوینچی هم طرح‌هایی را برای گسترش این کلیسا پیشنهاد داد.

 با این‌ حال در طول تاریخ استفاده‌های زیادی از این کلیسا شد و وقایع مهمی در آن روی داد که از میانشان می‌توانیم به تاج‌گذاری ناپلئون اشاره کنیم. اگر از تماشای مجسمه‌های قرون‌وسطی سیر نمی‌شوید، باید برای بازدید از کلیسای جامع میلان، چند ساعت وقت بگذارید. همچنین اگر با هدف عکاسی از جاهای دیدنی ایتالیا پا به این کشور می‌گذارید، باید بدانید که بام این کلیسا یکی از بهترین لوکیشن‌های عکاسی در ایتالیا است.

 • ساعت بازدید از کلیسای جامع میلان: از ساعت 9:00 تا 19:00
 • قیمت بلیط کلیسای جامع میلان: بخش موزه 10 یورو (بازدید کامل به همراه بام کلیسا، شروع قیمت از 20 یورو)
 • آدرس کلیسای جامع میلان: مرکز شهر میلان

موقعیت کلیسای جامع میلان

کلیسای جامع میلان.jpg
معماری گوتیک کلیسای جامع میلان
کلیسای جامع میلان 2.jpg
مجسمه‌ و ستون‌های کلیسای جامع میلان

قلعه سفورزا (Sforzesco Castle)

در موقعیت فعلی قلعه سفورزا، ویرانه‌هایی از یک قلعه قرون وسطایی بود که تاریخ ساخت آن به قرن سیزدهم میلادی باز می‌گشت. این مکان از دیرباز محلی برای رفت‌وآمد نظامی‌ها و خانواده سلطنتی و ذخیره سلاح بوده‌است. خاندان سفورزا که در طول دوره رنسانس عهده‌دار فرمانروایی بر میلان بودند، در این قلعه زندگی می‌کردند؛ از این رو نامشان بر این مکان تاریخی جاودانه شد. سفورزا در قرون 17 و 18 بزرگ‌ترین قلعه در اروپا بود و علاوه بر وسعتش، طراحی باغ‌ها و فضای داخلی آن بسیار ریزبینانه و هنری بود. الالخصوص اگر بدانیم که لئوناردو داوینچی هم در آن نقش داشت و 16 سال از عمرش را صرف خلق آثار هنری در این محل کرد.

 • ساعت بازدید از قلعه سفورزا: از ساعت 7:00 تا 19:30
 • قیمت بلیط قلعه سفورزا: 5 یورو
 • آدرس قلعه سفورزا: مرکز میلان، میدان سفورزا

موقعیت قلعه سفورزا در نقشه

قلعه سفورزا.jpg
حیاط قلعه سفورزا
سفورزا درون.jpg
درون قلعه سفورزا

آکادمی بررا (Pinacoteca di Brera)

آکادمی بررا برای کسانی که عاشق هنر و تاریخ پرفراز و نشیبش هستند، حکم یک بهشت را دارد؛ زیرا این مرکز گنجینه‌ای کم‌یاب از هنر رنسانس و باروک است. حتماً تا این قسمت مطلب دریافته‌اید که جاهای دیدنی ایتالیا معمولاً شلوغ هستند و برای بازدید از آن‌ها باید منتظر صف‌های طولانی باشید، اما آکادمی بررا با وجود جذابیت‌هایش خلوت‌تر است و در سال حدود 200 هزار نفر از آن بازدید می‌کنند. تاریخ برپایی این مجموعه به اوایل قرن نوزدهم میلادی باز می‌گردد؛ اما نقاشی‌ و مجسمه‌های آن از قرن چهاردهم تا بیستم را دربرمی‌گیرند.

 • ساعت بازدید از آکادمی بررا: از ساعت 10:00 تا 17:00 (فروش آخرین بلیط ساعت 16:00)
 • قیمت بلیط آکادمی بررا: 15 یورو (برای بازدید کامل)
 • آدرس آکادمی برارا: قسمت شمالی مرکز شهر میلان

موقعیت آکادمی بررا در نقشه

آکادمی برارا.jpg
آکادمی برارا

تئاترو آلا اسکالا (Teatro alla Scala)

اگر به دنیای اپرا و هنرهای نمایشی علاقه داشته باشید، قطعاً تصاویر برخی از معروف‌ترین اجراهای دنیا را در تئاترو آلا اسکالا دیده‌اید. قدمت ساختمان این سالن بزرگ به حدود 250 سال پیش بازمی‌گردد اما آخرین تغییراتی که از معماری آن می‌بینیم، مربوط به سال 1907 میلادی است. جالب توجه است که ظرفیت تماشاچیان تئاتر آلا اسکالا در طول سال تغییرات چشم‌گیری داشته است، مثلاً این تئاتر زمانی فقط برای افراد مرفه بود تا اینکه ظرفیتش به 3 هزار نفر افزایش یافت و چند وقت بعد دوباره حدود هزار صندلی از آن کاسته شد. هر چقدر هم از تاریخ پرفراز و نشیب و آثار این سالن اپرا بگوییم، باز هم حقایق بسیاری از قلم خواهد افتاد، به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم حتماً از موزه کنار این تئاتر دیدن کنید تا با تماشای تصاویر و اسناد آن، به حقایقی جالب و عجیب از روزگاری که بر این مکان تاریخی گذشته است، مطلع شوید.

 • ساعت بازدید از تئاترو آلا اسکالا: از ساعت 9:30 تا 17:30
 • قیمت بلیط تئاترو آلا اسکالا: 12 یورو (بلیط موزه)
 • آدرس تئاترو آلا اسکالا: مرکز میلان، خیابان پیازا دلا اسکالا

موقعیت تئاتر آلا اسکالا در نقشه

تئاتر الا اسکلا2.jpg
ساختمان تئاتر الا اسکالا
تئاتر الا اسکلا.jpg
سالن اصلی تئاتر الا اسکالار

جاهای دیدنی ایتالیا در ونیز

 قبل‌تر اشاره کردیم که رم شهری رمانتیک است، اما از نظر رمانتیک بودن، عملاً نمی‌توانیم هیچ یک از شهرهای ایتالیا را با ونیز مقایسه کنیم. فضای شهری و جاذبه های ایتالیا، ونیز را به یک سرزمین رویایی تبدیل می‌کنند. با فرارسیدن فصل پاییز گردشگران بسیاری تور ونیز را برای ماه‌عسلشان انتخاب می‌کنند. گرچه هر خیابان و ساختمانی از ونیز برای خودش یک جای دیدنی محسوب می‌شود اما سه جاذبه مهم در این شهر وجود دارد که در سفرتان نباید آن‌ها را از دست بدهید.

قصر دوک (Doge's Palace)

همانطور که از نامش پیداست، قصر دوک زمانی محل زندگی دوک‌های ونیز بوده است. اصلی‌ترین شاخصه معماری این قصر، معماری گوتیک است؛ اما به دلیل آن که ونیز فاصله کمی با قلمرو بیزانسی‌ها داشته است، ردپایی از معماری بیزانسی هم در آن دیده می‌شود. نمای مرمرین بیرون قصر در نهایت نظم و قرینگی تراشیده‌شده است و تالارهای درون آن پر است از نقاشی‌های دیواری و نقوش برجسته طلایی رنگ و مجسمه. تاریخ ساخت قصر دوک به قرن 14 میلادی بازمی‌گردد و با وجود قدمت بالا، بسیاری از جزئیات معماری درونی و بیرونی آن حفظ شده‌اند. جالب توجه است که این قصر بارها شاهد آتش‌سوزی بوده است که با مرمت‌های مختلف بسیاری از آثار این وقایع جبران شد. در بازدید از قصر دوک بخش‌های مختلفی مثل زندان و موزه را خواهید دید که اگر اهل هنر و بازدید از موزه باشید حداقل 2 ساعت زمان برای تماشای موشکافانه از این مکان دیدنی نیاز خواهید داشت.

 • ساعت بازدید از قصر دوک: از ساعت 9:00 تا 19:00 (جمعه‌ها و شنبه‌ها تا 23:00)
 • قیمت بلیط قصر دوک: 30 یورو
 • آدرس قصر دوک: جنوب ونیز، خیابان ریوا دگلی شیاوونی

موقعیت قصر دوک در نقشه

قصر دوک.jpg
نمای بیرونی قصر دوک
قصر دوک 2.jpg
نقوش طلایی رنگ سقف قصر دوک

کلیسای سنت مارک (Saint Mark's Basilica)

کلیسای سنت مارک یک عبادتگاه اختصاصی برای دوک‌های ونیز بوده است و به همین دلیل فاصله کمی با قصر دوک‌ها دارد. این کلیسا حدود 900 سال قدمت دارد و در این مدت، تأثیرات مهمی بر سرنوشت سیاسی و مذهبی مردم شهر داشته و دارد. این مجموعه به شما نشان می‌دهد که چگونه سبک‌های مختلف معماری با هم ترکیب می‌شوند و یک شاهکار را خلق می‌کند. قبل از ورود به کلیسا، چند گنبد بزرگ را می‌بینید که توسط دیوارهای مرمرین احاطه شده‌اند. از دیوارهای پرطرح‌ونقش باروک که عبور کنید و به داخل کلیسا بروید، حدود 8 هزار متر مربع کاشی‌کاری را می‌بینید که حدود 3 هزار مترش نمایی زرین دارد.

 • ساعت بازدیداز کلیسای سنت مارک: از ساعت 9:30 تا 17:00
 • قیمت بلیط کلیسای سنت مارک: رایگان
 • آدرس کلیسای سنت مارک: جنوب ونیز، خیابان سان مارکو

موقعیت کلیسای سنت مارک در نقشه

سنت مارک.jpg
 کلیسای سنت مارک
سنت مارک2.jpg
کاشی‌های زرین کلیسای سنت مارک

وقتش رسیده که کمی از هنر قرون وسطی و رنسانس فاصله بگیریم و نگاهی به جایگاه هنر مدرن در جاذبه های گردشگری ایتالیا بیندازیم. گالری بین‌المللی کا پسارو کلکسیونی دیدنی از آثار هنری قرن نوزدهم و بیستم است که عموماً شامل نقاشی و مجسمه می‌شوند؛ اما در بینشان تعداد قابل‌توجهی عکس و حدود 6 هزار قطعه فیلم هم وجود دارد. نباید فراموش کنیم که ساختمانی که این گالری در آن واقع شده است حدود 300 سال قدمت دارد و در آن معماری پرزرق‌وبرق باروک به چشم می‌خورد.

 • ساعت بازدید از گالری بین‌المللی کا پسارو: از ساعت 8:00 تا 18:00
 • قیمت بلیط گالری بین‌المللی کا پسارو: 10 یورو
 • آدرس گالری بین‌المللی کا پسارو: مرکز ونیز

موقعیت گالری بین‌الملی کا پسارو در نقشه

کا پسارو2.jpg
آثار گالری بین‌المللی کا پسارو

جاهای دیدنی ایتالیا در فلورانس

فلورانس خاستگاه رنسانس ایتالیایی است و از جهت شروع تفکرات نوین، می‌توانیم آن را به آتن تشبیه کنیم. طبیعتاً این شهر زودتر از بسیاری از شهرهای ایتالیا هنر رنسانس را به خیابان‌های خود کشاند. در این قسمت، 3 تا از  مهم‌ترین دیدنی های ایتالیا در فلورانس را معرفی می‌کنیم که در فاصله کمی از هم قرار گرفته‌اند و در نقشه یک مثلث را تشکیل داده‌اند. در سفر به فلورانس، این سه جاذبه را می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن ببینید.

کلیسای جامع فلورانس (Cathedral of Santa Maria del Fiore)

کلیسای جامع سانتا ماریا دل فیوره یا همان کلیسای جامع فلورانس نیز یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی ایتالیا است که در مرکز شهر واقع شده است. پروژه ساخت این کلیسا در اواخر قرن سیزدهم کلید خورد و در اواسط قرن پانزدهم میلادی به پایان رسید. تنها مدرکی که باعث درک بهتر مراحل طولانی کلیسای جامع فلورانس می‌شود، رعایت جزئیات در عین عظمت بنا است. این کلیسا یکی از بزرگ‌ترین بناهای آجری جهان است؛ چراکه تعداد آجر گنبد‌ها و سایر بخش‌های آن مرز 3.5 میلیون قطعه را هم رد می‌کند. اگر قصد بازدید از این بنا را دارید باید اشاره کنیم که قیمت بازدید از کلیسای جامع فلورانس رایگان است و در فصول پربازدید ممکن است بیش از 1 ساعت در صف بازدید منتظر بمانید.

 • ساعت بازدید از کلیسای جامع فلورانس: از ساعت 10:45 تا 17:00
 • قیمت بلیط کلیسای جامع فلورانس: رایگان
 • آدرس کلیسای جامع فلورانس: مرکز فلورانس

 موقعیت کلیسای جامع فلورانس در نقشه

کلیسای فلورانس.jpg
گنبدهای آجری بزرگ کلیسای جامع فلورانس
درون کلیسای فلورانس.jpg
نقوش دیواری کلیسای جامع فلورانس

کلیسای سانتا کروچه (Basilica of Santa Croce)

سانتا کروچه یا صلیب مقدس، نام کلیسایی برجسته در فلورانس است که در طراحی آن، تقارن به دقیق‌ترین حد خودش می‌رسد. این کلیسا 16 نیایشگاه و یک عبادتگاه اصلی دارد که تمام محیط داخلی‌شان پر است از مجسمه و تصاویر قدیسان. شاید اینطور به نظر برسد که کلیساهای بسیاری در لیست جاهای دیدنی ایتالیا هستند که به سانتا کروچه شباهت دارند بازدید از این کلیسا یک تجربه تکراری خواهد بود؛ اما حقیقت این است که کلیسای سانتا کروچه مقبره مشاهیر بسیاری مثل گالیله و میکل آنژ است و یکی از دلایل شهرت این مکان، توجه علاقه‌مندان به دنیای علم و هنر است.

 • ساعت بازدید از کلیسای سانتا کروچه: از ساعت 9:30 تا 17:30
 • قیمت بلیط کلیسای سانتا کروچه: رایگان
 • آدرس کلیسای سانتا کروچه: منطقه 1 فلورانس

موقعیت کلیسای سانتا کروچه

سانتا کروچه.jpg
نمای کلیسای سانتا کروچه
کروچه.jpg
تزیینات داخلی کلیسای سانتا کروچه

کاخ پیتی (Pitti Palace)

لوکاپسکی یک بانکدار ثروتمند در ایتالیا بود که در اواسط قرن پانزدهم میلادی، خانه‌ای را که بیشتر به کاخ شبیه بود، برای خودش ساخت. بعد از حدود 90 سال این کاخ یک صاحب جدید پیدا کرد و تا اوایل قرن بیستم همچنان محلی برای سکونت خانواده‌های ثروتمند باقی‌ماند تا  اینکه در سال 1919 بازدید از آن برای عموم آزاد شد و رفته‌رفته به یکی از مهم‌ترین جاذبه های ایتالیا تبدیل شد. کاخ پیتی گنجینه‌ای کم‌نظیر از موزه‌های نقاشی، گالری لباس‌های محلی و مجسمه‌های گوناگون است که به هنگام بازدید از فلورانس نباید تماشای این آثار را از دست بدهید. ضمن اینکه در محوطه فضای بازد کاخ پیتی یکی از مثل‌زدنی‌ترین نمونه‌های باغ ایتالیایی در جهان وجود دارد.

 • ساعت بازدید از کاخ پیتی: از ساعت 8:15 تا 18:30
 • قیمت بلیط کاخ پیتی: 17 یورو
 • آدرس کاخ پیتی: مرکز فلورانس

موقعیت کاخ پیتی در نقشه

قلعه پتی2.jpg
کاخ پیتی از نمای بیرونی
قلعه پتی.jpg
آثار هنری کاخ پیتی

جاهای دیدنی ایتالیا در ناپل

از دنیای معماری ظریف باروک و بیزانسی کلیسا‌ها فاصله بگیریم و به دنیای قلعه‌ و برج‌وبارو جاهای دیدنی ایتالیا در ناپل برسیم. هر گردشگری که در تور اروپا ثبت‌نام می‌کند، به احتمال زیاد قرار است قلعه‌های سنگی مختلفی که از قرون وسطی به جا مانده را ببیند. شهر ناپل ثابت می‌کند که ایتالیا هم مثل فرانسه، انگلیس و اسپانیا، قلعه‌هایی بس دیدنی دارد. در ادامه 3 تا از مهم‌ترین جاهای دیدنی ایتالیا را معرفی می‌کنیم که دوتای آن‌ها قلعه‌های معروف این شهر هستند.

قلعه اوو (Ovo Castle)

کلمه اوو به زبان ایتالیایی به معنای تخم‌مرغ است. سوال اینجاست که چرا ایتالیایی‌ها نام یک جسم نازک‌پوست را روی یکی از  مستحکم‌ترین دژهای خود گذاشته‌اند؟ طبق افسانه‌ها و باورهای محلی، در قلعه اوو یک تخم‌مرغ جادویی وجود دارد که از سنگرهای آن حفاظت می‌کند و اگر این تخم‌مرغ بشکند قلعه به زودی نابود خواهد شد. این مکان تاریخی، قدیمی‌ترین قلعه در ناپل است که تاریخ ساخت آن به قرن دوازدهم میلادی بازمی‌گردد. البته گفته می‌شود که از یک قرن قبل از میلاد مسیح این مکان یک سنگرگاه بوده است. با دیدن دیوارهای بلند این قلعه، حس تسخیرناپذیر بودنش به هر گردشگری القا می‌شود.

 • ساعت بازدید از قلعه اوو: از ساعت 9:00 تا 16:40
 • قیمت بلیط قلعه اوو: رایگان
 • آدرس قلعه اوو: جنوب ناپل، خیابان ویا د پارتنوپ

موقعیت قلعه اوو در نقشه

قلعه او.jpg
قله اوو

قلعه نو (Castel Nuovo)

نام دیگر قلعه نو، قلعه ماسیکو آنجوینو است که به دلیل ابهت و قدرت بنایی که دارد، به عنوان یکی از مهم‌ترین نمادهای شهر ناپل شناخته می‌شود. قدمت این قلعه به قرون وسطی و سال 1279 میلادی بازمی‌گردد. از آن دوران تا سال 1815 این قلعه محل سکونت و رفت‌وآمد افراد مهم سلطنتی در ناپل بوده‌ است. در بدو ورود به قلعه نو برج و باروی تیره‌رنگ و بلندی به چشم می‌خورد و درون قلعه سالن‌های بزرگی می‌بینید. از نظر هنر معماری، قلعه نو نسبت به سایر جاذبه‌های گردشگری ایتالیا، ظاهر و باطن کم‌پیرایه‌تری دارد.

 • ساعت بازدید از قلعه نو: از ساعت 8:30 تا 17:00
 • قیمت بلیط قلعه نو: 6 یورو
 • آدرس قلعه نو: خیابان ویکتور امانوئل سوم

موقعیت قلعه نو در نقشه 

کسل نو.jpg
برج‌وباروی قلعه نو

سخن آخر

 در این مطلب 16 تا از بهترین دیدنی های ایتالیا را معرفی کردیم. اگر با دیدن قیمت بلیط‌های این جاذبه‌ها به فکر برنامه‌ریزی مالی قبل از سفر افتاده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم بازدید از این جاذبه‌ها را فدای هزینه نکنید و سعی کنید از سایر هزینه‌های سفرتان بکاهید تا اماکن بیشتری را ببینید. یکی از روش‌هایی که به شما کمک می‌کند سفر ارزان‌تری را تجربه کنید، خرید تور ایتالیا است. در لست‌سکند می‌توانید قیمت و ویژگی‌های بسیاری از تورها را بررسی کنید و بعد از مقایسه قیمت‌ها، با چند کلیک به سفر اروپا را برنامه‌ریزی کنید. با خرید یک تور خوش‌قیمت، دیگر نگران هزینه‌های تفریح و گشت‌وگذار در سفرتان نخواهید بود.

 

میثم زهره‌وند
میثم زهره‌وند

اشتباه نکنید! تولید محتوا و نویسندگی کار من نیست؛ بلکه تفریحم محسوب می‌شود. چندسالی سرگرم ترجمه و نویسندگی بودم، تا اینکه این مهارت‌ها را به دنیای دلچسب سفر کشاندم و کارم را تبدیل به تفریحی کردم که هیچ وقت برایم خسته کننده نمی‌شود. جدا از سفر، هر چیزی که رنگ‌وبوی تولید و خلاقیت داشته باشد، روحم را تازه می‌کند.