Close

داستان ترسناك گریلا، جادوگر مهيب و وحشتناك كريسمس ايسلند!

4.5
از 117 رای
روی ترسناک و سیاه کریسمس در کشوری که کمتر کسی از آن خبر دارد! +تصاویر
  • 19 آذر 1398 07:00
  • 8
  • 54.4K

واکنش مردم ایسلندی به بابانوئل تنها لرز در استخوان‌هایشان است! گریلا (Grýla)، که از آن به‌عنوان "جادوگر کریسمس" نیز یاد می‌شود، دارای تاریخچه‌ای رنگارنگ و خون‌آلود است. کرامپوس (Krampus) پلید و شرور فصلی، جایگاه خودش را در سینمای وحشت به دست آورده است، اما بعضی‌ها فکر می‌کنند که گریلا نیز به همان اندازه شرور و وحشتناک است. گریلا از قرن سیزدهم میلادی هنگامی‌که داستان‌های ترسناک آزارهای او دهان‌ به‌ دهان برای ترساندن کودکان نافرمان و بی‌ادب چرخید، شناخته شد. نام گریلا به‌عنوان "ورد خوان" ترجمه می‌شود و او را ترسناک‌تر می‌کند.

داستان ترسناك گریلا جادوگر مهيب و وحشتناك كريسمس ايسلند

یک قطعه تاریخی درباره این ترول نفرت‌انگیز به نقل از اسمیتسونیان (Smithsonian ) می‌گوید: «گریلا از مزارع پایین می‌آید/ با چهل دم/ کیسه‌ای در پشت، شمشیری در دست،/ می‌آید برای باز کردن شکم بچه‌ها/ چه کسی در هنگام روزه برای گوشت گریه می‌کند.» قبل از ‌آمدنش صدایی می‌آید «زنگ‌های سورتمه‌ای به صدا درمی‌آید، می‌شنوید؟»

داستان ترسناك گریلا جادوگر مهيب و وحشتناك كريسمس ايسلند

درواقع او تا چند قرن پیش یعنی تا زمانی که ایده جادوگر وحشی برای تنبیه بچه‌های خرابکار و سرکش در ایام کریسمس وجود نداشت با کریسمس در ارتباط نبود. ژول (Jól) یا یول (Yule) عنوانی است که اغلب به کریسمس ایسلندی داده می‌شود.

اسمیتسونیان این مراسم باستانی را این‌گونه توصیف می‌کند: «کریسمس زمانی نه‌ تنها برای جمع‌کردن اقوام، زنده‌ها و مرده‌ها، بلکه برای جمع‌کردن الف‌ها (elves)، ترول‌ها (trolls) و سایر موجودات جادویی و شبح‌وار که اعتقاد دارند در این منطقه ساکن هستند می‌باشد.»  گریلا نیز قطعاً در آن گروه قرار می‌گیرد. برخی او را "ماده غول" می‌نامند که شاید به دلیل چهره‌ی اوست.

صحبت از چهره‌اش شد، او دقیقاً چه شکلی دارد؟ داستان‌ها، توصیف‌های متفاوتی از او دارند. طبق برخی گفته‌ها از تاریخچه‌های قومی یک توصیف از چهره‌اش این است که او 15 دم دارد که هر یک از آن‌ها 100 کیسه و در هر کیسه 20 کودک نگه داشته می‌شود، که هرکدام از آن‌ها محکوم‌ به تبدیل شدن به غذای عید برای خانواده ترول هستند.

در اشعار نیز اینگونه توصیف شده است: «چشم‌هایی را در پشت سرش، گوش‌هایی که آن‌قدر آویزان هستند که به بینی‌اش می‌خورند، ریشی درهم‌ پیچیده، دندان‌های سیاه و سم را برایش توصیف می‌کنند.»

داستان ترسناك گریلا جادوگر مهيب و وحشتناك كريسمس ايسلند

لیپالودی هم همسر تنبل و غرغرو گریلا است که انگشتری در دستان چروکیده‌اش دارد. تری گونل (Terry Gunnell) از دانشگاه ایسلند در گفتگو با اسمیتسونیان در رابطه با لیپالودی می‌گوید: «او هنگامی‌که از بودن با یکی از همسرانش خسته شد، او را خورد.»

پسران یول (Yule Lads) نیز در این جمع هستند. این گروه عجیب‌وغریب از برادران در ابتدا خودشان به‌صورت جداگانه وجود داشتند. اما به‌تدریج در افسانه گریلا به‌عنوان 13 پسر او گنجانده شدند تا قبیله‌ای کودک‌ربا و عامل ضدحال جشن‌ها شکل بگیرد.

این خانواده ترسناک حتی یک حیوان خانگی نیز دارند. عاشقان گربه ممکن است از شنیدن درباره گربه کریسمس یا گربه یول تعجب کنند. یک گربه بزرگ سیاه که در شهرها قدم می‌زند و کسانی را که وقت نداشتند برای کریسمس لباس‌های جدید به دست آورند را می‌خورد.

می‌توان به این نتیجه رسید که کریسمس هم آنقدرها که به نظر می‌رسد برای همه‌ی مردم، جشنی سرشار از رنگ و شادی و آسایش نیست و برای عده‌ای ترس و وحشت را نیز به همراه دارد!

منبع: thevintagenews.com

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (8 نظر)

× در حال پاسخ به:

احمد 7 دی 1398 ساعت 00:31

بچه های این دوره خودشون شیطون درس می دن

Hosein 6 دی 1398 ساعت 01:18

متاسفانه شیطان توانسته روح اکثریت انسانهای جهان را به نوعی به سوی خود سوق دهد ...
چرا درست کاری و راست گویی رو از همان اول به
بچه هایمان یاد ندهیم....
البته ریشه در جهل ما دارد ...
در قرآن آمده
ای نفس مطمعن رجوع کن به خدایت ... او از تو راضی و خوشنود است .... وارد بهشت شو ...

خواهشن بیایید نفستان را پاک کنید از هر عیب و گزند .... اگر میتوانید ....

سعید 4 دی 1398 ساعت 02:38

بچه های این دوره زمونه خودشون با نام گودزیلا شناخته میشن بخصوص بچه های دهه نودی

جمشید 23 آذر 1398 ساعت 01:46

تابحال فکر میکردم این دست خرافات مختص سرزمینهای دورونزدیک (ایران و کشورهای اطراف) و خاور میانه و دور است. گویا این افسانه سرائی در همه جای جهان مرسوم است.بیچاره کودکان که با روح پاکشان با چه خرافاتی دچار ترس و اضطراب بی اساس میشوند. که در زندگی آینده آنان تاثیر منفی خواهد داشت.

ارمین 21 آذر 1398 ساعت 20:53

اخ این چیه نه تر س داره ونه واقیت ، کودکان در ازار جهل و ترس هستند ، وای بر ای افسانه

تهمینه 19 آذر 1398 ساعت 09:52

واقعا کریسمی برای یه عده کودک خیلی خشن برگزار میشه
بچه ها احساساتشون،روحشون خیلی لطیفه نباید با این داستانها افکار بچه هارو بهم ریخت،بچه ها از واژه نترس هم میترسن،دیگه چه برسه بخای داستان وحشتناک تعریف کنی،لطفا بابچه ها لطیف و ملایم برخورد کنید