Close

تصاویر ماهواره‌ای از کشف دیواری شگفت انگیز در غرب ایران خبر دادند!

4.1
از 672 رای
تصاویر ماهواره‌ای از کشف دیواری شگفت انگیز در غرب ایران خبر دادند! +تصاویر
  • 16 دی 1398 07:00
  • 31
  • 468.7K

آمریکایی‌ها از طریق تصاویر ماهواره‌ای خبر کشف دیواری سنگی در غرب ایران را منتشر کرده‌اند که شبیه به دیوار رومی هادریان در انگلیس است. این دیوار حدود 115 کیلومتر طول دارد و در نزدیکی شهرستان سر پل ذهاب قرار گرفته است. با ما در لست سکند همراه باشید تا بیشتر با جزئیات این دیوار باستانی آشنا شویم.

سفال‌های موجود در اطراف دیوار حدوداً قدمتی بین قرن‌های چهارم پیش از میلاد تا قرن ششم میلادی دارند. همچنین بقایای سازه اصلی که اکنون ویران‌ شده‌ است در مکان‌هایی در امتداد دیوار قابل‌ مشاهده است. البته ممکن است مقداری از آن‌ها نیز بقایای ساختمان‌ها یا برج‌های کوچک بوده باشد.

آمریکایی ها از کشف دیواری شگفت انگیز در غرب ایران خبر دادند

اولین گروهی که تحقیقات مستند همراه با چاپ در ژورنالی علمی را در رابطه با این دیوار انجام دادند، گروهی باستان‌شناس از دانشگاه رازی کرمانشاه به سرپرستی سجاد علی بیگی بوده‌اند. طبق بررسی‌های آن‌ها مشخص‌ شده است که حدود یک‌ میلیون متر مکعب سنگ در این دیوار به‌ کار رفته است که این حجم از ساخت‌ و ساز به تعداد قابل‌ توجهی نیروی کار، مصالح و زمان نیاز داشته است.

دیوار رمزآلود

با توجه به اینکه از قبل آمار و اطلاعاتی در رابطه با این دیوار وجود نداشته است و بیشتر اطلاعات توسط باستان شناسان در محل دیوار به دست آمده است، آن‌ها هنوز نتوانسته‌اند در رابطه با دلایل ساخت و کاربری این دیوار چیزی را کشف کند؛ بنابراین حتی از عرض و ارتفاع دقیق آن نیز در زمان ساخت و استفاده اطلاع دقیقی ندارند. ولی طبق فرضیه‌ها احتمالاً بهترین تخمین برای عرض دیوار 4 متر است و 3 متر برای ارتفاع آن نیز بهترین تخمین محسوب می‌شود.

آمریکایی ها از کشف دیواری شگفت انگیز در غرب ایران خبر دادند

طبق نظر باستان شناسان این احتمال وجود دارد که دیوار باستانی مرز یک حکومت باستانی را مشخص می‌کرده است یا شاید کاربرد دفاعی داشته است، حتی ممکن است کاربری آن نمادین بوده باشد. دوران ساخت و شکوفایی دیوار را نیز به حدود سلسله اشکانیان یا ساسانیان نسبت می‌دهند. طبق نظر آن‌ها با توجه به اینکه هر دو امپراتوری در غرب ایران قلعه‌هایی بزرگ به همراه شهرهایی متمدن و سیستم آبیاری ساخته‌اند، بنابراین این احتمال وجود دارد که دیوار کشف‌ شده که دیوار گوری نامیده شده است، به هریک از این امپراتوری‌ها نسبت داده شود.

البته بهتر است بدانیم، دیوار گوری که به‌تازگی اخبار کشف آن منتشر شده است، تنها دیوار باستانی بلند در ایران نیست، زیرا باستان شناسان سابق بر این ساختار مشابهی را در مناطق شمالی و شمال شرقی ایران که احتمالاً هدف دفاعی داشته است کشف کرده‌اند که این دیوار باستانی دیوار گرگان نام دارد.

منبع: livescience.com

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (31 نظر)

× در حال پاسخ به:

ایرانی آباد 17 آبان 1399 ساعت 00:20

افسوس که حتی خود ایرانیا از وجود چنین دیوارهایی بی اطلاعند اونوقت دیوار چین رو تمام دنیا میشناسن
شاید این دو قابل قیاس با هم نیستن ولی نباید لاقل یک پنجم اون شناخت وجود داشته باشه

مانی 12 بهمن 1398 ساعت 00:27

سلام
تور ایرانگردی
بهترین گزینه سفر در شرایط اقتصادی امروز است که خیلی از ایرانیها دوست دارند
آژانس های گردشگری به این مهم بپردازند
با قیمت مناسب باشه
مشتری دائم هستم
تشکر

چرا تور ایرانگردی ندارید 7 بهمن 1398 ساعت 00:36

چرا تور ایرانگردی ندارید

سیدحسین 6 بهمن 1398 ساعت 13:27

چراتورتهران ندارید

حضرت ادم (ع) 4 بهمن 1398 ساعت 01:01

همه اینا که گفتین هیچ کدومشون به قدمت برج میلاد نمیرسه.تامام.

جلیل 22 دی 1398 ساعت 01:22

سلام

علیرضا 22 دی 1398 ساعت 00:31

بنده خودم بومی آن منطقه هستم که دیوار را به اصطلاح کشف کرده اند.من و دیگر دوستانم در دوران بچگی،حدود 15 سال پیش،روی این دیوار بازی میکردیم و ازش بعنوان خاکریز دشمن در بازی استفاده میکردیم.بعدها در گوگل مپ هم بارها دنبالش کردم و حداقل متوجه شدم 40 کیلومتر طول دارد.چون در ایران هیچ اهمیتی به این مسائل داده نمیشود.کم کم از یادم رفت ،مگر مواقعی که برای مراسمی یا کاری به روستا میرفتم.حداقل 4 مورد آثار باستانی شبیه این در استان کرمانشاه وجود دارد که مسئولان میراث فرهنگی،اصلا به حرف ما گوش نمیدهند.

حسین 17 دی 1398 ساعت 22:54

قربون این مرز و بوم برم ک هر گوشش گنجی پنهانه. امیدوارم بتونیم این گنجارو پیدا و ازش بخوبی مراقبت کنیم. پاینده ایران و ایرانی..

Mrshahrouz 17 دی 1398 ساعت 22:21

نمونه این دیوار ها در اطراف شهر سوخته و بنای تاریخی استون هنج ک به همین ترتیب هستن
بد نیست برای درک بهتر این اثار مطالعه ای در مورد سومریان و آنوناکی ها بکنید

رها 17 دی 1398 ساعت 10:00

ممنون اما کاش اطلاات بیشتر بزارین

Nazi 17 دی 1398 ساعت 09:39

کشف جالبی است ، البته ابران به دلیل پیشینه تاریخی که دارد ، مکان های باستانی کشف نشده زیاد دارد .

رضامحمودیان 16 دی 1398 ساعت 21:19

چه دیواری

رسول موسوی 16 دی 1398 ساعت 19:18

عالی بود مرسی

Razi 16 دی 1398 ساعت 15:17

فعلا که شهر تاریخی جرجان تو گنبد هستش و دیگه خودتون قضاوت کنید

جلیل آهنگرنژاد 16 دی 1398 ساعت 11:16

کرمانشاه(کرماشان) از حیث جغرافیای تاریخی،سیاسی و فرهنگی طی سه هزاره، از مراکز ثقل این سرزمین بزرگ بوده که با تاسف با غفلت بازشناسی روبرو شده است.

مشاهده نظرات بیشتر