کارهای ممنوع در هند؛ از حرف های ممنوعه تا تقدسات

4.4
از 86 رای
آگهی لست سکند - مرجع قیمت ۲ - جایگاه K - دسکتاپ
قبل از سفر به هند، نبایدها و کارهای ممنوعش را بشناسید
04 مهر 1401 08:00
74

هند کشوری زیبا با فرهنگ و سنت‌هایی متنوع است که برخی از آنها جزو قدیمی‌ترین رسوم در تاریخ بشر هستند. در برخی از مناطق هند می‌توانید مردمان آرام و صبوری را بیابید که رفتار محترمانه و مهربانانه‌ای با توریست‌ها دارند. اما باید توجه داشته باشید که تمام مردم هند اینگونه نیستند. در تمام کشورها افراد کم‌طاقت و حساس هم وجود دارند که با کوچکترین کار اشتباه از جانب مخاطب از کوره درمی‌روند.

در هر صورت، در هر کشور قوانین مشخصی وجود دارند که در سفر به آن ملزم به رعایتشان هستیم. این موضوع یکی از موارد مهم در سفر با تور هند است، زیرا همانطور که می‌دانید در هند مذاهب و فرهنگ‌های متنوعی وجود دارند و قوانینی که باید در هند رعایت کنید، متناسب با جمعیت زیادش متنوع‌تر و حساس‌تر است. در این مطلب از لست سکند به تعدادی از کارهای ممنوع در هند اشاره می‌کنیم که رعایت کردن آن‌ها از مشکلات احتمالی در سفرتان به این کشور شگفت‌انگیز جلوگیری می‌کند.

آنچه در ادامه مطلب خواهید خواند
داخل معبد یا خانه کفش نپوشیدانگشت خود را به حالت اشاره نگیرید و با پاهای خود چیزی را لمس نکنیدلباس‌های نامتعارف نپوشیددر مکان‌های عمومی ابراز محبت نکنیدمکالمات سیاسی یا مذهبی را مطرح نکنیدیک دعوت یا درخواست را به طور کامل رد نکنیددر دست دادن با دیگران دقت کنیدبه کنجکاوان توهین نکنیددر هند قضاوت نکنیدهرگز بزرگان هندی را با نام آنها خطاب نکنید در اواخر شب در خیابان‌ها پرسه نزنیددر مکان‌های عمومی سیگار نکشیدهرگز افراد فقیر و تنگدست را مسخره نکنیدحرف های ممنوعه در هنداوه، شما بلدید انگلیسی صحبت کنید؟آیا شما یک ازدواج از پیش تعیین شده داشته‌اید؟آیا شما گاو را می پرستید؟شما واقعا شبیه هندی ها نیستید، یعنی خیلی زیباتر از آن هستید که بخواهید هندی باشید!من طرفدار کریکت نیستمبه عنوان یک خانم، مطمئنید که می خواهید در هند تنها سفر کنید؟من عاشق لهجه شما هستم!بهترین مکان برای امتحان کردن مرغ تیکا chicken tikka را به من معرفی کنید.چگونه می توانید این گرما و آلودگی را تاب بیاورید؟

داخل معبد یا خانه کفش نپوشید

در هند مرسوم است که هنگام ورود به اماکن مذهبی کفش‌های خود را در بیاورند. همچنین، اگر شخصی شما را به خانه خود دعوت کرد، حتماً قبل از ورود کفش‌های خود را درآورید، مگر اینکه میزبان به وضوح به شما گفته باشد که مجبور نیستید این کار را انجام دهید. برخی از هندی‌ها در داخل خانه دمپایی می‌پوشند، اما معمولاً این دمپایی‌ها فقط برای استفاده در داخل خانه هستند و هرگز در بیرون از آن استفاده نمی‌شوند. این قانون در برخی از فروشگاه‌ها هم وجود دارد. بنابراین، اگر کفشی را جلوی در ورودی دیدید، بهتر است کفشتان را در بیاورید.

temple-826227_1920.jpg
پوشیدن کفش داخل معبد از کارهای ممنوعه هند است

انگشت خود را به حالت اشاره نگیرید و با پاهای خود چیزی را لمس نکنید

یکی دیگر از قوانین آداب معاشرت در هند این است که هرگز انگشت خود را به حالت نشانه نگیرید. این کار در این کشور بی‌ادبی محسوب می‌شود. اگر باید توجهی را به کسی یا چیزی جلب کنید، این کار را با تمام دست یا با انگشت شستتان انجام دهید. همچنین لمس کردن افراد یا اشیا به خصوص کتاب و وسایل آموزشی با پا در فرهنگ هندی‌ها بی‌احترامی محسوب می‌شود و از کارهای ممنوع در هند است. اگر ناخواسته این اتفاق بیفتد، هندیان با احترام آن شی را با دستان خود لمس می‌کنند و به عنوان عذرخواهی آن را به چشمان خود نزدیک می‌کنند.

لباس‌های نامتعارف نپوشید

هند ترکیبی از تفکرات مدرن و محافظه‌کار است و پوشش زنان هم در مناطق مختلفش متفاوت است. در منطقه‌های شهری مانند گوا، دهلی یا بمبئی، می‌توانید هر چیزی را که دوست دارید بپوشید. با این حال، در شهرهای کوچک، به ویژه در مناطق روستایی هند، بر تن کردن لباس مناسب و پوشیده‌تر به شدت توصیه می‌شود. این کار نه تنها مزاحمت‌های برخی افراد آزارگر را دفع می‌کند، بلکه به شما کمک می‌کند تا با مردم محلی هم خو بگیرید. هنگام بازدید از مکان‌های مذهبی مانند معابد، این موضوع نقش پررنگ‌تری می‌یابد. از پوشیدن لباس‌های نامتعارف در این اماکن خودداری کنید. جالب است بدانید برخی از زنان هندی هنگام عبادت از روسری نیز استفاده می‌کنند.

lastsecond.ir- things not to do in india 2.jpg
پوشیدن لباس پوشیده برای زنان از خصوصیات اخلاقی مردم هند

در مکان‌های عمومی ابراز محبت نکنید

نمایش عمومی محبت کردن از کارهای ممنوع در هند محسوب می‌شود. باور کنید یا نه، این کار ممکن است شما را تا سه ماه در زندان بیندازد (البته اخطارهای خاصی نیز برای این موضوع وجود دارد). بنابراین، بهتر است از ابراز محبت (از جمله گرفتن دست همسرتان در برخی مکان‌ها) اجتناب کنید تا مجبور نباشید با پلیس اخلاقی یا خیره شدن افراد برخورد کنید.

مکالمات سیاسی یا مذهبی را مطرح نکنید

در سفر به هند در مورد سیاست این کشور صحبت یا انتقاد نکنید یا به گروه مذهبی و قومی خاصی توهین نکنید. اگرچه هند کشوری دموکراتیک با آزادی بیان است و بسیاری از هندی‌ها نظرات خود را به راحتی ابراز می‌کنند، اما شما باید از این‌که آغاز کننده هر نوع موضوع مذهبی یا سیاسی باشید، اجتناب کنید. مطمئناً در این سرزمین پهناور موارد جالب دیگری برای صحبت وجود دارد! توهین به اعتقادات افراد از کارهای ممنوع در هند محسوب می‌شود.

lastsecond.ir-things not to do in india.jpg
بحث های سیاسی و مذهبی از نبایدهای هند

یک دعوت یا درخواست را به طور کامل رد نکنید

در حالی که در برخی شرایط در هند قاطعیت و «نه» گفتن ضروری است، انجام این کار برای رد دعوت یا درخواست می‌تواند بی‌احترامی تلقی شود. این موضوع به دلیل وجود حس ناخوشایند در فرد دعوت کننده است. در هند بهتر است به جای «نه» گفتن به طور مستقیم یا استفاده از کلمه «نمی‌توانم» و رد کردن 100 درصد دعوت یا درخواست، با دادن پاسخ‌های طفره‌آمیز مانند «سعی می‌کنم»، «شاید»، یا «ممکن است»، مانند خود هندیان به این دعوت‌ها پاسخ دهید تا باعث رنجش کسی نشوید. نه گفتن به دعوت، از حرف های ممنوعه در هند است.

در دست دادن با دیگران دقت کنید

در رسوم کشور هند، زنان هنگام ملاقات و احوالپرسی به مردان دست نمی‌دهند. دست دادن که یک حرکت غربی است، اگر از طرف یک زن باشد، در هند می‌تواند به عنوان حرکتی صمیمی تعبیر شود. همین امر در مورد لمس بازوی یک مرد، حتی برای مدت کوتاه، در حین صحبت با او نیز صدق می‌کند. در حالی که بسیاری از تاجران هندی این روزها به دست دادن با زنان عادت دارند، دادن یک «ناماسته» با هر دو کف دست در کنار هم اغلب جایگزین بهتری برای دست دادن در هند است.

به کنجکاوان توهین نکنید

هندی‌ها بسیار کنجکاو هستند، بنابراین حتی اگر در اولین ملاقات با سؤال در مورد درآمد، شغل، خانواده یا ازدواجتان مواجه شدید، به آن‌ها توهین نکنید. پرسیدن چنین سوالاتی در هند امری عادی است، بنابراین از این کار آن‌ها تعجب نکنید و به دید آشنایی بیشتر به موضوع نگاه کنید. توهین به افراد از کارهای ممنوع در هند است، اگر اهل انتقام جویی هستید، شما هم متقابلا همین سوالات را از آنها بپرسید!

lastsecond.ir- things not to do in india 5.jpg
احترام به دیگران بخشی از آداب هندی

در هند قضاوت نکنید

هند کشوری بسیار متنوع و سرزمین تضادهای شدید است. هر ایالت و شهر از نظر فرهنگی بسیار متفاوت است و غذاهای هندی، مذهب و سبک لباس پوشیدن خود را دارد. در این کشور با هر قدمی که برمی‌دارید، چیزی منحصر به فرد خواهید یافت و خصوصیات اخلاقی مردم هند در هر نقطه و شهر متفاوت خواهد بود. بنابراین در سفر به هند لازم است که کل این کشور را قضاوت نکنید، زیرا آنچه شما می‌بینید یا آنچه ممکن است در یک نقطه در هند صادق باشد، شاید در مکانی دیگر صدق نکند. قبل از هر گونه برداشتی در مورد هند یک نکته را در نظر داشته باشید که هیچ کشور دیگری مانند هند در کل جهان وجود ندارد. قضاوت افراد، دین و فرهنگ آن‌ها از نبایدهای هند است.

هرگز بزرگان هندی را با نام آنها خطاب نکنید 

خطاب کردن بزرگان با نام آنها می‌تواند در کشورهای دیگر عادی باشد، اما این عمل بی‌احترامی و از کارهای ممنوع در هند محسوب می‌شود. هنگام خطاب کردن بزرگان می‌توانید از این کلمات استفاده کنید: Bhaishab (اگر کسی از شما بزرگتر است اما نه زیاد)، عمو یا دایی، باهن جی، سونیه (برای خطاب به زنان مسن می‌توانید از هر دو استفاده کنید)، تاو (اگر شخصی از والدین شما بزرگتر باشد). 

lastsecond.ir- things not to do in india 6.jpg
احترام به بزرگان از خصوصیات اخلاقی مردم هند

در اواخر شب در خیابان‌ها پرسه نزنید

در کشور هند تردد در خیابان‌ها در ساعات پایانی و اواخر شب هرگز توصیه نمی‌شود. اغلب محله‌های هند در ساعات آخر شب از امنیت کافی برخوردار نیستند. در حال حاضر در مناطق شهری شرایط در حال بهبود است، اما باز هم نمی‌توان گفت امنیت کافی برای پرسه‌های شبانه وجود دارد. بنابراین هنگام پرسه زدن در اواخر شب در هر یک از شهرهای هند مراقب خود و وسایلتان باشید یا حتی اگر می‌توانید از این کار خودداری کنید. 

در مکان‌های عمومی سیگار نکشید

خودداری از استعمال دخانیات در مکان‌های عمومی فقط مختص به کشور هند نیست. هنگام عبور مرور در مکان‌های عمومی این کشور هرگز سیگار نکشید، زیرا این عمل از کارهای ممنوع در هند و البته نشان‌دهنده فرهنگ گردشگران است.

هرگز افراد فقیر و تنگدست را مسخره نکنید

در سفر به هند شاهد تعداد زیادی بی‌خانمان و فقیر در خیابان‌ها خواهید بود. در این کشور افرادی وجود دارند که در خیابان زاده شده، همان‌جا زندگی می‌کنند و سپس می‌میرند. چیزی که در برخورد با این افراد بسیار مهم به نظر می‌آید این است که آن‌ها هم مانند باقی افراد محترمند. توجه داشته باشید توهین به این افراد از نبایدهای هند است و اگر آنها بابت این بی‌احترامی‌ها از شما شکایت کنند، ممکن است طبق قانون به زندان بیفتید. 

lastsecond.ir- things not to do in india 7.jpg
توهین به طبقات پایین جامعه، از کارهایی که در هند بی احترامی است

حرف های ممنوعه در هند

در سفر به هند ممکن است از شهرها و روستاهای زیادی بازدید کنید. همانطور که می‌دانید هند کشوری بزرگ و مملو از فرهنگ‌های گوناگون است که پرجمعیت ترین شهرهای جهان را در خود جای داده است. اگر می‌خواهید با مردم هند تعامل بهتری داشته باشید در هنگام معاشرت با آن‌ها باید از بیان کردن برخی از سوالات و جملات خودداری کنید. جملاتی که در ادامه خواهیم خواهند از حرف های ممنوعه در هند هستند.

اوه، شما بلدید انگلیسی صحبت کنید؟

گفتن چنین جمله‌ای هندی‌ها را به زمان استعمار بازمی‌گرداند، اما این داستان آنقدر قدیمی است که باید از اشاره به آن دست برداشت. بهتر است به جای این کار این حقیقت را بپذیرید که اکنون انگلیسی یک زبان جهانی است و اینکه هندی‌ها قادر به انگلیسی صحبت کردن هستند، آنقدرها هم عجیب و غریب به نظر نمی‌رسد.

آیا شما یک ازدواج از پیش تعیین شده داشته‌اید؟

«ازدواج از پیش تعیین شده» کلیشه‌ای است که عمدتا توسط سینمای هند به جهانیان نشان داده می‌شود. بله درست است تعدادی از هندی‌ها همچنان ازدواج‌های از پیش تعیین شده دارند اما این موضوع، زندگی شخصی هندی‌ها را تنها به انتخاب از سایت‌های ازدواج محدود نمی‌کند.

آیا شما گاو را می پرستید؟

در هند، گاو به دلایل متعدد و در فرهنگ‌های مختلف مقدس تلقی می‌شود. گاوها پرستیده نمی‌شوند اما به دلیل استفاده در کشاورزی و طبیعت آرامشان، مورد احترام و با ارزش هستند. تقدس گاو یک مسئله حساس در هند است، پس بهترین کار این است که از هر گونه بحث در مورد آن اجتناب کنید. تقدس گاو و احترام به آن از عجیب ترین مراسم هند نیست. این سرزمین هر لحظه شما را با عجایبش شگفت‌زده خواهد کرد!

Cwo6haPMdj7Z0RYrjLAUsgQ0nXA9rMmMkw26Iyqn.jpeg
تقدس گاو، خصوصیات اخلاقی مردم هند

شما واقعا شبیه هندی ها نیستید، یعنی خیلی زیباتر از آن هستید که بخواهید هندی باشید!

واقعا چنین جمله‌ای به چه معناست؟ آیا قرار است یک تعریف باشد؟ و اگر این حرف کلیشه‌ای درست باشد معنای آن این است که تمام هندی‌ها نیازمند جراحی‌های زیبایی هستند. پس سعی کنید از گفتن چنین جملاتی خودداری کنید.

من طرفدار کریکت نیستم

بیایید کمی واقع بین باشیم، برای هندی‌ها مهم نیست که شما طرفدار دو آتشه کریکت باشید یا خیر. اما زمانی که شروع به مقایسه تیم کریکت هند با دیگر تیم‌های جهان به خصوص پاکستان یا استرالیا کنید، همه چیز برای آنها رنگ عوض می‌کند. مقایسه تیم کریکت هند با دیگر کشورها از کارهای ممنوع در هند است.

Lkb9u6kbTJonTrBMDjTSt9TzdsTplmhBr4aRdOpf.jpeg
بازی کریکت از ورزش‌های محبوب هندیان

به عنوان یک خانم، مطمئنید که می خواهید در هند تنها سفر کنید؟

مانند هر کشور دیگری، راهنمای گردشگری هند نیز به وضوح اعلام کرده که از کدام جاهای دیدنی هند باید بازدید و از مراجعه به کدام مناطق باید اجتناب کرد؟ هر خانمی قبل از اینکه دست به اکتشافی از این دست در کشور خارق‌العاده‌ای مانند هند بزند باید احتیاط‌های لازم را به عمل آورد.

من عاشق لهجه شما هستم!

ممنون از اینکه قصد تعریف دارید، اما هندی‌ها در واقع لهجه ندارند! هند کشوری است که در آن زبان‌های متنوعی وجود دارد که هر کدام از آنها بسیار آهنگین هستند؛ از آن جمله می‌توان به پاهاری، مالایالام یا پنجابی اشاره کرد. جمعیت انگلیسی زبان هندی روی سیلاب‌های مختلف استرس قرار می‌دهند تا تلفظی هماهنگ‌تر ارائه کنند.

بهترین مکان برای امتحان کردن مرغ تیکا chicken tikka را به من معرفی کنید.

ادویه‌ها یکی از مواد اصلی در آشپزی سنتی هندی به شمار می‌روند. مرغ تیکا نیز یکی از تندترین غذاهای هندی است، اما همه در هند غذاهای تند نمی‌خورند؛ همانطور که همه هندی‌ها نیز طرفدار چای نیستند!

V5n1JM4WSyzGdIwquu2YD5EBhwWDM90gklQ1LUv3.jpeg
چیکن تیکا از غذاهای تند هندی

چگونه می توانید این گرما و آلودگی را تاب بیاورید؟

افرادی که چنین سوالی مطرح می کنند به دنبال فیلم «زاغه نشین میلیونر» در هند هستند، چرا که به قولی این تصویر هند واقعی است. در میان هندی‌ها، از صحبت کردن در مورد موضوعاتی همچون دمای شدید، متروهایی که بوی عرق می‌دهند، آب آشامیدنی آلوده و غذاهای فروشگاه‌های محلی که منجر به بیماری می‌شوند خودداری کنید. به عنوان ساکنان کشوری جهان سوم، هندی‌ها خودشان به این امر واقف هستند.

سخن آخر

در نهایت، مهم است که به خاطر داشته باشید که هند کشوری بسیار متنوع و سرزمینی با تضادهای شدید است. هر ایالتش منحصر به فرد است و فرهنگ و هنجارهای فرهنگی خاص خود را دارد. آنچه ممکن است در جایی در هند صادق باشد، ممکن است در جای دیگر صدق نکند. در هند افراد مختلف و شیوه‌های رفتاری متنوعی وجود دارد. از این رو، باید مراقب باشیم که بر اساس یک بازدید کوتاه به شکل سفر، در مورد کل این کشور زیبا قضاوت نکنیم.

با مطالعه این مطلب با برخی از کارهای ممنوع در هند آشنا شدیم تا هنگام سفر به آن تعامل بهتری با مردمانش داشته باشیم و از سفر خود نهایت لذت را ببریم. همچنین می‌توانید در پادکست هند، سرزمین هفتاد و دو ملت از رادیو ماجرا با این سرزمین پهناور بیشتر آشنا شوید.

 

تألیف: تیم نویسندگان لست سکند

 

غزاله مظلوم پرست
غزاله مظلوم پرست

وقتی یک رشته تحصیلی نامرتبط با شغل، ذوق دانستن، عشق به نوشتن و علاقه به گردشگری درون من به هم رسید، تبدیل به ترکیب عجیبی با عنوان «زیست‌شناس نویسنده در حوزه گردشگری» شدم! وقتی که می‌نویسم، روحم همراه نوشته‌هایم سفر می‌کند. آنچه من را دست به قلم می‌کند، عشق به سفر است. اکنون با هر نوشته، نقطه جدیدی از جهان را کنکاش می‌کنم که شاید هیچگاه موفق‌ به دیدنش نشوم!