Close

چشمه علی، عمارت رویایی قاجاری که در دامغان جا خوش کرده است!

4.8
از 9 رای
قصری رویایی که در دل کویر ایران می‌درخشد! +تصاویر
  • 18 تیر 1399 08:00
  • 2
  • 48.8K

 معرفی چشمه علی

از خوش آب‌ و هواترین جاذبه های ایران در تابستان می‌توان به چشمه علی دامغان اشاره کرد که در زمان‌‌های گذشته به آن هزارچشمه یا علی بولاغ نیز می‌‌گفتند. رودخانه چشمه علی، تنها رودخانه‌ی دائمی دامغان حساب می‌شود. عمارت چشمه علی دارای گرمابه و مسجد هم بوده که اکنون ویران شده‌‌اند. 

چشمه علی، عمارت رویایی قاجاری دامغان

در زمان فتحعلی شاه در این محل یک مسجد و یک عمارت ساخته شد. بنای فتحعلی شاهی در میان رودخانه و وسط مجموعه تفریحی چشمه علی قرار گرفته و مسجدی تاریخی نیز در ضلع جنوبی قرار دارد که اکنون مسجدی جدید بر روی آن ساخته شده است. وجود درختان بید و صنوبر، باغ های گردو، زردآلو، درختان میوه، گیاهان دارویی و ارتفاعات کوهستانی به جاذبه‌های این منطقه افزوده است.

چشمه علی، عمارت رویایی قاجاری دامغان

 

تاریخچه چشمه علی

سمنان و شهر دامغان در گذشته بسیار مورد توجه پادشاهان قاجار بوده‌ است، به همین سبب آقا محمدخان و فتحعلی‌شاه عمارتی را در این منطقه بنا نهادند. فتحعلی شاه به دلیل آنکه دامغان زادگاه وی بود و در مولودخانه‌ی دامغان، چشم به جهان گشوده بود، علاقه‌ی خاصی به این منطقه نشان می‌داد. وی پس از به سلطنت رسیدن، چندین بار به این شهر سفر کرد. زمانی که فتحعلی‌شاه جهت جلوگیری از پیشرفت‌های نادر میرزا پسر شاهرخ نادری، در مشهد به سمت خراسان عظیمت کرد، در این مکان توقف کرد و همان زمان دستور داد که این عمارت چشمه علی را در آنجا بنا کنند.

چشمه علی، عمارت رویایی قاجاری دامغان

 

موقعیت جغرافیایی

چشمه علی که نام اصلی آن بنا به نوشته مورخین علی بولاغ بوده است، در شمال غربی دامغان و در مسیر راه دامغان به کیاسر به ساری در ۳۲ کیلومتری دامغان قرار گرفته است. در اطراف آن باغات و کوه های زیبا و سرسبزی وجود دارد که از آب چشمه علی آبیاری می‌شود. این چشمه از لحاظ تقسیمات جغرافیایی در حوزه دهستان رودبار قرار دارد و دارای دو دریاچه می‌باشد که اولی در شمال و دیگری در جنوب عمارت فتحعلی شاه قرار دارد. دریاچه شمالی بر تپه خاکی هموار با سنگ و شن متصل است که قسمت اعظم آب چشمه از این قسمت خارج می شود.

چشمه علی، عمارت رویایی قاجاری دامغان

امیدواریم بزودی بیماری همه‌گیر کووید - 19 از بین مردم جهان رخت ببندد و شما بتوانید دوباره زیبایی‌های ایران و جهان را از نزدیک ببینید. در ادامه، تصاویر دیگری را از این جاذبه‌ی چشمگیر تماشا می‌کنیم که توسط شما کاربران گرامی لست‌سکند تهیه و ثبت شده‌اند.

چشمه علی، عمارت رویایی قاجاری دامغان

چشمه علی، عمارت رویایی قاجاری دامغان

چشمه علی، عمارت رویایی قاجاری دامغان

چشمه علی، عمارت رویایی قاجاری دامغان

 

توجه: تمامی تصاویر استفاده شده در مطلب، از کاربران سایت لست‌سکند دریافت شده است.

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (2 نظر)

× در حال پاسخ به:

مرتضی 25 تیر 1399 ساعت 12:56

سلام بسیار خوش آب و هوا و خنک
آب چشمه هم بسیار خنکه و خیلی کیف میده پاهاتو بذاری داخلش
ولی مسئولین نباید اجازه بدن ملت برن داخل آب و شنا کنن چون هم آب کثیف میکنن و هم چهره بسیار بدی ایجاد میکنن

مجید 19 تیر 1399 ساعت 16:13

مجموعه ای بی نظیر و زیبا که مورد بی مهری واقع شده است . میراثی ارزشمند که با اندکی توجه و با صرف هزینه، چنانچه مورد بازسازی فضای اطراف قرار گیرد تفرجگاه مناسبی برای اهالی منطقه و شهرستان دامغان خواهد بود. چون هم فضای لازم و هم ظرفیت وارزش سرمایه گذاری در ان وجود دارد.