Close

کاخ شمس، مروارید مهجور جدا مانده در کرج!

5
از 11 رای
کاخی مهجور، مرواریدی که بی استفاده ماند! +تصاویر
  • 2 مهر 1399 08:00
  • 6
  • 46.5K

معرفی کاخ مروارید

مهرشهر منطقه ای در شهر کرج است. در این شهر بنایی قرار دارد که نسبت به آن کاملا بی توجهی صورت گرفته: کاخ شمس یا کاخ مروارید که توسط بنیاد فرانک لوید رایت طراحی و ساخته شد. در دهه ۴۰ شمسی این منطقه از چند روستا از جمله حسین‌آباد افشار تشکیل شده بود. شمس پهلوی، خواهر محمدرضا پهلوی، شاه سابق ایران، به دلیل بیماری آسم این منطقه را برای زندگی انتخاب کرد و کاخ مروارید، محل زندگی او، به دست بنیاد فرانک لوید رایت طراحی و ساخته شد. 

کاخ شمس، مروارید مهجور در کرج

معماری کاخ مروارید

کاخ مروارید در زمینی ۱۱۱ هکتاری قرار دارد و زیربنای آن در حدود ۲۵۰۰ متر مریع است، سازه اصلی و طرح کاخ همانند سفره‌ماهی است که صدفی را دربرگرفته است. همه فضاهای معماری در زیر سقفی با فرم حلزونی و با نورگیرهای گوناگون و به‌شکل دانه‌های مروارید اجرا شده است.

کاخ شمس، مروارید مهجور در کرج

کاخ شمس دارای فضاهای مختلفی از جمله تالار طلایی بار، دفتر مخصوص شمس، تالار پذیرایی، و غیره است. اما از مهمترین بخش‌های این کاخ اتاق صدف است که دارای تزئینات مختلفی بوده، بخصوص نمای بیرونی آن که بصورت حلزونی شکل ساخته شده است. در طراحی فضای بیرونی دریاچه کوچکی از سه طرف کاخ را احاطه کرده و به زیبایی آن افزوده است.معماری کاخ شمس بخشی از معماری مدرن را در خود دارد که می توان تاثیر شیوه فرانک لوید رایت از پرآوازه‌ترین معماران آمریکایی را در آن دید که از سوی یکی از شاگردان ایرانی‌اش به نام «عامری» شکل گرفته است.

کاخ شمس، مروارید مهجور در کرج

آیا پیش از این اطلاعی از این کاخ مهجور داشتید؟ به نظرتان در حق آن اجحاف نشده است؟ در ادامه، تصاویر دیگری از این کاخ را باهم تماشا می‌کنیم.

کاخ شمس، مروارید مهجور در کرج

کاخ شمس، مروارید مهجور در کرج

کاخ شمس، مروارید مهجور در کرج

کاخ شمس، مروارید مهجور در کرج

 

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (6 نظر)

× در حال پاسخ به:

مهران 9 مهر 1399 ساعت 03:21

سلام٬امثال اینها ثروتهای ملی هستند که متأسفانه بخاطر سیاستهای غلط حکومت برای اکثرشان باید از فعل بودند بجای هستند استفاده کرد.چیزهایی که خیلی از کشورها حسرت داشتنش رو داشتند و دارند و ما براحتی کفرنعمتشان کردیم.
تعدادیشون هم بصورت برنامه ریزی شده وبا استفاده از اطلاع از خلاء های قانون مورد غارت و چپاول قرار گرفتند.

شهریار 7 مهر 1399 ساعت 17:56

منم این کاخ را در دهه شصت دیده بودم
بسیار زیبا بود و تمیز و مرتب
واقعا یک بنای مجلل بود
اما الان یک بنای فرسوده که هر روز داره بدتر و بدتر می شه
اینها سرمایه کشور هستند و متعلق به مردم؛ چرا باید به این راحتی از دست بره!!!

ر.نادری 7 مهر 1399 ساعت 14:00

سلام عزیزان من کلاس دوم بودم سال 72 که از این کاخ دیدن کردم بسیار مجلل و شیک ...چیزی که یادم میاد مبل های بسیار بلند مخمل زرشکی که تو خیال بچگی میگفتم کاش اینا مال ما بود ....بعد چند سال سال 98 دوباره خواستم اونجار و ببینم که متاسفانه دیگه خبری از اون مبلا و خیلی چیزای دیگه نبود ....

نیلوفر ورزش نژاد 5 مهر 1399 ساعت 08:22

ما مدرسه که می رفتیم، چند بار برای بازدید از کاخ شمس ما رو بردن و همیشه داغون تر از دفع قبل بود. الان هم که دیگه سالهاست اونجا رو ندیدم و قطعا وضعیتش بدتر شده.
کاش خداقل بازسازی اش کنن و تغییر کاربری اش بدن. مثلا هتل بشه

دوست 4 مهر 1399 ساعت 13:31

یکی از تفریحات دانش آموزان دهه شصت توی کرج اردویی بود که مدارس به این کاخ می بردند. در آن دوران ما چهاربار به این کاخ زیبا پا گذاشتیم. بار چهارم اثری از وسایل اشرافی و زیبای کاخ نبود. مطمئنا الان دیگه از خود بنا هم چیزی باقی نمونده.