15 دانستنی جالب از مغولستان، سرزمین چنگیز خان

3.8
از 28 رای
تورهای ایرانگردی لست‌سکند - جایگاه K دسکتاپ
حقایقی جالب از سرزمینی که روزگاری مسبب مرگ 40 میلیون آدم شد
08 آذر 1400 10:30
13

 در جهان، کشورهایی وجود دارند که از آن‌ها کمتر می‌شنویم و اطلاعات زیادی ازشان نداریم. مغولستان بدون تردید یکی از آن‌هاست. برای مثال، آخرین خبری که پیرامون مغولستان شنیده‌اید چه زمانی بود؟ آیا آن را به خاطر  می‌آورید؟ یا اینکه چقدر از این کشور می‌دانید؟ آیا می‌دانید مغولستان کجاست؟ به احتمال زیاد زمانی که نام مغولستان را می‌شنوید، یاد چنگیز خان و حملات خونین او یا سرزمین وسیع و سردی می‌افتید که در شمال قاره آسیا واقع شده است. اگر این فرضیه‌ها برای شما صدق می‌کند، پیشنهاد می‌دهیم به‌خواندن این مطلب ادامه دهید تا حقایق بیشتری از مغولستان برایتان روشن شود.

01-Blog-Photo Cover (00-09-10).jpg

15 دانستنی جالب از مغولستان که نمی‌دانستید

1. مغولستان سرزمینی است که نخستین دایناسور در آن دیده شد؛ در سال 1920 فسیل دایناسور به همراه نخستین تخم دایناسور در صحرای گوبیِ مغولستان یافت شد.

2. در گذشته، مغولستان تحت حکومت چنگیزخان، بزرگ‌ترین امپراطوری و بزرگ‌ترین کشور جهان را در اختیار داشت. چرا که چنگیز خان قبل از مرگ خود موفق به فتح بیش از 31 میلیون متر مربع از جهان شده بود.

3. حدود یک چهارم جمعیت مغولستان چادر نشین هستند؛ طبق آخرین سرشماری‌ها، جمعیت مغولستان بالغ بر سه میلیون و دویست هزار نفر برآورد شد که از این رقم چیزی حدود 25 تا 40 درصد ساکنینش‌ چادرنشین هستند.

 

خانه چادری در مغولستان
خانه‌های چادری در مغولستان 

 

 4. جمعیت مغولستان کم است و شاید شما را از این واقعیت که چقدر این کشور بزرگ است دور بکند. در حقیقت مغولستان پس از ایران، در رده هجدهمین کشور بزرگ جهان جای می‌گیرد که نسبت به جمعیت خود، بسیار وسیع است. برای درک بزرگی کشور می‌توانید متصور شوید که 37 کشور هلند می‌تواند داخل مرز مغولستان جای بگیرد.

5. مغولستان یکی از جوان‌ترین کشورهای جهان محسوب می‌شود و بیش از نیمی از جمعیت کشور را افراد زیر 30 سال تشکیل می‌دهند. یکی از دلایل این موضوع، نرخ بالای زاد و ولد است. به طور میانگین هر خانواده مغولستانی صاحب چهار فرزند است.

6. زمانی که نام مغولستان می‌آید بهتر است بدانید ممکن است صحبت درباره دو سرزمینِ متفاوت باشد. مغولستان داخلی و مغولستان خارجی دو سرزمین مجزا از هم هستند که بخش داخلی آن تحت عنوان استانی از چین محسوب می‌شود و مغولستان خارجی که با نام مغولستان هم‌ خوانده می‌شود، کشوری مستقل از چین است. در تصویر زیر می‌توانید تفاوت این دو را بهتر متوجه شوید.

 

مغولستان
نقشه کشور مغولستان داخلی و خارجی 

 

7. واژه‌ مغول (به زبان انگلیسی: Mongol) به معنای شجاع است.

8. یکی از فراوان‌ترین گونه‌های جانوری در مغولستان اسب است که در نژاد‌های مختلف دیده می‌شود. جمعیت‌ اسب‌ها در مغولستان 3 برابر بیشتر از جمعیت ساکنین این کشور است.

9. مغولستان میزبان بیشترین جمعیت پلنگ برفی، یکی از بزرگ‌ جثه ترین گربه‌سانان جهان است. بیش از یک سوم این گونه‌ی رو به انقراض، در مغولستان سکونت دارند.

 

پلنگ برفی مغولستان
پلنگ برفی در مغولستان 

 10. در کشورمغولستان گاری‌های بستنی فروشی، بستنی را داخل جعبه می‌گذارند و کنار خیابان می‌فروشند؛ به دلیل هوای بسیار سرد مغولستان، نیازی برای استفاده از یخچال برای نگهداری بستنی‌ها نیست. همچنین گفته می‌شود به همین علت، یعنی سرمای بیش از حد مغولستان، خامه‌ها منجمد شدند و حالتی شبیه به بستنی به خود گرفته‌اند. این ایده ابتدا به چین برده شد و سپس توسط مارکوپولو به ایتالیا. 

11. مردم مغولستان به موسیقی اهمیت زیادی می‌دهند و در طول تاریخ وصف ستایش مواردی چون طبیعت، اسب‌ها و آزادگی ترانه‌های بسیاری سروده‌اند. یکی از منحصر به فردترین موسیقی‌های محلی این کشور، نوعی ترانه‌سرایی است که خواننده تنها به وسیله بینی و گلوی خود صدا در می‌آورد و آواز می‌خواند.

12. گر چه ما از مغول‌ها تصویر خشن و ظالمانه‌ای در تصورمان داریم، امّا مغول‌ها یکی از مهمان‌نوازترین مردمان جهان هستند. این موضوع را هم از زبان مسافرانی که به مغولستان سفر کرده‌اند می‌توانید بشنوید و هم با یک جستجوی ساده در اینترنت. یکی از معروف‌ترین خوراکی‌هایی که مغول‌ها برای پذیرایی از مهمانان آماده می‌کنند، نوعی چای شیرِ نمکی است که Suutei tsai نام دارد.

 

چای محلی مغولستان
چای شیر و نمک در مغولستان 

 

13. گفته می‌شود چنگیزخان مغول طی کشورگشایی و حملاتش، باعث به قتل رسیدن بیش از 40 میلیون نفر شده است.

14. درست است چنگیز خان مرده است، اما نام و یاد او همه چیز مغولستان است؛ چنگیزخان آنقدر در مغولستان شخصیت والایی دارد که ساکنین این کشور بر این باور هستند که در یک روز وعده داده شده، چنگیزخان بازمی‌گردد و بر جهان حکم‌رانی می‌کند.

15. مغولستان میزبان قدیمی‌ترین پارک ملی در جهان است، این پارک ملی که کوه بوگد خان (Bogd Khan Uul) نام دارد حدود 2260 متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است و در سال 1778 به عنوان اولین پارک ملی جهان به ثبت رسید. 

 

Bogd-Khan-Uhl-National-Park lastsecond.ir.jpg
پارک ملی که کوه بوگد خان مغولستان

 

سخن آخر 

 همانطور که ملاحظه کردید در این مطلب شما را با 15 حقیقت جالب درباره کشور مغولستان آشنا کردیم تا نگاه تازه‌‌تری به این سرزمین داشته باشید. در آخر برای دانستن حقایق جالب دیگری درباره مغولستان می‌توانید به پادکست مغولستان در رادیو ماجرا مراجعه کنید. در این پادکست ناگفته‌ و داستان‌های جذابی از مغولستان، مردم مغولستان و ازدواج در مغولستان و نکات جالب دیگر را برای شما بازگو می‌کنیم. جهت شنیدن پادکست مغولستان، سرزمین اسب‌های وحشی روی عبارت لینک شده کلیک کنید یا با رجوع به ابتدای این مطلب شنوای پادکست باشید. 

 

 

منابع: thefactfile و intrepidtravel

مهدی فتاحی
مهدی فتاحی

نویسندگی جورترین پازلی است که در زندگی پیدا کرده‌ام. به عنوان برنامه‌نویسی که نویسنده هم هست، باور دارم تلفیق هر چیزی با نوشتن، لذت‌بخش‌تر می‌شود. فرقی نمی‌کند چه علاقه‌ای دارید و چه کاری انجام می‌دهید، نوشتن همان چاشنی است که هر کاری را جذاب‌تر می‌کند.