Close

با تور ارمنستان می‌توانید واکسن رایگان کرونا تزریق کنید

3.8
از 26 رای
تور ارمنستان واکسن کرونا ویژه ایرانیان
  • 145
  • 109.3K

که آیا در ارمنستان واکسن کرونا رایگان به ایرانی ها تزریق می شود؟ کدام واکسن ها به ایرانی ها تزریق میشوند؟ حداقل اقامت در ارمنستان جهت واکسیناسیون چند روز است؟آیا در شهرهای مرزی نیز واکسیناسیون انجام میشود؟ این ها سوالات متداول این روزهای ایرانی هاست . در این مطلب از 0 تا 100 واکسیناسیون کرونا در ارمنستان را بررسی کرده ایم. با لست سکند همراه باشید.

نکته مهم : در تاریخ 15 تیرماه نیز خبری منتشر شد مبنی بر اینکه "حداقل 10 روز اقامت تا قبل از انجام واکسیناسیون ضروری است" که این مطلب میتواند تاثیری زیادی روی مسافرهای ورودی به ارمنستان داشته باشد. همچنین ظاهرا واکسیناسیون از این به بعد تنها در شهر ایروان برای توریستها انجام خواهد شد و امکان انجام واکسیناسیون در شهرهای مرزی وجود ندارد.

 تور واکسن ارمنستان

در اقدامی کم سابقه، ارمنستان پروسه واکسیناسیون کووید-19 را به صورت عمومی آغاز کرده است (تا تاریخ 10 تیرماه 1400 گزارش ها همچنان نشان میدهد که واکسیانسیون همچنان به صورت رایگان انجام میشود) ؛ به معنی اینکه شهروندان خارجی دیگر کشورها نیز حتی بدون ثبت‌‌نام قادر به دریافت واکسن کرونا هستند. (هرچند در حال حاضر تعداد دریافت کنندگان واکسن محدود است و همچنین در برخی از گزارشها آمده است که نیاز به ثبت نام قبلی است) زمانی که بیشتر کشورهای جهان در انتظار دریافت واکسن کووید 19 هستند، در ارمنستان هر شخصی که وارد این کشور شود، فرصت دریافت آن را خواهد داشت که واکسن کویید را دریافت کنید. که می توانید از صفحه تور ارمنستان در لست سکند تور مورد نظرتان را جهت دریافت واکسن کرونا انتخاب کنید.

یکی از مراکز توزیع واکسن ایروان که تحت نظارت وزارت بهداشت ارمنستان است، از تاریخ 5 می (15 اردیبهشت) فرایند عمومی تزریق واکسن کرونا را آغاز کرده است. تزریق این واکسن به صورت رایگان، بدون نیاز به ثبت‌نام قبلی است و تمامی مراحل کمتر از 10 دقیقه زمان می‌برد. طبق آخرین مراجعات eurasianet (منبع این خبر)، تعداد مراجعه کنندگان کم بوده و غالب متقاضیان را روس‌ها، لهستانی‌ها، چینی‌ها و ایرانی‌ها تشکیل می‌دهند.

اخبار مرتبط : تور واکسن کرونا در ترکیه! دروغ یا واقعیت ؟

 

تور واکسن ارمنستان

 

به گفته یکی از معدود مراجعه کنندگان بومی به نام Armos Martirosyan: «به دلایل سیاسی و رسانه‌ای، ساکنین ارمنستان تمایلی برای دریافت واکسن کرونا ندارند. اما من این موضوع را یک وظیفه اجتماعی می‌دانم».

همانند بسیاری از کشورهای جهان، در ارمنستان نیز نظریه‌هایی مبنی بر آلوده بودن واکسن کرونا و تحت کنترل گرفته شدن افراد پس از تزریق شایع شده است و به همین دلیل، تعداد زیادی از ساکنین ارمنستان تمایلی به دریافت واکسن ندارند.

اما از سوی دیگر، دولت ارمنستان طی یک اقدام غیرمعمول، تزریق رایگان واکسن را برای شهروندان خارجی دیگر کشورها فراهم کرده است. تزریق واکسن توسط شبکه‌ای از کلنیک‌های سیار که به شهرهای مختلف ارمنستان سفر می‌کنند صورت می‌گیرد. به گفته وزیر بهداشت ارمنستان، Gahane Sahakyan هدف از ایجاد این کلنیک‌های سیار، دسترسی آسان‌تر مردم به واکسن کرونا است.

با این وجود، تقاضای مردم برای دریافت واکسن در این کلینیک‌های سیار بسیار پایین بوده و حدود 12.000 نفر دوز اول واکسن را دریافت کرده‌‍اند (در تاریخ درج خبر اصلی) . همچنین به نقل از وزیر بهداشت ارمنستان، رقم گفته شده برای ساکنین و شهروندان خارجی که برای دریافت واکسن به ارمنستان سفر کرده‌اند، جدا نیست و مجموع افراد واکسینه شده تا به این روز 12.000 نفر بوده است.

کدام مدل از واکسن کرونا در ارمنستان تزریق می‌شود؟

واکسن موجود در ارمنستان تنها به یک سازنده محدود نمی‌شود، چرا که در تاریخ 1 می بیش از صد هزار دوز واکسن چینی CoronaVac از طرف دولت چین به ارمنستان اهدا شد. همچنین ارمنستان از طریق برنامه COVAX موفق به دریافت 31.000 واکسن روسیِ اسپوتنیک (Sputnik v) و 24.000 دوز واکسن بریتانیایی – سوئدی آسترازنکا (AstraZenca) شده است.

با توجه به گزارش‌هایی مبنی بر مشکل‌ آفرین بود واکسن آسترازنکا، تزریق آن از اولویت کمتری برخوردار بوده و واکسن روسی اسپوتنیک و واکسن چینی کروناوک در اولویت هستند. طبق گزاراشاتی از چند کشور اروپایی، گفته می‌شود واکسن آسترازنکا موجب لختگی خون می‌شود و حتی یک پرستار گرجستانی به علت آلرژی، پس از تزریق واکسن آسترازنکا جان خود را از دست داده است.

معمولا واکسن اسپوتنیک v در کلینیک‌های سیار موجود است، اما سریعا تمام می‌شود. همچنین دولت ارمنستان این واکسن روسی را برای کادر درمان، افراد در معرض خطر و... در اولویت گذاشته است. اما واکسن آسترازنکا برای هر شخص بالا 18 سالی که تمایل به دریافت آن‌ داشته باشد، موجود است.

 

واکسن کرونا ارمنستان

 

فرد ایرانی که برای دریافت واکس کرونا به ارمنستان سفر کرد

شهریار کریمی، 42 ساله از ایران یکی از افرادی بود که برای دریافت واکسن رایگان کرونا به ارمنستان سفر کرد. او می‌گوید: «در ایران همانند سایر کشورها گروه‌های اولویت بندی وجود دارد و برای دریافت واکسن باید منتظر ماند. در ایران شاید بتوانم با یک ماه صبر کردن واکسن دریافت کنم. نمی‌دانم چرا ارمنی‌ها علاقه‌ای به تزریق واکسن ندارند».

او همچنین گفت: «اگر اینجا واکسن اسپوتنیک بود من هم تزریق می‌کردم اما فقط آسترازنکا در اینجا هست». 

اگر شما هم به ارمنستان سفر داشتید و یا کسانی را میشناسید که واکسیناسیون را انجام داده باشند، تجارب خود را در قسمت نظرات با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

 سیاستمداران و چهره‌های عمومی در تلاشند که مردم را متقاعد کنند واکسیناسیون ایمن است و جای نگرانی در آن وجود ندارد. با وجود اینکه سیاستمداران ارمنستان اعلام نکرده‌اند که کدام نوع واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند، مردم را برای دریافت واکسن‌های موجود تشویق می‌کنند. نخست وزیر ارمنستان، Nikol Pashinyan اعلام کرده است، اگر وزارت بهداشت کشور اجازه ورود واکسنی را در کشور داده باشد، به معنای خوب بودن آن است .از زمان آغاز همه گیری کرونا در ارمنستان 220.217 نفر به این ویروس مبتلا شدند و 4.291 نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

نکات بسیار مهم اگر علاقمند به سفر به ارمنستان جهت دریافت واکسن کویید 19 هستید :

 

تذکر مهم : مشاهدات لست سکند نشان میدهد تعدادی از توریستهای ایرانی موفق به انجام واکسیناسیون واکسن آسترازنکا شده اند، اما هیچ تعهدی مبنی به اینکه در زمان سفر شما به این کشور حتما موفق با انجام واکسیناسیون شوید وجود ندارد

این قسمت از مطلب توسط آژانسهای مسافرتی همکار تهیه شده است :

به آگاهی می‌رساند که وزارت امور خارجه جمهوری ارمنستان در یادداشتی رسمی به نمایندگی‌های دیپلماتیک در ارمنستان اعلام کرده است که «بنا به دستور ۲۳ آوریل وزارت بهداشت ارمنستان، واکسیناسیون ویروس کرونا برای همه اتباع خارجی و اتباع بدون تابعیت ساکن در ارمنستان به صورت رایگان انجام می‌شود.
لازم به ذکر است که فقط افراد ۱۸ تا ۵۴ سال دارای بیماری‌های مزمن می‌توانند با واکسن اسپوتنیک واکسینه شوند. افراد بدون بیماری مزمن و افراد بالای ۵۴ سال با واکسن استرازنکا واکسینه خواهند شد»

وزارت بهداشت ارمنستان اعلام کرد ، واکسیناسیون علیه COVID-19 برای تمام افراد بالای 18 سال در ارمنستان برای افراد محلی بدون در نظر گرفتن آدرس هایی که در آنها ثبت شده است ، رایگان است. واکسیناسیون برای شهروندان خارجی نیز رایگان است. "ساعت کاری پلی کلینیک ها تمدید شده و واکسیناسیون نیز در روزهای شنبه و یکشنبه از ساعت 10:00 تا 16:00 انجام می شود. کسانی که مایل به واکسیناسیون هستند باید از قبل با پلیس تماس بگیرند و از قبل ثبت نام کنند. "

  1. توجه داشته باشید که مسئولیت کامل واکسیناسیون به عهده شخص مسافر می باشد .
  2. عوارض و عواقب احتمالی ناشی از تزریق واکسن به عهده مسافر خواهد بود و تحت پوشش بیمه ایران قرار نخواهد گرفت.
  3. هر تزریق واکسن شامل دوز دوم میشود که ۴۰ روز بعد از اولین تزریق میباشد و میبایست برای سفر مجدد به ارمنستان برنامه ریزی شود.
  4. هیچگونه تضمینی مبنی بر ادامه دار بودن تزریق رایگان واکسن و یا وضعیت تردد مرزی وجود نخواهد داشت.

 

اگر شما هم به ارمنستان سفر داشتید و یا کسانی را میشناسید که واکسیناسیون را انجام داده باشند، تجارب خود را در قسمت نظرات با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

 

اگر علاقمند هستید که از شرایط دقیق واکسیناسیون و همچنین قیمتهای تور ارمنستان مطلع شوید با آژانسهای مسافراتی فعال در این زمینه در لست سکند تماس حاصل فرمایید.

در این مطلب هم میتونید خاطرت سفر یکی از کاربران لست سکند به ارمنستان که در آن سفر تزریق واکس هم انجام شده رو مطالعه کنید.

منبع: eurasianet

 

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (145 نظر)

× در حال پاسخ به:

ياسمين 15 مرداد 1400 ساعت 13:34

دوستاني كه رفتن واكسن زدن ايا دولتشون باركد واكسن بهتون ميده ؟ دولت كويت فقط به كساني اجازه ميده به كشور برگردن كه واكسنشون باركد داشته باشه خواستم ببينم اگه ارمنستان باركد ميده برم اونا واكسن بزنم

آگرین 27 تیر 1400 ساعت 10:25

این کورونا هزارتا بدبختی به باز آورد آورد ولی در عوض خیلی ها که چشمشونو رو به حقایق بسته بودند باز کرد و فهمیدن مسلمانی در کشور ایران معنیش چیه و مسئولیت و وجدان را در وجود هیچ مسئولی نمیشه پیدا کرد. مرحله بعدی قطعا به جای حرف زدن عمل می کنیم و هر مسئولی که به هر دلیل پستی رو بهش دادن که نمیتونه از پس وظایفش که همون خواست مردم ایرانه بر بیاد با اردنگی میفرستیم برن همون لبنان و عراق و سوریه و چین واسه خودشون. دیگه دوره نجابت تموم شده. همه چیزمونو گرفتن. پولمونو عزتمونو تاریخمونو خاکمونو... دیگه تمومه ماجرا

ابی 26 تیر 1400 ساعت 21:25

طبق آخرین بخشنامه فعلا برای تزریق هر کدوم از دو دوز باید 10 روز اقامت داشته باشین و روز 11 ام میتونین تزریق کنین مدارک هتل و پرواز و ... هم فایده نداره فقط از روی مهر روی پاسپورت چک میشه حالا شاید قانون رو دوباره عوض کنن که البته بعید بدونم ولی فعلا این قانونه

علی 26 تیر 1400 ساعت 15:52

با سلام به نظر من هر کس برای جان خودش ارزش قائل است باید بره و واکسن بزنه حالا می‌خواد ارمنستان باشه افغانستان باشه یا هر کشور دیگری اگر امیدی به زدن واکسن در ایران و مسئولین عزیز کشور ما دارین توهمی بیش نیست

بیژن 25 تیر 1400 ساعت 18:15

دوستان عزیزی که چشمشون رو میبندن و دهنشون رو بدون فکر باز میکنن و در مورد واکسن زدن در یه کشور دیگه بقیه رو متهم میکنن. کسی که بیماری زمینه ای داره واگر کرونا بگیره شما مردم مدعی و مسوولین شعور و عرضه شو ندارین که فکری براش بکنین آیا باید بشینه بمیره و بچه هاش یتیم بشن ؟ آیا با پول خودش بخواد بره از سلامتیش مواظبت کنه باید از شما اجازه بگیره؟ آیا کسی برای درمان خودش با پول خودش بخواد بره خارج از کشور به شما باید جواب پس بده؟ پس چطور از کسانیکه تو همین وضع اسف بار برای کارهای دیگه به کشورهای اسلامی پر از بیماری میرفتن ایراد نمیگیرید؟ اونا که حتی به اجبار سلامتی هم نمیرفتن. بهتره به جای حرف مفت به فکر مردممون باشیم واز کسانیکه با پول خودشون دارن جلوی چرخه بیماری رو میگیرن تشکر هم بکنیم.

مشاهده 10 پاسخ
آرش 25 تیر 1400 ساعت 14:56

جماعتی که ده روز میروید به کشوری جنگ زده که مردمش نه ماسک میزنن نه واکسن لطفا وقتی برگشتید از بقیه مردم فاصله بگیرید که ویروس‌هایی که با خودتون آوردید را پخش نکنید.خیری که برای مملکت خودتون ندارید حداقل شر نرسانید

بیژن 25 تیر 1400 ساعت 14:25

سلام.
من از ۱۴ جولای ارمنستان هستم. قانون جدید بخشنامه شده. در کلینیکها تزریق واکسن به خارجی ها ممنوع شده. فقط ۴ ایستگاه سیار هست. هر کدوم روزی ۲۰ عدد بیشتر نمیزنن. حتما باید بیش از ده روز از ورودتون گذشته باشه. صدتا مدرک و بلیت و اقامت هتل هم نشون بدین فایده نداره.توجه کنین که طبق متن بخشنامه که همه جا زدن برای دوز دوم هم باید ده روز اقامت کنین.

علی آرمان 24 تیر 1400 ساعت 15:34

براساس اعلام وزارت بهداشت ارمنستان، مسافران باید در زمان ورود به این کشور، نتیجه تست منفی کرونا یا گواهی واکسیناسیون کامل را به همراه داشته باشند.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایروان در این اطلاعیه اعلام کرد: طبق تصمیم وزارت بهداشت جمهوری ارمنستان، واکسیناسیون کرونا طبق محدودیت‌های اعلام‌شده وزارت بهداشت ارمنستان فقط در مراکز سیار با واکسن آسترازنکا و از روز ۲۴ تیرماه فقط به شرط ۱۰ روز اقامت در این کشور انجام می‌شود.

شرط جدید ارمنستان برای واکسن زدن به ایرانی‌ها | باید ۱۰ روز در ارمنستان بمانید
در این اطلاعیه آمده است با توجه به محدودیت مراکز سیار و تعداد کم واکسن در هر مرکز، فرآیند تزریق می‌تواند بسیار زمان‌بر باشد.

سفارت ایران در این اطلاعیه از هموطنان ایرانی خواسته است که در برنامه‌ریزی سفر به ارمنستان، به محدودیت‌های ذکرشده توجه داشته باشند.

در اطلاعیه دیگری نیز به مقررات جدید ورود به ارمنستان توسط وزارت بهداشت ارمنستان در روز دوشنبه ۲۱ تیرماه، از مرزهای زمینی و هوایی اشاره شده و آمده است: در زمان ورود به کشور ارمنستان، مسافر باید یکی از دو مدرک زیر را به همراه داشته باشد: یا نتیجه تست منفی تشخیص بیماری کرونا که بیش‌تر از ۷۲ ساعت از آن نگذشته باشد، یا گواهی واکسیناسیون کامل در برابر بیماری کووید. در صورتی که واکسن مورد استفاده، یک دوزی باشد، گواهی واکسیناسیون باید به گذشت حداقل ۲۸ روز از زمان واکسیناسیون و در صورتی که واکسن طی چندین دوز تزریق می‌شود، به گذشت حداقل ۱۴ روز از تاریخ دریافت آخرین دوز آن اشاره داشته باشد. برای کودکان تا سن یک سال (۱۱ ماه و ۲۹ روز) نیاز به تست منفی و یا گواهی واکسن نیست.

در این اطلاعیه همچنین آمده است: در صورت عدم ارائه گواهی، فرد باید در مراکز مستقر در پایانه‌های مرزی یا فرودگاه، مورد آزمایش کرونا قرار گیرد و تا حصول نتیجه منفی آزمایش، قرنطینه اجباری شود. نتیجه آزمایش در سامانه Armed ثبت می‌شود و طی مدت ۴۸ ساعت در اختیار شخص قرار می‌گیرد. در صورت منفی بودن جواب آزمایش، فرد از قرنطینه خارج می‌شود.

این اطلاعیه می‌افزاید: گواهی آزمایش کرونا باید به زبان ارمنی، روسی یا انگلیسی باشد و مشخصات مرکز انجام تست و فرم مشخصات رئیس آن مرکز، نام و نام خانوادگی فرد، شماره کارت شناسایی، تاریخ تولد (روز و ماه و سال)، نتیجه آزمایش و تاریخ نمونه‌گیری را شامل شود و توسط ریاست مرکز انجام آزمایش، امضا و به مهر آن مرکز مهمور شده باشد.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: گواهی واکسن نیز به زبان ارمنی، انگلیسی یا روسی باشد و فرم حاوی نام رئیس مرکز انجام واکسیناسیون، نام و نام خانوادگی فردی که واکسن دریافت کرده، شماره کارت شناسایی فرد، تاریخ تولد، عنوان واکسن، شماره سریال و تاریخ دریافت هر دوز را شامل شود و توسط ریاست مرکز انجام آزمایش امضا و به مهر مرکز مذکور مهمور شود و می‌تواند حاوی کد (QR) باشد که از طریق آن می‌توان به جزئیات گواهی واکسیناسیون دسترسی پیدا کرد.

براساس این اطلاعیه، گواهی‌ای که مسافر ارائه می‌کند، باید بر اساس اصل عمل متقابل، توسط نهاد ذیصلاح در جمهور ارمنستان قابل پذیرش باشد. فرد همچنین می‌تواند گواهی واکسن را از طریق نرم‌افزار گوشی تلفن همراه ارائه دهد یا آن را از تلفن همراه روی کاغذ چاپ و ارائه کند.

مجیدم 24 تیر 1400 ساعت 14:17

کسی که برای واکسن2برابربایدخرج کنه 3روزهم تونوبت بایدباشید و4روزهم بیشترمهمان نیستید. همون بهترکه با این عقلش ازکشورخارج بشه برای زدن واکسن. نوش جان

مجید _ 24 تیر 1400 ساعت 08:24

سلام
یکی که اونجاست از ارمنیها بپرسه چرا واکسن نمیزنن.
شاید یه چیزی میدونن که ما نمیدونیم.

راز 24 تیر 1400 ساعت 02:14

واقعا شرم آوره. اخه چطوری مسئولین این چیزارو میبینن و از شرم خودکشی نمیکنن. واقعا حق مردم اینه؟ مردمی که زمان جنگ جونشونو کف دست گذاشتن و صحنه هایی رو خلق کردن که در هیچ جنگی دیده نشده بود. مردمانی که از اوج عزت و بزرگی به قعر بدبختی وفلاکت رفتن ولی دم نزدن. واقعا حق مردم ایران اینه؟ ننگ بر مسئولین بی غیرت

علی آرمان 23 تیر 1400 ساعت 17:30

سلام به همه ی "مطلعین پاسخگو" و غیر مطلعینِ "ان شاء الله خاموش"
نوبت دوز دوم بنده، 12 مرداد خواهد بود، میخواستم بدونم
1.آیا برای دوز دوم هم شرط ده روز اقامت مطرحه؟
2.اگه باید ده روز بمونم،واکسن از روز دهمِ اقامتم به بعد زده میشه یا اگه مدرک واسه اقامت ده روزه نشون بدم، همون روز اول برام میزنن؟
سپاسگزارم

محمد 40 21 تیر 1400 ساعت 00:46

سلام
من روز13 تیر آسترازنکا زدم. فقط آسترازنکا هستش . 2 روز مردیم و زنده شدیم . عوارض شدید داد ( تب و لرز ، کاهش هوشیاری ، بی اشتهائی ، حالت تهوع ، اسهال ) یعنی بمب اتم . من سال پیش کرونا گرفته بودم ، عین همون علائم .
هیچ پولی نگرفتن . 10 دقیقه طول کشید . کارت دادن که وقت دوز دوم و نوع واکسن مشخصه ( بسیار مهم : یکهفته پس از دوز دوم کارت معتبر واکسیناسیون می گیرید)
عوارض تب و لرز رو استامینوفن عادی میتونید برطرف کنید. حالت تهوع هم با آدامس دارچین . اگر اشتها نداشتید حتما به هر شکلی غذا بخورید که انرژی تامین بشه در غیر اینصورت سیاهی دید ، کاهش هوشیاری و ضعف شدید در انتظار است .
با کاهش سن از 50 سال هر چه جوانتر ، احتمال عوارض بیشتر .
عوارض در افراد متفاوت، متفاوت بروز میکند . کمتر یا شدید تر

سینا 15 تیر 1400 ساعت 14:35

آیا فقط در ایروان واکسیناسیون انجام میشه یا لب مرز هم میشه واکسن زد؟

ابی 14 تیر 1400 ساعت 21:41

من روز جمعه 11 تیر واکسن زدم سعی میکنم چون خودم همیشه از سایت خوب لست سکند تو بخش های مختلف استفاده کردم سعی میکنم برای دوستان به طور کامل توضیح بدم .
برای ورود و خروج از ارمنستان چه هوایی چه زمینی تست PCR باید داشته باشید .
به افراد عادی فقط استرازنکا تزریق میشه اسپوتنیک به افراد مسن و افراد بیمار با نسخه پزشک ترجمه شده به زبان ارمنی تزریق میشه .
عوارض شایع 95% درد بازو 70% شب تا صبح تب و لرز 50% 24 ساعت تب و لرز هست .
دوز دوم 8 الی 12 هفته بعد نزریق میشه و بهتون سرتیفیکیت داده میشه .
مردم ارمنستان کلا به کرونا اعتقاد ندارن نه ماسک میزنن نه واکسن میزنن اگه تصمیم گرفتید برید مراقب باشید و مکان های شلوغ مثل رستوران های سرپوشیده و مراکز خرید بهتره نرید .
مکان های مختلفی برای واکسم زدن هست شلوغ ترینش اونی هست که مرکز شهره حدود 2 ساعت معطل میشید اونجا جاهای خلوت تر رو بپرسید بهتون میگن .
دوستان اگه سوالی داشتن بپرسن

مشاهده نظرات بیشتر