قیمت غذا در ارمنستان 1402؛ از آب تا مک دونالد

4.4
از 15 رای
سفرنامه نویسی لست‌سکند - جایگاه K دسکتاپ
قیمت غذا در ارمنستان؛ از خوراکی و نوشیدنی تا بهترین غذاها!
26 مهر 1402 08:00
8

قیمت غذا در ارمنستان، یکی از بیشترین دغدغه‌های افراد در سفر به این کشور است؛ به‌خصوص زمانی که پای یک سفر اقتصادی در میان باشد. بدون شک، دانستن قیمت غذاهای ارمنستان پیش از سفر، به شما در تدارک یک برنامه جامع کمک می‌کند. حتی اگر تصمیم دارید با تور سفر کنید، صبحانه و اقامت جزو خدماتش محسوب می‌شود و تهیه بقیه وعده‌های غذایی به عهده خودتان است. پس باز هم لازم دارید در جریان هزینه‌های سفر ارمنستان قرار بگیرید.

بنابراین اگر از آن دست افرادی هستید که دیدن همه جاذبه‌های مقصد برایتان اهمیت دارد و دوست دارید همه چیز سفرتان حساب‌کتاب داشته باشد، این مطلب از مجله لست‌سکند برای شماست تا بودجه‌تان را بهتر برنامه‌ریزی کنید.

03.jpg

قیمت غذا در ارمنستان چقدر است؟

قیمت غذا در ارمنستان 1402، از 2 هزار درام تا 90 هزار درام در رستوران‌های مختلف متغیر است. این بازه قیمتی از منوی رستوران‌های ارزان‌قیمت شروع می‌شود و تا رستوران‌های گران‌قیمت و لوکس را دربرمی‌گیرد. البته نکته واضح و مشخص در این میان، آن است که اگر سراغ قیمت غذاهای خیابانی را در این کشور بگیرید، می‌توانید میان‌وعده‌هایی را پیدا کنید که 150 درام هستند و جدای از این‌ها، این راه هم جلوی شماست که مواد اولیه غذایتان را خودتان تهیه کنید و مبلغ به‌نسبت کمتری را برای هزینه خوردوخوراک در ارمنستان بپردازید.

اگر بخواهیم قیمت غذا در ارمنستان به تومان را بررسی کنیم، با توجه به قیمت درام در مهرماه 1402، حدود 130 تومان، بازه هزینه غذا در ارمنستان به تومان از حدود 20 هزار تومان تا 11 میلیون و 700 هزار تومان است. همه این اعداد و قیمت‌ها بستگی به نوع غذا، محله و رستورانی دارد که در آن وعده غذایی‌تان را میل می‌کنید. در ادامه این مطلب، مفصل‌تر درباره قیمت غذا در ارمنستان گفته‌ایم.

در ارمنستان برای چه غذاهایی هزینه کنیم؟

ارمنستان از همسایگان قدیمی ایران به‌شمار می‌رود و طی قرن‌ها، رشته‌های فرهنگی این دو کشور به‌قدری در هم‌ تنیده شده که در بعضی موارد دیگر به‌سختی می‌توان تفاوت را تشخیص داد. این مسئله در حوزه خوراک و غذا هم وجود دارد؛ به‌طوری که بسیاری از غذاهای ارمنی شبیه به غذاهای ایرانی هستند یا حتی یک غذای مشابه میان چند کشور، از جمله ارمنستان و ایران، وجود دارد، درست مانند دلمه که در کشورهای زیادی با دستورهای مشابه پخته می‌شود.

هرچند که از تشابه غذاهای ارمنی با ایرانی گفتیم، اما تفاوت‌های غذایی این دو کشور به‌قدری است که شما را حتی برای یک بار تجربه غذاهای جدید، وسوسه کند؛ مثلاً برخلاف ما ایرانی‌ها، ارمنی‌ها پلوخور نیستند و غذاهای برنجی زیادی ندارند. آنچه غذاهای ارمنی را بیشتر درخور توجه می‌کند، استفاده از سبزی‌جات معطر در روند پخت آن‌هاست. پس هزینه کردن برای درک ذائقه مردم این کشور ارزش دارد و می‌توانید با آگاهی از بهترین غذاهای ارمنستان، فهرستی از غذاهایی را که حس می‌کنید برای شما جذاب‌ترند، تهیه و آن‌ها را در سفرتان تجربه کنید.

بهترین غذاهای ارمنستان چیست؟

لست سکند-armenianfood.jpg
نمونه‌ای از یک میز غذای ارمنی

قیمت غذا در رستوران‌های لوکس و ارزان ارمنستان

اگر درباره قیمت غذا در ارمنستان 1402 کنجکاوید، پیش از دانستن قیمت مواد غذایی ارمنستان، ابتدا باید به سراغ قیمت غذا در رستوران‌های ارمنستان بروید. احتمالاً پس از ورود به این شهر، اولین نکته‌ای که نظر شما را جلب می‌کند، تنوع و اهمیت غذاست. در ارمنستان شما به‌راحتی می‌توانید سلیقه خودتان را در غذا بیابید. رستوران‌های سنتی را که فقط غذاهای ارمنی به شما ارائه می‌کنند، ترجیح می‌دهید یا فست‌فودهای زنجیره‌ای را که در بیشتر نقاط جهان به چشم می‌خورند، دوست دارید؟

در مورد قیمت غذاهای ارمنستان باید بگوییم که رستوران‌های این کشور را مانند بسیاری از جاهای دیگر در دنیا، می‌توانیم در 3 دسته‌بندی مختلف قرار دهیم؛ رستوران‌های ارزان‌قیمت، میان‌رده و لوکس. بازه‌های قیمتی در این رستوران‌ها بسیار متفاوت‌اند و حتی در رستوران‌هایی که در یک سطح و رده قرار می‌گیرند هم می‌توانیم تفاوت‌های زیادی را ببینیم. با توجه به این موضوع، ما میانگین قیمت غذا در هر سه سطح از این رستوران‌ها را آورده‌ایم تا حدود قیمت غذاهای ارمنستان در رستوران‌هایش دستتان بیاید.

  • قیمت غذا در رستوران‌های ارزان‌قیمت ارمنستان: حدود 3 هزار درام (تقریباً بین 2 هزار تا 8 هزار درام)

  • قیمت غذا در رستوران‌های میان‌رده ارمنستان: حدود 10 هزار درام (تقریباً بین 7 هزار تا 17 هزار درام)

  • قیمت غذا در رستوران‌های لوکس ارمنستان: حدود 15 هزار درام (تقریباً بین 3 هزار تا 90 هزار درام)

حتماً برایتان سؤال شده که چطور شروع قیمت غذا در یک رستوران لوکس، از میانگین قیمت غذا در یک رستوران میان‌رده کمتر است. باید بگوییم که در رستوران میان‌رده، معمولاً قیمت غذای اصلی از 7 هزار درام شروع می‌شود و این درحالی است که در یک رستوران لوکس، قیمت یک پیش‌غذا از 3 هزار درام شروع می‌شود و قیمت غذای اصلی بسیار بیشتر است.

lastsecond.ir-food-price-in-armenia-restaurants.jpg
نمایی از فضای داخلی رستورانی در ارمنستان

قیمت غذاهای سنتی ارمنستان

هیچ چیز نمی‌تواند به اندازه یک غذای سنتی و محلی، شما را با طعم‌های جدید و حتی تا حدودی با آداب و فرهنگ غذایی یک مقصد، آشنا کند. چه کسی از تجربه یک غذای کاملاً جدید و تازه می‌گذرد؟ اصلاً مگر می‌شود در مورد ارمنستان بگویید و سری به غذاهای سنتی‌اش نزنید؟ در این کشور، رستوران‌های درخور توجهی وجود دارند که می‌توانید خوردن غذاهای سنتی و بومی ارمنستان را در آن‌ها تجربه کنید. در مطلب بهترین رستوران های ایروان ارمنستان به‌طور مفصل به معرفی این رستوران‌ها پرداخته‌ایم.

در خصوص قیمت غذا در ایروان می‌توانیم دو نکته را بیان کنیم: اول اینکه درست مانند کشور خودمان، شاید مشهورترین غذاهایی که در سایت‌ها درباره آن‌ها می‌خوانیم، در دسته غذاهای اصلی قرار نگیرند. بااین‌حال، این‌گونه غذاها به‌عنوان یک خوراکی برای سیر شدن و همین‌طور داشتن تجربه‌ای خوب از غذاهای ارمنی، انتخاب مناسبی هستند. دومین نکته این است که به‌طور کلی اگر به سراغ غذاهای سنتی رفتید، برای هر وعده حداقل 3500 درام همراهتان ببرید. در ادامه به تعدادی از مشهورترین غذاهای سنتی ارمنستان و متوسط قیمت آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • قاورما (Ghavurma): میانگین تقریبی 3700 درام

  • خوروواتس (Khorovats): میانگین تقریبی 4200 درام

  • دولما (Dolma): میانگین تقریبی 3500 درام

  • ایشخان (Ishkhan): از 4500 تا 23000 درام

نکته مهمی که در ارتباط با این غذاها باید بگوییم، این است که شما می‌توانید انواع مختلفی از آن‌ها را پیدا کنید و قیمت‌های متفاوتی از آن‌ها را ببینید؛ برای مثال، در ارمنستان، غذایی مانند دلمه را در شکل‌های مختلفی درست می‌کنند و ممکن است مواد اولیه‌ای که برای تهیه آن به کار می‌گیرند، با یکدیگر فرق کند و روی ارزان و گران شدنش تاثیر بگذارد.

لست سکند-armeniantrandisional.jpg
مجموعه‌ای از غذاهای محلی ارمنستان

قیمت فست‌فود در ارمنستان

همبرگر و پیتزا معمولاً دستور پخت‌های یکسانی دارند؛ اما ممکن است در کشورهای مختلف، با روش‌های متفاوتی آماده شوند و از نظر طعم و مزه، تجربه تازه‌ای را برای شما به‌همراه داشته باشند. رستوران‌های زیادی هم در ارمنستان هستند که فست‌فود آماده می‌کنند و برخی به سبک و سیاق ارمنی غذا می‌پزند که در نوع خودش جذاب است. بااین‌همه اگر به‌دنبال رستوران‌های زنجیره‌ای مشهور هستید، می‌توانید به‌سادگی رستوران‌های مک دونالد، کی‌اف‌سی و پیتزا هات را در شهر ایروان پیدا کنید. بنابراین می‌توانید در سفر به این کشور با تور ایروان، به رستوران‌های زنجیره‌ای معروف و بسیاری دسترسی داشته باشید.

برای تخمین راحت‌تر قیمت فست‌فود در ارمنستان، ما نیز همین 3 رستوران را به‌عنوان مرجع در نظر گرفته‌ایم؛ چون در بیشتر کشورها حضور دارند و به‌راحتی می‌توانید قیمتشان را با سایر نقاط جهان مقایسه کنید. بنابراین می‌توانید به‌راحتی قیمت مک دونالد در ارمنستان را بدانید و پیش از رفتن به این رستوران زنجیره‌ای، از حدود هزینه‌های خود در این رستوران‌ها آگاه شوید. این نکته را به‌یاد داشته باشید که اگر به سراغ دیگر فست‌فود‌های ارمنی در شهر بروید، ممکن است بتوانید با قیمتی حتی کمتر از قیمت‌هایی که آورده‌ایم، غذا تهیه کنید.

  • قیمت مک میل مک دونالد: تقریباً از 2500 تا 3500 درام

  • قیمت مرغ سوخاری کی‌اف‌سی: تقریباً از 450 تا 9950 درام

  • قیمت پیتزا در پیتزا هات: تقریباً از 800 تا 5300 درام

lastsecond.ir-food-price-in-armenia-KFC.jpg
یکی از شعبه‌های کی‌اف‌سی در ارمنستان

قیمت غذای ایرانی در ارمنستان

همان‌طور که بالاتر گفتیم، ایران و ارمنستان به‌واسطه نزدیک بودن مرزهایشان، اشتراکات فرهنگی بسیاری با هم دارند؛ اما قصه ایران و ارمنستان به همین‌جا ختم نمی‌شود. این روزها در ایران، ساکنان ارمنی‌تبار بسیاری را می‌بینیم که برخی از آن‌ها کسب‌وکارهایی دارند که نشان‌دهنده فرهنگشان است؛ مثلاً رستوران‌هایی که غذاهای ارمنی سرو می‌کنند.

این امر در کشور ارمنستان هم وجود دارد و حالا می‌توانیم به‌غیر از قیمت غذا در ارمنستان، به سراغ رستوران‌های ایرانی این کشور و قیمت غذای ایرانی در ارمنستان هم برویم. برای اینکه تجربه خوبی از خوردن غذاهای ایرانی در ارمنستان داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم که بهترین رستوران های ایرانی در ایروان را پیدا کنید و وعده غذایی‌تان را در آنجا میل کنید. در خصوص غذاها و رستوران‌های ایرانی و قیمت غذا در ارمنستان در این رستوران‌ها باید بگوییم که اعداد متفاوت هستند و شما می‌توانید یک وعده غذایی را با سوپ 600 درامی شروع کنید و با غذاهای اصلی مثل کباب‌ها، خورشت‌ها و دیگر غذاها که گاهی قیمتشان تا 4500 درام هم می‌رود، ادامه دهید.

لست سکند-armenian shirvan.jpg
نمایی از یک رستوران ایرانی در ایروان 

قیمت نوشیدنی در ارمنستان

از قیمت غذا در ارمنستان که بگذریم، به نوشیدنی‌های این کشور می‌رسیم؛ هرچند که هزینه نوشیدنی در قیمت مواد غذایی ارمنستان به‌تنهایی زیاد به‌نظر نمی‌رسد. فراموش نکنید که تعداد دفعاتی که به خوردن نوشیدنی نیاز دارید، مانند وعده‌های سه‌گانه غذایی نیست و ممکن است در روز چندین بار بخواهید به سراغ نوشیدنی‌های سرد و گرم بروید یا اصلاً سری به کافه استارباکس ایروان بزنید.

انواع نوشیدنی‌هایی مانند آب‌میوه‌ها، با توجه به محتوا و محل سرو آن‌ها در مناطق و فروشگاه‌های مختلف، هزینه‌های متفاوتی هم دارند و نمی‌توانیم قیمت واحدی برایشان بیاوریم. اما در ادامه، ما به سراغ چند نوشیدنی اساسی می‌رویم و علاوه‌بر قیمت آب معدنی در ارمنستان، قیمت، چای و نوشابه را هم عنوان می‌کنیم. نباید از کسانی بگذریم که قوت غالبشان چای است و بدون آن روزشان را شروع نمی‌کنند. نکته‌ای هم که در این میان وجود دارد، این است که قیمت انواع مختلف چای، تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.

نوشیدنی‌ها

میانگین حدود قیمت

بطری آب 1.5 لیتری

268 درام

نوشابه 330 سی‌سی (کوکا یا پپسی)

426 درام

یک لیتر شیر

581 درام

چای (سیاه، سبز، گیاهی)

700 درام

lastsecond.ir-food-price-in-armenia-coke.jpg
انواع نوشابه در ارمنستان

قیمت قهوه در ارمنستان

برای بعضی از افراد، قهوه جزوی از زندگی است و بدون آن نمی‌توانند روز خودشان را سپری کنند. برخی دیگر از گردشگران هم هستند که رفتن به یک کافی‌شاپ را در سفرهایشان یک امر واجب می‌دانند. البته حضور در کافه‌ها تا حدودی می‌تواند هر فرد را با فرهنگ و آداب‌ورسوم کشور و شهر مقصد هم آشنا کند. یکی دیگر از دلایلی که گردشگران در سفرشان از قهوه استفاده می‌کنند، این است که سعی دارند با این کار، انرژی لازم برای گردش و بازدید از جاهای دیدنی ایروان و ارمنستان را داشته باشند. در جدول زیر، قیمت چند مدل از انواع قهوه را برای شما آورده‌ایم تا حدود هزینه‌های این نوشیدنی برای شما مشخص باشد.

ارمنستان از آن کشورهایی است که کافه و رستوران‌های فضای باز هم دارد و شب‌هایش پرشوروحال است. برای چنین کشوری لازم است این نکته را در نظر بگیرید که فصل‌های خوش‌آب‌وهوا باعث می‌شوند هوس کنید در فضای باز این کافه‌ها و رستوران‌ها بنشینید و چیزی سفارش دهید. هرچه به‌سمت فصل‌های سرد می‌رویم، رستوران‌های بزرگ و گرم، رونق بیشتری می‌گیرند. پس اگر در پاییز و زمستان راهی ارمنستان شدید، احتمالاً سرمای هوا نگذارد هر گوشه‌وکناری را برای صرف غذا انتخاب کنید.

انواع قهوه

میانگین حدودی قیمت

اسپرسو

2000 درام

لته

2200 درام

کاپوچینو

2000 درام

کارامل ماکیاتو

2250 درام

آمریکانو

2000 درام

lastsecond.ir-food-price-in-armenia-coffee.jpg
نمایی از نحوه آماده کردن قهوه در یک کافی‌شاپ ارمنی

قیمت غذای خیابانی ارمنستان

غذاهای خیابانی در همه‌جای جهان طرف‌داران خود را دارد؛ خوراکی‌هایی معمولاً ارزان و خوش‌مزه که به سرعت آماده می‌شوند. این غذاها معمولاً به‌سادگی پیدا می‌شوند و اغلب جدا از طعم و مزه‌ای که دارند، نماینده خوبی برای معرفی فرهنگ کشورشان هستند. قیمت غذا در ارمنستان وقتی نوبت به غذاهای خیابانی می‌رسد، روی اعداد حداقلی می‌ایستد. اما کدام غذاها در لیست غذاهای خیابانی قرار می‌گیرند و متوسط قیمت آن‌ها چقدر است؟‌

مشهورترین غذای خیابانی ارمنستان، مانتی است که شاید پیش از این نامش را در خوراکی‌های ترکیه شنیده باشید. این غذا اغلب از گوشت چرخ‌کرده داخل خمیر تهیه می‌شود. به‌جز مانتی، شاورما، پیراشکی، دلمه و همین‌طور نان لواش با مخلوط سبزی‌جات هم از مشهورترین خوراکی‌های خیابانی ارمنستان محسوب می‌شوند. قیمت غذاهای خیابانی ارمنستان مانند مانتی، حدود 150 تا 2 هزار درام است و بدون تشریفات و خیلی ساده تهیه می‌شوند.

مانتی.jpg
مانتی، غذای محبوب در ارمنستان

قیمت مواد غذایی در ارمنستان  

تا اینجا، قیمت غذاهای ارمنستان را باهم بررسی کردیم؛ اما خوردوخوراک در یک کشور را نمی‌شود فقط محدود به رستوران‌هایش دانست. از قیمت قهوه در ارمنستان تا انواع میوه‌ها می‌تواند روی هزینه سفر تأثیرگذار باشد. افراد زیادی تلاش می‌کنند تا به سبک‌های مختلف، هزینه‌های سفرشان را کم کنند. یکی از روش‌های معمول، پختن غذا در اقامتگاه است؛ به‌صورتی که شما مواد غذایی را خودتان تهیه کنید و همان‌جا غذا را بپزید. خوب است بدانید بسیاری از جهانگردان که همیشه در سفر هستند، از چنین روش‌هایی برای کاهش هزینه‌هایشان استفاده می‌کنند. به این ترتیب، اگر بخواهید مثلاً کباب درست کنید، می‌توانید با دانستن قیمت گوشت در ارمنستان، حدود هزینه‌هایتان را برای این غذا تخمین بزنید. در جدول زیر می‌توانید قیمت مواد غذایی در ارمنستان را ببینید.

مواد غذایی میانگین حدودی قیمت
هر کیلو گوشت قرمز 4443 درام
هر کیلو مرغ  2726 درام
شانه 12 عددی تخم‌مرغ 830 درام
هر کیلو برنج  906 درام
هر کیلو سیب‌زمینی 305 درام
هر کیلو پیاز 277 درام
یک قرص نان 500 گرمی 283 درام
lastsecond.ir-food-price-in-armenia-meat1.jpg
انواع مواد پروتئینی در ارمنستان

قیمت میوه در ارمنستان

خیلی از مسافران برای اینکه برنامه غذایی خود را در سفر حفظ کنند و روتین آن را به‌هم نزنند، خوردن میوه را در برنامه‌شان قرار می‌دهند. برخی دیگر از گردشگران هم برای پیشگیری از بروز مشکل یا از بین بردن عادت‌های بد غذایی، مجبورند که روزانه مقدار مشخصی میوه بخورند. برای همین، در این بخش، قیمت تعدادی از انواع میوه‌ها را برای شما آورده‌ایم تا بتوانید در این کشور از حدود قیمتی برخی از میوه‌ها باخبر باشید.

انواع میوه میانگین حدودی قیمت
هر کیلو سیب 465 درام
هر کیلو پرتقال 680 درام
هر کیلو موز 685 درام
lastsecond.ir-food-price-in-armenia-fruits.jpg
نمایی از بازار میوه در ارمنستان

قیمت غذا در ارمنستان برای یک روز گردش

به‌عنوان یک مسافر، طبیعتاً هزینه روزانه غذا برای شما مهم است. برای به دست آوردن حدود هزینه غذا در یک روز کامل در ارمنستان، بیایید یک حساب سرانگشتی کنیم. در سفر به ایروان با خرید تور، معمولاً صبحانه در هتل صرف می‌شود و به‌جز آن، شما باید هزینه غذاها را با توجه به قیمت غذا در ارمنستان بپردازید. با توجه به آنچه در مورد قیمت غذاهای ارمنستان گفتیم، حالا می‌توانیم جمع‌بندی کنیم که یک فرد، دو وعده غذایی به‌جز صبحانه نیاز دارد. علاوه‌بر آن ممکن است در یک روز، یک میان‌وعده (مانند غذاهای خیابانی) میل کند و به‌جز آن، یک بطری آب معدنی و دو لیوان نوشیدنی گرم، مثل چای یا قهوه، هم بنوشد، مجموع این اعداد به‌صورت متوسط تا 7000 درام در روز می‌رسد.

lastsecond.ir-food-price-in-armenia-food-in-a-day.jpg
غذاهای خیابانی در یک روز گردش در ارمنستان

سفر به ارمنستان با تور

اگر قصد دارید به این کشور بی‌نظیر سفر کنید، می‌توانید انواع تور ارمنستان را در سایت لست‌سکند ببینید و با توجه به سلیقه و زمان‌بندی خود، مناسب‌ترین تور را انتخاب کنید. این در حالی است که امکان انتخاب ایرلاین و مدت اقامت را هم دارید. از دیگر اختیاراتی که برای فیلتر کردن تورها در دست شماست، امکان انتخاب نوع تور از بین تورهای عادی و اقساطی است. ضمن اینکه می‌توانید نوع سفرتان را هم از بین هوایی یا اتوبوسی انتخاب کنید. به این ترتیب، تورها با توجه به اولویت‌هایتان مرتب می‌شود.

با همه این‌ها اگر تور دل‌خواهتان را پیدا نکردید، با سرویس سفرساز لست‌سکند می‌توانید همه ویژگی‌های مد نظرتان را به ما اعلام کنید تا مناسب‌ترین تور را پیدا و به شما معرفی کنیم.

سخن آخر 

در این مطلب سعی کردیم قیمت غذا در ارمنستان را به تفکیک برای شما توضیح دهیم که هنگام سفر، دیدگاه دقیق‌تری داشته باشید و بودجه‌تان را هوشمندانه‌تر خرج کنید. براساس این قیمت‌ها می‌توانید حساب کنید چند وعده غذای ارزان و چند وعده غذاهای نسبتاً گران بخورید یا اصلاً به‌جای هزینه کردن در رستوران‌ها، خودتان مواد غذایی بخرید و آشپزی کنید. این نکته را فراموش نکنید که به‌هرحال این اعداد تقریبی و برای این هستند که شما دیدگاه بهتری نسبت به قیمت غذاهای ارمنستان به دست آورید و ممکن است شما هرچیزی را ارزان‌تر یا گران‌تر از قیمت‌هایی که گفته شده هم پیدا کنید.

پوپک کفیلی
پوپک کفیلی

دانش آموخته خبرنگاری و عاشق ماجراجویی‌ام. کشف دنیای جدید، وسوسه همیشگی من است و دوست دارم قبل از اینکه بمیرم، به‌اندازه کافی دنیای اطراف را دیده باشم. فکر می‌کنم بهترین راه کشف دنیا، سفرکردن و خواندن و نوشتن است، برای همین هم سعی می‌کنم دنیای اطراف را بهتر ببینم، بیشتر بخوانم و حتی بیشتر از آن بگویم.