اولین و زیباترین پل های معلق ایران + عکس

4.1
از 40 رای
آگهی لست سکند - مرجع قیمت ۲ - جایگاه K - دسکتاپ
معروف‌ترین پل‌ های معلق ایران با مناظر بی‌نظیر + تصاویر
02 خرداد 1401 08:00
7

پل‌ های معلق مدرن نخستین با در اوایل قرن 19 ساخته شدند و کاربرد آن‌ها به تردد عابرین و وسایل نقلیه خلاصه می‌شد، اما به مرور زمان به دلیل ساختار و ظاهر متفاوت و القای هیجان مورد توجه گردشگران نیز قرار گرفتند و امروزه در سراسر دنیا تردد میان پل‌ های معلق جنبه گردشگری پیدا کرده است. ایران هم از قضیه مستثنی نیست و پل‌ های معلق در ایران هم از جاذبه‌های پرطرفدار محسوب می‌شوند. از این جهت تصمیم گفتیم در این مطلب از مجله لست سکند شما را با برخی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین پل های معلق در ایران آشنا کنیم.

02.jpg

پل معلق پیرتقی

 • آدرس: استان اردبیل، شهرستان خلخال، شهر هشتجین، میان رودخانه‌های گیوی چای و قزل اوزون
 • اندازه: 165 متر طول، 60 متر ارتفاع و 100 سانتی متر عرض
 • تاریخ اتمام ساخت: 1388

اگر در فصل بهار دنبال یک مقصد گردشگری مهیج و در عین حال خوش آب‌ و هوا هستید، کافی است به شهرستان خلخال سفر کنید تا از طبیعت چشم‌نواز این منطقه و پل معلق پیرتقی اردبیل لذت ببرید. این پل معلق زیبا که روی دره‌ شهر هشتجین واقع شده است به نام پل هشتجین هم شهرت دارد. جالب است بدانید که پل معلق هشتجین اردبیل در ابتدا برای استفاده ساکنان محلی احداث شده بود و محل اتصال دو روخانه‌‌ گیوی چای و قزل اوزن بود، اما به مرور، زیبایی این منطقه گردشگران را به سمت بازدید از این پل معلق جذب کرد تا هیجان عبور از روی آن را تجربه کنند و تبدیل به یکی از پل های معلق ایران شد. گرچه به گفته‌ سازمان محیط زیست عبور از روی این پل معلق اردبیل چندان با اصول ایمنی مطابقت ندارد، پس بهتر است اگر به این منطقه آمدید به نکات ایمنی توجه لازم را داشته باشید.

 

پیرتقی.jpg
پل معلق پیرتقی، عکس از خبرگزاری مهر
پیرتقی2.jpg
پل معلق پیرتقی، عکس از خبرگزاری مهر

پل معلق نهج البلاغه (پل آسمان)

 • آدرس: استان تهران، شهر تهران، بوستان نهج البلاغه
 • اندازه: 280 متر طول، 65 متر ارتفاع (ارتفاع حداکثری 80 متر) و عرض 2 متری
 • تاریخ اتمام ساخت: آباه ماه 1397

اگر در تهران زدگی می‌کنید و زمان کاری فقط به شما اجازه‌ رفع خستگی کوتاهی را می‌دهد، بوستان نهج‌الباغه قطعا برای شما گزینه‌ مناسبی است. بوستان نهج البلاغه در یکی از دره‌های تهران واقع شده است و به دلیل درختان و طبیعت زیبایش، محیطی مناسب برای وقت گذرانی محسوب می‌شود. نکته‌ جالب‌تر این است که یکی از پل‌ های معلق در ایران در این بوستان زیبا و بزرگ واقع شده است. این پل معلق، بوستان نهج ‌البلاغه را به بوستان پردیسان متصل می‌کند و قابلیت عبور یا توقف 200 نفر را در عین واحد دارد. در کنار دسترسی مناسب پل نهج البلاغه، گردشگران می‌توانند طبیعت‌گردی و دوچرخه سواری کنند. پل معلق نهج البلاغه با عنوان پل معلق آسمان نیز شناخته می‌شود. نکته‌ بسیار مهم درباره‌ پل معلق آسمان این است که شما می‌توانید تجربه‌ مهیج عبور از یک پل معلق بزرگ را در کمال امنیت و ایمنی داشته باشید.

پل-معلق-آسمان-تهران.jpg
پل معلق نهج البلاغه، شناخته شده‌ترین پل معلق تهران
پل نهج البلاغه.jpg
پل معلق نهج البلاغه تهران

پل معلق هیر

 • آدرس: استان اردبیل، شهر هیر، دره دربند
 • اندازه: 120 متر طول، 80 متر ارتفاع 120 سانتی متر عرض
 • تاریخ اتمام ساخت: 21 خرداد 1399

اگر به دنبال تجربه‌ای فوق‌العاده هستید و به هیجان زیادی احتیاج دارید، فقط کافی است به سمت جنوب استان اردبیل بروید و از روی اولین پل معلق ایران که از شیشه است عبور کنید. عرشه‌ این پل معلق اردبیل از شیشه ساخته شده و کاملا قوسی شکل است. البته اگر بدانید این پل اولین پل معلق شیشه‌ای جهان است، هیجان بازدید از پل معلق هیر بیشتر هم می‌شود که هنگام عبور از روی آن روخانه‌ پرخروش هیر را زیر پایتان می‌بینید و در یک سمت زیبایی کوه سبلان پیش چشمتان است در سمت دیگر کوه‌های باغرو را خواهید دید که مجموعه‌ این‌ها زیبایی گذر از اولین پل معلق شیشه‌ای ایران و جهان را برای شما چندین برابر می‌کند. همچنین اطراف این پل، امکاناتی مثل زیپ لاین، بگ جامپ و پرش از ارتفاع ایجاد شده است که شرایط را برای تجربه بالاترین سطح هیجان در این منطقه فراهم می‌کند.

 

irna.jpg
 هیر، اولین پل معلق ایران عکس از ایرنا

پل دره خزینه

 • آدرس: استان لرستان، شهرستان پلدختر، روستای دره خزینه
 • روستای دره خزینه شهرستان پلدختر
 • اندازه: 112 متر طول، 85 متر ارتفاع
 • تاریخ تخریب: 6 فروردین 1397

ناراحت کننده است که اکنون باید درباره یکی از بزرگترین پل‌ های معلق ایران و خاورمیانه بنویسم که سال 97 به دست افرادی ناشناس تخریب شد. پل دره خزینه یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان پلدختر بود که به عنوان یکی از مرتفع‌ترین پل‌ های خاور میانه نیز شناخته می‌شد. اما به هر حال بهتر است که بازدید از شهرستان زیبای پلدختر را از دست ندهید، هر چند جای پل چوبی مرتفع و زیبا آن که از روی رودخانه‌ خروشان رد می‌شد، هم اکنون بسیار خالی است.

پل دره خزینه irib.jpg
پله دره خزینه، عکس از خبرگزاری صدا و سیما

 

پل معلق مشگین شهر

 • آدرس: استان اردبیل، شهر مشگین شهر، بخش غربی پارک جنگلی مشگین شهر
 • اندازه: 365 متر طول 80 متر ارتفاع و 2 متر عرض
 • تاریخ اتمام ساخت: 1394

انگار باید اردبیل را شهر پل‌ های معلق ایران بنامیم. پل معلق مشگین شهر هم اکنون یکی از طولانی‌ترین پل های معلق خاورمیانه است که بر بلندای پارک جنگلی مشگین شهر واقع شده است و به شما فضایی برای بهره بردن از طبیعت مطلوب استان اردبیل را می‌دهد. این پل معلق بخشی از مجموعه گردشگری «نورسبلان» یا «خیاو تاگیردولی» است و همین امر سبب می‌شود که در این منطقه از سیر امکانات تفریحی و رفاهی هم بهره‌مند باشید و هم چنین عبور از پل معلق مرتفعی را مطابق با تمامی شرایط ایمنی تجربه کنید.

 

پل معلق مشگین شهر2.jpg
پل معلق مشگین شهر، عکس از مهدی صادقی راد

پل معلق نمک آبرود

 • آدرس: استان مازندران، شهرک نمک آبرود، قله دیو
 • اندازه: 150 متر طول و 45 متر ارتفاع

نمک آبرود با امکاناتی بکر و زیبا همواره مقصدی مناسب برای طبیعت‌گردان با سلیقه‌های گوناگون است. در فهرست پل‌ های معلق ایران هم نامی از نمک آبرود است. برای رسیدن به این پل معلق زیبا که بسیار یادآور عکس‌ها و فیلم‌های سینمایی است؛ سوار خط دوم تله کابین نمک‌آبرو شود و لذت عبور از پل معلق ساخته شده از چوب و طناب با عرض کم را تجربه کنید، در این صورت از دیدار طبیعت بکر منطقه هم قطعا به وجد می‌آیید. پل معلق نمک‌آبرود یکی از بهترین مقاصد برای ماجراجویی در طبیعت است.

 

نمک آبرود.jpg
پل معلق نمک آبرود یکی از زیباترین پل های معلق ایران

پل معلق کوه صفه

 • آدرس: استان اصفهان، شهر اصفهان، بلوار شهدا صفه
 • اندازه: 110 متر طول و 45 متر ارتفاع

بیشتر ما، اصفهان را به گنبدهای آبی و کاشی‌کاری‌های خیره‌کننده‌اش می‌شناسیم، اما حتما برای شما جالب است که بدانید در این شهر پل معلق نیز وجود دارد. پل معلق کوه صفه در گردنه‌ باد و در مجاورت ایستگاه تله کابین کوه صفه واقع شده است. ارتفاع زیاد و عرض کم این پل که از جنس چوب و با طناب ساخته شده است، هیجان عبور از روی آن را چندین برابر می‌کند.

پل معلق کوه صفه به صورت موازی با تله کابین کوه صفه ساخته شده است. پل معلق کوه صفه ۱۱۰ متر طول دارد و ارتفاع آن حدود ۴۵ متر است. هنگام عبور از روی این پل مهیج، تمام توجه شما به عبور از پل خواهد بود و شاید کمتر به مقصد پیش رویتان فکر کنید. پس اگر به اصفهان سفر کردید، پل معلق صفه برای شما تجربه‌ای متفاوت در کنار سایر اماکن دیدنی خواهد بود.

 

کوه معلق کوه صفه.jpg
 پل معلق کوه صفه، عکس از شرکت توسعه گردشگری شهرداری اصفهان

پل معلق آبیدر

 • آدرس: استان کردستان، شهر سنندج، پارک جنگلی آبیدر
 • اندازه: 320 متر طول، 98 متر ارتفاع و 120 سانتی متر عرض
 • تاریخ اتمام ساخت: 1399

پل معلق آبیدر در کنار زیپ لاین آبیدر در سال 99 به عنوان جاذبه گردشگری شهر سنندج افتتاح شده است. پل معلق آبیدر به علت ارتفاع زیاد و همچنین واقع شدنش روی پارک جنگلی این منطقه، منظره‌ای زیبا و طبیعتی جذاب را پیش چشم شما قرار خواهد داد.

پل معلق آبیدر.jpg
 پل معلق آبیدر، عکس از خبرگزاری ایرنا
پل معلق آبیدر2.jpg
 پل معلق آبیدر، عکس از خبرگزاری ایرنا

 

سخن آخر

در نهایت توصیه‌ ما به شما، سفر به این مقاصد به خصوص استان اردبیل است. زیرا همزمان می‌توانید از چندین پل معلق بازدید کنید. اگر در سفر کردن شخصیت شما به گونه‌ای است که به دنبال هیجان و تجربه‌اید، اصلا بازدید از پل‌ های معلق ایران را از دست ندهید، اما قبل از انتخاب این مقاصد به نکات ایمنی، فصل بازدید از این پل‌ها و همچنین ویژگی‌های فردی خود بسیار دقت کنید. برای مثال اگر ترس از ارتفاع دارید، احتمالا پل‌ های معلق و عبور از آن‌ها برای شما تجربه‌ مثبتی نیست، اما اگر همه‌ نکات را در نظر گرفته‌اید به جاده بزنید و هیجان را تجربه کنید. در آخر اگر علاقه دارید اطلاعات بیشتری از معروف‌ترین پل های معلق دنیا داشته باشید روی عبارت لینک شده کلیک کنید. 

 

تالیف: تیم نویسندگان لست سکند 

منابع: همشهری آنلاین، ایرنا، خبرگزاری صدا و سیما و مهر