Close

8 چشم انداز طبیعت افغانستان که کمتر آن را می‌شناسیم!

4.2
از 74 رای
طبیعت بی‌نظیر همسایه ایران + تصاویر
  • 14
  • 48.6K

معمولا از افغانستان اخبار جنگ و مسائل ناگوار می‌شنویم امّا آیا افغانستان همین است؟ می‌دانستید این کشور هم مثل ایران سرشار از جاذبه‌های بی‌نظیر تاریخی و طبیعی است؟ این را هم از جستجوهای اینترنتی و هم از سفرنامه‌های مسافران افغانستان که در رسانه‌های مختلف منتشر می‌شود، می‌توان فهمید.

حتّی با وجود اینکه افغانستان از همسایه‌های شمال شرقی ایران محسوب می‌شود، اطلاعات کافی درباره این کشور خوش منظره نداریم و همچنان اخبارهای دردناک جنگ و ناامنی‌اش به گوشمان می‌رسد. بنابراین در این متن می‌خواهیم گشتی در طبیعت زیبای افغانستان بزنیم و مناظر زیبای این کشور را ببینیم. حتّی اگر علاقمند به شنیدن ماجرایی از سفر به افغانستان هستید، می‌توانید قسمت اول رادیو ماجرا را از زبان دختر ایرانی که به این دیار سفر کرده بشنوید.

جغرافیای افغانستان

ساختار زمین‌شناختی افغانستان در غربش شبیه به ایران و در بخش شرقی‌اش شبیه نظام کوهستانی هیمالیاست. کوهستان هندوکش برجسته‌ترین عارضه طبیعی افغانستان است که ارتفاعش بین 4 تا بیش از 6 هزار متر است.

رشته‌کوه‌هایی از جمله سپین‌غر، سلیمان و خواجه عمران، افغانستان را از پاکستان جدا می‌کند و رشته‌کوه‌های پغمان و گل‌کوه در داخل سرزمین از شمال شرقی رو به جنوب غربی امتداد دارد. به همین ترتیب، نواحی بدخشان و نورستان در دو سمت هندوکش و هزاره‌جات در بخش مرکزی، از رشته‌کوه‌های دیگری پوشیده شده است که همراه با دیگر شاخه‌های هندوکش و امتداد غربی آن، کوه‌بابا، سیاه‌کوه و سفید‌کوه، مجموعۀ کوهستانی پیچیده‌ای را تشکیل می‌دهند. در غرب هندوکش، ارتفاع کمتر و زمین هموارتر است، تا‌جایی‌ که در برخی نواحی حتى به بیابان‌های هموار منتهی می‌شود. بخش‌های هموار و دشتی افغانستان شامل ۳ منطقه است:

  • منطقۀ میان پایکوه‌های دامنۀ شمالی هندوکش و آمودریا

  • منطقۀ واقع میان دامنه‌های جنوب غربی در امتداد بخشهای کم‌ارتفاع مسیر رودخانه‌های هرات

  • فراه و هلمند و منطقۀ بیابانی جنوب قندهار

اختلاف دمای تابستان و زمستان در افغانستان زیاد است و به دلیل ناهمواری‌هایش، آب و هوای متفاوتی در هر منطقه‌اش حاکم است. جانوران شاخصی که در افغانستان وجود دارند عبارتند از: گرگ، روباه، کفتار، شغال، غزال، سگ ‌وحشی، گربۀ ‌وحشی، یوزپلنگ، راسو، موش ‌کور، خارپشت، خفاش و انواع موش دو‌پا و انواع خزندگان و پرندگان ازجمله انواع قرقاول، اردک، مرغابی، لک‌لک، پلیکان، نوک‌دراز، کبک، کلاغ، کرکس، عقاب و سایر پرندگان شکاری.

 

 

1. بند امیر؛ اولین پارک ملی افغانستان

بند امیر مجموعه‌ای به هم پیوسته آبی از 6 دریاچه کوچک با بندهای طبیعی بین آن است که در بامیان، مرکز افغانستان واقع شده است. نام این بند به امام اول شیعیان (حضرت علی) برمی‌گردد زیرا مردم محلی باور دارند که این بندها توسط امیرالمومنین (ع) ساخته شده که سبب ایجاد این دریاچه شده است. این پارک و فضای اطرافش به عنوان اولین پارک ملی افغانستان به ثبت رسیده است.

 پارک ملی افغانستان

2. کوه‌های قرمز رنگ موسی قلعه

موسی قلعه در شمال هلمند افغانستان قرار گرفته که کوه‌هایی قرمز رنگ در اطرافش دارد.

 کوه‌های قرمز رنگ موسی قلعه

3. بدخشان؛ سرزمین لعل و لاجورد

این ولایت افغانستان علاوه بر داشتن منابع سرشار طبیعى از جمله معادن لعل و لاجورد‏‏، آثار باستانی فراوانی دارد که قدمت تاریخی منطقه را نشان می‌دهد. این ولایت در 470 کیلومتری کابل (پایتخت افغانستان) قرار گرفته که مناظر زیبای تپه‌های سبز را دارد.
سرزمین لعل و لاجورد

4. ولسوالی بلخاب

ولسوالی بلخاب در شمال افغانستان از مناطق سرسبز و بسیار زیبای افغانستان است که در ولایت سرپل قرار دارد. در این منطقه چشمه آبگرم هم وجود دارد.

ولسوالی بلخاب 

5. دره انگشت شاه

این دره هم در منطقه سرپل افغانستان قرار دارد و چشمه‌های فراوانش باعث ایجاد مناظر بسیار زیبایی شده است.

 دره انگشت شاه

دره انگشت شاه

6. دره واخان؛ دومین پارک ملی افغانستان

واخان هم از مناطق بدخشان افغانستان است که دره‌ای تنگ و طولانی دارد و بین پاکستان و تاجیکستان قرار گرفته است. این دره سالانه گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند.

 پارک ملی افغانستان

دره واخان

7. حوض لالان

این دریاه که به حوض لالان معروف است در ولایت پنجشیر افغانستان قرار گرفته است. برای رسیدن به این دریاچه باید از روستای عبدالله خیل عبور کرده و حدود 6 ساعت پیاده روی کنید.

 حوض لالان

8. نورستان؛ سومین پارک ملی افغانستان

پس از بند امیر و دره واخان، نورستان سومین پارک ملی افغانستان است. ولایت نورستان در شرق افغانستان است و مناظر طبیعی بسیاری دارد.

 نورستان

نورستان

 

منبع: insider, سایت گردشگری افغانستان، بریتانیکا، دایره المعارف بزرگ اسلامی

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (14 نظر)

× در حال پاسخ به:

رضا 14 تیر 1400 ساعت 05:34

وای اصلا انتظار نداشتم به این زیبایی.همیشه عادت کردیم خرابه های جنگ رو ببینیم..به به کیف کردم..البته خدا رو شکر اون زمان از ایران جدا شد وگرنه الان کویری بیش نبود

کورش 13 تیر 1400 ساعت 22:13

یکی از دلایل باقی مانده طبیعت بکر و زیبای افغانستان این است که به خاطر جنگ خانمانسوزی که بیش از 40 سال این کشور را درگیر خود ساخته، امکان توسعه و ساخت و ساز وجود نداشته. متاسفانه در کشورهایی همانند کشور ما، پیشرفت و توسعه جز با از بین رفتن محیط زیست امکان ندارد و اساسا" بلد نیستیم که می شود با حفظ جنگلها و محیط زیست ( مانند اروپاییها) هم می شود مملکت را توسعه داد و اشتغال زایی کرد

ساوالان 13 تیر 1400 ساعت 22:06

رامین جان، من نه نژادی پرستم نه پان ترکیست، نه طرفدار ترکیه و نه ضد فارس‌ها ! از نظر علمی‌ هیچ نژادی وجود ندارد، نه ترک نه فارس نه آریا و نه نژادی دیگری ! برخلاف نظر شما نام ایران از واژه آریا گرفته شده

تمامی امپراطوری‌ها و سلسله‌های پادشاهی، از هخامنشی گرفته تا فراغنه و امپراطوری روم، از ساسانی گرفته تا بیزانس و عثمانی و پهلوی، و امپراطوری‌های سرمایه داری کنونی، همه و همه بزور سرنیزه و سرکوب شکل گرفته. هیچ سرزمینی با دسته ٔگل فتح نشده ! تاریخ را فاتحان نوشته ا‌ند. کوروش قهرمان ایرانیان است، چنگیز قهرمان مغول ها، اسکندر قهرمان مقدونیه‌ها و یونانی‌ها و...

اگر در ایران تاکید بر ایرانیت است چرا مناطق بلوچ نشین، کرد نشین، عرب نشین، ترکمن نشین، محروم‌ترین مناطق ایران هستند ؟

نژادی پرستی زاییده نا آگاهی‌ است و هم میان فارس هاست، هم ترک ها، هم کردها ! ولی هم در ترکیه، هم در عراق و هم در ایران، همه چیز بکام بالایی‌ هاست و این پایینی‌‌ها با داستان‌های بی‌ پایه تاریخی بجان هم افتاده ا‌ند

نوشته من برای دلجویی از افغانی‌های گرامی‌ بود که در ایران تحت شدید‌ترین ستم‌ها و آزار‌ها و تحقیر‌ها قرار دارند، البته همه ایرانی‌ها نژاد پرست نیستند و همه ترک ‌های آذری هم پان ترکیست نیستند، پان ترکیست‌های ایران اگر تاریخ را خوانده باشند، از سده ۱۵ تا ۱۹ میلادی، امپراطوری عثمانی ۹۱ بار به آذربایجان (شمالی‌ یا جنوبی) حمله کرد و سپاهیان سلطان سلیم اول سوگند خورده بودند که با خون مردم اردبیل وضو بگیرند

هم ما انسانیم، همه برابر، چه زن، چه مرد، چه فارس چه ترک، چه ایرانی، چه افغانی، چه سفید و چه سیاه

رامین 13 تیر 1400 ساعت 12:17

بعضی از افراد در این سایت آنچنان حرف از نژادپرستی می زنن واقعاً آدم تعجب می‌کنه. متاسفانه خودشون نژادپرست ترین مردم دنیا هستند و فقط با فرافکنی دیگران رو به نژادپرستی متهم می کنند!
- این ایرانی ها هستند که اسم یک قوم خاص روی کشورشون نیست برعکس ترکیه.
- این ایرانی ها بودند که اصرار داشتند که اسم ایران پرشیا نیست و ایرانه برعکس ترکیه.
- این ایرانی ها هستند که در مدارس بچه ها رو مجبور نمی کنند که بگن ما فارس هستیم.برعکس ترکیه که هر روز بچه باید شعری بخونن که در اون بچه ها رو از هر قوم و قبیله ای ترک معرفی می‌کنه.
- این ایرانی ها هستند که همیشه اقوام ملت خودشون رو به رسمیت شناختن و نسل کشی نکردن و به کردها، ترک کوهی نمیگن.
- این ایرانی ها هستند که نماز رو به عربی می خونن و نه ترکی.
- این ایرانی ها هستند که تاکیدشون روی ایرانی بودنه و نه قوم خاصی بودن که این وطن پرستیه و نه نژادپرستی . برعکس ترکیه که هویت ملی رو بر روی ترک بودن می دونند.

با این تفاسیر ایرانی ها نژادپرستن و امثال جناب ساوالان ضدنژادپرست!!!
اینکه امثال این آقا در صحبت هاشون حس ملی گرایی ایرانی ها رو می کوبند، با پهلوی دشمن هستند و از آیتم یهودی بودن به عنوان یک نکته منفی در تاریخ نگاری ایرانی استفاده میکنند (درصورتیکه اکثر تاریخ ایران از زمان یونانیان باستان که یهودی نبودن نوشته شده و برعکس نظریه پان‌ترکیسم توسط یک یهودی لهستانی ارائه شده) نشون دهنده اینه که جیره خور کجا هستند.
خوشبختانه سوابق ملی ایران مکتوب، مستند و در دانشگاه های دنیا تدریس میشه و بقولی دریا با پوزه سگ نجس نمیشه.

رامین 13 تیر 1400 ساعت 11:57

بسیار مقاله جالبی بود. همون طور که اشاره کردید افغانستان بخاطر مسائل امنیتی کمتر شناخته شده است. انشالله که این کشور و مردمش که درحال حاضر توسعه نیافته ترین کشور دنیاست به جایگاه واقعی خودشون برسند.

علیرضا 13 تیر 1400 ساعت 09:01

هوالمحبوب
با سلام اول مقاله تون نوشتید"افغانستان هم مثل ایران در جهان چهره خطرناک و دور از دسترسی دارد." به نظرتون این جمله نشان از تحجر و غرب زدگی نداره؟ واقعا متاسفم که کشور عظیم و با فرهنگ ایران رو دارای چهره خطرناک و دور از دسترس میدانید. شما یا یک غرب زده به تمام معنا هستید که لیاقت صحبت درباره ایران را ندارید و یا خدای ناکرده یه خائن به وطن عزیزمان ایران .در هر حال اگر در این باره حرف نزنید مطمئن باشید شما را لال صدا نمی کنند.

حسین هاشمی 13 تیر 1400 ساعت 06:48

ب نظرم دیگه صحبت از مناظر و طببعت ایران اشتباهه.سرزمینی که باید در عصر جدید توسط دانشمندان هر حـوزه،از محیط زیست و داشته های طبیعی ان محافظت میشد به خاطر بیخیالی عده ای،و طمع عده ای دیگر روزانه شاهد نابودی قسمتی ازمحیط زیست ان هستیم.ابگیری سد بزرگ گتوندعلیا ک منجر به ورود نمک غیرطعام و مواد معدنی شیمیایی به رودخانه بزرگ کارون شده و باعث شوری ده ها هزار هکتار زمین کشاورزی و رشد سریع انواع سرطان در مردم استان شده و حالا هم که خشکی تالاب هورالعظیم خوزستان است که به نظرم بعدها از انها به عنوان جنایت علیه بشریت یاد خواهد شد.فعلا درک مثال من ممکن است برای بعضی نامربوط باشد.

ساوالان 12 تیر 1400 ساعت 23:22

شگفت انگیز، افسانه وار، باور نکردنی، پانزده ساعت از چاپ این نوشته می‌‌گذرد و نژاد پرستان رنگارنگ، که نژاد و فرهنگ و خاک خود را برتر می‌‌دانند هنوز به چرند و پرند گویی‌ و دشنام نپرداخته ا‌ند