Close

سفرنامه اروپا، ایتالیا (رم) - قسمت اول

4.4
از 47 رای
سفرنامه اروپا، ایتالیا (رم) - قسمت اول

سفر آغاز حدیث با تو بودن است

"پس از انتشار سفرنامهٔ مارکو پولو، مردم او را مورد انتقاد، سرزنش و تمسخر قرار دادند و کتاب او را مجموعه‏ای از دروغ و مطالب جعلی قلمداد کردند. حتی زمانی که در بستر مرگ افتاده بود، کشیشی که در کنار بالینش حضور داشت به او اصرار ورزید که برای نجات روحش، حداقل قسمتی از مطالب سفرنامه‏اش را تکذیب کند اما مارکو پاسخ داد که، من حتی نصف آنچه را که دیدام در سفرنامه‏ام ننوشته‏ام."

مسافران :

من مسعود 28 ساله و دوست و همکارم مهدی 30 ساله

واما این بار پای در سفری میگذاشتم که نسبت به سفر های آسیایی نه آسان بود و نه ارزان و نه اطلاعتی از دوستان بهم رسیده بود. حجم سنگین برنامه ریزی این سفر آنقدر زیاد بود که بر آن شدم بعد از این سفر پربار سفرنامه ای بنویسم برای دوستانی که قصد سفر به اروپا دارند ولی به خاطر اینکه اطلاعاتی مناسب برای سفر بدست نیاورده اند هنوز مردد هستند.

رویای ایتالیا از سالیان پیش در ذهنم بود .علاقه به فرهنگ ایتالیا ،ورزش ایتالیا و علاقه ای که به آثار تاریخی داشتم باعث شده بود که این کشور همیشه یکی از اهداف سفرم باشه.کشوری کوچک که بر اساس محاسبات یونسکو تقریبا نیمی از میراث تاریخی و فرهنگی دنیا رو در خود جای داده است. تا اینکه یک روز از یکی از آژانس های هواپیمایی فکسی جهت نمایشگاه ساختمانی به اداره رسید. با تماسی که گرفتم و قیمت بسیار بالایی که تور آنهم بدون غذا و بلیط و ورودی ها اعلام کرد بر آن شدم که به طور شخصی به همراه همکارم به این سفر برم .برای رفتنم 2 ماه وقت بود.پس شروع به جمع آوری هزینه سنگین سفر و تحقیق و جمع آوری اطلاعات در مورد هتل ها و مکان های دیدنیو قیمت موزه ها ،پارک ها، ووسایل نقیله کردم. سایت های مثل www.raileurope-gcc.com و www.easyjet.comکمک زیادی بهم کردن .

با ویزای 20 روزه ای که من گرفتم و بودجه ای که برای این سفر مشخص کردم برنامه سفرم رو به ترتیب برای شهرهای رم – میلان-ونیز و پاریس مشخص کردم.بنابراین اواسط اکتبر بود که من بلیط ترکیش ایرلاین رو از مشهد برای استانبول گرفتم.اگر چه هنوز ویزای من 100 در صد اوکی نشده بود ولی باید ریسک میکردم و بلیط رو میگرفتم تا مبادا پرواز ها پربشه. گرفتن ویزای شینگن همانطور که میدوند شرایطی دارد که به هنگام مراجعه به آژانس شمارو کاملا راهنمایی میکنند و شما بعد از اینکه ویزای شنگن گرفتید مجاز هستید تا تمام کشورهای اروپایی به جز بریتانیا و ایرلند رو سفر کنید.

در مورد پروازها بهتون بگم که حتما برنامه ریزی دقیقی برای پرواز و زمان حرکت داشته باشید.برای مثال 21 اکتبر نرخ بلیط رفت و برگشت 1250000 تومان بود و در 19 اکتبر 1450000! پس از شرکت هواپیمایی بخواهید که قیمت بلیط 1 هفته بالاتر و 1 هفته پایین تر از زمان مورد نظرتون رو بهتون بده تا شاید به صرفه باشه که سفرتون رو با پروازتون تنظیم کنید. حالا نوبت رسیده بود به هتل .باید توی 4 تا شهر هتل میگرفتم. بوسیله سایتهای مثل www.BOOKING.COMشروع به جستجوی هتل کردم.هتل هایی رو 1 ماه پیش دیده بودم و شناسایی کرده بودم قیمتاشون مناسب بود.حالا که وارد مهر ماه شده بودیم و 1 هفته به سفرم بود و ویزام آماده بود میخواستم رزرو کنم.اما با کمال تعجب قیمت ها اون چیزی نبود که 1 ماه پیش دیده بودم! و بالای سایت پیغامی با این عنوان مشاهده می شد: It's a busy time ,Prices might be higher than normal, so try searching withdifferent dates if possible .

بله قیمت ها رفته بود بالا .دلیلشم وقتی به رم رسیدم و از هتل پرسیدم بهم گفت که تابستون شهرها ارزون میشه و شهرهای ساحلی گرون و چون وارد مهر ماه شده بودیم قیمت ها برعکس شده بود یعنی شهر گرون و شهرهای ساحلی ارزون.اما تجربه خوبی شد .به هر ترتیب هتل هایی که می خواستم رو رزرو کردم .برنامه مسافرتم و مسیر حرکتم رو این گونه برنامه ریزی کرم: مشهد –استانبول- رم- میلان-ونیز- پاریس-استانبول-مشهد

سفرنامه رم

و خوب پرینت اطلاعاتی که میخواستم رو از اینترنت گرفتم، لپ تاپ ، دوربین به همراه یک باطری اضافه ،یک عدد موبایل اضافه ، بیمه سامان، و سایل شخصی رو آماده کردم و به صورت شخصی به همراه دوستم مهدی راهی شدم .

در مورد بیمه باید بهتون بگم حتما قبل از سفر خودتون رو بیمه کنید.ترجیحا بیمه سامان.اگه از طریق فرودگاه امام پرواز دارید میتونید از طریق بانک سامان واقع در فرودگاه خودتون رو بیمه کنید در صورتی که وقت کافی دارید با مراجعه به شعب سامان یا تماس با شماره تلفن 02188437352 اطلاعات لازم رو بگیرید .حتی شما میتونید به سایت http://www.travistravel.com مراجعه کنید و به صورت اینترنتی خودتون رو بیمه کنید .برای دیدن نرخ های بیمه به سایت http://www.samaninsurer.com/travel-insurance.php مراجعه کنید.

شب ساعت 2 شب از فرودگاه هاشمی نژاد مشهد به سمت استانبول پرواز داشتم.خوب بعد از Check in و تحویل چمدان وارد قسمت Immigration که شدیم تا زمان پرواز فقط و فقط به برنامه هایی که باید دقیق و بدون نقص پیش میرفت فکر میکردم.خوب پرواز ما به سمت رم یک Lay over داشت.یعنی در استانبول یک توقف داشت و مجدد با هواپیمای دیگه ای بعد از چند ساعت به سمت رم پرواز داشتیم.نکته بسیار مهم برای دوستان باید بگم که زمانی که شما یک Layover در استانبول دارید ، میتونید به صورت رایگان از تور چند ساعته شهر استانبول استفاده کنید ، این تور که به نام Turististanbul معروف هستش شامل کلیه مکان های دیدنی و موزه ها , و صبحانه و ناهار به صورت رایگان هستش .فقط حداقل باید 6 ساعت بین 2 پروازتون فاصله باشه تا بتونید از این تور استفاده کنید .خوب شما کافیه وقتی به فرودگاه آتاتورک رسیدید برید و ثبت نام بکنید .فقط نیم ساعت قبل از حرکت تور باید ثبت نام کرده باشید و اونا وسایل شما رو تحویل گرفته و از فرودگاه شمارو به مکالن های دیدنی شهر برده و در انتها شمارو برمیگردونند. یک راهنمای کاملا حرفه ای به زبان انگلیسی همراه شما خواهد بود.آدرس محل ثبت نام تور رو براتون گذاشتم.

سفرنامه رم

سفرنامه رم

خوب برنامه تور هم به این شکل هست :

سفرنامه رم

خوب متاسفانه من نتونستم از این تور استفاده کنم به دلیل این که فاصله پروازم نزدیک 3 ساعت بیشتر نبود. خوب بعد از یک توقف تقریبا 2 ساعته در فرودگاه اتاتورگ که واقعا بزرگ بود آماده پرواز مجدد به سمت رم شدیم هواپیمایی که سوار شدیم نسبت به هواپیمایی که از مشهد به استانبول اومده بودیم مجهز تر بود. به سمت رم حرکت کردیم و تمام مسیر احساس عجیبی داشتیم.

سفرنامه رم

با کشوری که از نوجوانی آرزوی دیدن اون رو داشتم حالا فقط 3 ساعت فاصله داشتم.دوست داشتم ببینم چقدر تفاوت هست بین تصورات من از ایتالیا و چیزی که در واقعیت هست.به راستی این چه کشوریه که بخش بزرگی از کتاب های تاریخ رو گرفته.ایتالیا با داشتن 45 اثر تاریخی و فرهنگی در یونسکو بیشترین تعداد میراث ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو را داره.جالبه بدونید ایتالیایی ها زبان شان را خوش آهنگ ترین زبان جهان می شناسند. یادگیری آنهم خیلی ساده است چون کلمات دقیقآ همان طور که نوشته می شن خوانده هم می شوند.با تمام تصورات بالاخره به رم رسیدیم. شهری که در دنیا با تاریخ هزارساله‌اش می‌شناسند و فرهنگ ایتالیاییش.

مردمان خونگرمش، پیتزا و پاستا و بستنی‌و کلیساهایش امری جدا ناشدنی از آن هستند. در دنیا به او لقب شهر ابدی داده‌اند فیلم های رم شهر بی دفاع اثر روسیلینی و پدر خوانده یا فیلم وقتی در رم واقعا تو ذهنم اومدن. بالاخره به فرودگاه فیومیچینو یا همون لئوناردو داوینچی معروف رسیدیم .خوب اولین چیزی که به چشم میاد هواپیماهای Al Italia هستش.

سفرنامه رم

چیزعجیب دیگه های که دیدیم مسافران زیادی بود که از شرق آسیا اومده یودن.همه چشم بادامی. نشون از علاقه اونا به این کشور داره.وارد فرودگاه که شدیم همون چیزی که انتظارشو داشتم شد.وقتی مدارکمو تحویل دادم سوالها شروع شد.چرا اومدی؟ مدت اقامتت چند روزه و هتلت کجاست و چقدر پول داری.! منم پرسیدم این سوال هارو از همه میپرسید؟ و جواب داد من فقط وظیفمو انجام میدم. فرودگاه واقعا بزرگ بود اولش یک کم گیج شده یودم.مخصوصا موقع گرفتن چمدان.چون انقدر تعداد پرواز های ورودی زیاد بود که تعداد نوار گردان هایی که چمدان روی اونها به گردش در میاد واقعا زیاد بودن.

خلاصه بعد از مدتی چمدان هامونو گرفتیم و به سمت خروجی حرکت کردیم.ببینید زمانی که شما میخواهید به رم برید باید خودتونو به ترمینال مرکز شهر که به ترمینی Termini معروف است برسونید.ازاونجا به همه نقطه شهر وسایله نقلیه هستش.نکته دیگه اینکه بر خلاف تمام شهر های دیگه اصلا مهم نیست هتل شما کجای شهر باشه.هر جای شهر که هتلی به صرفه و مناسب پیدا کردید همون خوبه .چون مسیر ها در رم زیاد دور نیست.خوب انقدر هیجان داشتیم که بعد از اینکه چمدونهامونو گرفتیم با سرعت به سمت خروجی ترمنینال رفتیم.با سرچی که قبلا کرده بودم بلیط اتوبوس رو ارزون ترین وسیله دیدم .غیر خطوط هوایی و زمینی ،از طریق دریا هم میتوانید خودتون رو به رم برسونید با کشتی های مسافرتی و تفریحی میتوان به رم رفت .اسکله ای که کشتی ها در آن لنگر می اندازند Civitaveccia نام داره .

سفرنامه رم

بلیط 5 یورویی رو گرفتیم و سوار اتوبوس شدیم. حالا دیگه داخل رم بودم .شهر باستانیِ امپراطوری روم، شهر مجسمه‌ها و شهر کلیساها. شهرمیکل‌آنژ وداوینچی. براستی که دیدار از شهر رم ، دیدار از بزرگ‌ترین موزه‌ی بی سقف دنیاست . از فرودگاه تا ترمینی حدود 20 دقیقه راه بود. هوا شدیدا عالی بود .روز قبلش مشهد به شدت سرد بود من کلی لباس گرم اورده بودم با خودم گفتم اروپا باید خیلی سردتر باشه اما رم شرجی بود .تمام مسیر رو من همیشه سرمو خم میکردم تا ببینم چیزی میتونم واسه سوژه پیدا کنم یا نه .چهره باستانی و قدیمی شهر کاملا مشخصه.داستانهای زیادی برای رم گفته شده یکی از این داستانها اینه که شهر رم درسال 753 قبل از میلاد توسط رمولوس پسر خدای مارس تاسیس شد. افسانه ی مربوط به این شخص و برادرش بسیار جالب و شنیدنیه.

پادشاهی به نام نومیتر بر ناحیه ای که بعدها رم در آن به وجود آمد ، فرمانروایی می کرد اما توسط برادرش آمولیوس از سلطنت کنار گذاشته شد. در همین زمان ، نوه های نومیتر یعنی رموس و رمولوس به دنیا آمدند. آمولیوس که تصمیم داشت قدرت را برای خودش حفظ کند ، ریسلیویا ، مادر رموس و رمولوس را کشت و آن دو بچه را به داخل رود تیبر انداخت تا هلاک شوند. ناخدا گاه فکر ادم به سمت داستان حضرت موسی میره..آنجا نیل بود اینجا تیبر.اما گهواره آن دو کودک به سمت خشکی رفت و گرگ ماده ای که بچه ها را دیده بود ، از آنان مراقبت کرد تا آنکه چوپان شاه ، فستولوس ، آن دو را یافت و به زنش سپرد. هنگامی که پسران بزرگ شدند ، از سرگذشت خود مطلع شده و آمولیوس را کشتند.سپس بار دیگر نومیتر را بر تخت شاهی نشاندند.رموس و رمولوس در قبال خدماتشان، هفت تپه در پایین رود تیبر را دریافت کردند.

این دو تصمیم گرفتند که در آنجا شهری بنا کنند و برای این که بدانند شهر متعلق به کیست ، از پرواز پرنده ها استفاده کردند. رمولوس بر بالای تپه پالاتن و رموس بر بالای تپه آوانتن قرار گرفت. از مقابل اولی 12 پرنده و از مقابل دومی 6 پرنده عبور کرد. رمولوس که معتقد بود حق با اوست ، به وسیله گاو آهن به دور تپه پالاتن خطی کشید که حصار شهر محسوب می شد. رموس برای توهین به برادرش ، از خط رسم شده عبور کرد. رمولوس که به شدت عصبانی شده بود ، رموس را کشت و نام شهرش را رم نامید.

سفرنامه رم

سفرنامه رم

خوب بعد از حدود 20 دقیقه ای به ترمینی رسیدیم.ایستگاه مرکزی اتوبوس ها ، مترو و قطارهای رم از ترمینی حرکت میکنن .هتل ما 5 دقیقه تا ترمینی فاصله داشت.

سفرنامه رم

بعد از اینکه ما به هتل رسیدیم با پذیرش بسیار گرم مسنول پذیرش مواجه شدیم.بسیار مهربان و مهماندوست به نام مارکو..بعد از اینکه کلید اتاق رو به ما داد نقشه ای بسیار عالی بهمون داد که من همچین نقشه ای تاحالا ندیده بودم. کاملا گرافیکی و با اشکال فانتزی و کاملا واضح. تمام جاهای دیدنی شهر ، اعم از مکان های تاریخی و تفریحی و بارها و کلاب ها و مسیر خطوط اتوبوس ها و مترو رو بهمون نشون داد.

وسایل رو که گذاشتیم به خاطر شوقی که داشتیم به ترمینی برگشتیم و یک بلیط خریدیم تا به سمت کولوسئوم بریم.باید بهتون بگم با این بلیط هم میتونید مترو و هم اتوبوس رو سوار بشید. بلیط های یک روزه و چند روزه و 1 هفته ای رو میتونید خریداری کنید .بسته به مدت اقامتتون به صرفه ترینشون رو انتخاب کنید. من چون هرودوشو خریدم از هر 2 نمونه بلیط براتوم میذارم.

سفرنامه رم

سفرنامه رم

1 روزه 6 یورو و 3 روزه 16.50 یورو و به نسبت 1 هفته ای ارزون تر میشه.داخل اتوبوس نوشته که نداشتن بلیط جریمه سنگینی داره براتون.حتی برای توریست هایی که اصلا ایتالیایی بلد نیستن بلیط های اتوبوس و مترو رو از ایستگاهای اصلی اتوبوس هم میتونید تهیه کنید. اگه خواستید با تاکسی به جایی برید فقط تاکسی های زرد و سفید رو بگیرید .اینها تاکسی متر هستند.حتماموقع سوارشدن به راننده در مورد کرایه بر مبنای متر تاکید کنید اگه با تاکسی تلفنی خواستید جایی برید با یکی از این شماره ها

می تونید تماس بگیرید : 06 3570, 06 4994, 06 6645, 06 551, 06 8822. در مورد اتوبوس های 110 هم بهتون بگم اگه براتون سخت هستش که خودتون جاهای دیدنی رو پیدا کنید یکی از بهترین انتخاب ها اتوبوس های رو باز 110 هستند که در بیشتر نقاط مهم تورسیتی شهر ایستگاه دارند.روش کارشون اینه که از از ساعت 8:30 صبح الی 8:30 شب در بین این ایستگاه ها رفت و آمد دارند و هر 15 دقیقه یک بار به اون ایستگاه میاد.بنابراین شما میتونید با این اتوبوس ها به یه مکان دیدنی برید و بعد از بازدید از اون مکان به ایستگاه اتوبوس میرید و منتظر اتوبوس 110 میشید .اتوبوس شمارو به یه مکان تورسیتی دیگه میبره.

و به همن ترتیب.نرخ بلیط هم 20 یورو برای 48 ساعت که برای بچه های بین 10 تا 17 سال و بالای 65 سال 18 یور.و یک بلیط 24 ساعته 15 یورو.یک نوع بلیط هم هست که برای یه خانواده خوبه که نرخش 50 یورو هستش که شامل 2 نفر و 2 تا بچه بین 10 تا 17 سال هستش. زیر 9 سال هم کلا رایگان هستش. شروع حرکت از میدان Cinquesento روبروی ترمینی هست و داخل اتوبوس هم به شما یه نقشه میدن. علاوه بر این اتوبوس های 110 اتوبوس های HOP ON HOP OFF هم هستند .

سفرنامه رم

اتوبوس های توریستی hop on hop off

سفرنامه رم

مسیر اتوبوس های HOP ON HOP OFF خوب بلیط هارو که گرفتیم به سمت متروی قدیمی رم حرکت کردیم.

سفرنامه رم

شهر رم فقط 2 خط مترو بیشتر ندارهLine A و Line B ..اون هم به این دلیله که آثار باستانی زیادی در زیر زمین وجود داره.بعضی ها میگن هنوز یک سوم رم کشف شده و دو سوم دیگه هنوز در زیر زمینهستن.اتوبوس رواج بیشتری داره.

سفرنامه رم

من به شخصه اتوبوس رو پیشنهاد میدم. از ترمینی تا کولوسئوم 2 ایستگاه بیشتر نیست.وقتی پیاده شدیم و از پله ها بالا رفتیم چیزی مشاهده کردیم که که لحظه ای مارو مجبور به سکوت کرد!ابهت کلوسئوم واقعا مارو غافلگیر کرد. کلوسئوم بی جا نیست که یکی از عجایب بزرگ دنیاست.

آمفی تائتر 50 هزار نفری فلاوییوسی وسپاسیان و پسرش تیتوس بیشتر از 2000 ساله که هنوز پا برجاست.مرگ و زندگی گلادیاتور ها یکی از سرگرمی‌های روزانه امپراطوران و اشرافیان روم بوده .ارتفاع آن تقریباً به اندازه یک ساختمان۱۵ طبقه میرسه(حدود۴۸متر) کف صحنه چوبی و در زیر آن مجموعه‌ای از اتاقها و گذرگاهها برای عبور حیوانات وحشی و سایر تدارکات لازم جهت راه اندازی و اجرای نمایش قرار گرفته. ۸۰ دیوار به عنوان تکیه گاه برای طاق‌های گنبدی شکل، گذرگاهها، پلکان و ردیف‌های صندلی، روی صحنه قرار داره.

لبه بیرونی طاق‌های متوالی باعث اتصال طبقات مختلف و پلکان بین آنها به همدیگه شده‌. نمای داخلی کولوسئوم Coliseum از بالا سه ردیف طاق‌های گنبدی شکل رو در روی ستون‌ها و سر ستون‌ها قرار گرفته‌اند، در ستون‌های طبقه اول سبک معماری سبک دوریکا (Doric)، در طبقه دوم سبک ایونیک (Ionic)، و در طبقه سوم سبک قرنتی (Corinthian) که نزدیک به سبک کلاسیک یونان بود، به کار رفته‌است.این بنا به دلیل عبور و مرور آسان جمعیت به داخل و خارج میدان یکی از شاهکارهای مهندسی هستش. صف طولانی اون ممکنه شمارو از بازدید داخلش منصرف کنه ولی زیبایی وصف ناپذیر و تاریخ بزرگ این ورزشگاه شمارو مجذوب خودش میکنه و تمامی این انتظار رو نادیده میگیرید.

سفرنامه رم

سفرنامه رم

سفرنامه رم

سفرنامه رم

میگن کلوسئوم 2 تا در اصلی بزرگ داره یکی درب زندگی و یکی درب مرگ.مردم رم و ایتالیا میگن روزی که کلوسوئوم خراب بشه اون روز پایان دنیاست.جالبه بدونید این بنا زمانی که طاعون به رم میاد نقش بیمارستان رو هم نیز بر عهده داشته.

وارد کلوسوم که شدیم انبوهی از جمعیت رو دیدم که همواره در حال زیاد شدن بودن.واقعا 1 روز تمام هم داخل مجموعه باشی وقت کم میاری تا بتونی کاملا لذت ببری.

سفرنامه رم

سفرنامه رم

سفرنامه رم

سفرنامه رم

سفرنامه رم

سفرنامه رم

سفرنامه رم

سفرنامه رم

سفرنامه رم

کلا دیدن تمام نقاط گردشگری رو هم در روز هم در شب پیشنهاد میکنم بیبنید.چون ممکنه متفاوت از روز باشه.

سفرنامه رم

نمایی از کلوسئوم از داخل خیابان Fori Imperiali

سفرنامه رم

در یکروز غیر تعطیل بعد از بازدید از کلوسئوم به سمت طاق کنستانتین یا همون Constantine Arch , و به ایتالیایی Arco di Costantino رفتیم .دقیقا کنار کلوسئوم.

سفرنامه رم

طاق کنستانتین در سال 312 میلادی به یادبود پیروزی بزرگ کنستانتین پادشاه امپراتوری رم بر ماکسنتیتوسساخته شد. بنای بسیار باشکوهی که به وسیله حکاکی و مجمسمه های زیبایی تزیین شده است.طاق واقعا باشکوه بود.

سفرنامه رم

همنطور که گفتم با خرید بلیط کلوسئوم شما میتونید پالاتینو و رومن فوروم رو هم ببینید. یه تپه ای باستانی که در مرکز هفت تپه رم واقع شده و قدیمی ترین و باستانی ترین منطقه شهر به حساب میاد. این تپه که در ارتفاع ۴۰ متری قرار داره، از یک طرف بر فراز فوروم رومانو و از سمت دیگه به سوی سیرکوس ماکسیموس قرار داره. در تاریخ اومده که در 1949 سال پیش در روز 19 ژوییه سال 64 میلادی نرون امپراتور خونخوار و مجنون رم به سربازانش دستور داد تا مخفیانه این شهررو آتش بزنند. آتش سوزی از یک دکان کوچک در نزدیکی سیرک ماکسیموس در پای تپه پالاتینو که کاخ امپراتور بر فراز آن ساخته شده بود ، آغاز شد و به زودی سراسر شهر را دربرگرفت.

در آن زمان رم نزدیک به 800 هزار جمعیت داشت ومساحت آن حدود 13 کیلومتر مربع بود. بخش اعظم فضای شهر رو معابد ، ساختمان های دولتی و کاخ ها اشغال کرده بودند.شهر رم شش روز در آتش می سوخت و بخش اعظم ساختمان های شهر از بین رفتند و هزاران نفر از مردم شهر کشته شدند.نرون که به ییلاق رفته بود فورا به رم بازگشت و تا قبل از این که دامنه آتش به کاخ او برسد از فراز کاخ خود آتش سوزی رم را تماشا می کرد و چون خود را یک خواننده و نوازنده بی نظیری می دانست ، هنگام تماشای آتش سوزی چنگ می نواخت و بخش هایی از اشعار هومر در مورد آتش سوزی شهر تروا را می خواند. پس از این که دامنه آتش به کاخ نرون رسید ، او کاخ خود را ترک کرد.

نرون دستور می دهد کاخ جدیدی را برایش احداث کنند که نام آن را خانه طلایی گذاشت. وسعت این کاخ 80 هکتار بود و از تپه پالاتینو تا تپه کائلیوس گسترش داشت. در میان این دو تپه باغها و یک دریاچه مصنوعی احداث شدند که یک مجسمه غول آسای نرون به ارتفاع 44 متر بر آنها اشراف داشت. پالاتین در لغت به معنای قصر است و هم ریشه کلمات پالازو در ایتالیایی و پالیس در فرانسویست.رم سرشار از چنین داستانها و تاریخ هاست .همانطور که گفتم رم موزه ای بی سقف است.

سفرنامه رم

سفرنامه رم

سفرنامه رم

این یه کلیسای کوچک بود که در همین نزدیکی بود و داستان رفتننم به اینجا شاید جالب باشه: من روز سوم سفر بود که صبح از هتل زدم بیرون و گفتم تا دوستم خواب هستش برم و چند تا عکس دیگه از اطراف کلوسئوم بگیرم و بیام.از بین 100 ها نفری که در اون اطراف بودند دوربین رو دادم به یک خانوم تا از من عکس بگیره و به انگلیسی از ایشون خواستم از چند جهت عکس بگیره ولی عکسها خوب در نمی امد و اون به ایتالیایی منظورشو میرسوند و من به انگلیسی و معلوم بود انگلیسی خوب متوجه نمیشه.به هر جور شد موفق شدیم با ایما و اشاره چند تا عکس خوب بگیریم.در آخر بهم گفت Where are you from?! منم گفتم Iran

.بعد یهو گفت چطوریییی .ای بابااااا.جفتمون ایرانی بودیم ولی نمیدونستیم.چقدر خودمونو اذیت کردیم من فکر میکردم اون ایتالیایی هستش و اون فکر میکرد من از یه کشوردیگه ای.اسمش مرضیه بود و دانشجو بود .این حوالی رو کامل نشونم داد و این کلیسارو به اتفاق اون دیدم و تلفنشم داد و گفت کاری داشتی حتما تماس بگیری.دختر مهربانی بود و بعد از 1 ساعتی از هم خداحافظی کردیم

سفرنامه رم

سفرنامه رم

رومن فورم

طبق اطلاعاتی که بدست آوردم تاریخچه پایه اصلی رومن فوروم یا به زبان محلی ایتالیایی فورو رومانو در واقع یک میدان بزرگ است که روی تالاب بنا شده است. در 700 سال پیش از میلاد مسیح این محیط با ساختن سیستم فاضلاب بزرگی به نام ماکسیما خشک شد. این فاضلاب بزرگ ترین فاضلاب آن زمان به شمار می رفته است. بر اساس سنت های آن زمان، رومن فوروم در نتیجه توافق رومولوس و تیتوس تاتیوس ساخته شده است.دومین پادشاه رومی به نام نوما پمپیلوس، نخستین قصر شهر به نام رجیا را بنا کرده است. هنگامی که حکومت رم به جمهوری تغییر کرد، همه ساختارها و ساختمان های آنجا به میدان بزرگ روم باستان منتقل شدند.

فروم رمی جهت برگزاری بیشتر جشن‌های روم باستان، نشست‌ها، جشنواره‌ها و مهمانی‌های رومی به شمار می‌آمده است. ویرانه‌های پرستشگاه‌های باستانی هم در این محل باقی مانده‌اند. این فروم، در سال ٢٨٣ میلادی بر اثر یک آتش‌سوزی ویران شد و بعدها امپراتور دیوکلتسیانو بازسازی‌اش کرد ، اما از سده‌ی چهارم میلادی کم کم کنارش گذاشتند.این فوروم همچنین ساختمان های دولتی مثل مجلس سنا، دادگاه، ادارات دولتی و بناهای یادبود را نیز در دل خود جای داده.

بازدید از رم واقعا زمان بر است.اقامت 5 روزه ما در رم به ما مجال کافی نمیداد که بتوان از تمام رم بازدید کرد .بنابراین محل را ترک کرده و به میدان کلوسئوم برگشتیم و بعد از یه نوشیدینی و تجدید قوای 1 ساعته مجددا به راه افتادیم.اون روز یکشنبه بود و مطابق روزهای یکشنبه خیابان Dei Fori Imperiali کهمسیر کلوسئوم به سمت Piazza Veneziaکه بنای Monumento A Vittorio Emanuele ll هست بسته میشه و فقط عابران پیاده میتونن رفت و آمد کنن.خیابون مملو از توریست هاست. هوا عالی و ما پر از انرژی . پس مسیر حرکتمون رو از اون خیابان به سمت Piazza Venezia شروع کردیم.

سفرنامه رم

سفرنامه رم

سفرنامه رم

سفرنامه رم

سفرنامه رم

سفرنامه رم

در اطراف کلوسئوم و خیابان پیازا ونزیا تعدادی از افراد لباس های گلادیاتور هارو پوشیدن و با گرفتن چند یورو اجازه میدن که باهاشون عکس یادگاری بگیرین.بعضی از این گلادیاتورها اجازه نمیدن ازشون عکس بگیرید در صورتی که بی اجازه ازشون عکس بگیرید عصبانی میشن.

سفرنامه رم

بنای یاد بود ویکتور امانوئل دوم

 

بعد از قدم زدن در خیابان Dei Fori به میدان ونزیا رسیدیم.میدانی که یادبود ویتوریو امانوئل دوم در یک سمت آن خودنمایی میکنه. بنای بیاد ماندنی جوزپه ساکونی و مرمری شکلی که به قول ایتالیایی ها فقط در صورتی از دیدنش اجتناب میکنی که روی اون واستاده باشی! بعضی دیگه اونو تشبیه کردن به کیک ازدواج! این بنا به خاطر احترام و عزت و افتخاربه اولین پادشاه ایتالیا یعنی ویکتور امانوئل دوم و وحدت ایتالیاساخته شد. او با تلاش و درایت موفق می شه کشور چند پاره ایتالیا که بخش های شمالی اون در اشغال امپراتوری اتریش بود رو متحد کرده و خودش به عنوان پادشاه سراسر ایتالیا به این شبه جزیره حکومت کنه.

جالبه بدونید که بعد از مرگ ویکتور امانول دوم در سال 1878 تصمیم گرفته میشه این بنا رو با مشارکت Il Risorgimento بسازند. Il Risorgimento به ایتالیایی میشه "یگانگی ایتالیا"‏ که جنبشی سیاسی اجتماعی بود که طی آن دولت های مختلف شبه جزیره ایتالیا با نام دولت ایتالیا در سده نوزدهم گرد هم امدند و یکی شدند.بنابراین یه مسابقه طراحی بین المللی برگزار میکنن و یه نفر به نام "هنری پاول ننونت" برنده میشه ولی نمیتونه پروژه رو انجام بده .

بنابراین دوباره بعد از 2 سال یه مسابقه دیگه بین طراحان ایتالیایی برگذار میکنن وشرایطی میذارن به مانند اینکه این بنا باید در بلندای شمالی Campidoglio( این یه میدان زیبا هستش که در پشت پیازا ونزیا واقه شده و اثر یه یاد ماندنی میکل انژ در وسط اون قرار داره) باشه و با خیابان ویا دل کورسو Via Del Corsso در یک خط باشه و همچنین دارای یک مجسمه برنزی از شاه باشه که بر روی یک اسب سوار شده باشه. بیشتر از 98 طرح ارائه شد. نهایتا یه طراح جوان به نام جوزپه ساکونی برنده میشه. این بنا بعدها به وسیله ایمیلیو گالوری ،گائتانو کوچ،مانفردو مانفردی تکمیل تر میشه. ساعت ورودی این بنا از ساعت 9:30 تا 5:30 دقیقه بود که ما دیر رسیدیم. ورودی رایگان هستش ولی بلیط آسانسوری که شمارو به بالای اون میبره 7 یورو هست.

سفرنامه رم

نمایی از Campidoglio

سفرنامه رم

سفرنامه رم

نمایی از میدان ونزیا

روز اول بود و واقعا خسته شده بودیم.اما حالا که تازه شب شده بود دلمون نمیومد که به هتل برگردیم.با تمام خستگی در اطراف میدان ونزیا چرخی زدیم و به چند تا از فروشگاه های اطراف سر زدیم و بادیدین قیمت های سرسام آور به سمت ترمینی رفتیم.داخل ترمینی یک رستوران مک دونالد بود که برای شام اونجا رفتیم و به هتل برگشتیم تا استراحت کنیم. توصیه میکنم حتما حتما کفش مناسبی برای سفرتون انتخاب کنید.پوشیدن کفش کتانی نرم واقعا پیشنهاد میشه.

اینجا برخلاف خیلی از کشورها تمامی آثار باستانی و دیدنیهای شهر نزدیک به هم هستند و شما مجبورید خیلی از مسیرهارو پیاده روی کنید.و مجبورید از صبح تا شب راه برید. به هر حال شب شده بود و ما خسته تو اتاق کوچیکی که دیدی به خیابون نداشت نشسته بودیم و برنامه فردامونو مرتب میکردیم .ناخداگاه آدم یاد فیلم Room in Rome میوفته .صبح به زور بیدار شدم و چایی درست کردم و یه صبحانه ساده نان و پنیر و عسل اماده کردم و بعد آماده شدیم و نقشه شهر رو برداشتم و این دفعه یه کفش کتونی که با خودم اورده بودم را پوشیدم و حرکت کریدم به سمت ترمینی. چون من هنوز بلیط قطار برای میلان رو نگرفته بودم تصمییم گرفتم که بلیط روز حرکت به میلان و از میلا ن به ونیز رو بگیریم که برنامه هام به هم نخورن.

دستگاه هایی هستن داخل ترمینی که شما میتونید از اونا بلیط قطار بگیرید به این صورت که شما مبدا و مقصد خودتونو انتخاب میکنید و در انتها از شما مبلغ رو درخواست میکنه و نهایتا بلیط رو به شما تحویل میده.اما تا جاییکه یادمه و اگه اشتباه نکنم فقط بلیط قطارهای خاصی رو میده که با زمانی که من میخواستم نداشتن.بنابراین به یک آژانسی همون کنار رفتم که

سفرنامه رم

روی تابلوش نوشته بود FRECCIAROSSA و برای بلیط رم به میلان برای 3 روز دیگه سوال کردم , و خوشبختانه جا داشت و همون طور که میبینید و عکس بلیطمو براتون گذاشتم به مبلغ 118 یورو برای 2 نفر گرفتیم وخوب خوشحال شدم و تصمیم گرفتم برای 7 روز دیگه که قراره از میلان به ونیز برم نیز از همین الان بلیط تهیه کنم تا مبادا برنامه هام به مشکل بوخوره. به سمت ماشین های بلیط رفتم و مبدا خودمو از ایستگاه راه آهن میلان که به نام میلانو سنتراله هستش به مقصد ونیز یعنی ایستگاه سنت لوچا تعیین کردم . چون برای 1 هفته دیگه میخواستم طبیعتا بلیط داشت و علاوه بر اینکه قیمت مناسبی داشت پروموشن هم داشت.

نکته یادتون نره که که برای تخفیف بلیط همیشه روی صفحه مانیتور دستگاه بلیط، زمانی که شما ساعت حرکت رو انتخاب میکنید هواستون باشه کنار ساعت حرکت های دیگه ممکنه گزینه Promotion فعال باشه.یعنی مثلا اگه میخاین ساعت 10 حرکت کنید و بلیط شما 80 یورو هستش ممکنه دستگاه برای ساعت 8 تخفیف قائل بشه و این بلیط رو برای شما برای این ساعت حرکت 58 یورو بده..کاری که برای من اتفاق افتاد.خوب به هر حال این هم نوعی صرفه جویی در سفر میتونه باشه.

سفرنامه رم

خوب بعد از اینکه خیالمون از بابت بلیط ها راحت شده بود حالا به سمت واتیکان حرکت کردیم .انگیزه زیادی داشتیم مقر پاپ رو از نزیک ببینیم. اگه نزدیک ترمینی هستید بهترین مسیر به سمت واتیکان سوار شدن خط شماره 64 اتوبوس از ترمینی هستش.علاوه بر اون میتونید ازدیدن مناظر و ساختمان های زیبای شهر رم لذت ببرید. مسیر هم خسته کننده نیست.

سفرنامه رم

نمایی از سانتا ماریا دگلی انجلی

سفرنامه رم

ابتدای خیابان ویا دل کورسو

خوب بعد از یه 20 دقیقه جذاب به واتیکان رسیدیم.باورتون میشه ما وارد یه کشور دیگه ای شده بودیم! یه دولت مستقل با یه کشور مستقل که مقر پاپ ، رهبر کاتولیک‌های جهان و مرکز کلیسای کاتولیگ مساحتی حدود۴۴ هکتار، کوچکترین کشور دنیا و جمعیتی که شاید 1000 نفر هم نشن. واتیکان یه دولت شهری مستقل هستش که در سال ۱۹۲۹ با توافق مقامات سریر مقدس و موسیلینی بنیان نهاده شد، اما قدمت سریر مقدس به زمان پیداش مسیحیت برمیگرده.

واتیکان در بسیاری از کشورها سفارتخانه داره و در بسیاری از سازماهای بین المللی عضویت داره. سفرای این کشور و نمایندگان پاپ نیز به طور رسمی نماینده و سفیر سریر مقدس نامیده می‌شوند و نه دولت‌شهر واتیکان. این دو واحد حتی گذرنامه‌های متفاوتی نیز صادر می‌کنند. سریر مقدس گذرنامه‌های دیپلماتیک و خدماتی را صادر می‌کند و واتیکان گذرنامه‌های عادی رو. کلیاسی سن پیتر که بزرگ‌ترین کلیسای جهان هستش داخل واتیکان قرار داره.

سفرنامه رم

نمایی از واتیکان و کلیسای سنت پیتر

سفرنامه رم

واتیکان در قسمت شمال غربی رم قرار داره و دور تا دور اون رو دیوارهای بلندی احاطه کرده که دلیلش هم حفاظت از جان پاپ درمقابل خطرات احتمالیه.جالبه بدونید که واتیکان دارای آتش نشانی، اداره پست ، بانک، پلیس،را آهن،شبکه برق و حتی دامنه اختصاصی اینترنتی داره که با پسوند .VA شناخته میشه. جالب تر از همه اینکه یونسکو در سال 1984 کل شهر رو در قسمت مناطق تاریخی خود ثبت میکنه و تنها نمونه منحصر بفردی میشه که کل یک کشور به عنوان اثر تاریخی ثبت شده!!گنبد زیبای سنت پیتر با طراحی بی نظیر میکل آنجلو واقعا خودنمایی میکنه.ساختمان کلیسای سنت پیتر از بالا شبیه یه کلید هستش.

مسیحیان اعتقاد دارن که کلید بهشت در دستان سنت پیتر بوده به همین دلیل در ساخت اون از این قضیه الهام میگیرن. بعضی از کاتولیکها براین باورند که حضرت مسیح(ع) قبل از مصلوب شدن کلید کلیساها یا مراکز مسیحیت را به پطرس مقدس سپرده واین را سمبل تفویض اختیارات واعمال حاکمیت خدا برزمین، یا باصطلاح "شبانی گله خدا" به پطرس مقدس می دانندو معتقدند که حضرت مسیح او را به جانشین خود بر روی زمین انتخاب کرده است، لذا پاپ ها نیز جانشین پطرس مقدس به حساب می آیند.

سفرنامه رم

نمایی شبیه به کلید از کلیسا به وسیله گوگل ارث

سفرنامه رم

وارد واتیکان که شدیم به سمت کلیسای سنت پیتر رفتیم.کلیسای سفید رنگ مرمی که با مجسمه های زیادی تزیین شده .

سفرنامه رم

یک ستون هرمی شکل مصری که 4000 سال قدمت داره درست در وسط میدان قرار داره که در سال 1568میلادی این را قرار میدهند و تقریبا بعد از 100 سال لورنزو برنینی میدان رو طراحی میکنه و مجموعه ستونهای توسکانی رو که 4 ردیفه بهش اضافه میکنه. 2 عدد فواره داخل میدان قرار داره .که اولیشو کارلو مادرنودر سال 1613 طراحی میکنه و بعد از 60 سال برنینی یه فواره گرانیتی دیگه ای طراحی میکنه تا تقارن در میدان حفظ بشه .حتی برنینی فضای جلوی کلیسارو جوری طراحی میکنه که تعداد زیادی از مردم بتونن مراسمات پاپ مخصوصا مراسم برکت دادن پاپ رو که از پنجره کاخ واتیکان انجام میده رو ببینند.

تقارن ستونهای دور میدان وقعا زیبا و وصف ناپذیره شما هرکجا بایستید تمام ستونهارو میتونید ببینید.واقعا هنرمندانه و بی نظیره.اگه شما عاشق تاریخ و معماری باشید قطعا به چنین هنری سجده میکنید. مکانی که یک قرن ساخت اون به طول انجامیده و به مناسبت یادبود سنت پیتر یکی از حواریون مسیح به دستور پاپ جولیوس ساخته میشه. بیشتر از 100 مجمسه بزرگ در بالای ستون ها و خود کلیسا قرار داره .مقبره سنت پیتر در داخل کلیسا قرار داره .همچنین مقبره های دیگه ای مثل پاپسنایگناتیوس،پاپژانپلدوم و امپراطوررومیبهنا ماو تود و موآهنگساز یبهنا مجیو انیپیرلویگی نیز در اینجا قرار دارند.

سفرنامه رم

سفرنامه رم

خوب بعد از گرفتن چند عکس زیبا تصمیم گرفتیم که از داخل کلیسا دیدن کنیم. صف واقعا طولانی اون شاید شمارو نا امید کنه. ولی مطمئن باشید ارزش دیدنشو داره.

سفرنامه رم

سفرنامه رم

بعد حدود 20 دقیقه به نزدیک ورودی کلیسا که رسیدیم 2 نفر مامور ایستاده بودن و لباس بازدید کنندگان رو کنترل میکردن.اگه بارکابی و شلوارک کوتاه هستید چه مرد چه زن جلوی ورود شما رو میگیرن.مجبور میشید برید از نزدیک ترین مغازه یه شال بخرید و بدن خودتونو بپوشونید.بعد از اینکه به بالای پله ها میرسی و صف طولانی پشت سرت رو مبینی احساس پیروزی بهت دست میده.

در جلوی درورودی چندین نفر شمارو راهنمایی میکنند .شایان ذکر است که کلیسا 5 درب ورودی بزگ دارد به نام های Door of Death یا درب مرگ اثر جیاکامو مانزو است و علت نامگذاری آن این است که این درب زمانی به عنوان خروجی مراسم خاکسپاری استفاده می شد.درب دوم به نام Door of Good and Evil یا همان درب خوبی و بدی اثر لوچیانو مینگوزی که در طی 7 سال از 1970 تا 1977 بر روی آن کار می کرد و آن را برای هشتادمین سالگرد تولد Pope Paul ششم به وی تقدیم کرد. Central door یا همان درب مرکزی قدیمیترین درب میباشد که به نام Filtarete Door مشهور استو به سالهای 1400 برمیگردد و اثر آنتونیو اورولین میباشد .

قسمت دوم

 

نویسنده : مسعود کرامتی

سفرنامه های مرتبط

نظرات کاربران (26 نظر)

× در حال پاسخ به:

شمس 8 آذر 1398 ساعت 11:20

سلام اين سفرنامه خيلي مفيد و كاربردي براي من و همسرم كه به تازگي سفري به ايتاليا داشتيم داشت توصيه مي كنم قبل از سفر ان را كامل بخوانيد و مطالب را در موبايل خود سيو كنيد حتي شماره انوبوس مورد استفاده را هم براتون نوشتند متشكرم

امینی 27 آبان 1396 ساعت 04:30

از لطف و محبت شما بابت این سفر نامه ی فوق العاه سپاسگزارم. متاسفانه قسمتهای بعد رو پیدا نکردم . من به شدت به این اطلاعات احتیاج دارم برای اولین بار به همراه همسرم تصمیم گرفتم مثل شما به سرزمین ارزوهام برم ...روم ونیز پاریس....لطفا کمکم کنید تا اطلاعات بیشتری کسب کنم . من برای اردیبهشت سال 97 میخوام برم هنوز ویزا نداریم و من پیگیر تهیه ی مدارک هستم. لطفا اگه سایر عزیزانم میتونن راهنمای من باشند این لطف رو در حق من دریغ نکنن...متشکرم

مهدی ملکی 20 شهریور 1396 ساعت 10:38

سلام فایل قسمت دوم سفرنامه ایتالیا مسعود کرامتی کار نمیکنه

الهه نظري 28 تیر 1396 ساعت 11:47

سلام
ممنونم از توضيحات خوبتون.ممكنه اسم هتلتون رو كه نزديك به ترميني بود بهم بگين. كه منم همون هتل رو بوك كنم.

مسعود 5 خرداد 1396 ساعت 03:19

باسلام
اقای کرامتی ممنون از سفرنامه
شما فرمودید که با یک کارت از دوستان که موجودی نداشت رزرو هتل انجام دادید! سوالم اینه من با یک شماره کارتی که پیدا کردم از سایت های خارجی توانسته هتل از بوکینگ رزور و id و pin هم گوشه سمت راست داشت و یک ووچر کامل بود! مشکلی پیش نمی اید اگر من زودتر بروم و نقد پرداخت کنم؟
طبق فرمایش خودتون اگه زودتر بری و free cancell و شرط پرداخت نقدی باشه
رزرو پابرجاست درسته؟

مسعود 5 خرداد 1396 ساعت 03:19

با سلام اقای کرامتی
اگه چنانچه مقدور هست شماره تلفن شما رو من داشته باشم چون خیلی خیلی سوال دارم که بایست از جنابعالی بپرسم اگه لطف کنید به ایمیل بنده شمارتون رو ارسال فرمایید باتشکر فراوان ([email protected])

لیلا آریافرد 5 خرداد 1396 ساعت 03:08

سلام
اطلاعات سفرنامه اتون خیلی خوب بود. منم دقیقا تابستان 94 یکماه ایتالیا برای گذارندن یک دوره اموزشی رفته بودم. هفته آخر هم رم بودم. با دیدن عکس ها دوباره همه چیز تجدید خاطره شد برای من. ایتالیا و شهرهای زیبای اون توی دنیا بینظیر است. منم اولین بار وقتی کولوسیوم رو دیدم مات و مبهوت شده بودم یا وقتی کلیسای سن مارکو رو دیدم همینطور. تصویر termini ایستگاه قطارها نیز باز من رو یاد خاطرات سفرم انداخت. ممنون از توضحیات کامل اتون. دقیقا مطالب جامع بود. امسال نیز تابستان 95 مجدد عازم ایتالیا هستم. و امیدوارم بتونم کمک بکنم برای دوستانی که اطلاعات ندارند. چون سفر به ایتالیا بدون داشتن اطلاعات قبلی یکم دشوار خواهد شد. پس بهتره قبل از رفتن همه چیز رو یکبار مرور کنید تا همش سفر دلچسب باشه هم جلوی هزینه های اضافی گرفته بشه

رضا 5 خرداد 1396 ساعت 02:50

آقا مسعود واقعا دست شما درد نکنه فوق العاده عالی بود من 16 مهر قراره برم رم ولی به دلیل ضیغ وقت دو روز بیشتر نمی تونم بمونم خواستم بدونم تو این دو روز کجا ها را تو الویت دیدن قرار بدم و شما برای دیدن این همه جا چند روز صرف کردین؟

a.fazli 5 خرداد 1396 ساعت 02:50

سفرنامه خوبی بود من مرداد ماه 92 رم بودم البته در حد دو روز و به صورت دریایی از بندر Civitaveccia با مترو که حدود 45 دقیقه فاصله داشت وارد رم شدم. وقتی متن را خوندم و عکس سر در ترمینی را دیدم دوباره رفتم تو اون حال و هوا :(

هنگامه 5 خرداد 1396 ساعت 02:49

سلام
ممنون بابت اطلاعات خیلی خوبتون
من تقریبا 2 هفته دیگه میرم رم
فقط یه سوال
درسته که میگن دزد زیاده اونا؟

mrf 5 خرداد 1396 ساعت 02:48

واقعا عالی بود.من ک لذت بردم :)

همکار 5 خرداد 1396 ساعت 02:48

سلام جناب کرامتی من هنوز مشغول مطالعه فصل اول سفرتون هستم و با توجه به نگاه گذرا به بقیه قسمتهای سفر متوجه شدم که با دقت وحوصله سفرنامه رو نوشتین واقعا جالبه.
اگه لطف کنید بگین هزینه ای که واسه عکس گرفتن ازگلادیاتورها پرداخت کردین چقده ممنون میشم.

امین طریقت نیا 5 خرداد 1396 ساعت 02:48

سلام اقای کرامتی چقدر با حوصله این سفرنامه رو نوشتید همراه با جزئیات ....ممنون از وقتتون که برای ما زحمت کشیدید

مسعود کرامتی 5 خرداد 1396 ساعت 02:48

ممنون شیدا خانوم .

شیدا 5 خرداد 1396 ساعت 02:48

اون چه که برای من تو سفرنامه شما جالب تر از همه بود، شروع نوشته تون بود که در اون اوایل متن شما به خواننده انرژی و جسارت تبدیل رویاهای ناممکنش رو می دید و حس می کنه که سفر به سرزمین هایی که همیشه ارزوشون رو داشته کار چندان دور از ذهنی نیست.
متن سفرنامه روون و راحت بود انگار داشتید برای دوستتون ماجرای سفر اخیرتون رو تعریف می کردید. اطلاعات خوبی رو هم منتقل کردید. با تشکر

مشاهده نظرات بیشتر