Close

سفرنامه اروپا، ایتالیا (رم) - قسمت دوم

4.5
از 17 رای
سفرنامه اروپا، ایتالیا (رم) - قسمت دوم

درب چهارم درب Door of The Sacraments می باشد که اثر ونانزیو کروچتی در سال 1965 می باشد که حدود 7 متر 40 سانتی متر ارتفاع و نزدیک به 4 متر عرض دارد و به درب سوگندها و آیین ها و رسوم های دینی معروف است.و آخرین درب که درب مقدس یا Holy Door است که از داخل به وسیله خشت و آجر بسته میشه و در اولین روز از سال مقدس به وسیله چکش پاپ این دیوار شکسته میشود و اجازه ورود به زائران داده می شود.و آخرین بار توسط جان پاوول دوم در سال 2000 باز شد.سال مقدس هر 25 سال می باشد.

سفرنامه رم

نمایی ازHoly Door

سفرنامه رم

سفرنامه رم

سفرنامه رم

مجسمه Saint Veronica اثر زیبای فرانچسکو موچی .که بر طبق روایاتی که فهمیدم ورونیکا زن پارسایی بوده که دستمال یا روسریشو به حضرت عیسی میده تا صورتشو یا پیشونیشو پاک کنه و بعد از اون تصویر صورت حضرت عیسی بر روی اوندستمال ظاهر میشه.به دستمالی که در ستا ورونیکا است دقت کنید. تصویر کم رنگی از صورت عیسی رو میتونید ببینید.

همانطور که جلو میرفتم به جمعیتی برخوردم که در حال دیدن اثری بزرگ بودن. مجسمه پیتا .Pieta اثر بیاد ماندنی و پر از احساس هنرمند مورد علاقه خودم میکل آنژلو بناریو که به سفارش ژان بیل هرس فرانسوی برای ارامگاه وی ساخته شد ولی 200 سال پیش به این مکان منتقل شد ،اثر زیبایی که در پشت شیشه قطوری قرار داره.مجسمه ای که میکل انژ اونو در 24 سالگی بدون هیچ امکاناتی به اتمام رسوند بی تردید مذهبی ترین مجسمه حال حاضر دنیاست.اثری که عظمت و چهره پاک مریم رو به خوبی نشون میده و و رنج کشیدن حضرت عیسی رو به ببیننده القا میکنه.واقعا تحت تاثیر مجسمه قرار میگیرید.

اگر چه منتقدانی هم داشته که گفته اند چهره مریم خیلی جوان است.ولی میکل آنژ دلیل این کار رو باکرگی مریم عنوان کرده وجالبه بدونید که میکل آنژ صورت مریم رو از صورت مادر خودش که در 5 سالگی از دست داد اقتباس کرده است. مجسمه چندین بار ترمیم شده و اخرین بار یک زمین شناس که روانی شده بود و خودش رو عیسی میخواند در 40 سال پیش با چکش به مجسمه حمله میکنه و بهش آسیب میرسونه . مجددا ترمیم میشه و همانطور که گفتم هم اکنون با یک شیشه نشکن محافظت میشه.

سفرنامه رم

آثار و دیدنی های کلیسا به قدری زیاده که قدم به قدم اون قابل نقد و ستایش است. به بالای سرتون که نگاه کنید گنبدی رو میبینید که تصویر میانی آن رستگاری از دین مسیح رو نشون میده و 4 طرف گنبد به وسیله فرشتگان و روحالقدس محافظت میشن .پرنده نشانه روحالقدس و 4 پیرمرد نشانه موسی و نوح و ابراهیم و ارمیای نبی هستند که همگی اثر زیبای میکل آنژ هستند .نوح نماد نجات بشر حضرت ابراهیم که در حال ذبح اسماعیل است نماد قربانی شدن مسیح است ، حضرت موسی به همراه لوح 10 فرمانش نماد مسیح و رستگاران او و ارمیای نبی بر فراز خرابه های کفر در بیت اللحم نماد پیروزی نهایی مومنان هستند.

سفرنامه رم

سفرنامه رم

در انتهای سالن کلیسا Altar of the Chair S.t peter قرار داره که شاهکار هنری برنینی است. این محراب به وسیله سنگ های مرمر سیاه و سفیدی که از اکوتین شهری در فرانسه و یشم قرمز که از سیسیل آورده شده ساخته شده است و 4 مجسمه برنزی غول پیکر به ارتفاع تقریبی 5 متر آن را احاطه کرده اند.

سفرنامه رم

مجسمه St. Ignatius of Loyola

سفرنامه رم

مجسمه پاپ لئو 12

سفرنامه رم

مجسمه سنت پیتر که اگه اشتباه نکنم اثر دی کامبیو است

سفرنامه رم

بر روی آرامگاه و همان محلی که پاپ جان قرار دارد تصویر موزایک شده سنت جروم S.t Jerome قابل مشاهده است. اثری زیبا که یکی از شاهکارهای دومنیکینو است که در سال 1744 به حالت موزایک شده در این محل نصب شده است و خود نقاشی که در سال 1614 خلق شده در گالری واتیکان نگهداری می شود.

سفرنامه رم

بدن پاپ جان 23 Pope John XXll که دویست و شصت و یکمین پاپ بود و به پاپ خوب معروف بود

سفرنامه رم

اما اثر معروف و زیبای برنینی Saint peter's baldachin که baldachin به معنی عرشه یا سایبان هستش و معنی دقیق تری نمینونم برای این اثر به فارسی پیدا کنم . به هر حال با هیبت بزگ خودش خودنمایی میکنهومارو به سمت خودش کشوند.گفته میشه بزرگترین وسیله ای هستش که تا به حال از برنزساخته شده است .در زیر این عرشه مقبره سنت پیتر قرار دارد.

سفرنامه رم

سفرنامه رم

بنای یادبود گریگوری 13 اثر کامیلو روسکونی

سفرنامه رم

سنت سپاستین اثرکریستوفری کهبه صورت موزاییک شده اجرا شده بازهم نقاشی اون اثر دومنکینو است.

سفرنامه رم

در زیر تابلوی سنت سپاستین بدن Bl. Innocent XIیعنی دویست چهلومین پاپ قرار دارد

سفرنامه رم

مجسمه سنت برانس کابرینی اثر انریکر تادلینی

سفرنامه رم

سفرنامه رم

سفرنامه رم

سفرنامه رم

سفرنامه رم

بعد از بازدید از بزرگترین کلیسای دنیا درب خروجی را پیش گرفتیم. یادتون نره ساعت ورودی از ساعت 7 صبح الی 19 هستش ولی بین اکتبر تا مارچ تا ساعت 18 می باشد.

سفرنامه رم

نمایی از شب سنت پیترو

فضای دلنشین و زیبای کلیسا اجازه دل کندن از آن را به ما نمی داد ولی ناچارا به دلیل کمبود زمان و آثار بسیار زیاد دیگر شهر رم میبایست با کلیسا ی سنت پیتر خداحافظی کرده و به سمت بنایی دیگر میرفتیم.بنابراین از درب دیگر کلیسا خارج شدیم و به سمت موزه واتیکان حرکت کردیم.موقعی که شما در واتیکان هستید مامورهایی رو میبینید که با لباس های جالب خودشون ایستاده اند و وظیفه برقراری امنیت واتیکان و پاپ رو بر عهده دارند.اینها به گارد سویسی معروف هستند .گاردی که قدمت 500 ساله دارد و سربازان آن همگی از مردان مجرد و ورزیده و مذهبی سوییس هستند.مردانی که تا زمانی که سرباز معمولی هستند به آنها اجازه ازدواج داده نمی شود.این گارد که تعداد آنها بیشتر از 100 نفر است قدیمی ترین نیروی نظامی جهان به شمار می روند و 500 سال پیش به دستور پاپ جولیوس دوم تاسیس شد.

سفرنامه رم

احساس میکنم از عکس های متوالی توریست ها به ستوه آمده باشند.بعضی ها حتی به آنها نزدیک شده و عکس یادگاری میگیرند.

سفرنامه رم

گاردهای سویسی رو به حال خودشان رها کردیم و با نقشه ای که از واتیکان داشتیم به سمت موزه میرفتیم.جالبه بدونید که تقریبا در تمام نقاط توریستی و تاریخی رم چندین نفر ایستاده اند که حاضر هستند در ازای دریافت مبلغی به عنوان راهنما در خدمت شما باشند.این افراد بیشتر از همان کشورتوریست ها هستند مثل اسپانیایی و آمریکایی و فرانسوی یا چینی و یا روسی هستند که تمام اطلاعات توریستی و تاریخی مکان های دیدنی را دارند.و یا تورهایی هستند که با تبلیغ بزرگی که روی تابلوی انها نوشته شده Skip The Line بازاریابی میکنند.

یعنی با ثبت نام در این تورها علاوه بر داشتن یک راهنمای حرفه ای میتوانید بدون ایستادن در صف وارد موزه شوید.به دلیل اینکه صف ها بسیار طولانی هستند این تورها میتوانند مفید باشند ولی خوب پول خوبی هم دریافت میکنند.موزه واتیکان در نزدیکی کلیسا قرارد دارد. به سمت موزه که در حال رفتن بودیم فروشندگانی را دیدیم که سیاه پوست بودند و دست فروشی میکردن که با آمدن پلیس فرار میکردن. یکی از مشکلاتی که در ایتالیا وجود دارد افرادی هستند که از بنگلادش به این کشور آمده اند اینکه قانونی یا غیر قانونی اطلاع نداشتم.شما به وفور میتوانید در محل های شلوغ این افراد را ببینید .در ایتالیا خرید از دست فروش ها ممنوع است . حتی خرید کالاهای تقلبی هم ممنوع است.ولی بعضی افراد از آنها خرید میکردند.

سفرنامه رم

سفرنامه رم

دیوار بلند واتیکان

سفرنامه رم

بعد از رسیدن به موزه بلیط ورودی موزه که 14 یورویی رو خریدیم و وارد موزده شدیم.جمعیت زیادی وارد موزه شده بودند.حتما به خاطر داشته باشید که از آوردن ساک و کیف بلند خودداری کنید چون ممنوع است.البته امانتی موزه انها را از شما گرفته و در آخر به شما خواهد داد.شما می توانید در 1 شنبه آخر هر ماه به صورت رایگان از موزه واتیکان دیدن نمایید .موزه از ساعت 9 صبح تا 6 بعد از ظهر باز است ولی در ساعت 4 بعد از ظهر گیشه بلیط بسته می شود.یادتون نره در 1و6 ژانویه و 11 فبریه ،19 مارچ ، 29 جون ،14 و 15 اگوست، 1 نوامبر ، 1 و 8 و 25 دسامبر موزه تعطیل است.پس برنامه ریزی دقیقی داشته باشید .موزه واتیکان یکی از عالی ترین موزه های دنیا می باشد که شامل آثار بی شماریست.از مجسمه های کلایسک گرفته تا رنسانس.

سفرنامه رم

نمایی از یک آبخوری در موزه واتیکان

جالبه بدونید که شما در تمام شهر رم از این نمونه آبخوری ها میتوانید به وفور ببینید.آب سرد و گوارایی که قابل نوشیدن است و دیگر شما مجبور نیستید بابت آب متحمل هزینه شوید.

سفرنامه رم

سفرنامه رم

نمایی از حیاط موزه واتیکان

سفرنامه رم

فونتانا دلا پیگنا یا همان فواره پیگنا که پیگنا به معنی pine Cone یعنی میوه درخت کاج است و به صورت برنزی در قرن اول بعد از میلاد اگه اشتباه نکنم ساخته شده است و در ابتدا در پانتئون بود و سپس به سنت پیتر منتقل شد و نهایتا حدود 400 سال پیش به این مکان اورده شده است .

سفرنامه رم

به راستی که به شهری از مجسمه ها پا گذاشته بودیم. هر مجسمه داستان خودش را دارد.اگر بخواهید برای هر مجسمه فقط 5 دقیقه بایستید و داستان آن را بخوانید حداقل باید هر روز به مدت 1 ماه بلیط موزه را خریداری کنید و ادامه بازدید خود را انجام دهید.فضای بزرگ و تاریخی موزه و تعداد بیشمار آثار باعث شده بود که در مورد باطری دوربینم استرس داشته باشم چون از صبح کلی فیلم وعکس گرفته بودم و پیش بینی چنین عظمتی رانداشتم.

سفرنامه رم

سفرنامه رم

Sphere within sphere که اثر یک پیکر تراش و مجسمه ساز ایتالیایی به نام آرنالدو پومودورو است و اثری برنزی است که یک گوی در میان گویی دیگر می باشد و در وسط حیاط قرار دارد.

سفرنامه رم

سفرنامه رم

سفرنامه رم

سفرنامه رم

سفرنامه رم

سفرنامه رم

Sala Degli animali یا همان اتاق یا تالار حیوانات . این نام برای این است که تعداد زیادی از مجسمه های تاریخی که به شکل حیوانات است در اینجا گرد آمده اند.

سفرنامه رم

Round room که به ایتالیایی میشه sala rotonda همان اتاق گرد خودمان که همانطور که می بینید در وسط این اتاق یک کاسه سنگی بسیار بزرگ که اواخر قرن 18 به این مکان اورده شده و در کف اتاق موزایک های زیبایی که قدمت تاریخی دارند به کار رفته است و مجسمه های زیادی در اطراف اتاق قرار دارند از جمله مجسمه برنزی هرکول. این اتاق از روی پانتئون مدل شده است.

سفرنامه رم

سفرنامه رم

به تندیس اگوستوس که یکی از امپراتور های مقتدر روم و یکی از قدرتمند ترین افراد تاریخ روم باستان بود رسیدیم .فعالیت ها و اقدامات او در روم به قدری چشمگیر و زیاد بودکه به مقام خدایی رسیده و نام او را بر ششمین ماه تاریخ رومی یعنی آگوست نهادند و هنوز هم این نام پا برجا است.این مجسمه در سال 1863 در پریما پورتا نزدیک رم کشف شد.

هنردمند این اثر هنوز مشخص نشده اما بی شک یونانی میباشد و قدمت مجسمه بسیار بسیار زیاد است.و از روی یک مدل یونانی کپی شده است.پاهای او برهنه است و نشان از برتری او به بشریت است.سینه حکاکی شده او تصویر صلح آگوستوس با پادشاهی اشکانی در ایران است و سربازی را نشان میدهد که در حال گرفتن یک نماد از یک سرباز دیگر است .آگوستوس درفشهای ارتش روم را از پارتیان پیروز پس میگیرد واینها همان پرچم هایی هستند که ژنرال پر افتخار روم ها یعنی مارکوس کراسوس از سورنا سپهبد ایرانی در نبرد حران شکست خورد وبه دست ایرانیان افتاده بود و لکه ننگی برای سپاه روم بود.واقعا ایران چه قدرتی داشته در آن زمان. با افسوس و زنده شدن یاد سورنا و قدرت ایران در آن زمان و مقایسه یورو 4800 تومنی در این زمان از مجسمه گذشتم.

سفرنامه رم

گستردگی موزه به حدی است که ممکن است شما گیج شوید ولی شما میتوانید مسیری که دیگر توریست ها طی میکنندرا ادامه داده و قدم به قدم به سمت جلو پیش بروید.همانطور که به جلو میرفتیم به تابوت ها و مومیایی های مصری رسیدیم.

سفرنامه رم

سفرنامه رم

زن مومیای شده با 3000 سال قدمت !

سفرنامه رم

سفرنامه رم

سفرنامه رم

سفرنامه رم

سفرنامه رم

سفرنامه رم

گالری نقشه ها در یک سالن 120 متری شامل 40 نقشه از نواحی مختلف ایتالیا را نشان میدهد که بین سالهای 1580 تا 1585 به دستور پاپ گریگوری 13 و به کمک ایگنازی دانتی که یک جغرافی دان بود انجام شد. سقف خارق العاده سالن حواس شما را نسبت به مسیر حرکت پرت خواهد کرد.همه از نقشه ها فراموش کرده بودند. بعد از بازدید از گالری نقشه ها به سمت اتاق های رافائل حرکت کردیم.اتاق هایی که شامل اتاق کنستانتین یعنی room of Constanine -room of signature اتاق امضاء -room of the fire in the borgo آتش در بورگو– و اتاق هلی دوروس room of the Heliodorus می باشند .

. اتاق هایی که دور تا دور انها را رافائل نقاشی کرده است و برجسته ترین آثار رافائل در این محل قرار دارند.رافائل این آثار را در 500 سال قبل میکشید درست زمانی که میکل آنژ چند قدم آن طرف تر در حال تکمیل اثر فوق العاده خود به نام روز قیامت بود.هنرمندانی که براستی باعث شدند مردم دسته دسته از جای جای این کره خاکی به سمت این کشور سرازیر شوند.رافائل 28 ساله به دستور پاپ جولویس دوم دستور گرفت که اتاق های وتیکان را تزیین کند و او دیواره ها را با ترکیبی از 4 جنبه فضیلت یعنی الهیات،فلسفه،هنر و قانون مصور کرد.براستی رافائل زندگی را نقاشی کرده و احساسات را وارد نقاشی کرده است.یک اثر با تمام جزئیات!

سفرنامه رم

علاقه رافائل به ارسطو و افلاطون در نقاشی معروف او یعنی مدرسه آتن کاملا مشخص است. اثری که شاهکار رافائل به حساب می آید. این تابلو آنقدر شخصیت بزرگ در دل خود دارد که تعجب خواهید کرد.افلاطون، ارسطو، سقراط ، اقلیدس، فیثاغورث، بطلمیوس ، داوینچی ،میکل آنجلو و خود رافائل . حتی زرتشت پیامبر ایرانی هم داخل این اثر قرار دارد.در وسط نقاشی افلاطون با لباس قرمز قرار دارد که با دست به بالا اشاره می کند و نشان از تمایل او به امور بالاتر از واقع است و سمت راست او ارسط به پایین اشاره میکند که نشان دهنده این است که او واقع گراست.رافائل چهره افلاطون را از روی چهره داوینچی اقتباس کرده است.

در پایین صفحه کسی که آرنجش را تکیه داده به یک صندلی و دست دیگرش به چانه اش میباشد میکل آنژ است.در سمت راست آن مردی که ریش دارد و لباس سفید دارد و یگ گوی در دستش است زرتشت است و آخرین مرد سمت راست با لباس سفید خود رافائل است .در همان نزدیک یعنی پایین سمت راست اقلیدس را در حال حل کردن یک مسئله ریاضی می بینید .کسی که کاشف رابطه اضلاع مثلث بود و جالبه بدونید بعد از این کشف او یک گوسفند قربانی کرد. در سمت چپ تصویر هم کسی که با لباس سبز ایستاده سقراط است که با شاگردان خودش از جمله اسکندر مقدونی در حال صحبت کردن است.آن مردی هم که تنها در وسط روی پله ها لم داده دیوژن است.

شخصیتی که کاملا بی خیال بود و مثل سگ ها زندگی میکرده. از او داستانهای زیادی وجود دارد آن اینکه یک بار از شهر اورا بیرون می کنند و شخصی به او می گوید آیا مردم تورا از شهر بیرون کرده اند ؟ و او میگوید نه من آنها را در شهر تنها گذاشتم . همچنین او از تمام مال دنیا فقط یک کاسه داشته که با آن آب میخورده و روزی در کنار چشمه می بیند که سگی با زبانش آب میخورد.و او کاسه را دور می اندازد و میگوید این کاسه هم لازم نیست! وشرح حال این نقاشی براستی زیاد است و باید قبول کنید که درست گفته اند که رافائل شاهزاده نقاشان است.

سفرنامه رم

سفرنامه رم

سفرنامه رم

سفرنامه رم

سفرنامه رم

سفرنامه رم

سفرنامه رم

سفرنامه رمقسمت سوم

 

نویسنده : مسعود کرامتی

نظرات کاربران (8 نظر)

× در حال پاسخ به:

رضا 5 خرداد 1396 ساعت 03:08

مسعود جون دمت گرم

وحید 5 خرداد 1396 ساعت 02:55

سفر نامه شما را هم قبل از سفر و هم در حین سفر به رم خوانده ام . فوق العاده بود و تمام جاهایی رو که شما رفته بودی من هم رفتم. خیلی به من کمک کرد. بسیار سپاسگذارم
در ضمن منتطر سفرنامه های بعدی شما هم هستم.

فاطمه 5 خرداد 1396 ساعت 02:55

ممنون از سفرنامه خوب و دقیق شما. من برنامه سفر به ایتالیا رو دارم و سفرنامه شما به من کمک کرد.

انیس 5 خرداد 1396 ساعت 02:50

با سلام و خدا قوت
خیلی خیلی از سفرنامه ایی که نوشتید لذت بردم بخصوص اینکه تاریخچه تمام آثاری را که دیده اید می دانستید و نوشته اید. مطمئناً با این همه اطلاعات از سفرتان بسیار زیاد و بیشتر از شخصی که به آثار تاریخی فقط نگاه میکند و رد میشود، لذت برده اید.
از توضیحاتی که در مورد تابلو مدرسه آتن نوشته اید بسیار زیاد استفاده کرده و لذت بردم، چون من یه پازل از این تابلو را در خانه درست کردم و فقط ارسطو و افلاطون را می شناختم. ممنونم از توضیحات کاملی که دادید.
چون ما قصد سفر به اروپا را در آینده داریم، اگر اشکالی نداشته باشه، قبل از حرکت با ایمیل با شما در تماس باشم تا اطلاعات تاریخی و مالی سفر را از تجربیات شما استفاده کنیم.
ممنونم از سفرنامه زیباتون

شیدا 5 خرداد 1396 ساعت 02:48

با همه وجود دلم می خواهد کشوری رو که شما اینقدر خوب به تصویر کشیدید ببینم. ممنون

مسعود کرامتی 5 خرداد 1396 ساعت 02:48

ممنونم Sa ni شما خیلی خیلی لطف دارید ..واقعا باعث افتخار بنده هست که مورد توجه شما قرار گرفته..در ضمن من صفحه شما رو پیدا نکردم .بهم ایمیل بزنید. [email protected]

sa ni 5 خرداد 1396 ساعت 02:48

آقای مسعود کرامتی عزیز این سفرنامه فوق العاده اس
ونیز رو که خوندم اینقدر جذاب بود که اومدم از اول سفرنامه بخونم
به قدری خوب نوشتین که حد نداره
من تمام اینجاها رو رفتم اما نصفه اینم یادم نیست و تازه دارم میبینم مخصوصا اون صورت حضرت مسیح رو روی دستمال یا جزئیات بناها رو نمیدونستم خیلی خیلی عالی توضیح دادین
ممنون

VAHID 5 خرداد 1396 ساعت 02:48

ممنون از سفر نامه دقیق و زیبا شما با نگارش صحیح که نشان دهنده علاقه وعشق واقعی شما به کشور ایتالیا و فرهنگ ان است.