Close

سفر به جزیره قشم ؛ عجیب، زیبا، آروم، بکر و ...

4.4
از 30 رای
اینجا، بستر شگفتی‌های ایران است! +تصاویر

bn116.jpg

 

سلام. افسانه هستم از خوزستان . عاشق سفر و تاریخ و طبیعت ...

سال 92 خاله م دانشگاه قشم قبول شد و این بهانه ای شد واسه من و خواهرم که یه دفعه همراهش به قشم سفر کنیم. آذر ماه سال 93 این امکان واسمون فراهم شد و من و خاله و خواهرم با اتوبوس راهی بندرعباس شدیم. میدونم بعضیا حالا میپرسن که با اتوبوس که خیلی سخته، اذیت نشدین؟ بله ، ممکنه اذیت شدن هم داشته باشه، خستگی هم داشته باشه واسه بعضیا. اصولا ما آدمای غرغرو و بی حوصله و کم طاقتی نیستیم . اگه باشیم هم من همه سعیمون رو میکنیم که این اخلاق بد رو از خودمون دور کنیم و دخترای قوی و محکمی باشیم.

خوب بریم واسه ادامه سفرنامه. تا بندرعباس حدود 16 ساعت راه هست البته با اتوبوس. اتفاقات و خاطره هایی که توی چندین سفری که با اتوبوس به بندرعباس داشتم جزو بهترین و خنده دارترین خاطرات عمرم هست. به قدری توی اتوبوس اتفاقای خنده دار میوفته که آدم حاضره خسته و له هم بشه ولی اون اتفاقا و اون صحنه ها رو با چشم خودش ببینه. خلاصه تا صبح همش شوخی و خنده بود. میگم تا صبح واسه اینه که اتوبوس شب تو راهه معمولا. صبح زود به بندرعباس رسیدیم و با تاکسی به سمت اسکله شهید حقانی رفتیم و بلیط تندرو قشم رو خریدیم و رفتیم توی صف و سوار تندرو شدیم و رفتیم سمت قشم. تا قشم راه زیادی نبود، با تندرو فکر کنم نیم ساعت راه بود. چه دریای زیبایی، رنگ آب به قدری زیبا بود که آدم نمی تونست چشم ازش برداره. عجب هوایی بود، خنک و تمیز و پر از اکسیژن... آذرماه هوای قشم اصلا سرد نیست و ما از هیچ لباس گرمی استفاده نکردیم. هوا بسیار مطبوع بود.

 

به قشم رسیدیم و در اسکله ذاکری پیاده شدیم و با تاکسی به سمت هتلی که از قبل رزرو کرده بودم رفتیم. و به خاطر مسیر طولانی که توی راه بودیم، استراحت کردیم.

IMG_6272.JPG

طبق همه ی سفرهایی که میریم، برنامه ریزی سفر به عهده منه. منم از قبل حسابی جستجو کرده بودم و برنامه دقیقی ریخته بودم.

شب ، بازی استقلال و پرسپولیس بود و ما هم مثل همه خوزستانیا، فوتبالی هستیم. پس نشستیم پای فوتبال و بعد فوتبال که خوشبختانه با برد استقلال همراه بود، رفتیم بیرون و یکی از جاهایی که شب های شلوغ و پر رفت و آمد و شادی داره مجتمع ستاره قشم هست. پس ما هم شب همونجا رفتیم و یه دوری توش زدیم و شام خوردیم و برگشتیم هتل.

واسه 2 روز آینده 2 تا تور خریدیم که دیدنی های قشم رو بتونیم ببینیم. چون اکثر دیدنی های قشم خارج از شهر قشم هستن پس نیاز به ماشین داشتیم که همراهمون نبود( از طریق بندر پل میشه ماشین رو به جزیره قشم برد). پس بهترین کار تور بود که با ون ما رو به سمت خارج شهر بردن. خود شهر قشم یه قسمت خیلی کوچیک از جزیره بکر و زیبا و بسیار تمیز قشم هست.

صبح بیدار شدیم و صبحانه خوردیم.

IMG_6274.JPG

روز اول تور به دیدن غار خوربس ، دره ستاره ها ، جزایر ناز و جنگل حرا گذشت.

قشم یه جزیره رویایی بود واسه من، یه جزیره عجیب و آرام و بکر، با ون راه افتادیم و از شهر خارج شدیم و به غار خوربس یا همون خربس رسیدیم.

be6ee74c-6146-453f-8f43-d328424d5e80.jpg

(عکس از اینترنت)

غار تاریخی خربس در ۱۵ کیلومتری جنوب این جزیره قرار گرفته است که گفته می‌شود قدمت آن به دوره‌ی مادها می‌رسد. بیرون و درون غار شکل و نقش بسیار رمزآلودی دارد. قصه‌های مختلفی در مورد آن وجود دارد که اغلب نشان از کاربرد مذهبی آن دارد.

IMG_6276.JPGIMG_6279.JPG

بعد از غار به یکی از زیباترین جاهای دیدنی ایران رفتیم. دره ستاره ها...

دره ستاره ها توی روستای زیبای برکه خلف قرار دارد که به عنوان پاک ترین و تمیزترین روستای ایران شناخته شده است.

IMAG6385.jpg

وقتی توی دره ستارگان قدم میزنی اصلا باور نمی کنی که روی زمینی، اصلا با همه جاهای دیگه ایران فرق داره، چه انرژی و سکوت عجیبی داره ... و من چقدر دلم واسه دوباره بودن توی این دره زیبا تنگ شده.

IMG_6289.JPGIMG_6293.JPG

یکی از عجیب ترین مناطق طبیعی که در جنوب ایران قرار دارد دره ستارگان قشم است. مردم محلی حرف های خاصی راجع به آن می‌زنند و زمانی که خودتان در محیط این دره حضور پیدا کنید متوجه اتمسفر عجیب این دره فوق العاده خواهید شد. وجود این دره خاص با شکل عجیب سنگ‌هایش باعث شده تا بومیان ماجراجو چندین افسانه را به آن نسبت بدهند. برخی می‌گویند که این دره به خاطر شهاب باران به وجود آماده است و برخی به خاطر صدای عجیب حرکت باد در بین صخره آن را دره ارواحی می‌نامند که دائماً در حال زمزمه کردن هستند. اما بیشترین شایعه مرسوم آن بوده که در گذشته ستاره های از آسمان به زمین این منطقه افتاده‌اند و آن‌ها سبب به وجود آمدن چنین اشکالی در سنگ‌ها گشته‌اند. به همین دلیل است که امروزه به این منطقه دره ستارگان گفته می‌شود.

IMG_6297.JPG

بعد از دیدن این مکان عجیب به سمت جزایر ناز رفتیم.

IMAG6396.jpg

حالا چرا بهش میگن جزایر ناز؟؟

در زمان جزر با پس‌روى کامل آب دریا، براى مدت کوتاهى، باریکه‌اى از خشکى جزیره ناز را به ساحل قشم وصل مى‌کند. هرچند زمان این اتفاق کوتاه است، اما در همین مدت مسافران با ورود به جزایر ناز می توانند از بالای ارتفاعات، تنگه هرمز، جزیره لارک را تماشا کنند. و این اتفاق در طول هر شبانه روز 2 بار رخ میدهد و این جزایر به ساحل وصل می شوند واسه همین میگن که ناز دارن...

 IMAG6401.jpgIMG_6346.JPGIMG_6337.JPGIMG_6331.JPGIMG_6353.JPG

بعد از اون هم به طرف اسکه جنگل حرا رفتیم و سوار قایق شدیم و زدیم به دل جنگل های حرا ...

IMG_6365.JPGIMG_6367.JPG

ریشه درختان جنگل‌های حرا در آب است و در هنگام مد، شما درختانی را مشاهده خواهید کرد که سر از آب بیرون آورده‌اند، انگار که واقعا درختانی هستند که در آب غوطه‌ور و معلق هستند. درختان حرا آب‌شور زی هستند که هنگام مد آب دریا تا گلوگاه در آب فرو می‌رود. با خاصیت تصفیه‌ای که در پوست درخت حرا وجود دارد، آب دریا را جذب و نمک آن را دفع می‌کند. درخت حرا در حقیقت یک کارخانه آب شیرین کن طبیعی و خدادادی است.

IMG_6382.JPG

به خاطر اینکه به غروب نزدیک شده بودیم نتونستم عکس های خوبی بگیرم.

لب اسکله هم یه بازار کوچیک محلی به راه بود و البته بازار نقش حنا هم به راه بود و زنان هنرمند قشمی با دقت و البته ظرافت و سرعت نقش های ذهنی زیبایی رو ترسیم می کردن.

IMG_6385.JPGIMG_6388.JPGIMG_6393.JPG

روز اول تور تمام شد و به هتل برگشتیم و کمی استراحت کردیم و رفتیم به سمت سیتی سنتر قشم. اصلا بازارهای قشم هم حال و هوای خیلی خوبی داشت، پر از صفا و حال خوب . یه گشتی توی سیتی سنتر زدیم و به هتل برگشتیم و خوابیدیم که فردا صبح زود بیدار بشیم واسه تور بعدی.

صبح زود ساعت 6 بیدار شدیم. حالا چرا اینقدر زود؟ واسه اینکه برای دیدن دلفین ها باید تا قبل از ساعت 11 خودمون رو به جزیره هنگام میرسوندیم.

برنامه روز دوم تور: ساحل نقره ای، دلفین های جزیره هنگام، بازارچه ساحلی هنگام ، اکواریوم طبیعی

به همراه گروه با ون راه افتادیم و به سمت جزیره هنگام رفتیم. البته یه جایی کنار دریا از ون پیاده شدیم و بقیه مسیر رو با قایق رفتیم. اول به ساحل نقره ای رفتیم.

IMG_6419.JPGIMG_6443.JPGIMG_6444.JPGIMG_6447.JPG

حالا چرا بهش میگن ساحل نقره ای؟؟

در این ساحل ذراتی از نوعی کانیِ براق به چشم می‌ خورد که در میان ماسه ها جا خوش کرده اند و جلوه ای درخشان به ساحل داده اند.

IMG_6453.JPGIMG_6454.JPG

خدای من چه جای خفنی، چه سکوتی، چه آرامشی، چه مناظر زیبایی،چه دریای قشنگی

رنگ آبی این دریا خیلی قشنگه ، خیلی ...

IMG_6404.JPGIMAG6430.jpgIMAG6440.jpgIMG_6458.JPG

بعد از اون به طرف دلفین ها رفتیم. دلفین ها دسته دسته توی این آبی زیبا شنا میکردن و هر از چند گاهی از آب بیرون میومدن. البته اگه دریا آروم باشه به قایق های مسافران نزدیک تر میشن و حتی پرش های دو متری هم انجام میدن. اما خب اون روزی که ما رفتیم، دریا کمی متلاطم بود و این جور موقع ها زیاد از آب بیرون نمیان. کلا دلفین ها با آدما خیلی رفیقن.

IMG_6460.JPGIMG_6461.JPG

(توی این 2 عکس میتونید دلفین ها رو ببینید)

بعد از دیدن این دلفین های زیبا به طرف بازارچه ساحلی جزیره هنگام رفتیم. چه بازار زیبایی، چه مردم خوبی، همه جا گرما و صفای جنوب رو حس می کردم. با اینکه خودم هم جنوبی هستم ولی عجیب خاک قشم و بندرعباس واسم گیرایی داره و دلتنگش میشم.

IMAG6444.jpgIMAG6449.jpgIMAG6455.jpgIMAG6458.jpgIMAG6466.jpg

و البته اینجا هم بازار نقش حنا به راه بود و بنده از این فرصت استفاده کردم و یکی از زنان هنرمند بندری، هنرش رو روی دستم نقاشی کرد.

IMG_6463.JPG

بعد دوباره سوار قایق شدیم و رفتیم یه قسمت از جزیره هنگام که بهش میگفتن آکواریوم طبیعی. کنار ساحل یه قسمت از دریا که بسیار بسیار آب شفافی داشت، ماهی های رنگاوارنگ آبی و زرد داشت که از بالا پیدا بودن و ما هم واسشون بسکوییت میریختم و یهو جمعیت عظیمی از ماهی ها به سمت بسکوییت ها هجوم میاوردن، صحنه های جالب و زیبایی بود.

IMAG6473.jpg

توی عکس ماهی ها خوب دیده نمیشن. واسه همین یه ویدیو واستون میزارم که از این ماهی های خوشگل گرفتم.

روز دوم تور هم تمام شد و به هتل برگشتیم. و بعد از استراحت و خوردن ناهار راه افتادیم سمت درگهان.

درگهان یه شهر کوچیک توی جزیره قشم هست که بازارش خیلی معروفه و یه خیابون داره تا چشم کار میکنه بازار و مغازه و پاساژه. دو سه ساعت توی بازارش دور زدیم و هیچی نخریدیم و  شام خوردیم و برگشتیم هتل. و خوابیدیم که فردا روز آخرمون رو توی این جزیره زیبا سپری کنیم.

IMG_6485.JPG

صبح بیدار شدیم و بعد از خوردن صبحانه به طرف قلعه پرتغالی ها رفتیم. قلعه پرتغالی ها توی خود قشمه. و کنار ساحل دریاس.

همونطور که میدونید جزایر جنوبی کشور روزگاری به دست پرتغالی افتاد.

IMG_6487.JPG

از جمله جاذبه های گردشگری جزیره ی قشم، قلعه ی پرتغالی ها است. این قلعه، در ضلع شمالی جزیره ی قشم و توسط دریانوردی پرتغالی به نام آلفونسو آلبرکرک، در سال ۱۵۰۷ بنا شد. قلعه پرتغالی‌ها یک قلعه تدارکاتی در گذشته بوده که برای ارتباط با قلعه هرمز و رساندن تدارکات و خدمات به این قلعه مرکزی در قشم ساخته شده است.

و اما سرانجام در سال ۱۶۲۳ میلادی، این قلعه و دیگر پایگاهها در دهانه خلیج فارس را یکی از سرداران صفوی تصرف کرده و ایرانیان تا امروز بر این پر ارزش ترین آبراهه دنیا مسلط هستند.

IMG_6488.JPG

البته الان دیگه چیزی ار قلعه باقی نمونده ولی چه ویوی زیبایی به دریا داشت.

IMG_6495.JPGIMG_6507.JPGIMG_6500.JPG

بعد از ظهر هم رفتیم پارک ساحلی زیتون و تا غروب آفتاب توی ساحل زیبایش نشستیم و دریا و مردمان رو نگاه کردیم و کیف کردیم.

IMG_6555.JPGIMG_6547.JPGIMG_6561.JPGIMG_6603.JPGIMG_6606.JPGIMG_6612.JPGIMG_6538.JPGIMG_6545.JPG

بعد هم شام و هله هوله خوردیم و روز آخرمون توی این جزیره رو به پایان رسوندیم.

IMAG2666.jpgIMG_6638.JPG

روز بعد صبح زود بیدار شدیم و وسایلی که شب قبل جمع و جور کرده بودیم رو برداشتیم و رفتیم سمت اسکله و سوار تندرو شدیم و توی دریای زیبای خلیج فارس راهی شدیم به سمت بندرعباس زیبا .

IMG_6640.JPGIMAG6577.jpg

اینم یه ویدیو از خلیج فارس زیبا.

به اسکله شهید حقانی رسیدیم و با تاکسی رفتیم ترمینال و سوار اتوبوس شدیم برگشتیم به شهر و دیار خودمون.

بعد از اون سفر، قشم جزیی از وجود من شده و همیشه منتظر یه فرصت دیگه هستم که برگردم به این جزیره رویایی و جاهای دیگه ای که وقت نشد ببینم رو برم و با جون و دل ببینم.

امیدوارم از سفرنامه من اون اندازه که خودم کیف کردم و لذت بردم، لذت برده باشد.

و در آخر اینو بگم که قشم جاهای دیدنی دیگه ای هم داره مثل:

روستای لافت

تنگه چاهکوه

غار نمکی

کارگاه لنج سازی

دره تندیس ها

تنگه کریان

پارک کروکدیل ها

چاه های طلا

و البته میتونید به جزیره شگفت انگیز هرمز هم یه سفر نیم روزه داشته باشد.

و جاهای دیگه ای هم حتما وجود داره که من بلد نیستم.

 

نویسنده : افسانه اد

 

تمامی مطالب عنوان شده  نظر و برداشت شخصی نویسنده است و وب‌ سایت لست سکند مسئولیتی در قبال صحت اطلاعات بر عهده نمی‌گیرد.

اطلاعات بیشتر

سفرنامه های مرتبط

نظرات کاربران (17 نظر)

× در حال پاسخ به:

امیربهادر 27 آذر 1398 ساعت 16:59

سلام
همیشه ایام به کام و سفر بی خطر

فرهادی 17 فروردین 1398 ساعت 13:56

سلام. ساده و روان و خوب نوشتید. فقط ایکاش از کیفیت بازار و قیمتهاش هم می نوشتید . بسیار ممنون از شما و سایت کم نظیر لست سکند.

مجتبی 22 اسفند 1397 ساعت 13:01

سلام
توصیف خیلی خوبی از قشم داشتید. ولی از نظر من قشم ارزش فقط شاید یکبار دیدن را داشته باشه. به نظر من جزیره کیش ، شیدور و لاوان و خود بندر عباس میتونه خاطره انگیز باشه. بنده به هیچ عنوان قشم را توصیه نمیکنم.

Mostafa 14 اسفند 1397 ساعت 10:36

عالی بود
فقط باورم نمیشه تنگه چاهکوه نرفته باشید.
خیلی حیف

farhad 2 اسفند 1397 ساعت 19:32

با سلام خدمت شما وباتشکر از تدوین سفر نامه ای که بیشتر به یک تصویر زیبا مانند بود بسیار کوتاه وکامل نوشته بودید با انشایی سلیس وروان هم شما وهم مسولین لست سکند که درتنویر افکار زیبا تلاش میکنند موفق وپایدارباشید فرهادی ٢/12/1397

Jalal 28 بهمن 1397 ساعت 21:13

عالی بود

پناهی 24 بهمن 1397 ساعت 23:18

سلام. خیلی عالی بود.

hh_trips 22 بهمن 1397 ساعت 15:37

با تشکر از سفرنامه خوبتون
فقط ای کاش هزینه ها رو
هم قید میکردید

مهدی م 19 بهمن 1397 ساعت 14:40

با سلام:
عالي بود
من سالي 2 بار از تهران به قشم سفر ميكنم.
بسيار زيبا و جالب و خوب است.
از تهران تا يزد حدود 8 ساعت
از يزد تا بندر عباس حدود 8 تا 9 ساعت
از بندر عباس تا قشم با احتساب لنديكرافت، حدود 3 تا 4 ساعت
جزيره قشم بسيار زيباست

daviid 18 بهمن 1397 ساعت 12:09

با سلام
خوشحالم از اینکه به شهر ما بندرعباس سفر کردید و خاطرات خوبی از اون ثبت کردین.
براتون آرزوی سلامتی و سفرهایی به غایت زیباتر دارم

امیر 18 بهمن 1397 ساعت 10:15

سلام.واقعاً دستت درد نکنه،چه زیبا و با حوصله کار کرده بودی.

حسین 18 بهمن 1397 ساعت 03:06

از قدیم گفتن "هر آنچه از دل برآید بر دل نشیند" اینکه مطالب رو دلی و با تمام احساست نوشتی جذابیت و لذت خوندنش رو چند برابر کرده. ممنون از سفرنامه و عکسای باحالی که گذاشتید

جبیب 17 بهمن 1397 ساعت 12:09

عالی و بینظیر بود توصیف و بیان سفرنامه شما
من از کارکنان صنعت نفت قشم هستم بچه اهوازم هروقت دوست داشتید بیایید درخدمتم

فاطمه 17 بهمن 1397 ساعت 11:16

سلام دوست عزیز مرسی از سفرنامه خوبتون واقعا لذت بردم

ف ش 17 بهمن 1397 ساعت 09:37

درود . سپاس از اشتراک گذاشتن سفرتون
واقعا از خوزستان تا بندرعباس 16 ساعت راهه؟

مشاهده نظرات بیشتر