Close

چهارده ساعت در مسقط (سفرنامه عمان)

4.4
از 65 رای
جواهری که در آن سوی خلیج فارس می‌درخشد! +تصاویر
  • 16 شهریور 1398 09:00
  • 59
  • 15.7K

bn144.jpg

 

مسقط! شاید کمتر کسی به فکر سفر به مسقط بیفتد اما گاهی باید فرصتها را غنیمت شمرد. ماجرا از اینجا شروع شد که برای سفر به ویتنام بدنبال بلیطی ارزان بودیم. عمان ایر نرخهای پروازی خیلی خوبی داشت. فقط مشکل اینجا بود که 14 ساعت در مسقط توقف داشتیم. بعد از کمی تحقیق متوجه شدم که ویزای عمان برای ایرانیان فرودگاهی است. فرصت خوبی بود تا بازدید یک روزه ای از مسقط هم داشته باشیم. پس، تردید را کنار گذاشتم و بلیت را خریدم. جزئیات خرید بلیت و سایر مراحل سفر را در سفرنامه ویتنام به تفصیل توضیح خواهم داد. در این سفرنامه کوتاه قصد دارم شما را به گشتی یک روزه در مسقط ببرم و با حال وهوای این کشور کوچک عربی آشنا شویم.

1.jpg

شهر سفیدپوش مسقط

عمان کشوری پادشاهی در جنوب دریای عمان است که مسقط پایتخت آن میباشد. جمعیت این کشور کوچک در حدود 2.6 میلیون نفر است. همانند سایر کشورهای عربی خلیج فارس منبع اصلی درآمد کشور، نفت است. هر چند نسبت به سایر همسایگان، این کشور تولیدکننده متوسطی است  و کشاورزی و ماهیگیری نیز دو منبع مهم درآمد در عمان هستند.

عمان تاریخ دور و درازی دارد اما در قرن 17 م بود که با بیرون راندن پرتغالیها ، پادشاهی مستقل عمان شکل گرفت.

مسقط بزرگترین شهر عمان و مرکز استان  مسقط است که حدود 800 هزار نفر جمعیت دارد. مسقط در زبان عربی به معنای محل سقوط است که احتمالا به معنای پهلو گرفتن کشتی‌ها یا افتادن لنگر میباشد.

پادشاه عمان سلطان قابوس میباشد. اندکی پس از به قدرت رسیدن قابوس، او با شورش گروهی چپگرا در ایالت استان ظفار مواجه شد ولی توانست با حمایت محمدرضا شاه پهلوی و ارتش ایران بر آن‌ها غلبه کند. از همین رو، او بقای تخت و تاج خود را تا حد زیادی مدیون ایران می‌داند. این دلیل قدیمی و سایر دلایل اقتصادی و سیاسی باعث شده است تا عمان با ایران روابط خوبی داشته باشد که این امر در رفتار مردم عمان نیز کاملا مشهود بود.  در واقع در فرودگاه عمان برای اولین بار بود که ما در یک فرودگاه خارجی  احساس راحتی داشتیم و با دیدن پاسپورت ایرانی با لبخند دوستانه و محترمانه ای از ما استقبال میشد! در سطح شهر نیز رفتار مردم بسیار خوب و مهمان نوازانه بود.

1-2.jpg

سلطان قابوس

بلیتی که من خریداری کرده بودم دارای دو توقف و مربوط به دو هواپیمایی مختلف بود، بنابراین من ابهامات و سوالات زیادی در مورد ترانزیتها و انتقال بار داشتم که پاسخ برخی از این سوالات را تلفنی از دفتر عمان ایر در تهران گرفتم ولی در برخی موارد دفتر تهران نیز جواب درستی نداشتند.

معمولا برای پروازهایی که بیش از 8 ساعت تراتزیت دارند، شرکت هواپیمایی به مسافران خود خدماتی مانند ویزا، هتل، اتاق استراحت، وعده غذایی و ... ارائه میدهد. البته این موضوع قطعیت ندارد و به مواردی مثل مبدا و مقصد پرواز، نرخ بلیت خریداری شده، عدم وجود پروازی با ساعت ترانزیت کمتر و ... بستگی دارد. ما بلیت را با کمترین نرخ موجود خریده بودیم اما ترنسفر کوتاهتری در آن روز و در آن مسیر وجود نداشت، با این حال دفتر عمان ایر در تهران گفتند که به شما امکاناتی تعلق نخواهد گرفت.

گشتی هم در سایت عمان ایر زدم که مشخصا نوشته بود در مسیر برگشت این خدمات قطعا ارائه خواهد شد اما برای مسیر رفت اما و اگرهایی وجود داشت. در نهایت تصمیم گرفتیم خود را به دست سرنوشت بسپاریم، 25 ریال عمان به نرخ هر ریال معادل 29500 تومان! تهیه کردیم و راهی شدیم.

2.JPG

ریال واحد پول باارزش عمان

حدود ساعت 12 شب عازم فرودگاه شدیم و پرواز عمان ایر بدون تاخیر راس ساعت 5:30 صبح حرکت کرد. طول پرواز کوتاه و در حدود 1:30 ساعت بود. در پرواز با یک وعده غذای گرم از ما پذیرایی شد که بیشتر به نهار شباهت داشت تا صبحانه! کیفیت و طعم غذا خوب و ادویه دار بود.

3.jpg

صبحانه-نهار عمان ایر

در فرودگاه باجه ای برای صدور ویزای فرودگاهی وجود داشت. طبق اطلاعاتی که من کسب کرده بودم افراد تبعه کشورهای پیرامون خلیج فارس میتوانند ویزای فرودگاهی عمان را دریافت کنند که خوشبختانه ایران نیز یکی از آنهاست. هزینه ویزای فرودگاهی 10 روزه 6 ریال و ویزای یک ماهه 20 ریال است. برای دریافت ویزا نیز حتما باید ریال عمان به همراه داشته باشید.

با توجه به اطلاعات فعلی که در اینترنت وجود دارد به نظر میرسد عمان ترجیح میدهد به جای ویزای فرودگاهی ویزای اینترنتی را جایگزین نماید و ممکن است این روال تغییر کند، لذا توصیه میکنم قبل از سفر به عمان از آخرین شیوه اخذ ویزا اطلاعات لازم را کسب کنید.

ساعت 7:30 به وقت عمان به مسقط رسیدیم و برای امتحان شانسمان به دفتر خدمات مشتریان سر زدیم. بلیت را ارائه کردیم و از شنیدن پاسخ مسئول گیشه خوشحال شدیم. فرم ویزا را پر کردیم و یک ووچر هتل که شامل نهار و شام نیز میشد دریافت کردیم. این خدمات که شامل ویزا، هتل، نهار و شام و ترنسفر تا هتل بود برای مسیر پروازی ما (تهران-بانکوک) رایگان بود و ما برای این خدمات مبلغی پرداخت نکردیم. با مسئول مربوطه عازم کانتر هتل شدیم. مسئول هتل گفت که برای ترنسفر باید یک ساعتی صبر کنید و یا با تاکسی بروید. قطعا ما قصد گرفتن تاکسی در کشور گرانی مثل عمان را نداشتیم. با چک کردن موقعیت هتل متوجه شدیم هتل از مرکز شهر فاصله زیادی دارد و در کنار ساحل قرار دارد.

برنامه بازدید ما فشرده بود و از ابتدا نیز قصد اقامت در هتل را نداشتیم پس در نهایت قید استراحت یکی دو ساعته در هتل را زدیم و عازم مرکز شهر شدیم.

برای رفتن به مرکز شهر دو راه وجود دارد:

راه اول تاکسیهایی که در بیرون فرودگاه قرار دارند و کرایه آن در حدود 7 ریال است.

راه ارزانتر استفاده از اتوبوس است. شرکت اتوبوس رانی مواصلات که به اتوبوسهای قرمز معروف هستند از فرودگاه تا مرکز شهر و تعداد زیادی از دیدنیهای شهر سرویس دهی دارد. اتوبوسها بسیار نو، تمیز و به موقع بودند. معمولا اتوبوسها بسیار خلوت هستند و تنها توسط مهاجرها استفاده میشدند و خود مردم مسقط با ماشین شخصی و یا تاکسی تردد میکردند. ایستگاه این اتوبوسها درست در بیرون فرودگاه و در سکوی B1 قرار دارد. 

در ایستگاه اتوبوس با مسئول خط خوش و بش کردیم و ایشان که مرد خوشرویی بود،  نقشه مسیر اتوبوسها و راهنمایی های لازم جهت رفتن به مرکز شهر را به ما داد. مسیر حرکت اتوبوسها را میتوانید در سایت www.mwasalat.com ببینید.

اگر بخواهید مستقیم به مرکز شهر بروید باید سوار خط B1 شوید. اما اولین مقصد ما مسجد سلطان قابوس بود. پس با خط 08 به قیمت 300 بیسه عازم مسجد سلطان قابوس شدیم . هر ریال عمان 1000 بیسه میباشد که 300 بیسه تقریبا معادل 9هزار تومان است. راننده هنگام سوار شدن پول نقد را تحویل میگیرد و بلیت کاغذی به شما ارائه میدهد.  

بازدید از مسجد سلطان قابوس همه روزه به جز روزهای جمعه از ساعت 8 الی 11 صبح بصورت رایگان ممکن است ساخت این مسجد بدستور سلطان قابوس بعد از 6 سال کار در سال 2001 به اتمام رسید، ظرفیت 20 هزار نمازگزار را داشته و بزرگ‌ترین مسجد کشور عمان به شمار می‌رود. 

برای بازدید از این مسجد لازم است لباس پوشیده و مناسب داشته باشید. پوشاندن موی سر نیز برای خانمها الزامی است.

4.jpg

مسجد بزرگ سلطان قابوس

فضای مسجد بسیار زیبا و چشم نواز بود و با سنگ های سفید زیبایی تزیین شده بود.

5.JPG

محوطه سفید مسجد

6.JPG

سپس وارد سالن نماز مردان شدیم لوستر با شکوهی در مرکز سالن آویزان است. این لوستر با 8.5 تن وزن دومین لوستر بزرگ جهان پس از مسجد شیخ زاید در ابوظبی است. باورکردنی نیست که 600 هزار کریستال درخشنده دارد و 4 سال برای ساخت آن وقت صرف شده است.

7.jpg

لوستر باشکوه مسجد سلطان قابوس

 8.JPG

سالن نمازگزاران

9.jpg

 11.JPG

محراب مسجد

فرش مسجد نیز اثر هنرمندان ایرانی از نیشابور است که بسیار چشم نواز بوده و در حدود ۵ هزار متر مربع مساحت دارد و از اتصال ۴۸ قطعه کوچک و بزرگ به یکدیگر تشکیل شده است. این فرش از نقشه گنبد مسجد شیخ لطف الله اصفهان و ترکیب طرح افشان شاه عباسی و سایر نگاره‌های تزیینی ایرانی و اسلامی الهام گرفته‌ است .

12.JPG

فرش ایرانی مسجد

این مسجد واقعا باشکوه بود و حال و هوای خوبی داشت. داخل سالن میشد دقایقی نشست و چشم به زیباییها و ریزه کاریها دوخت.

13.JPG14-1.JPG

محوطه مسجد

پس از بازدید از مسجد مجددا با اتوبوس خط 1 عازم مرکز شهر شدیم. برای اینکار بایستی به ایستگاه Ruwi بروید و سپس با خط 4 به مرکز شهر بروید. هزینه این مسیر در مجموع نفری 500 بیسه شد.

برای من که تا کنون تجربه سفر به یک کشور عربی را نداشتم کلا فضای خاصی بود. گرم و سوزان، خلوت و تمیز، خانه های سفید و خیابانهای منظم. آرامش بی اندازه ای که کمی کسالت بار بود.

در نزدیکی بازار ماهی پیاده شدیم. بازار ماهی مسقط تا حدودی شبیه بازار ماهی بندرعباس بود. محلیها در بازار مشغول خرید بودند و تک و توک توریستهای اروپایی که مشغول عکاسی از ماهیها بودند.

15-2.jpg

بازار ماهی

16.jpg

سپس به سمت بازار مطرح به راه افتادیم. با پیاده روی در امتداد اسکله به بازار خواهید رسید. چندین کشتی کروز نیز در اسکله لنگر انداخته بودند که گفته میشود متعلق به سلطان هستند.

17.jpg18.JPG

اسکله مسقط

بازار یا به زبان محلی سوق مطرح یکی از دیدنیهای مسقط است. این بازار شبیه بازار مکاره است و حال و هوای خاصی دارد. بوی بخور و کندور و چراغ علاءالدین و ریسمانهای رنگ و وارنگ فضای خاصی ایجاد کرده است.

19.JPG

سوق مطرح

 در بازار گشتی زدیم و عکاسی کردیم و به رسم یادگاری یک مگنت به قیمت 1 ریال نیز برای کلکسیون مگنتهایمان خریدیم. احتمالا به زودی بایستی یک یخچال اضافه برای نصب مگنتها بخریم!!!

20.jpg21.jpg22.JPG

سوق مطرح

پس از بازدید از بازار به فکر نهار افتادیم. با توجه به ارزش کم پول ملی مان، هزینه غذا در مسقط بسیار بالا بود اما از انجا که ما برای ویزا مبلغی پرداخت نکرده بودیم تصمیم گرفتیم خودمان را به یک نهار عربی مهمان کنیم! برای نهار عازم رستوران بیت اللبان شدیم که طبق نظرات تریپ ادوایزر از رستورانهای خوب مسقط است.

23.jpg

رستوران بیت اللبان در طبقه دوم

 غذای معروف این رستوران شوا نام دارد که در واقع گوشتی است که زیر خاکستر به مدت زیادی پخته میشود. گوشت میتواند شتر یا گوسفند باشد. هنگام مراجعه ما به رستوران گوشت شتر موجود نبود. برنج نیز میتوانست ساده و یا مخلوط با سبزیجات و یا گوشت انتخاب شود.  

24.jpg

شوا

حجم غذا زیاد بود، بسیار خوشمزه و خوش طعم بود که در کنار ماست چکیده بهتر هم میشد. اما با توجه به ارزش پول عمان هزینه یک پرس غذا و یک عدد نوشابه 7.6 ریال عمان یعنی تقریبا 230 هزار تومان شد. البته این غذا تقریبا گرانترین غذای منو بود. در انتها با خرما و قهوه عربی رایگان نیز از ما پذیرایی کردند. این رستوران دارای بالکن و فضای داخلی سنتی است و در مجاور بازار ماهی مسقط قرار دارد. نقد و بررسی رستوران را میتوانید در سایت ببینید.

25.jpg

25-2.JPG

نمایی از اسکله از بالکن رستوران

بافت قدیمی مسقط در پشت بازار مطرح قرار دارد و دیدن آن خالی از لطف نیست. اما ما توانی برای پیاده روی بیشتر نداشتیم. تصمیم داشتیم کمی در امتداد اسکله پیاده روی کنیم اما هوا خیلی گرم و شرجی بود و بی خوابی شب قبل هم کم کم داشت اثر خودش را میگذاشت. پس قید پیاده روی را زدیم و با اتوبوس عازم قصر سلطان قابوس شدیم. ایستگاه اتوبوس مواصلات دقیقا در جلوی بازار قرار دارد.

این مسیر ساحلی بسیار زیبا و چشم نواز است. در این مسیر پارک ریام نیز قرار دارد که نمای زیبایی از اسکله از آن قابل دیدن است. همچنین قلعه های الجلالی و المیرانی نیز که خرابه هایی از آن باقی است به چشم میخورد که یادگارهایی از قرن 16 م و حمله پرتغالیها هستند.

25-3.JPG

بقایای قلعه تاریخی بر روی کوه

در نزدیکی قصر پیاده شدیم. قیمت بلیت برای این مسیر نفری 200 بیسه بود. قصر العالم در سال ۱۹۷۲ ساخته شد و یکی از بهترین نمونه‌های معماری مدرن اسلامی به شمار می‌رود. اینجا اقامتگاه رسمی سلطان عمان محسوب می‌شود و اغلب برای پذیرایی از مهمانان سرشناس کشور از آن استفاده می‌کنند. جالب است که دراین محوطه هیچ سربازی وجود نداشت و به راحتی میشد تا نزدیکی قصر رفت.

26.JPG

محوطه ورودی قصر

27.JPG

قصر سلطان

موزه ملی عمان نیز در همین نزدیکی قرار دارد و ورودی آن برای توریستها 5 ریال عمان میباشد و همه روزه از ساعت 10 الی 17 (جمعه ها 14 الی 16) قابل بازدید است. همچنین موزه بیت الذوبیر نیز در همین نزدیکی است.

28.JPG

ساختمان موزه ملی در انتهای مسیر

در زمان سفر از وجود این موزه در آن محل خبر نداشتیم وگرنه حتما از ان بازدید میکردیم. حدود ساعت 15 بود که تصمیم گرفتیم به هتل برویم و کمی استراحت کنیم. اما روی ووچر هتل، اسم و آدرسی وجود نداشت. لذا از رفتن به هتل منصرف شدیم و با اتوبوس به فرودگاه برگشتیم( ابتدا با خط 4 به ایستگاه Ruwi رفته و از آنجا با خط B1 به فرودگاه رسیدیم). این مسیر حدود یک ساعت طول کشید.

دو سه ساعتی تا پرواز وقت داشتیم از گیت رد شدیم و مهر خروج بر ویزای یک روزه مان خورد.

IMG_20190718_130356.jpg

مهر ورود و خروج در یک روز!

 کمی در فری شاپ فرودگاه گشتیم که همه چیز بسیار گران و دور از دسترس بود.

30.jpg

چراغ جادو یکی از نمادهای عمان!

سری به فود کورت فرودگاه زدیم که شامل چندین غرفه از جمله مک دونالد، کی اف سی و رستورانهای محلی بود. قیمت غذاها در مجموع بالا بود. ما از کی اف سی یک پکیج ساندویچ مرغ و سیب زمینی گرفتیم که تقریبا ارزانترین غذای منو بود که 2.4 ریال شد. غذا بد نبود اما نسبت به قیمت بالای آن اصلا نمی ارزید و وقتی چشممان به غرفه غذاهای محلی و سمبوسه ها افتاد از خریدمان پشیمان شدیم!

فرودگاه مسقط خیلی بزرگ نیست اما قدم زدن در فری شاپ فرودگاه، لم دادن روی مبلهای راحت آن و استفاده از اینترنت رایگان و پرسرعت فرودگاه شما را چند ساعتی سرگرم خواهد کرد. برای استفاده از اینترنت بایستی پاسپورت خود را روی دستگاه هایی که در فرودگاه هستند اسکن کنید و یک کد تحویل بگیرید. با استفاده از آن کد امکان استفاده از اینترنت را خواهید داشت.

کم کم زمان پرواز فرا رسید و هواپیما بدون کمترین تاخیری مسقط را ترک کرد. سفر ما به مسقط پایان یافت و در واقع سفر اصلی ما آغاز شد!

سایر دیدنیهای عمان:

  • سالن اپرای مسقط
  • وادی ها و سواحل مختلف مناسب طبیعتگردی
  • ساحل قوروم
  • شهر و قلعه تاریخی نیزوا

 

هزینه ها برای هر نفر:

  • حمل و نقل با اتوبوس مواصلات : 1700 بیسه معادل 1.7  ریال عمان
  • هزینه نهار و عصرانه: 5 ریال عمان
  • هزینه کل (با نرخ برابری 30هزار تومان ) : 200 هزار تومان

 

 

نویسنده: مریم رجایی

تمامی مطالب عنوان شده در سفرنامه ها نظر و برداشت شخصی نویسنده است و وب‌ سایت لست سکند مسئولیتی در قبال صحت اطلاعات سفرنامه ها بر عهده نمی‌گیرد.

نظرات کاربران (59 نظر)
مهدی م 5 آبان 1398 ساعت 18:13

با سلام:
ممنون ميشوم در خصوص ويزاي فرودگاهي توضيحات بيشتري بنويسيد.
براي مثال:
چند ريال عمان نياز است.
پول توسط نفر دريافت مي‌گردد يا مثل باكو توسط دستگاه الكترونيكي پول دريافت مي‌گردد.
اسكناس 10 ريالي باشد يا يك عدد 5 و يك عدد 1 ريالي
تشكر

رضا خدادوست 3 مهر 1398 ساعت 10:34

سلام. سفرنامه جالبی بود. من سال 95 عمان رفتم. مردمان خوبی دارد و جاهای دیدنی زیاد. البته به دلیل هوای گرم، بهترین زمان سفر به عمان زمستان می باشد. نزدیک مرز یمن استان ظفار و شهر صلاله قرار دارد که بهترین زمان بازدید از آنجا اواخر بهار و اوائل تابستان می باشد که تحت تاثیر هوای اقیانوسی، هوای آنجا خنک و بارانی می شود. ضمناً شما حتما در فرودگاه جدید مسقط بودید که یکی از بهترین و زیباترین فرودگاههای جهان می باشد. در هر صورت ممنون از گزارش خوبتان

گوهری 26 شهریور 1398 ساعت 18:24

سلام دوست خوبمان توصیف خوبی از مسقط من خودم یکسال اقامت داشتم شهر بسیار ریبایی است عمان جاهای دیدنی زیاد دارد جنوب کشور عمان مثل شمال ایران زیبا ودیدنی هستش

Tina Azimi 24 شهریور 1398 ساعت 12:40

سلام مریم عزیز. خوندن این سفرنامه کوتاه ولی دوست داشتنی، برای من خیلی لذت بخش بود. دقیقا حس و حال یک شهر گرم و خسته و خلوت رو منتقل میکرد.
بی صبرانه منتظر سفرنامه ویتنام هستم!
موفق باشید

نیلوفر ورزش نژاد 23 شهریور 1398 ساعت 12:45

خانم رجایی عزیز
سلام
از اشتراک خاطرات و تجربیات سفرتون با ما، سپاسگزارم. در این سفر کوتاه، بهترین استفاده رو از زمان کردین.
موفق باشید و همواره در سفرهای دلنشین

tahmine s 22 شهریور 1398 ساعت 18:23

خیلی عالی نوشتید لذت بردم
یه سوال شما به زبان انگلیسی مسلطین که حرفهای مسئولین فرودگاه و راحت متوجه میشدین؟؟

محمدرضا 22 شهریور 1398 ساعت 16:13

بابت این زحمت زیاد و اطلاعات جامع تشکر و سپاس کمترین کار ممکن هست.

شاهین ستوده 21 شهریور 1398 ساعت 11:35

سلام .سفرنامه زیبایی بود و من رو برد به ۱۵ سال قبل که سفری به مسقط داشتم و چه قدر تغییر کرده و زیباتر وبه روزتر شده .از قلعه های تاریخی هم بازدید می کردید جالب و زیبا بود . موفق باشید

منصوره اسکندری 21 شهریور 1398 ساعت 01:15

بسیار عالی بود لذت بردم.

احسان 19 شهریور 1398 ساعت 07:05

سلام.تشکر از اطلاعات شما.اتفاقا من خیلی مایل هستم در اولین فرصت برم عمان و اطلاعاتی هم در مورد اشتغال پزشکان متخصص بگیرم.البته از سایر سفرهای فشرده این مدلی هم استقبال میکنم.و با توجه به مشغله کاری ، فرصت جستجو در نورد سفرها ندارم

بابک 18 شهریور 1398 ساعت 19:50

سلام...من ماه رمضان آنجا بودم و کلا ۱۰ روز اقامت داشتم....کارم تعمیرات کولر گازی هستش و به مدت ده سال هم جزیره کیش بودم.....در این ده روز سیزده میلیون تومان کلا خرجم شد....این شهر یک شهری شبیه به قم هستش و جز گرما و شرجی و یک شهر معمولی هبجی نیست....به محض اینکه هم وارد میشی انقدر هموطنان عزیز لطف دارند که فکر میکنی وسط گله گرگها افتادی و همه میخوان کلاهت را بردارند....الان استانبول ترکیه هستم....سگش شرف داره به اونجا.....عمان شهر گرما و آدمهای افسرده و بی حاله...هیچ چی نداره...بک مشت کارگر بنگالی و سوری و پاکستانی مفت اونجا اومدن که هیچ آدمی با حقوق اونها اونجا کار نمیکنه...حیف از اون سیزده میلیونی که اونجا خرج کردم...اون موقع ریال عمان ۳۸۰۰۰ تومن بود....نون لواش ۴۰۰۰ تومن...پنبر ۴۰۰۰۰ تومن........اصلا نرید مفت گرونه....

محمد اکبری 18 شهریور 1398 ساعت 18:35

سلام بنده 7 سال مقیم کشور عمان هستم و اونجا اشتباه نوشتید ساحل قوروم صحیح اش است ساحل قُرُم

جاویدان 18 شهریور 1398 ساعت 13:15

درود به همه عزیزان . روز همه بخیر خواستم به مطالب خانم رجایی اضافه کنم که عمان در حال حاظر جز امن ترین کشور جهان است و در حال حاظر بهترین محل برای تجار و بازرگانان ایرانی است که قصد سرمایه گذاری در آنجا را دارن و کشور عمان هم از سرمایه گذاران استقبال خوبی میکند . ضمن اینکه مردم این کشور بسیار خونگرم مهربان و خونسرد و با حوصله هستن و نسبت به ایرانیها ارادت خوبی دارن . قابل ذکر است که صلاله عمان نیز از آب و هوای و طبیعت خوب و زیبایی بر خورداره در حد شمال کشور خودمان . خدمات کشور عمان برای سرمایه گذاران خیلی خوبه ‌ . عمان با دبی ۴ ساعت با خودرو فاصله داره و کسی که اقامه عمان داشته باشه از مرز زمینی میتونه به دبی سفر کنه . عمان دارای طبیعت بکر و زیبایی داره و آداب و فرهنگ اون همانند مردم جنوب کشور خودمونه . جمعیت عمان ۴/۵ میلیون نفر هست که ۲/۵ میلیون عمانی و بقیه مهاجر هستن که شامل بلوچ ، هندی ، پاکستانی و ...
من در خدمت شما هستم در صورت کمک عزیزان

Arezou.SB 18 شهریور 1398 ساعت 09:35

سفرنامه مختصر و مفیدی بود.ممنون بابت اشتراک تجربیاتتون

جواد 17 شهریور 1398 ساعت 21:46

با توجه به زمان کمی که در مسقط بودید بسیار زیبا و قشنگ توصیف شده است. تصاویر گرفته شده از مسجد بسیار قشنگه

مشاهده نظرات بیشتر

× در حال پاسخ به: