Close

سنگ‌های اهرام مصر چگونه جابجا می‌شدند؟

4.5
از 85 رای
راز عجیب و غریب اهرام مصر کشف شد!
  • 1 آذر 1397 08:00
  • 15
  • 54K

همیشه با تماشای اهرام مصر این پرسش در ذهن مطرح می‌شود که این اهرام با این اندازه چطور ساخته شده‌اند؟ نظریه‌ها و پاسخ‌های زیادی برای چگونگی ساخت اهرام مصر مطرح شده است و حتی برخی افراد نظریه‌های عجیب کمک موجودات عجیب و غریب مثل غول‌ها و حتی موجودات فضایی را مطرح کرده‌اند اما برای اثبات یک نظریه باید شواهد و مدارک کافی وجود داشته باشد. در یک تحقیق جدید شواهدی کشف شده است که می‌تواند این راز چند هزار ساله را برملا کند.

سنگ‌های اهرام مصر چگونه جابجا می‌شدند؟

مورخ مشهور یونانی دیودور سیسیلی در حدود ۲۰۰۰ سال قبل وقتی که اهرام مصر را دید به شدت تعجب کرد چون در آن زمان ماشین‌آلاتی وجود نداشت که بتواند سازه‌ای به آن عظمت را بسازد. تا چندین سال قبل هم همین پرسش برای دنیای مدرن بدون جواب مانده بود تا این که شواهدی باستانی  مبنی بر استفاده از تعداد زیادی نیروی انسانی کشف شد اما ساز و کار چگونگی تراشیدن و بالا بردن این سنگ‌‌ها و طراحی شگفت‌انگیز آن، سوالات بیشتری را مطرح کرد.

اهرام مصر

کشف شدن سطوح شیب‌دار ۴۵۰۰ ساله

گروهی از محققان دانشگاه لیورپول و انستیتوی فرانسوی باستان شناسی شرقی واقع در قاهره توانستند سطوح شیب‌دار ۴۵۰۰ ساله را در اطراف معدن قدیمی سنگ‌های آلاباستر در بیابان‌های مصر کشف کنند. به گفته گروه تحقیقات، این سطح شیب‌‌دار باستانی می‌تواند نشانه خوبی برای اثبات نظریه استفاده از سطوح شیب‌دار برای ساخت اهرام مصر باشد. بر طبق این نظریه، کارگران به کمک وسیله‌هایی شبیه سورتمه‌ی بزرگ، می‌توانستند سنگ‌های چند تنی را به ارتفاع ده‌ها متری برسانند.

اهرام مصر

این سیستم شامل یک سطح شیب‌دار مرکزی در کنار دو پلکان بوده است. سنگ‌ها روی سورتمه‌ی بزرگ چوبی قرار می‌گرفت و کارگران آن را با طناب روی شیب حدود ۲۰ درجه یا بیشتر به سمت محل ساخت اهرام و سپس به بالا می‌کشیدند.

اهرام مصر

سطح شیب دار کشف شده در نزدیکی معدن، سنگی به نام «Hatnub» است که نشان می‌دهد دو مسیر پلکانی در دو طرف آن وجود داشته است تا کارگران در دو طرف سنگ‌ها راه بروند و طناب‌های بسته شده به سورتمه را بکشند. نکته‌ی جالب، وجود ستون‌هایی چوبی در سطح شیب‌دار است که به گروهی از کارگران اجازه می‌داد تا طناب را از پایین بکشند و گروهی دیگر از بالا.

سرپرست این تیم تحقیقاتی می‌گوید نمونه مشابه این سیستم در هیچ جای دنیا دیده نشده است. طبق تحقیقات انجام شده روی دو کتیبه خوفو و ابزارهای به جا مانده از آن دوران می‌توان گفت که قدمت این سیستم به دوران حکومت خوفو بازمی‌گردد. خوفو دومین فرعون مصر باستان و سازنده هرم بزرگ جیزه است.

اهرام مصر

هرم بزرگ با حدود ۲ میلیون بلوک سنگی ساخته شده که هرکدام وزنی بیش از ۲ تن دارند. هرم بزرگ جیزه در مصر تنها بازمانده عجایب هفتگانه جهان به‌شمار می‌آید و احتمالاً مشهورترین سازه باستانی دنیا است. اهرام سه‌گانه مصر در منطقه جیزه در نزدیکی شهر قاهره واقع شده‌اند. مورخان می‌گویند این اهرام در دوران خوفو ساخته شده است که بین سال‌های ۲۵۸۹ تا ۲۵۶۶ پیش از میلاد مسیح زندگی می‌کرد.

اهرام مصر

چندین نظریه مختلف برای هدف ساخت اهرام مصر وجود دارد اما تنها نظریه‌ای که بیش از بقیه مورد قبول واقع شده است این است که آنها مقبره‌ای برای پادشاهان هستند. این ایده که اهرام به دست برده‌ها ساخته‌ شده‌اند یا نه محل بحث است. برخی از مورخان می‌گویند همه کارگران و کارکنان اهرام مصر به خاطر مهارت و توانایی‌هایشان استخدام شده‌اند و همه دستمزد دریافت می‌کردند و برخی دیگر باور دارند این گونه نبوده است و برده‌ها مجبور به کار در اهرام بودند. جالب است که نظریه دیگری مطرح می‌کند که تعداد زیادی از مردم مصر به دلیل اعتقادات و باورهایشان در ساخت این اهرام به عنوان جایگاه ابدی فرعون مشارکت داشتند.

اهرام مصر

اگرچه هنوز هم در جزئیات اهرام مصر رازهای زیادی بی‌پاسخ مانده است اما مشخص است که برای ساخت این سازه‌ها آن هم در حدود ۴۵۰۰ سال قبل تعداد زیادی کارگر حضور داشته‌اند و هزینه زیادی هم برای ساخت آنها صرف شده است.

منبع: thevintagenews.com

نظرات کاربران (15 نظر)

× در حال پاسخ به:

Reza 5 دی 1398 ساعت 01:54

بدون شک و تردید تمامی حدس و گمان های که گفته میشن با واقعیت اهرام جور نیستن.و هیچ جواب قانع کننده ای وجود نداره. مسافت بین معدن سنگ و محل احداث خیلی زیاده.و غافل از این نباشید که فقط طراحی همچین سازه هایی به چند سال وقت نیاز داشته.نیروی انسانی جوابگوی این حجم از کار نبوده

احسان 12 آبان 1398 ساعت 14:46

حتی اهرام که از جنس سنگ بودند فرسایش شدیدی داشتند ولی این سطح شیب دار که خاکی هم بوده از بین نرفته از کجا معلوم بعدا ساخته نشده.

حسن شلاگه 16 تیر 1398 ساعت 17:30

باعرض سلام خدمت عزیزان.طبق کشفیات جدید برروی یکی ازکتیبه ها حکاکی شده شکل یک هلیکوفتروهواپیما دیده شده حال این کتیبه ها دران زمان چکار میکردند فکر میکنم دران زمان علم تقریبن کامل شده.

محمد 15 تیر 1398 ساعت 16:29

بزرگترین سوال اینه...اگه جیزه از 2میلیون بلوک که هر کدوم 2تن وزن داره ساخته شده چطور ممکنه تو 20-22سال تموم شده باشه؟!...هر کدوم از بلوکها اگه تو کمتر از 5دقیقه هم اگه رو هم قرار گرفته باشن بازم زمانش بسیار بالاتر از اون سالهاست...

کاربر سایت 3 آذر 1397 ساعت 16:22

با درود خدمت شما احتراما نظریات مطرح شده در مورد تاریخ و نحوه ساخت اهرام طی تحقیقات مفصل محققینی همچون جان انتونی وست ، گراهام هنکوک ، رابرت بووال ، برایان فورستر و ... دیگر اعتباری ندارند.

نسیم 1 آذر 1397 ساعت 15:52

یکی از جاهایی که من هم دوست دارم برم مصر، ولی دیگه کجا میشه رفت،چه طوری؟عاشق جهانگردیم همیشه به این سایت سر می زنم وسفرنامه هارو میخونم ولذت می برم خدا کنه اوضاع درست بشه دیگه لذت ما از زندگی این شده خدایا شکرت

رهام عباسی 1 آذر 1397 ساعت 12:27

یکی از جاهایی که واقعا دوست دارم برم مصر هست. پر از مناظر خیره کننده که هر شخصی رو جذب خودش میکنه. #تایسیز

ترسو 1 آذر 1397 ساعت 12:10

آیا دولت مصر هم راه های رفتن به سمت اهرام مصر را بر روی علاقمندان بسته است یا خیر !!!