Close

جنگل رویایی الیمستان در آمل

4.6
از 48 رای
داستان افسانه‌ای ایرانی، که باعث حیرت جهانیان شد + تصاویر
  • 18 شهریور 1397 08:00
  • 4
  • 134.7K

الیمستان، روستایی توریستی از توابع بخش مرکزی شهرستان آمل است که در کیلومتر ۲۰ جاده هراز از آمل واقع شده است. جنگل الیمستان، محل رویش گیاه "الیما" است که در اردیبهشت ماه رشد می کند. می گویند نام جنگل الیمستان نیز برگرفته از آن می باشد. الیمستان یکی از مناطق توریستی ایران است که تورهای زیادی سالانه برای تفریح و سفر به دل طبیعت به آنجا مراجعه می‌کنند. این منطقه، نگاه عکاسان داخلی و خارجی را هم به خود جذب کرده و طبیعت بکر و زیبایی جنگل و مراتع و سرسبزی آن وصف ناشدنی است. آب آشامیدنی‌اش از چشمه تامین می شود و محصول این منطقه نیز غلات، لبنیات و عسل است.

قله الیمستان هم یکی دیگر از جاذبه های این روستا است که در زمستان و بهار، کوهنوردان زیادی را به خود جذب می کند. قله ای که حدود ۲۵۱۰ متر ارتفاع دارد و یکی از بهترین گزینه های کوهنوردی در زمستان به شمار می‌رود. اگر اهل کوهنوردی باشید، این قله با تمام جاذبه‌های طبیعی اطرافش بهترین گزینه‌ی سفر کوهنوردی شما به شمار خواهد رفت. در کل مسیر دامنه‌ی شرقی، قله‌ی دماوند در پیش چشمانتان است و هر لحظه با شما حرکت می‌کند.

جنگل رویایی الیمستان در آمل

جنگل الیمستان آمل

اما شاید از همه جالب‌تر، منطقه‌ی نقش پای رستم باشد که تعجب همه کوهنوردان را بر می انگیزد. نرسیده به قله، جای دو شهاب سنگ بزرگ دیده می شود که حفره هایی به عمق ۱۰ متر ایجاد کرده‌اند. بومیان منطقه افسانه‌ای زیبا برای این چاله‌ها دارند. آنها معتقدند این گودال‌ها جای زانوهای رستم است که در این منطقه زانو زده و از آب دریا نوشیده است. دورنمای بی نظیر قله‌ی دماوند، مناظر زیبای جنگلی با پوشش دشت های پر گل، منطقه را به مکانی مجذوب کننده تبدیل کرده است. قبل از رسیدن به جنگل، در ابتدای ورود به الیمستان روستایی قرار دارد که لهاش نامیده می شود و در کوهستانی معتدل و مرطوب واقع شده است. توجه داشته باشید که آب و هوا در این جنگل می‌تواند متفاوت باشد بنابراین در زمان سفرتان دقت لازم را به عمل بیاورید.

جنگل رویایی الیمستان در آملجنگل الیمستان آمل

از آمل کیلومتر ۲۰ و از تهران، کیلومتر ۱۴۰ جاده هراز، به جاده فرعی با تابلوی امام زاده قاسم یا امامزاده لهاش برمی‌خورید. در اوایل مسیر به دو راهی می‌رسید که باید جاده‌ی سمت چپ را دنبال کنید، جاده‌ا‌ی فرعی و آسفالته‌ی باریک، با پیچ و خم بسیار و در حدود ۷ کیلومتر که ابتدا ما را به روستای لهاش و پس از ۵ کیلومتر مسیر خاکی به روستای الیمستان می‌رساند. از آنجا با پشت سر گذاشتن آبادی وارد جنگل می‌شوید.

جنگل رویایی الیمستان در آمل

جنگل الیمستان آمل

اواسط بهار و اوایل پاییز، بهترین فصل برای رفتن به جنگل است ولی مناظر زیبای زمستانی هم می‌تواند وسوسه‌انگیز باشد، البته به شرطی که تمامی اصول این‌گونه سفرها رعایت شود. غذای کافی، لباس مناسب، جعبه‌ی کمک‌های اولیه، چراغ قوه، در صورت داشتن gps و یا کمک گرفتن از بومیان برای جنگل نوردی پیشنهاد می‌شود. در شرایط مه امکان گم شدن در جنگل وجود دارد، عموما این جنگل را بی خطر می خوانند اما احتیاط را فراموش نکنید و برای حفاظت از محیط، آتش روشن نکنید یا در صورت روشن کردن از خاموش شدن آن پیش از رفتن اطمینان حاصل کنید. 

جنگل الیمستان آمل

جنگل الیمستان آمل

جنگل الیمستان آمل

جنگل الیمستان آمل

جنگل الیمستان آمل

جنگل الیمستان آمل

منابع: سیری در ایران، جاذبه های ایران، باشگاه خبرنگاران

نظرات کاربران (4 نظر)

× در حال پاسخ به:

مهدي 3 شهریور 1398 ساعت 07:53

سلام بنده در اواخر مرداد 1398 به روستاي اليمستان از طرف جاده لهاش رفتم كه متاسفانه شورا و بخشداري اليمستان ورود افراد غير بومي را ممنوع كرده است و اجازه تردد به جنگل را نمي دهند و جالب اينكه در انجا كلي ويلاي لاكچري ساخته اند نمي دانم در اراضي ملي چه كسي مجوز داده است كه راحت زمين خواري مي كنند!!!!!؟خلاصه با كلي ناراحتي بدون ديدن جنگل، برگشتيم امل. با تشكر

ناشناس 5 مهر 1397 ساعت 06:46

پشت ماشینم کلی ات اشغال دارم
برای نوازش طبیعت اونجا هم که شده حتما چندبار میرم و به دوستان اشغال ریزتر از خودمم اطلاع میدم که بروند و ازخجالتش دربیان !

حمید 18 شهریور 1397 ساعت 16:40

با سلام. ممنون از به مشارک گذاشتن یک تجربه دلپذیر.
شبه جزیره بوریس

محمد نقوی علیائی 18 شهریور 1397 ساعت 10:22

سپاس از عکس های زیبا . من تجربه سفر به اَلَمستان (با گویش محلی خودشن اینطوری نوشته می شه) چند بار داشتم برای تهرانی ها بیش از اونچیزی که فکر کنید نزدیک هست والبته بسیار زیبا . آخرین باری که رفتم از ورود تور ها جلوگیری میکردند (سه سال قبل) ولی با ورود خانواده ها مشکلی نداشتند.تو مسیر قله تعداد زیادی درخت آلوجنگلی هست در کل طبیعت وصف ناشدنی داره .