Close

گردش در اعماق کهکشان ها: راز هایی در مورد ماده تاریک!

4.3
از 14 رای
راز تاریکی مطلق در فضا کشف شد! +تصاویر
  • 2 اسفند 1398 08:00
  • 9
  • 33K

در دهه ۱۹۳۰، یک ستاره‌شناس سوئیسی به نام فریتز زوویکی متوجه شد که کهکشان‌های دوردست بسیار سریع‌تر از آنچه که مشاهده می‌کنیم، به دور هم می‌چرخند. او نظریه‌ای داد که ماده‌ای نامریی که آن را ماده تاریک می‌نامد، ممکن است جاذبه ای را به سمت این کهکشان‌ها بفرستد.

گردش در اعماق کهکشان ها: راز هایی در مورد ماده تاریک!

از آن زمان، محققان تایید کرده‌اند که این ماده مرموز را می‌توان در سراسر کهشکان ما یافت و حتی شش برابر بیشتر از ماده معمولی که چیزهایی مانند ستارگان را می‌سازد، وجود دارد. ​با این حال با وجود دیدن آثار ماده تاریک در سراسر جهان، بعضی دانشمندان در مورد وجود آن شک دارند.​ در این مطلب قصد داریم در مورد 5 سوال اساسی در مورد ماده تاریک صحبت کنیم، پس ما را در لست سکند همراهی کنید.

​ماده تاریک چیست؟

گردش در اعماق کهکشان ها: راز هایی در مورد ماده تاریک!

​محققان در مورد این که ماده تاریک دقیقا چیست اطلاع دقیقی ندارند. در اصل، برخی دانشمندان حدس می‌زنند که جرم گمشده جهان از ستاره‌های کوچک و سیاه‌چاله‌ها تشکیل شده‌ است، اگر چه مشاهدات دقیق چنین چیزهایی را برای ماده تاریک نشان نداده‌اند. ​برخی از محققان نیز مدعی هستند که گوشته ماده تاریک از ذراتی شبیه به یک نوترون البته با سنگینی 10 تا 100 برابر بیشتر از یک پروتون تشکیل شده است.​

ماده تاریک قابل تشخیص است؟

گردش در اعماق کهکشان ها: راز هایی در مورد ماده تاریک!

اگر ماده تاریک از ذرات سنگین ساخته شده است، پس احتمالا این ذرات باید به دور ما جمع شوند، از طرفی نامرئی باشند و به‌ سختی بتوان آن‌ها را کشف کرد. پس چرا ما هنوز چیزی پیدا نکرده‌ایم؟ ماده تاریک پس از عبور از فضا باید به ذره‌ای معمولی مانند پروتون یا الکترون برخورد کند. ​بنابراین محققان سعی کرده‌اند از طریق آزمایشاتی این موضوع را متوجه شوند. پس از چندین دهه جستجو، هیچ یک از این ردیاب‌ها کشف قابل قبولی را ثبت نکرده‌اند. آخرین مورد آن هم در سال جاری در چین اتفاق افتاده است. ​

​در نهایت یک فیزیکدان می‌گوید: «به نظر می‌رسد که ذرات ماده تاریک بسیار کوچک‌تر از ذرات نوترون و پروتون هستند یا فاقد ویژگی‌هایی هستند که به راحتی بتوان آن‌ها را مطالعه کرد.»

خواص ماده تاریک چیست؟

​​​​​​​​گردش در اعماق کهکشان ها: راز هایی در مورد ماده تاریک!

ستاره شناسان از طریق فعل و انفعالات گرانشی با ماده معمولی، ماده تاریک را کشف کردند و نشان دادند که این فعل و انفعالات روش اصلی بررسی حضور این ماده در جهان است. ​اما هنگامی که محققان تلاش داشتند که ماهیت واقعی ماده تاریک را کشف کنند، به بن بست خوردند. طبق برخی نظریه‌ها، ذرات ماده تاریک باید ضد ذرات خودشان باشند، به این معنی که دو ذره ماده تاریک زمانی که به یک‌دیگر می‌رسند باعث نابودی هم شوند.​

​آزمایش طیف نگاری مغناطیسی آلفا (‏AMS)‏ که در ایستگاه فضایی مستقر است از سال 2011 به دنبال اکتشافاتی در این زمینه بوده است. با وجود اینکه شواهد بسیاری در این مطالعات کشف شده است، ​ولی دانشمندان هنوز هم مطمئن نیستند که آیا این‌ها از ماده تاریک نشات می‌گیرد یا خیر!

آیا ماده تاریک در هر کهکشانی وجود دارد؟

گردش در اعماق کهکشان ها: راز هایی در مورد ماده تاریک!

از آنجا که ماده تاریک بسیار مهم‌تر از ماده معمولی است، گفته می‌شود که ماده تاریک نیرویی کنترلی است که ساختارهای بزرگی مانند کهکشان‌ها را سازماندهی می‌کند. ​به همین دلیل خبری که امسال مخابره شد مبنی بر اینکه کهکشانی یافت شده است که هیچ ماده تاریکی ندارد، به نظر عجیب می‌رسید.​​​​​​​ 

آیا واقعا ماده تاریک وجود دارد؟

گردش در اعماق کهکشان ها: راز هایی در مورد ماده تاریک!

​برای سال‌های متمادی، تعداد کمی از  فیزیکدانان این ایده را مطرح کرده‌اند که شاید نظریه‌های جاذبه نادرست باشند و اینکه نیروهای بنیادی در مقیاس‌های بزرگ به‌صورتی متفاوت تر عمل کنند. این پیشنهادها که اغلب با عنوان «دینامیک نیوتنی اصلاح‌ شده» شناخته می‌شوند، فرض می‌کنند که هیچ ماده تاریکی وجود ندارد و سرعت‌های فوق سریعی که برای گردش ستاره‌ها و کهکشان‌ها به دور هم دیده می‌شود، نتیجه جاذبه‌ای است که به روش‌های شگفت‌انگیز و متفاوتی رفتار می‌کند. ​بنابراین ماده تاریک هنوز یک مدل تایید نشده است.​ ولی مدارکی در رابطه با وجودش نیز وجود دارد.

 شما تا به حال چیزی در مورد این ماده شنیده بودید؟

منبع: livescience.com

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (9 نظر)

× در حال پاسخ به:

محمد غنیمی 3 اسفند 1398 ساعت 00:35

با سلام دارو و فراوان به همه ی آقایان خانمهای که اطلاعات جالب و تازه و بروز از کهکشان ها سیارات سوالات سیاه چاله ها .تاریکی و......از جهان نا شناخته به افراد جامعه بخصوص به نسل جوان و سازندگان آینده میدهید . (به عنوان یک معلم ابتدای در نقاط دور افتاده جامعه) متشکرم که نیازشان جبران و تشویق به یادگیری میشوند.ای کاش افرادی بودند. و شما سوالاتی از مسائل مختلف می کردین. و تشویق میشدند.انهم با کمک مالی افرادی.

عمران شفیقی 2 اسفند 1398 ساعت 21:23

قبل از آفرینش کهکشانها و مجموعه منظومه شمسی در میان آنها و ماده تاریک یک فضای لایتناهی نور که منشاء آن را نمی توان مشخص کرد وجود داشته / آن نور موجب آفرینش هر چه آفریده شده است چون حرارت آن نور موجب ایجاد حیات در دنیای لایتناهی گردیده است / گرچه هر آفرینشی آغاز و شروعی داشته باشد ولی در این باره باید گفت هرچه تابع زمان آفرینش و مکان باشد از بین رفتنی است / نور و حرارت که موجب آفرینش کائنات بوده محیطی بوده که کهکشانها در آن بوجود انده اند و آن نور و حرارت که حیات را آفرید نه تابع زمان بوده و نه تابع مکان پس از نرفتنی است چون از بین برود هرچه هست نابود خواهد شد و نبود چیزی و علمی در کل کائنات که هر چه بر منشاء علم آفریده شده نابود شدنی نیست و آغاز و پایان نخواهد داشت / این تجزیه و تحلیل و نقد و بررسی احتیاج به منشاء علمی دارد نه بدون خرد و دانایی و علم و دانش که منطق تمام خرد ها و دانی ها است

مسعود 2 اسفند 1398 ساعت 20:10

ب نظر من ماده تاریک جای خالی الکترون هست همان حفره سیاه یا تاریک . وشاید کل افرینش وکائنات در درون یک سیاه چاله بسیار بزرگ یا ماده تاریک قرار داریم وشاید نیروی بوجوداوردنده مغناطیس وگرانش و ونیروهای هستهای باشه .

ناصر 2 اسفند 1398 ساعت 19:47

اکتشافات بزرگ فیزیک از مطالعه اجرام آسمانی بدست آمده لذا بعید نیست که بزودی نتیجه مطالعه ماده تاریک نیز به اکتشافی از قوانین فیزیک تبدیل شود.

jafar farhang 2 اسفند 1398 ساعت 12:10

دراین زمینه ها بیشتربنویسید سپاس.

بهمن 2 اسفند 1398 ساعت 12:08

بسیار عالی است

علی ازاد 2 اسفند 1398 ساعت 10:32

قدرت خدا.............