Close

هودوهای جن و پری در زنجان

4.6
از 16 رای
جن و پری در زنجان + تصاویر
  • 11 شهریور 1397 08:00
  • 7
  • 95.4K

هودو (Hoodoo) در علم جغرافیا به ستون‌هایی از رسوبات آبرفتی که در زیر تخته سنگی قرار گرفته‌اند و اطراف آن بر اثر فرسایش از بین رفته است، گفته می‌شود. هودوها در واقع کوه‌سرها یا مناره‌های سنگی نازک و بلندی هستند که زیر یک حوضچه‌ی خشک و بایر یا از زمین سنگلاخ و بدبوم بیرون آمده‌اند. هودوها اصولا از 1.5 تا 45 متر ارتفاع دارند و معمولا سنگ‌های نرمی هستند که بر روی آن‌ها سنگ سخت‌تر و کمتر فرسوده قرار گرفته است.

جن و پری در زنجان

هودو در زنجان

این پدیده عموماً در سنگ‌های رسوبی یا سنگ‌های آتشفشانی دیده می‌شود. شکل هودو، در واقع نوعی سنگ قارچی ‌شکل است که بر اثر فرسایش پدید آمده و به مناره‌ای بلند و نازک می‌ماند که سنگ دیگری روی آن قرار گرفته‌است. هودوها یکی از پدیده‌های زمین‌شناسی معروف در آمریکا هستند و معروف‌ترین تصویر از این پدیده در برایس کنیون ثبت شده است.

هودوهای زنجان

برایس کنیون

هودو در زنجان

در کپه داغ‌های ترکیه، مردم در درون این هودوها زندگی می کنند و در بخش فرانسوی کوه‌های آلپ، صربستان و تایوان نیز این پدیده به چشم می‌خورد. از هودو در روستای «وردیج» (نزدیک منطقه وردآورد در استان تهران) هم نمونه‌هایی وجود دارد، اما شناخته شده‌ترین آنها در ایران در شهرستان ماهنشان در استان زنجان است که مردم محلی نام آن را «دودکش جن» گذاشته‌اند. تعداد قابل توجهی از آن‌ها نیز در محور میناب_جاسک وجود دارد.

هودوهای جن و پری در زنجان

هودوهای زنجان

شهرستان ماهنشان در 113 کیلومتری زنجان قرار دارد که قدمتی چهار هزار ساله دارد. دلیل این ادعا نیز قلعه‌ی قدیمی در پای دودکش جن است. علت نام‌گذاری این هودو به نام دودکش جن مشخص نیست، شاید به اعتقادات کهن مردم این خطه برگردد. هودوها همیشه پدیده‌ای جذاب برای ژئوتوریست‌ها و زمین‌شناسان بوده‌اند، اما گویا وجود نام جذابی مانند «دودکش جن» هم تاکنون نتوانسته‌ علاقه‌مندان به این حوزه را به زنجان بکشاند. دژ کهن پای دودکش جن نیز با نام قلعه‌ی «بهستان» که 64 اتاق و دو راه‌پله دارد و ثبت ملی هم شده، به‌دلیل نبود حفاظت کافی در حال تخریب است.

هودوهای جن و پری در زنجان

هودوهای جن و پری در زنجان

هودو در زنجان

هودو در زنجان

ماهنشان دریاچه‌ای هم دارد که محلی‌ها آن را «پری» می‌نامند، شاید در گذشته اهالی این منطقه، در دریاچه‌ی «خندقلو» پری دیده‌اند که این نام را برای آن برگزیده‌اند. دریاچه‌ی «پری» در دهستان «اوریاد» در بخش مرکزی شهرستان ماه‌نشان و در 152 کیلومتری مرکز استان قرار دارد و تنها دریاچه‌ی زنجان به‌شمار می‌آید و میان یک دشت وسیع قرار گرفته است و دقیقا حکم سراب را برای این منطقه دارد. دسترسی به دریاچه‌ی «پری» از جاده‌ی ماهنشان به روستای سهند سفلی و علیا، قاضی کندی، حسن‌آباد و پری امکان‌پذیر است.

هودوهای زنجان

هودوهای زنجان  

هودوهای زنجان

 

منبع: ویکی پدیا (فارسی و انگلیسی)، ایسنا

نظرات کاربران (7 نظر)

× در حال پاسخ به:

مریم 30 آبان 1398 ساعت 12:43

خانم فراهانی عزیز تشکر فراوان دارم از زحمتی که بابت معرفی جاذبه های کشور دارید
شهر زنجان بسیار از جاذبه هایش هنوز معرفی نشده مثل روستای شیلاندر یا روستای شیت و..... که بسیار دیدنی است

shyll 13 شهریور 1397 ساعت 07:30

چابهار و کنارک خودمون 100 برابر خوشکل تر از اینو دارن

مانا 12 شهریور 1397 ساعت 09:24

ایران خودمون این همه جای قشنگ و دیدنی داره. ایکاش خود ما مردم هم در ترویج ایرانگردی و البته پاکیزگی محیط همکاری کنیم

محمد جواد 11 شهریور 1397 ساعت 19:15

اینجا روستای مادری بنده هست دریاچه ای زیبا که به زبان ترکی شورگل نام دارد(دریاچه شور)

فاطمه سادات 11 شهریور 1397 ساعت 11:10

سلام ، روز بخير سركار خانم فراهاني
متشكرم بابت معرفي اين پديده زيبا كه در كشور خودمون داريم، تا حالا در موردش نشنيده بودم سعي ميكنم در سفر به استان زنجان ديدن از اين اثر رو در برنامه داشته باشم. با توجه به اينكه منطقه زنجان كاملا سردسيري هست بفرمايين چه فصلي براي بازديد از اين اثر مناسبتره؟
سپاس