Close

برج پونت سیتی ژوهانسبورگ، ساختمانی حفره‌ای و عجیب

4.5
از 4 رای
عجیب‌ترین ساختمان حفره‌ای دنیا و سرنوشت شوم آن! +تصاویر
  • 27 بهمن 1397 07:00
  • 0
  • 16.8K

برج پونت سیتی (Ponte City) بلندترین ساختمان مسکونی ژوهانسبورگ (Johannesburg) و یکی از نقاط عطف برجسته‌ی این شهر به شمار می‌رود. اما دلیل آن چیست؟ با لست‌سکند همراه باشید تا سری به این برج عجیب مسکونی بزنیم.

برج پونت سیتی ژوهانسبورگ

این آسمان‌خراش مدور ۵۴ طبقه‌ای –که اولین نمونه از این نوع بناها در آفریقاست- مرکز توخالی عجیبی دارد و با بزرگ‌ترین نشان تبلیغاتی (ودافن) در نیمکره‌ی جنوبی زینت داده شده است. این بنا که در سال ۱۹۷۵ و در دوران آپارتاید کامل شده، در آن زمان لوکس‌ترین ساختمان مسکونی‌ ساخته‌شده برای سفید‌پوست‌ها محسوب می‌شد. تنها سیاه‌پوستانی که اجازه‌ی اقامت در پونت سیتی را داشتند، خدمتکارها بودند که در بالاترین طبقه‌ی برج زندگی می‌کردند؛ طبقه‌ای با پنجره‌های بسیار کوچک که دیدن منظره‌ی بیرون از آن غیرممکن بود.

برج پونت سیتی ژوهانسبورگ

شش پنت‌هاوس در این برج، سونا، فضای مخصوص کباب‌کردن، پاسیو و پشت‌بام‌های تخت داشتند. طبقه‌ی هم‌کف مغازه‌ها، آرایشگاه‌، سالن بولینگ و سالن کنسرت را در خود جای داده بود. این ساختمان برای مدتی، محلی مشهور برای زندگی بود.

برج پونت سیتی ژوهانسبورگ

اما در اوایل دهه‌ی هشتاد سرمایه‌گذاری‌ها در حومه‌ی شهر قطع و وضعیت ساختمان وخیم شد. ساکنانش آن را ترک کردند و تا دهه‌ی ۹۰، کل همسایگی در این منطقه به محله‌ای کثیف تبدیل شد. پس از پایان قوانین آپارتاید، حومه‌ها به منزلی برای پناه‌جویان ناامید سیاه‌پوست، خلاف‌کاران و موادفروش‌ها تبدیل شد؛ به این ترتیب پونت سیتی محل خوبی برای رشد جرم و خلاف شد و مرکز توخالی مثال‌زدنی‌اش جای مناسبی برای دفع زباله و خودکشی بود. پس از چند دهه زوال، حالا این مرکز با آت‌و‌آشغال‌هایی به بلندی پنج‌طبقه پر شده بود و انگار دیگر نمی‌شد برای آن کاری کرد.

برج پونت سیتی ژوهانسبورگ

خوشبختانه از سال ۲۰۰۱ ساختمان روند بازسازی ثابتی را طی کرده است. ۱۵۰۰ ساکن آن از آن بیرون آورده شده‌اند و تقریبا تمام طبقه‌ها با سیم‌کشی الکتریکی و لوله‌کشی جدید بازسازی شده‌اند. این روزها این ساختمان عجیب، دیگر جای باندهای خلافکار نیست و اجاره‌های قابل‌پرداخت آن باعث‌شده مردم عادی زندگی کردن در آن را شروع کنند. پونت سیتی که زمانی فقط برای سفیدپوست‌ها ساخته شده بود اکنون مسکن بیش از ۳۰۰۰ سیاه‌پوست است و تنها ۱۲ سفیدپوست در آن زندگی می‌کنند.

برج پونت سیتی ژوهانسبورگ

برج پونت سیتی ژوهانسبورگ

برج پونت سیتی ژوهانسبورگ

برج پونت سیتی ژوهانسبورگ

برج پونت سیتی ژوهانسبورگ

برج پونت سیتی ژوهانسبورگ 

آیا از وجود چنین ساختمان عجیبی با چنین پیشینه‌ی مخوفی خبر داشتید؟ آیا ساختمان‌هایی نظیر این ساختمان را در محل زندگی خودتان می‌شناسید که از روزهای اوجشان فاصله گرفته و حالا تبدیل به محلی برای زندگی بی‌خانمان‌ها شده باشد؟

منبع: amusingplanet.com

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

اولین نفری که نظر می دهد شما باشید