Close

آتش در ریه‌های ایران و جهان، از ارسباران تا آمازون

4.6
از 9 رای
خیلی دور، خیلی نزدیک!‍ آتشی که بی صدا ریه‌های ایران و جهان را سوزاند! +تصاویر
  • 9 شهریور 1398 10:00
  • 0
  • 5K

آتش در جنگل! همین چند کلمه کافی است تا نفس زمین گرفته شود. جنگل‌هایی که طی مدت‌زمانی طولانی به وجود می‌آیند و با چند روز آتش‌سوزی از بین می‌روند. هفته‌های گذشته اخبار آتش‌سوزی‌های گسترده جنگل‌های آمازون در آمریکای جنوبی و ارسباران در شمال ایران دل هرکسی که نگران محیط‌زیست ایران و جهان است را به درد آورد. موضع‌گیری‌های متفاوتی در رابطه با این دو حادثه‌ی تقریبا هم‌زمان که ماهیت اثرگذاری یکسانی در ابعادی متفاوت برای ایران و جهان دارند، شکل گرفته است.

از جنگل‌های ارسباران به‌ عنوان یکی از بزرگ‌ترین تنفس گاه‌های ایران و از آمازون به‌عنوان ریه‌های جهان یاد می‌شود. به همین دلیل پس از رسانه‌ای شدن این آتش‌سوزی­‌ها و با توجه به تاثیر بسیار زیادی که بر شرایط اقلیمی منطقه‌ای و جهانی می‌گذارند، واکنش‌هایی در سطوح مختلف نشان داده شد.

این موضع‌گیری‌ها بعضا در ابعاد جهانی بین شخصیت‌های محیط‌زیستی یا سیاسی و به‌صورت مقابله‌ای یا همکارانه و بعضا داخلی و به‌صورت گله و شکایت از کمبود امکانات برای خاموش کردن آتش بوده است. شاید معروف‌ترین موضع‌گیری، واکنش توئیتری اِمانوئل ماکرون رییس جمهور فرانسه به آتش‌سوزی جنگل آمازون و واکنش رییس جمهور برزیل به توئیت ماکرون بوده است. یا در طرفی دیگر دی کاپریو بازیگر مشهور، کمک 5 میلیون دلاری و داوطلبانه‌ای را برای خاموش کردن آتش جنگل آمازون اعطا کرده است. البته نمونه دوم کمتر در کشور ما دیده‌ شده است و یا شاید اصلا نمونه‌ای از این دست کمک‌ها برای حادثه‌ی مشابه در ارسباران، نتوان یافت.

اگر می‌خواهیم اهمیت این‌چنین وقایع را بیشتر و ملموس‌تر درک کنیم، بهتر است به لحظه‌ای نفس‌تنگی و یا حتی نفس نکشیدن بیندیشیم، بعد از آن متوجه اهمیت آتش‌سوزی در آمازون یا ارسباران می‌شویم. یا به این موضوع فکر کنیم که اکسیژن قبل از ورود به ریه‌های ما، ابتدا از ریه‌های زمین عبور کرده است. حال باهم نگاهی بیندازیم به تصاویری از آتش سوزی در ریه های تنفسی زمین، که امیدواریم دیگر چنین اتفاق‌هایی برای محیط زیستمان پیش نیاید و یاد بگیریم که چطور از بروز این حوادث، پیشگیری کنیم.

آتش در ریه‌های ایران و جهان

آتش در ریه‌های ایران و جهان

آتش در ریه‌های ایران و جهان

عکاس: سعید قادری/ خبرگزاری برنا

آتش در ریه‌های ایران و جهان

آتش در ریه‌های ایران و جهان

آتش در ریه‌های ایران و جهان

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

نیلوفر ورزش نژاد 10 شهریور 1398 ساعت 08:32

واقعا اتفاق دردناکی هست. امیدوارم کمتر شاهد این آتش سوزی ها و از بین رفتن جنگل ها باشیم

محمد مروتی 9 شهریور 1398 ساعت 12:40

خاطرم هست که در آتش سوزی جنگلهای استان ایلام و لرستان مردم عزیز آن خطه با سطل آب و شاخه های پر برگ درختان مشغول خفه کردن آتش بودند. درود بر غیرت و شرف این عزیزان. متاسفانه اخیرا در آتش سوزی جنگلهای ارسباران، هکتارها از جنگلهای این منطقه نیز در آتش سوخت و دل همه دوستداران محیط زیست را به درد آورد. امیدوارم شاهد اینچنین حوادثی در هیچ کجای از این کره خاکی نباشیم.

علی محمد 9 شهریور 1398 ساعت 11:01

با سلام تابستان امسال در مرز بین استان های ایلام و لرستان دو کوه موازی هم به نام های محلی(لاره) و (گاور) به طول تقریبی 15 کیلومتر به طور کامل در آتش سوختند. قسم می خورم 99 درصد درختان این دو کوه که موازی هم هستند یا از بین رفتن یا به شدت آسیب دیدند. آتش سوزی در همه جای دنیا اتفاق می افته اما اون چیزی که آتش سوزی این دو کوه را بسیار دردناک و ویژه کرده بود این بود که هیچ کس باز تاکید می کنم هیچ کس برای نجات این دو کوه تلاشی نکرد. به خدا قسم این کوها چندین شبانه روز در آتش سوختند و به جرات می گم در سکوت کامل خبری فاجعه ای زیست محیطی در غرب کشور اتفاق افتاد اما انگار نه انگار. سئوال من از خدومان اینه که داریم با منابع این کشور چه می کنیم؟