Close

خانه ای مدرن و عجیب که در دل سنگی باستانی ساخته شده است

4.5
از 161 رای
سعودی‌ها میزبان مدرن‌ترین و عجیب‌ترین خانه‌ی دنیا شدند! +تصاویر
  • 6 خرداد 1398 08:00
  • 0
  • 38.7K

معمار طراح اِمی کندالگونکار (Amey Kandalgaonkar) با الهام گرفتن از مقبره‌ی سنگی مدائن صالح واقع در عربستان سعودی، یک‌خانه مدرن در دل کناره‌های یک سنگ عظیم طراحی کرده است. فرم کلی که مانند یک جعبه جورچین کنار هم چیده شده است، با ارائه نمای هوایی سایت، توسط کندالگونکار تدریجاً آشکار می‌شود، یعنی فقط با نگاه کردن از بالاست که می‌توان به نمای مینیمالیستی [یک نهضت هنری که پس از جنگ جهانی دوم آغاز شد] و ساختار بسیار پیچیده‌تر سازه در پشت این سنگ مگالیتیک پی برد. [بناهای مگالیتیک بناهای باستانی‌ای هستند که با سنگ بزرگ مگالیت ساخته می‌شدند].

یک معمار درون سنگ بزرگ باستانی یک‌خانه مدرن مینیمالیستی طراحی کرد

کندالگونکار که در ارائه طرح‌های سه‌بعدی مهارت بسیاری دارد، پیش از طراحی خانه، مدت‌زمان بسیاری را روی شکل و فرم سنگ وقت گذاشت. خانه‌ی درون سنگ او پر از شگفتی است و شگفت‌آورترین نکته‌ی آن نیز حفاری داخل مواد طبیعی به‌جای ساخت بنا با استفاده از آن‌ها می‌باشد.

یک معمار درون سنگ بزرگ باستانی یک‌خانه مدرن مینیمالیستی طراحی کرد

این معمارِ دارای گرایش شانگهایی بیان کرد: «با مشاهده‌ی پیچیدگی بصری سنگ‌های مدائن صالح، به نظر می‌رسید که حتماً بتوان با صفحات و مکعب‌های ساده یک توازن بصری به دست آورد. من در نرم‌افزار سه‌بعدی شروع به ساختن سنگ کردم که خود یک فرآیند حجاری کامل است. هنگام حفاری خانه درون این سنگ، سعی داشتم تا تأثیر بصری آن را تا حد ممکن از چشم دور نگه دارم و تنها از دید یک پرنده می‌توان حدود واقعی این ساختمان را آشکارا دید.»

یک معمار درون سنگ بزرگ باستانی یک‌خانه مدرن مینیمالیستی طراحی کرد

کندالگونکار با کنار هم گذاشتن بافت سخت سنگ و سطح نسبتاً نرم بتن، تضاد بصری پیچیده‌ای می‌سازد که در آن کهن و مدرن باهم ترکیب‌ شده‌اند. اگرچه ساختن چنین چیزی در دنیای واقعی دور از ذهن به نظر می‌رسد، اما این ایده‌های حیرت‌انگیز، هنر بودن حرفه معماری را بیش‌ از پیش به ما گوشزد می‌کنند.

یک معمار درون سنگ بزرگ باستانی یک‌خانه مدرن مینیمالیستی طراحی کرد

طرح معماری هنگامی تماماً آشکار می‌شود که از نمای بالا به آن نگاه کنیم.

یک معمار درون سنگ بزرگ باستانی یک‌خانه مدرن مینیمالیستی طراحی کرد

آیا شما هم با چنین طراحی‌های مینیمالیستی موافق هستید؟ به نظرتان اگر در سطح شهرها هم چنین طرح‌هایی استفاده شود، به زیبایی محیط زندگی‌مان کمک خواهد کرد یا اینکه شما بیشتر خانه‌هایی با سبک سنتی را می‌پسندید؟

منبع: mymodernmet.com

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

Safa 15 مرداد 1398 ساعت 08:16

بله دقیقا موافقم اتفاقا یه تپه سنگی وسط باغمون هست و مدتهاست که طرح و ایده های بسیار خوبی واسش دارم ولی متاسفانه به خشکسالی خوردیم و کمبود بودجه

امین 10 مرداد 1398 ساعت 16:53

بله بسیار زیبا و هوشمند هستند این طرحهای مدرن و مینی مال. چقدر زیبا از ساختار طبیعت هم استفاده شده و اگر اون یک راهروی بالا هم در سنگ خراش نمی‌خورد بازهم بهتر بود
اما در مورد چنین معماری در شهر... باید پاسخ داد چه شهری؟ اگر شهری مثل یزد و کاشان و اصفهان و دزفول و ... مدنظر است خیر ولی برای شهرهای جدید یا مناطق خاص خصوصا شهرهای صنعتی عالی است

Mosi 10 مرداد 1398 ساعت 11:58

دور از امکانات،بدون اینترنت،بدون اسفالت،دور از مردم،و... میخای ۲ کیلو گوشت بخری شام درست کنی باید کیلومتر ها با باگی بری تا به یه روستا برسی، وقتی رسیدی خونت دیگه صبح شده گوشتارو باید صبحونه بخوری
با همه اینا قیمت بالای ۱میلیون ریال

الهام 21 تیر 1398 ساعت 11:44

به نظرم داخل شهر هر چقدر مدرنیزه تر باشه شیکتره و بیشتر نشاندهنده شهر هست ولی بیرون از شهر خیلی جالبه که مدرن و سنتی ترکیب بشه و طرح های زیبا و جدیدی ایجاد کرد.

علی 9 خرداد 1398 ساعت 10:52

شبیه لوکیشن سریال westworld شده!

صفا 7 خرداد 1398 ساعت 18:01

آب،برق،گازو...داشته باشه چراکه نه؟چند هکتارزمین کشاورزی هم اطرافش داشته باشی دیگه نورعلی نور...

سفره خانه سنتی اسیاب ابی سیس در شهرستان شبستر 7 خرداد 1398 ساعت 09:22

واقعا زیبا بود . دست معمارش درد نکنه

نیلوفر ورزش نژاد 7 خرداد 1398 ساعت 08:41

کاش می شد عکس های داخل این خانه رو هم ببینیم

سپیده 6 خرداد 1398 ساعت 11:14

بنام خدا
ممنون از فرصتی که برای ارسال نظر وجود دارد .بنده معماری را زمانی هنر میدانم که در خدمت برطرف کردن نیازهای درست کاربران قرار گیرد و مساله ای را حل کند نه مساله بیافریند معماری اساسا مساله ایی فرهنگز است شاید اینگونه فضاها هم زیبا و خلاق باشند اما نه برای کل زندگی و فضاهای شهری .شهر یک مجموعه تپنده هست که ساختمانها و روابط انها با انسان ان را شکل میدهد .ایا معماری فقط همین یک ایتم است؟من با معماری سنتی موافق تر هستم .

گل بانو 6 خرداد 1398 ساعت 10:15

بسیار بی نظیره.اگر در سطح شهر هم باشه بسیار عالیه.کندوان هم میتونه نمونه ای دیگه باشه