ناسا برای عموم مردم خبر هیجان‌انگیزی دارد. این سازمان به تازگی فرصتی را برای عموم مردم فراهم کرده است تا به طریقی عجیب به سطح مریخ سفر کنند، منتها در این سفر به جای اینکه خودشان مسافر باشند، نامشان قدم به سطح سیاره‌ی سرخ خواهد گذاشت. اما چطور؟

ناسا اعلام کرده است که علاقمندان چنین طرحی می‌توانند با ورود به پایگاه اینترنتی این آژانس فضایی، نام خود را ثبت کنند تا اسمشان روی یک تراشه طراحی شده و روی بدنه‌ی مریخ‌نورد "مارس 2020" چسبانده شده و به مریخ فرستاده شود.

پیام ناسا به عموم مردم: شما بزودی عازم سفر به مریخ خواهید بود

ناسا برای اینکه بتواند این همه نام را باهم به مریخ بفرستد از یک پرتو الکترونی برای ترسیم نام‌ها روی یک تراشه‌ی سیلیکونی استفاده کرده است. خطوط متن نام‌ها روی این تراشه، از یک هزارم عرض موی انسان هم کوچک‌تر هستند یا به نوعی این خط معادل 75 نانومتر خواهد بود. واضح است که با چنین اندازه‌ی قلمی، میلیون‌ها نام مختلف می‌تواند روی این تراشه‌ی کوچک جا بگیرد. جالب است بدانید که برای محافظت از نام‌ها، روی این تراشه یک پوشش شیشه‌ای قرار خواهد گرفت.

پیام ناسا به عموم مردم: شما بزودی عازم سفر به مریخ خواهید بود

شما از امروز تا 30 سپتامبر که معادل 8 مهرماه سال جاری است، فرصت دارید تا نامتان را به نام‌های روی تراشه اضافه کنید. برای این کار می‌توانید از طریق این لینک وارد سایت ناسا شده و فقط با درج نام و کد پستی، کارت پرواز مخصوص خودتان را برای سفر به مریخ تحویل بگیرید.

همچنین شما می‌توانید با وارد شدن به بخش نقشه‌های (Maps) این صفحه فرود، آمار نام‌هایی که در کشورهای مختلف جهان ثبت شده را مشاهده کنید.

پیام ناسا به عموم مردم: شما بزودی عازم سفر به مریخ خواهید بود

آیا به نظر شما این حرکت از سمت ناسا، جالب توجه است؟ شما نامتان را ثبت کرده‌اید؟

منبع: Nasa