Close

پشت‌بامی خالی که معماران آن را به یک خانه مدرن تبدیل کردند!

4.4
از 7 رای
خانه‌ی مدرن و زیبایی که از دل هیچ بیرون آمده است و بر فراز یک بام خالی بنا شده! +تصاویر
  • 4 مهر 1398 09:00
  • 0
  • 5.3K

یک شرکت طراحی معماری تایلندی به نام وارکیتکت با بهره‌گیری از فضاهای بلااستفاده، پناهگاه بی‌مانندی را در میانه‌های شهر بانکوک طراحی کرده‌ است. این آپارتمان «بی‌مرز» با نام اسکای اسکیپ (یا گریز از آسمان) به‌ گونه‌ای طراحی شده که گویی از دل هیچ بیرون آمده است، درحالی‌که در واقعیت روی یک ساختمان پنج طبقه در شهر بانکوک سوار شده است. شرکت وارکیتکت با به‌کارگیری فضایی که پیش‌تر تنها تانک‌های آب در آن گذاشته می‌شدند، این سقف خالی را برای مالک ساختمان به یک بنگله (خانه ییلاقی) مسکونی تبدیل کرد.

در این بهره‌گیری هوشمندانه از فضا از چندین حقه استفاده شده است تا اطمینان حاصل شود که این مسکن کوچک مجزا و خودکفاست و در عین‌ حال نیازهای صاحب‌ ملک را برطرف می‌کند. این واحد آپارتمانی از جاده‌های رفت‌ و آمد عمومی پنهان نگاه داشته شده است تا از تضاد چشمگیر بین این جعبه چوبی ساخته‌ شده روی پشت‌بام و ساختمان زیرین آن جلوگیری شود. درهای تمام شیشه‌ای بزرگ این واحد نه‌تنها برای فرد داخل آپارتمان نمایی پانورامیک و همه‌ جانبه ایجاد می‌کنند، بلکه این توهم را نیز برای او می‌سازند که سکونتگاهش 150 مترمربع مساحت دارد.

معماران شرکت نام‌برده می‌گویند: «می‌خواستیم طرحمان یک جعبه بی‌مرز باشد که در آسمان پدیدار می‌شود، گویی دیوار و پشت‌بام آن ضخامتی ندارند، اما در عین‌ حال بتوان برای نصب پرده، تصفیه هوا و چراغ سقف آن را سوراخ کرد. قصد داشتیم توهمی در ذهن بیننده ایجاد کنیم که گویی تمام سقف در راستای یک خط مستقیم قرار دارد، علی‌رغم این‌که سقف کاذبی برای آن در نظر گرفته بودیم و سقف شیبی داشت که می‌خواستیم بدین‌وسیله دیوار و سقف را باریک‌تر جلوه دهیم.»

برای برطرف کردن نیازهای مشتری که یک مسکن نسبتا شخصی و دارای فضای خصوصی می‌خواست، در ساخت این آپارتمان کمتر به جنبه‌های سرگرمی توجه شده و بیشتر برطرف کردن نیازهای صاحب‌خانه مدنظر بوده است. همه اتاق‌ها حول یک حیاط مرکزی می‌چرخند که از تمام زوایا قابل‌ مشاهده است و کمی سرسبزی در آسمان ایجاد می‌کند. معماران با به کمینه رساندن تعداد وسایل خانه، کوشیده‌اند تا میزان فضای در دسترس را به بیشینه برسانند و داخل آپارتمان را روشن و با روح نگه دارند.

اتاق غذاخوری، اتاق پذیرایی، سرویس بهداشتی، آشپزخانه و اتاق‌خواب همه به محیط بیرون متصل هستند، چراکه نمای وسیعی از محله لات فرائوی شهر بانکوک را می‌توان از هرکدام از این اتاق‌ها مشاهده کرد. پانوراما یا نمای چندجانبه وسیع بیرونی با گرمای داخل آپارتمان که به دلیل استفاده از چوب بالائو القا می‌شود، در تضاد است. صاحب‌خانه از پیش تعداد زیادی تخته چوب بالائو داشت و معماران خوش‌شانس از این موقعیت استفاده کرده و این سخت‌چوب زیبای تایلندی را به‌ عنوان پوششی برای این مسکن به کار گرفتند.

نتیجه یک واحد آپارتمان گرم و صمیمی و نوآورانه است که به ما یادآوری می‌کند گاهی بهترین آثار معماری در موقعیت‌هایی ساخته می‌شوند که فضای ساخت‌وساز محدود است. آپارتمان زیبا و کاربردی اسکای اسکیپ با طراحی شرکت معماری وارکیتکت از برترین نمونه‌های ساخت‌وساز و زندگی شهری مدرن است.

پشت‌بامی خالی که معماران آن را به یک خانه معاصر مرتفع تبدیل کردندپشت‌بامی خالی که معماران آن را به یک خانه معاصر مرتفع تبدیل کردندپشت‌بامی خالی که معماران آن را به یک خانه معاصر مرتفع تبدیل کردندپشت‌بامی خالی که معماران آن را به یک خانه معاصر مرتفع تبدیل کردندپشت‌بامی خالی که معماران آن را به یک خانه معاصر مرتفع تبدیل کردندپشت‌بامی خالی که معماران آن را به یک خانه معاصر مرتفع تبدیل کردندپشت‌بامی خالی که معماران آن را به یک خانه معاصر مرتفع تبدیل کردندپشت‌بامی خالی که معماران آن را به یک خانه معاصر مرتفع تبدیل کردندپشت‌بامی خالی که معماران آن را به یک خانه معاصر مرتفع تبدیل کردندپشت‌بامی خالی که معماران آن را به یک خانه معاصر مرتفع تبدیل کردندپشت‌بامی خالی که معماران آن را به یک خانه معاصر مرتفع تبدیل کردندپشت‌بامی خالی که معماران آن را به یک خانه معاصر مرتفع تبدیل کردندپشت‌بامی خالی که معماران آن را به یک خانه معاصر مرتفع تبدیل کردندپشت‌بامی خالی که معماران آن را به یک خانه معاصر مرتفع تبدیل کردندپشت‌بامی خالی که معماران آن را به یک خانه معاصر مرتفع تبدیل کردند

 

منبع: mymodernmet.com

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

اولین نفری که نظر می دهد شما باشید