Close

چطور سفر به ایران، سفرهای آینده توریست زن خارجی را نابود کرد

4.6
از 133 رای
چطور سفر به ایران باعث شد سفرهای آینده‌ی توریست زن خارجی، خراب شود؟!
  • 11 خرداد 1398 07:00
  • 0
  • 63.7K

قصد داریم در این مطلب، تجارب یک توریست زن خارجی را از سفرش به ایران بخوانیم. در ادامه، با او همراه می‌شویم و از زبان خودش درمیابیم که چرا سفرش به ایران، باعث شده سفرهای بعدی‌اش خراب شوند؟ همراهمان باشید.

وقتی برای اولین بار به ایران سفر کردم، کمی عصبی بودم. آیا اساسا سفر به ایران برای یک زن تنها امن بود؟ خب باید همین اول بگویم که این سفر بسیار امن بود و اوقات بسیار خوشی را در ایران گذراندم. جاهای دیدنی، غذاها و مخصوصا مردم ایران همه و همه عالی بودند. انقدر عالی که ممکن است دیگر هیچ سفری به هیچ نقطه‌ی دیگری در دنیا، به دلم ننشیند! به هر حال، می‌خواهم از ۷ نکته‌ای که در طول این سفر، تجربه‌های آینده من در سفر را نابود کرد، صحبت کنم. پس هروقت برای سفر به ایران برنامه‌ریزی کردید، حواستان را جمع کنید، چون از آن به بعد، تجربه‌ها و مسافرت‌های آینده‌تان هرگز مثل قبل نخواهد بود.

 

۱- در ایران به هر کجا که بروید به شما خوشامد می‌گویند

وقتی که برای اولین بار قدم به این کشور گذاشتم، از اینکه تعداد زیادی از مردم، ورود من به کشورشان را خوشامد گفتند، شگفت‌زده شده بودم. درباره تابلوهایی که موقع ترک فرودگاه سر راه هر مسافری قرار دارد، صحبت نمی‌کنم. بلکه منظورم مردان و بچه‌هایی است که به شکل تصادفی در خیابان شما را می‌بینید و به شما می‌گویند "به ایران خوش آمدید!" یا "به کشور ما خوش آمدید!".

چطور سفر به ایران، سفرهای آینده یک توریست زن خارجی را نابود کرد

ایران کشوری بسیار تاثیرگذاری است.

 

۲- برای نوشیدنی ناهار یا شام دعوت می‌شوید

در اولین روز سفرم در بازار شیراز، یک فروشنده بدون اینکه مجبور باشم چیزی از او بخرم، مرا برای صرف چای و شیرینی به مغازه‌اش دعوت کرد. در روز دوم، یک دستفروش در خیابان از من دعوت کرد تا تمام روز را با او باشم و همراهش، همه جای شهر را ببینم. در طول این سفر دو هفته‌ای به ایران، چندین و چند بار و در نوبت‌های گوناگون، مردم مرا برای نوشیدن چای یا خوردن ناهار و شام دعوت می‌کردند و گاهی من نمی‌توانستم به همه این دعوت‌ها پاسخ مثبت بدهم. رفتار آنها چقدر می‌تواند با مردم جاهای دیگر دنیا متفاوت باشد؛ جاهایی که گردشگران را مثل عابر بانک سیار می‌بینند و فقط وقتی چیزی را به شما پیشنهاد می‌دهند، که در ازای آن پولی طلب کنند. ایران واقعا فرق دارد!

چطور سفر به ایران، سفرهای آینده یک توریست زن خارجی را نابود کرد

محلی‌های مهربان، هر وقت در گرفتن عکس به مشکل می‌خوردم، به من کمک می‌کردند.

 

۳- از جاهای دیدنی فقط با ۵ یورو ورودی بازدید کنید

یک ماه بعد از سفرم به ایران، وقتی که در پراگ بودم، احساس کردم که همه چیز خیلی گران است! برای بازدید از یک موزه‌ی متوسط ۱۸، یورو ورودیِ چندان زیادی نیست. اما در ایران، تقریبا هزینه ورودیِ بازدید از تمام جاهای دیدنی، حدود ۲۰۰۰۰۰ ریال (که به زحمت به ۵/۵ یا ۶ یورو می‌رسد) بود. حتی ورودیِ جایی به بزرگی و اهمیت پرسپولیس هم همین مقدار بود.

چطور سفر به ایران، سفرهای آینده یک توریست زن خارجی را نابود کرد

بازدید از جایی مثل پرسپولیس، در حالی که هیچ کس در این حوالی نیست!

 

۴- با خیال راحت در دل طبیعت خلوت کنید

یکی از هیجان انگیزترین چیزهایی که در طول سفرم به ایران تجربه کردم، طبیعت بود. واقعا از کویرهای ایران لذت بردم. سعی کردم تا جای ممکن، به کویرها و بیابان‌هایی که می‌شد سفر کنم؛ جایی که فقط خودم بودم و خودم. هیچ کس نیست که غروب خورشید پر جذبه شما را با هجوم عکس و دوربین و سلفی خراب کند، انگار که در Cinque Terre در ایتالیا هستید.

چطور سفر به ایران، سفرهای آینده یک توریست زن خارجی را نابود کرد

بیابان‌ها و کویرهای ایران فوق‌العاده اند (و بسیار ... گرم)

 

۵- هر جا که بروید چه بخواهید و چه نخواهید، مردم به شما کمک می‌کنند

در طول سفری که با قطار از هلند به ترکیه داشتم، به ایستگاه‌های بسیار زیادی رسیدم. علامت‌های بسیاری در مسیر وجود داشت که خواندن آنها سخت بود و برای پیدا کردن باجه خرید بلیط در ایستگاه قطار، در بخارستِ رومانی، واقعا با مشکل مواجه شده بودم. خیلی دوست داشتم کسی باشد که به من کمک کند.

اما وقتی در ایران بودم، هر جا که نیاز داشتم کمک از راه می‌رسید. تا پایم به ایستگاه اتوبوس می‌رسید، یکی پیدا می‌شد که از من بپرسد کجا می‌روم، یا روی بلیطم چه چیزی نوشته شده، آیا می‌دانم که صندلی‌ام کجاست، یا می‌دانم که کجا باید پیاده بشوم؟ مردم ایران رفتاری فوق دوستانه دارند و به نظر می‌رسد همه‌شان بسیار مشتاق کمک کردن هستند، چه من به این کمک نیاز داشته باشم چه نه.

چطور سفر به ایران، سفرهای آینده یک توریست زن خارجی را نابود کرد

به لطف افراد محلی من هیچ وقت گم نشدم.

 

۶- هر جا بروید غذاهای فوق‌العاده و تازه پخته شده آماده است

هر وقت به یاد غذاهای هیجان انگیز و فوق‌العاده‌ای که در ایران خوردم می‌افتم، آب دهانم سرازیر می‌شود. مخصوصا یک نوع غذای خانگی با دانه‌های انار که واقعا خوشمره بود! و با دیدن کباب با برنج زعفرانی، چشم‌هایم برق می‌زنند. همه‌ی غذاها، با مواد تازه درست می‌شد. از مواد غذایی دستکاری شده و غذاهای مایکرو ویوی یا نیمه آماده و بسته بندی به سبک خیلی از رستوران‌های هلند، خبری نبود.

چطور سفر به ایران، سفرهای آینده یک توریست زن خارجی را نابود کرد

هرگز غذاهایی به خوشمرگی غذاهای ایرانی نخورده‌اید

 

۷- تمام مردم مهربان و رفیقِ ایران

یک نکته درباره سفر به ایران، که تجربه‌های سفری شما در آینده را نابود خواهد کرد، مردم مهربان ایران هستند. وقتی به وین رسیدم، از اینکه مردم چقر غریبه‌وار رفتار می‌کنند، شوکه شدم. دوست دارم تاکید کنم که "به نظر می‌رسید" که این مردم، کمی غیر دوستانه رفتار می‌کنند، چون واقعا اینطور نبود، فقط در مقایسه با مردم ایران، اینطور به نظر می رسید. در ایران به هر جا که می‌رفتم، مردم به من لبخند می‌زدند، غذا تعارف می‌کردند، در جاهای مختلف به کمک من می‌آمدند. در کل برخورد من با مردم این احساس خوشامدگویی و راحتی در ایران را به من منتقل می‌کرد. متاسفانه، این رفتارها و برخوردها، تجربه‌های آینده شما در سفرهای بعدی‌تان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، چون دیگر پیش نیامد به کشوری سفر کنم که مردم آن این همه مهربان و رفیق باشند.

این تنها یک فهرست کوتاه از چیزهایی درباره ایران بود، که سفرهای بعدی مرا خراب کرد. اما اگر می‌پرسید که حاضر بودم تصمیم دیگری بگیرم، جواب من منفی است. اگرچه که سفر من به ایران سایر تجربه‌های سفر مرا مخدوش کرده است، اما تجربه‌ی خودِ این سفر را با دنیا عوض نمی‌کنم.

چطور سفر به ایران، سفرهای آینده یک توریست زن خارجی را نابود کرد

تجربیات این توریست زن خارجی را خواندیم. آیا شما هم موافقید که ما با توریست‌ها برخورد بهتری نسبت به سایر کشورها داریم؟ نظر شما چیست؟

منبع: probearoundtheglobe.com

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

sepide 13 مرداد 1398 ساعت 02:49

بنده خدا خبر نداره ۵ یوروی ناقابلش تو ایران چقده الان

ثریا 4 مرداد 1398 ساعت 07:38

بله دقیقا ایرانیان مهمان نوازند

قدرت اله بیکی 29 تیر 1398 ساعت 00:43

قطعا مردم ایران بهترینن

خجسته عدلی 27 تیر 1398 ساعت 00:24

با سلام
ابدا قبول ندارم چرا؟؟؟
اگر یک افغان هم به ایران میرفت یا یک نفر جهان سومی باز هم این برخورد میشد مسلما نه

محسن اسدی 22 تیر 1398 ساعت 09:16

باسلام وتشکرازشما.باخواندن این خبر خیلی خوشحال شدم که توریستهاازایران اینطور راضی وخوشایند وصف میکنن

الهه ذوقی 21 تیر 1398 ساعت 19:55

بخش زیادی از مهربانی ایرانیها به کنجکاوی اونها برمیگرده، درسایر کشورها یاد گرفته اند که در امور همدیگر دخالت نکنند، دخالتها عموما اول بامهربانی و کمک شروع میشه، کم کم به اظهار نظر درمورد زندگی و پوشش و سایر موارد میرسه

سمانه احمدی 16 تیر 1398 ساعت 12:49

سلام
قطعا احترام و محبت به توریست ها کار انسانی هست و مایه افتخار هست که مردم کشور ما به این توجه دارند.و بنظرم نون این کار رو افراد همون کشور هم میخورند چون هر توریست بعد تجربه خوب قطعا چندین توریست رو میفرسته و کشورهای توریستی همیشه از نظر اقتصادی و وجه توی دنیا مطرح هستند. ولی آرزو دارم که کشورمون از نظر فرهنگ یه سطح هم بالاتر بره و حتی کسایی که نه بعنوان توریست بلکه مهاجر مثل افغان ها به کشورمون میان خاطرات خوبی از ما داشته باشن که غیر این از مردممون انتظار نمیره..

Mohram 16 تیر 1398 ساعت 11:48

ما رفتارمان بر گرفته شده از دین توحیدی و پدر و مادری که تربیت شده دین خوبیها اسلام واقعی است رفتاری که سفارشات امامان ما می باشد از حضرت علی علیه السلام راد مرد خوبیها و حضرت زهرای مرضیه که می فرمودند اول به همسایه نیکی و خوبی کنید وهمینطور بقیه امامان ما که سفارش به نیکی وخوبی در باره تمام انسانها داشتند

راضیه 16 تیر 1398 ساعت 03:43

من به کشورهای زیادی سفر کردم. مردم بعضی از کشورها واقعا خشک و جدی هستند و حتی حاضر به پاسخگویی به سوال شما نمی شوند مثل کشور فرانسه.
اما بعضی از کشورها هم هستند که مردمی گرم و مهمان نواز دارند مثل ژاپن و هلند
البته نه به مهمان نوازی ایرانی ها

مهدی 16 تیر 1398 ساعت 00:35

مارفتارمون باخودمونم همینجوری فقط براتوریستاعجیب.من خودم پارسال رفتم تبریزجاگیرم نیومدشب یه اقاوخانم منوبردن خونشون بدون اینکه بشناسن کلیم پذیرایی کردن الانم دوستای خوبی هستیم

عباسعلی 15 تیر 1398 ساعت 13:53

خودم بارها به توریست ها کمک کرده ام مطمئن ام مردم بهتر ازمن کمک میکنند ایرانی فقط ایرانی است

نازنین 15 تیر 1398 ساعت 09:05

با سلام،مردم کشور ما مثل فرهنگ و تمدن کشورمون هستن یعنی بااصالت و ریشه دار،هر چند ممکن است ناملایماتی در زندگیمون وجود داشته باشه ولی مهمان نوازی ایرانیها هیچ وقت کم نمیشه،

Ali 15 تیر 1398 ساعت 08:40

سلام
خواستم بگم شما دارید درباره مردمی با ۲۵۰۰سال قدمت در تاریخ فرهنگ و هنر حرف میزنید مردمی که شروع کننده هیچ جنگی نبودن و همیشه پایان دهنده به جنگها بودن به غیر از این چیزهایی که این خانم گفت اگر باشه عجیبه

خسرو 14 تیر 1398 ساعت 17:59

به نظرم ما باید مهربان باشیم با توریست‌ها ولی نباید کاری کنیم ک هیچ هزینه‌ای پرداخت نکنن غذای مجانی و سرویس مجانی... چون هدف از جذب توریست ایجاد شغل و درآمد هست

وحید 14 تیر 1398 ساعت 13:39

قطعا نه . اینکه چرا همه توریستهای خارجی متفق القول این مطالب را اذعان دارند اینه که نمیدانند پشت پرده قضیه چیست. اما ما ایرانیها خودمون رو خوب میشناسیم . ما غریبه پرست هستیم . وقتی یک خارجی میبینیم ذوق مرگ میشویم نمیدانم ریشه ان چیست ولی واقعیت است . برای اینکه حرفم را ثابت کنم که این خدمات رایگان به خارجی ها که شما در هیچ کجای جهان نمیبینید را نباید به حساب مهمانوازی و مهربانی ایرانی ها گداشت اینه که فرض کنید یه ایرانی در کشور خودش ‌ حتی بی پول شود و نیاز به کمک داسته باسد . چند نفر میدوند و کمکش میکنن بهش خوشامد میگویند غدای رایگان در مغازشان میدهند و ان را شب به خانه یشان میبرند . و حاضرند یک یا چند روز کامل او را با خانوادشان بهداینور و اونور رایگان ببرند . متاسفانه هیچی .

مشاهده نظرات بیشتر