Close

آبشار فدامی تجسم عینی زیبایی داراب

4.5
از 22 رای
شاهکاری خلقت در قلب ایران + تصاویر
  • 18 فروردین 1397 08:00
  • 0
  • 39.6K

در فاصله 130 کیلومتری جنوب شرق داراب و در دل گرمای سوزان چشمه ای از دل کوه می جوشد و به پیش می آید نام این آبشار زیبا فدامی است این آبشار در منطقه فورگ (فرگ) و در شهر فدامی در مسیر جاده ترانزیتی شیراز به بندرعباس واقع شده و هر ساله میزبان تعداد کثیری از علاقمندان به طبیعت است.یکی از وی‍ژگی های آبشار فدامی وجود چهار نوع آب شور و شیرین و سرد و گرم است که در فاصله 20 متری آبشار شیرین با هم مخلوط می شوند و استخر طبیعی زیبایی را پدید می آورند. ارتفاع آبشار شور فدامی که در بالادست آبشار شیرین واقع شده 10 تا 15 متر است.

آبشار فدامی تجسم عینی زیبایی داراب

سرچشمه آبشار شور فدامی در 500 متری آن است و وجود نخل های خودرو در کنار آبشار شور به زیبایی آن افزوده است. عرض آبشار شیرین فدامی که در گذشته به 800 متر می رسید و عریض ترین آبشار طبیعی ایران محسوب می شد، به دلیل خشکسالی و استفاده بی رویه کشاورزان بالادست اکنون به 200 متر رسیده است.در زیر آبشار حوضچه ای بزرگ پدید آمده و در بالای آن پوششی متراکم از گیاهان بلند و نیزار دیده می شود. از ویژگی های ارزشمند این آبشار، دایمی و شیرین بودن آب آن است که با توجه به موسمی و شور بودن اکثر آبهای جاری در این منطقه از اهمیت خاصی برخوردار است.

آبشار فدامی تجسم عینی زیبایی داراب

چشمه فدامی پس از عبور از بستر یک کیلومتری به پرتگاهی می رسد که هنگام سقوط زیباترین آبشار منطقه را تشکیل می دهد. این آبشار زیبا با ورود به رودخانه شور به میزان قابل توجهی از شوری رودخانه می کاهد و آب شور رودخانه را برای 825 هکتار نخیلات و 650 هکتار اراضی کشاورزی پائین دست قابل استفاده می کند.آب شیرین این آبشار در واقع آب شرب شهر فدامی و روستاهای اطراف را تامین میکند. جالب تر از آن، اینکه آب شیرین آبشار در تابستان بسیار خنک و گوارا و در زمستان گرم است و آب شور نیز حالتی برعکس آب شیرین دارد.

آبشار فدامی تجسم عینی زیبایی داراب

تعداد زیادی غار با عمق های مختلف و اشکال و قندیل های زیبا در منطقه وجود دارد و همچنین فعالیت های ژئوفیزیکی و زمین شناسی از جمله گسل ها،‌ طاق دیس ها، ناودیس ها، کانی ها و بلورهای مختلف سنگی و رسوبی و نمکی و خاک های مختلف از جمله گل رس و گل سرشور از دیگر جاذبه های این منطقه زیباست.آبشار فدامی یکی از تفرجگاه های زیباست که با منظره ای زیبا و دل انگیز روح هر انسان دوستدار طبیعت را نوازش می دهد آدرس: 130 کیلومتری جنوب شرق داراب، مسیر داراب به حاجی آباد، منطقه فدامی

آبشار فدامی تجسم عینی زیبایی داراب

آبشار فدامی تجسم عینی زیبایی داراب

آبشار فدامی تجسم عینی زیبایی داراب

آبشار فدامی تجسم عینی زیبایی داراب

آبشار فدامی تجسم عینی زیبایی داراب

آبشار فدامی تجسم عینی زیبایی داراب

 

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

م.هادی پور 20 فروردین 1397 ساعت 12:21

این عکس آخر مربوط به تنگ براق ، منطقه اقلید فارس میباشد

صمد 20 فروردین 1397 ساعت 11:40

سلام. عکس سومی مربوط به آبشار درگاهان تفت در استان یزد هستش. لطفا اصلاح کنید.

مهدی 18 فروردین 1397 ساعت 20:33

عکس آخری مربوط به تنگ براق است. لطفا اصلاح فرمایید

بهروز محمدی 18 فروردین 1397 ساعت 13:05

باسلام ادب حسن اقا شما درست فرمودین ما بعلت نداشتن مدیریت خوب وندانستن منابع عظیم خدادادی مثل همین ابشار مردم مجبور هستند برن ترکیه اذربایجان گرجستان ارمنستان وقتی نگاه میکنی میبینی زده هتل ازشبی 30هزارتومن تو ایران کدوم هتل 3ستاره با30تومن جا بهت میدهند الان بالای 150هزارتومن نفری جاخواب میشه یک خانواده حساب میکنه 5شب باخودرو خود میخاد بیاد داراب شیراز جاهای دیدنیش 5شب هتل حساب کنی خانواده 4نفره میشه 3ملیون تومن هزینه بنزین ناهار شام حساب کنید میشه 5میلیون تومن طرف میره ارمنستان که 4نفر ادم بابلیط هواپیما میشه 4میلیون تومن چرابیاد هزینه بیشتر بده من کل ایران رو گشتم به اقتضا شغلم شاید باورتون نشه طرف تو هتل مگس میکشت خلوت اتاقها خالی بهشون میگفتم لااقل نصف قیمت بگیرید من الان ساعت 8شب فردا نهایتش 9صبح حرکت میکنم برم طرف بدش میومد قبول نمیکرده مدیریت باید طوری باشه در فواصلی که مسافر نیست نیم بها بکنن هزینه هتل وتورها ارزان قیمت بزارند که متاسفانه مدیریت بسیار ضعیف هست

حسن 18 فروردین 1397 ساعت 10:14

این همه فرصت و فضای مناسب درون کشور داریم بعد مدیریت نمیشه و مردم هم کم لطف میکنند و ارز را میبرن کشور های همسایه خرج میکنند.