Close
تخت جمشید (پرسپولیس)
Alireza
نقدها:
گزارش
یادگاری از دوران هخامنشیان
توصیه شده توسط کاربر

در سفر به شیراز، برای دیدن تخت جمشید، یک شب در مرودشت اقامت داشتیم و صبح اول وقت برای بازدید به سمت محوطه این جاذبه بینظیر حرکت کردیم. پارکینگ خوبی در محوطه وجود داره. بلیط ورودی ۳۰۰۰ تومن بود و هزینه راهنما، برای حدود هفتاد دقیقه، پنجاه هزار تومن و هزینه راهنمای کامل، صد هزار تومن که ما درخواست راهنمای کامل داشتیم و خانمی از راهنمایان گردشگری اونجا ما رو همراهی کردن و توضیحات خیلی خوبی ارائه دادن. واقعا قدم زدن در این محوطه و دیدن عظمت و شکوه باستانی ایران زمین، آدم رو به وجد میاره. هر چند که خیلی از ستونها و دیوارها و کنده کاری ها از بین رفتن و خیلی از این آثار هم از کشورمون خارج شدن و در موزه های کشورهای دیگه نگهداری میشن ولی همین هایی که مونده هم خیلی جالب و دیدنی است. واقعا تصور اینکه با امکانات محدودی که در آن زمان وجود داشته، چطور این حجاری ها به این زیبایی بر روی سنگها انجام شده، سخته. ستونها همه یک اندازه و یک شکل... طراحی و محاسبات دقیق... زیبایی و ظرافت و هوش مهندسی، تو این آثار موج میزنه.
در بخشی از محوطه هم با هزینه سی هزار تومن، عینک های VR کرایه میدادن که با اونها میتونستیم صحنه های بازسازی شده از آثار رو ببینیم که جالب بود.
پیشنهاد میکنم برای بازدید از تخت جمشید در بهار و تابستان، صبح زود حرکت کنید که تا هنوز هوا خیلی گرم نشده بتونید بیشتر جاها رو ببینید. چون محوطه باز هست و آفتاب تندی رو سرتون میتابه. کلاه و ضد آفتاب هم فراموش نشه. خود راهنماها که از چتر استفاده میکردن که خیلی خوب بود. آب هم همراهتون ببرید که تو محوطه اصلی نیست.
#گلفام_سفر

نوع سفر:
تاریخ سفر: