Close

نقد و بررسی استان خوزستان (شهر ها)


میانگین امتیاز:
 • شوشتر
  شوشتر
  کاربر لست سکند
  ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش
  شوشتر : سرزمین سازه های آبی
  (راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  شوشتر یکی از شهرهای باستانی خوزستان است که اثر ارزشمندی همچون آسیاب های باستانی را در خود جای داده است و عمده دلیل معروفیت شوشتر به این خاطر است. شوشتر شهری نیست که بتوان آن را به عنوان مقصد تفریحی یا برای خرید انتخاب کرد. این شهر مختص دوستداران آثار تاریخی است. کسانی که برای دیدن آسیاب‏های باستانی، قلعه سلاسل و نهر داریون لحظه شماری می کنند. به این واسطه هر ساله توریست های داخلی و خارجی زیادی برای دیدن این آثار و دیگر جاذبه ها از قبیل آرامگاه یعقوب لیث صفاری و پل بند میزان راهی شوشتر می‏شوند. شوشتر شهر کوچک و نسبتاً سنتی است و هزینه خوراک و زندگی در آن نسبت به سایر شهرهای بزرگ کمتر است.‌

  اقامت:
  شوشتر هتل های شیک و مجلل آنچنانی ندارد و بیشتر آنها در واقع هتل سنتی هستند مانند هتل سنتی خانه سرابی شوشتر (یک ستاره) و هتل سنتی خانه تاریخی حبیب (سه ستاره). همچنین گزینه های ارزانتر مانند اقامتگاه افضل شوشتر نیز وجود دارد. پس در واقع انتخاب های زیادی از این بابت ندارید و میتوانید روی خانه معلم و اتاق های اجاره ای نیز حساب باز کنید.‌

  رستوران
  یکی از بهترین رستوران های شوشتر خانه مستوفی شوشتر است که علاوه بر کیفیت مناسب، محیط زیبایی برای صرف غذا نیز دارد. از سایر رستوران های خوب شوشتر می توان به رستوران شبستان و رستوران باغشا نیز اشاره کرد.‌

  سوغات
  لبنیات شوشتر از قبیل ماست و کره محلی و همچنین کلوچه و ارده طرفداران زیادی دارد. کپو بافی و جاجیم بافی نیز در این شهر رونق دارد و نمونه هایی از این محصولات صنایع دستی را نیز به عنوان سوغات این شهر می توانید انتخاب کنید.

  مناسب برای
  • فرهنگی و تاریخی

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • شوش
  شوش
  کاربر لست سکند
  ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش
  شوش شهر کهن ایران
  (راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  کمتر شهری مانند شوش پیدا می شود که دارای دو میراث ثبت شده جهانی باشد یعنی محوطه باستانی شوش و زیگورات چغازنبیل. شوش شهری است که میراث به جا مانده مربوط به چهار هزار سال پیش از میلاد را در دل خود دارد و پر است از بقایای تمدن های باستانی عیلام و هخامنشی و در حقیقت موزه ای است روباز از دوره های مختلف تاریخی. اما این شهر اکنون رونق پیشین خود را ندارد و تنها به واسطه آثار تاریخی ارزشمندش هر ساله توریست های خارجی زیادی روانه بازدید از آن می شوند. از دیگر جاذبه های آن می توان به قلعه شوش، موزه شوش، بقایای کاخ آپادانا و بقعه دانیال نبی اشاره کرد. شوش فاقد فرودگاه است ولی از راه آهن سراسیری می توانید برای رسیدن به آن استفاده کنید. ‌

  متاسفانه برای اقامت در شوش انتخاب های زیادی ندارید و شاید تنها هتل شوش هتل آپادانا باشد. معمولا گردشگران در شهرهای نزدیک به شوش به خصوص اهواز اقامت می کنند و برای بازدید یک روزه راهی شوش می شوند. به جز آن اقامتگاه بوم گردی دوراونتاش در نزدیکی بقعه دانیال نبی و اقامتگاه بومگردی ابوعلی در روستای خماط هم وجود دارد. ‌

  از رستوران های خوب شوش هم می توان به همان رستوران هتل آپادانا و رستوران سنتی دوراونتاش اشاره کرد. در حقیقت شوش زیرساخت های رفاهی خوبی برای گردشگران ندارد. اما به جز تاریخ شوش از جنبه دیگر هم اهمیت دارد: زیستگاه گوزن زرد ایرانی که از گونه های در معرض خطر است و اکنون در پارک ملی کرخه در نزدیکی شوش نگهداری می شود. شاید سفر یک الی دو روزه برای بازدید از شوش کافی باشد و سوغات این شهر حصیر، کپو و خرما خواهد بود. فقط یادتان باشد مانند سایر شهرهای خوزستان فصل خنک را برای بازدید از آن اختصاص دهید.

  مناسب برای
  • طبیعت گردی

  • فرهنگی و تاریخی

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • بهبهان
  بهبهان
  کاربر لست سکند
  ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش
  بهبهان شهر گل نرگس
  (راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  چه کسی فکر میکرد معروفیت اصلی یک شهر بیشتر بر دوش یک گل باشد!؟ از انتهای بهمن ماه به بعد نرگسزارهای زیبای بهبهان آنچنان عطر و طراوتی به بهبهان می بخشند که دیدنشان اجباری است! بهبهان شهر کوچکی در استان خوزستان است که در حقیقت منشا گرفته از شهر باستانی ارجان است. این شهر بیشتر مختص دوستداران میراث فرهنگی و طبیعتگردان است و امکانات تفریحی و بازارهای آنچنانی ندارد. البته اکثر آثار تاریخی آن هم یا چیزی زیادی از آنها باقی نمانده یا به خوبی نگهداری نشدند (مانند حمام بکان). به هر صورت در بهبهان به جز نرگسزارها می توانید از طبیعت زیباییش بهره بگیرید. می توانید راهی تنگ زیبای سروک شوید و به دیدن نقش برجسته های سنگی بروید. می توانید یک شب مانی کنار دریاچه چاه ماری داشته باشید یا پیمایشی برای تنگ تکاب برنامه ریزی کنید. برای اقامت در هتل به جز هتل رضا و هتل مارون گزینه های زیادی ندارید. اما اقامت در خانه سنتی محسنی را پیشنهاد می کنم. یک خانه سنتی در خود شهر با حیاطی مصفا و اتاق های سنتی و نقلی. اما پلاژهای سد مارون بهبهان هم یکی از بهترین گزینه های اقامتی است چراکه این دهکده زیبا و پر گل و مصفا در کنار سد مارون قرار دارد و از تفریحات آبی و دوچرخه سواری در دهکده می توانید بهره ببرید. بهبهان تنها یک فرودگاه نظامی دارد و فاقد راه آهن است. پس سفرهای جاده ای تنها راه رسیدن به آن است.

  مناسب برای
  • هیچ امکاناتی یافت نشد
  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • دزفول
  دزفول
  کاربر لست سکند
  ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش
  دزفول شهر آجری
  (راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  دزفول یکی از شهرهای زیبای استان خوزستان است که جاذبه های زیاد و ارزشمندی برای دیدن دارد. با توجه به گرمای تابستانه خوزستان شاید یکی از بهترین فوصل برای دیدن دزفول آبان تا اردیبهشت ماه باشد. البته ناگقته نماند باغات مرکبات این شهر بسیار معروف هستند و به این واسطه در دزفول باغ میوه فراوان است. بسیاری از باغداران باغ های خود را تبدیل به ویلاهایی مجهز به استخر و سایر امکانات نموده اند که در روزهای گرم تابستان آن را به قیمت شبی ۹۰۰ هزار تومان و بیشتر کرایه می دهند. این شهر دارای فرودگاه است و به شهرهایی از قبیل تهران، مشهد و اصفهان پرواز دارد.

  طبیعت:
  به واسطه عبور رودخانه دز این شهر از طبیعت زیبایی برخوردار است. زیباترین طبیعت این شهر را می توانید در منطقه سردشت و شهیون و دژ محمد علی خان ببینید. روستای پامنار، قلعه شاداب و دریاچه سد دز نیز که در کنار آن واقع شده است از جمله نقاط زیبای این منطقه محسوب می شوند. اما ویژگی خاص طبیعت این منطقه دره های عمیق و تنگ و بکر مانند کول خرسون و دره تو بیرون است که در فصل مناسب گردشگران زیادی دارد.


  جاذبه تاریخی
  این شهر به شهر آجری ایران معروف است چرا که عمده بافت سنتی آن شامل خانه هایی است که آجرکاری های زیبایی دارند. این هنر را می توانید به زیبایی در خانه سوزنگر، خانه تیز نو و آثار تاریخی آن مانند حمام کرناسیون ببینید. آسیاب های باستانی دزفول و پل تاریخی کنار آن و قنات چوقابافان نیز از جمله آثار ارزشمند این شهر هستند.

  تفرجگاه:
  پارک ساحلی علی کله یکی از تفرجگاه های درون شهر است که مناسب آخر هفته های خانواده های دزفولی است. به جز آن پارک خانواده و پارک رعنا نیز درون شهر قرار دارند و برای مناطق نزدیک شهر نیز می توانید کت های دزفول را انتخاب کنید.

  اقامت:
  برای اقامت می توانید از مهمانسرای روناش، هتل آوان و هتل جهانگردی استفاده کنید. اقامتگاه بومگردی نیز نزدیک خود دزفول جود ندارد. بنابراین به جز هتل می توانید روی امکاناتی از قبیل خانه معلم و واحدهای شخصی اجاره ای حساب باز کنید.

  رستوران:
  رستوران باغ فلاحت، رستوران باغ قلقچی و رستوران شوادون از جمله رستوران های مهم دزفول هستند. کلوچه های خرمایی نیز سوغات معروف این شهر هستند.

  مناسب برای
  • هیچ امکاناتی یافت نشد
  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • ایذه
  ایذه
  کاربر لست سکند
  Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش
  موزه سنگ نگاره های عیلامی
  (راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  ایذه یکی از کهن ترین شهرها و پایتخت های ایران است با یک تاریخ غنی و طبیعت زیبا. این شهر در شرق استان خوزستان واقع شده و همسایه استان چهارمحال و بختیاری است. مردم آن اکثرا از قوم بختیاری هستند.
  در مورد طبیعت ایذه باید به دشت سوسن و روستاهای زیبای آن، تالاب میانگران، رود کارون، سدهای کارون ۳ و ۴، آبشار شیوند و ... اشاره کرد. ایذه را موزه باز سنگ نگاره ها نیز می نامند و مهم ترین سنگ نگاره های باقیمانده از تمدن عیلامی در این شهر عبارتند از کول فرح، اشکفت سلمان، خونگ اژدر، شهسوار و ...
  همچنین در ایذه می توانید از گورستان شیرهای سنگی شهسوار دیدن کنید که هر کدام از این شیرهای سنگی بر روی مقبره درگذشتگان حکایتی دارد.
  شاید باروتان نشود اما برای دیدن این شهر و زیبایی هایش حداقل به ۳ تا ۴ روز زمان نیاز دارید! البته متاسفانه شهر از نظر هتل و اقامتگاه های مناسب در وضعیت خوبی نیست اما امید می رود در آینده با توجه گردشگران به این شهر بخصوص در فصل بهار و پائیز، اقامتگاه های مناسبی نیز احداث شود.

  مناسب برای
  • طبیعت گردی

  • فرهنگی و تاریخی

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • آبادان
  آبادان
  کاربر لست سکند
  Yannar
  نقدها:
  گزارش
  آبادان
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  آبادان شهری که ناخوداگاه بعد از مد دادن به الف اسمش میگین برزیله و توی اکثر فلافل فروشی هاشون پرچم برزیل نصب شده که من بدترین فلافل عمرم رو تو این شهر خوردم و مثل اره مری رو پاره میکردو پایین میرفت فکر کنم از سیمان درست شده بود.بنظر من اگه میخواین یک غذای بومی بخورید برید بسمت بازار ماهی فروش ها و اونجاغذای دریایی سفارش بدین که طعمش با جاهای دیگه زمین تا آسمون متفاوته.تو بازار ماهی فروشها دقت کنید به خریدتون و سفارشتون رو چک کنید که طبق سفارشی که جهت پاک کردن دادید همونو تحویل بگیرید.روبروی بازار ماهی فروشها فروشگاه مرکزی اروند قرار داره که قیمت پتو و لحاف و رو تختی هاش بسیار مناسبه و من رو تختی رو خریدم که ۷۰۰ تومن تفاوت قیمت داشت با بازار تهران ولی بین همون مجموعه هم تفاوت قیمت فراوانی هست.ادکلن های اورجینال هم اونجا پیدا میشه با تفاوت قیمت زیاد . بازار ته لنجی ها هم قیمت های مناسبی داره و گاها اجناس قیمت مناسب خوبی توش پیدا میشه و نزدیک مسجد رنگونی ها هست ،مسجدی که قدمت قاجاری داردو درکنار اروند و بدست مهاجران میانماری که برای کار درپالایشگاه امده بودند تاسیس شد و سبک‌معماری آن به معابد هندی علی الخصوص شهر پنجاب نزدیک است که در ساختارش از ریل راه آهن و لوله های نفت استفاده شده و گچبری های زیبایی داره .مابرای دیدن اروند به انتهای بازار ماهی رفتیم و از دیدن عظمت این رود حیرت زده بودم و دیدن اونطرف رودو مرز نشینان عراقی که چقدر عراقی ها نزدیک بودن و جنگ و تیر چقدر به ساکنان این شهر نزدیک بوده،و صحبت های یک مرزبان قدیمی که از فداکاری های رزمنده هامون میگفت مارو شگفت زده کرد. آبادان شهریه که توش مذاهب زیادی زندگی میکردند و مسیحیان عزیز زیادی هم داشته و داره که یکی از کلیساهای معروف این شهر کلیسای سورت گاراپت مقدسه که عمارتی سفید رنگ وزیبا بود که بخاطر کمبود وقت امکان بازدیدش برامون نبود. ادویه های این شهر هم سوغات مناسبی هستند که ما با پرس و جوی فراوان از ادویه فروشی حاج محمد جلالی که معروفیت خاصی رو داره خرید کردیم که بسته بندی های تمیزی داشت و کیفیت مرغوب که ادویه های هندی و پاکستانی رو برای فروش داشت و فروشگاهش در خیابان امام فروشگاه الغدیر قرار داشت.

  مناسب برای
  • خرید

  • تفریح

  • طبیعت گردی

  • ماجراجویی

  • فرهنگی و تاریخی

  • آرامش و استراحت

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • دزفول
  دزفول
  کاربر لست سکند
  نیلوفر ورزش نژاد
  نقدها:
  گزارش
  شهر سرسبز خوزستان
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  فروردین ماه، وقتی در مسیر رفتن به اهواز، به شهر دزفول رسیدیم، از دیدن این همه سرسبزی و زیبایی این شهر کلی ذوق زده شدم. واقعا شهر زیبایی بود. برای همین تصمیم گرفتیم در مسیر برگشت، یک یا دو شب در دزفول بمونیم که متاسفانه نتونستیم جایی برای اقامت پیدا کنیم. تعداد هتل ها و مهمانپذیر های شهر کم هست و پیدا کردن محل اقامت مناسب در فصل پر مسافر، کار سختی هست. دانشگاه معروف جندی شاپور، آسیب های آبی باستانی، پل بسیار قدیمی شهر که به دستور شاپور ساسانی ساخته شده و هنوز پابرجاست، آرامگاه یعقوب لیث صفاری و ... بخشی از دیدنی های این شهر زیبا هستن. درفول از شهر های شمالی استان خوزستان هست و به دلیلی نزدیکی به استان لرستان، طبیعت سرسبز و آب و هوای خوبی داره. متسفانه آثار تخریب جنگ، در این شهر مشخص بود و ظاهرا رسیدیگی زیادی به این شهر نشده. ما برای نهار هم به یکی از رستوران های کنار رود دز رفتیم. ماهی کبابی خیلی خوشمزه ای داشتن که غذای اصلی و پر فروش اونجا بود. توصیه می کنم در سفر به ذرفول، حتما به این رستوران ها سر بزنید و حسابی لذت ببرید.

  مناسب برای
  • تفریح

  • طبیعت گردی

  • فرهنگی و تاریخی

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • آبادان
  آبادان
  کاربر لست سکند
  نیلوفر ورزش نژاد
  نقدها:
  گزارش
  شهر آباد ایران
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  آبادان، در استان خوزستان، یک زمانی به معنی واقعی کلمه، شهر آباد ایران بوده ولی متاسفانه از بعد از جنگ، دیگه خیلی آباد نشده. اولین چیزی که در سفر به این شهر خیلی آدم رو ناراحت می کنه، اینه که بوی گاز، به شدت در هوا پیچیده و با توجه به قرار گرفتن کارخانه پتروشیمی در وسط شهر، خیلی فرقی نمی کنه که کجای شهر باشید و بهرحال بوی گاز در فضا هست و فکر می کنم این موضوع خیلی مردم شهر رو اذیت کنه. بازار ته لنجی ها، برای خرید لوازم بهداشتی و انواع شکلات و قهوه و ... خیلی خوبه. البته شنیدم این اواخر، گرونی ها بر روی این بازار هم تاثیر گذاشته و مثل چند سال پیش نیست. پیشنهاد می کنم در سفر به آبادان از مسجد رنگونی ها و رودخانه اروند هم بازدید کنید. مردم آبادان به شدت مردم مهربون و خونگرم و دوست داشتنی و شادی هستن و تو مدت کوتاهی که تو آبادان بودیم، انقدر ازشون محبت دیدیم که خاطره اش هیچ وقت یادمون نمیره.

  مناسب برای
  • خرید

  • تفریح

  • فرهنگی و تاریخی

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • اهواز
  اهواز
  کاربر لست سکند
  نیلوفر ورزش نژاد
  نقدها:
  گزارش
  شهری با پل های زیبا
  (راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  اهواز، مرکز استان خوزستان، یکی از شهرهایی است که مقصدی خوب برای سفرهای پاییزی و یا زمستانی است. ما فروردین ماه به این شهر رفتیم و هوا در روزها گرم و شب ها نسبتا ملایم تر بود. به نظر من اهواز را می توان شهر پل های زیبا نامید. خصوصا در شب، زیبایی این پل ها چند برابر می شود. پل سفید، پل رنگین کمان و ... واقعا دیدنی هستند. منطقه لشگر آباد در اهواز، یکی از جاهایی است که در سفر به این شهر حتما باید دید. اینجا پر از رستوران ها و دکه هایی است که فلافل و سمبوسه و کبه می فروشند، آنهم اکثرا به صورت سلف سرویس و با اعتماد کامل به مشتری !!! پیشنهاد می کنم برای سفر به اهواز، خصوصا در تعطیلات عید، از قبل محل اقامت خودتون رو رزرو کنید چون تعداد هتل ها و اقامتگاه ها، به نسبت مسافرانی که به این شهر میرن کم هست و ممکنه پیدا کردن جا اذیتتون کنه.

  مناسب برای
  • خرید

  • تفریح

  • فرهنگی و تاریخی

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • دزفول
  دزفول
  کاربر لست سکند
  shahrzad
  نقدها:
  گزارش
  شهردزفول
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  شهردزفول در دامنه‌های زاگرس میانی جای دارد و پیشینه تاریخی آن به دوران ساسانیان بازمی‌گردد. فرهنگ مردم دزفول را می‌توان آمیزه‌ای از فرهنگ کهن خوزستان دانست. شهردزفول دارای زمستان و پاییزی مدیترانه‌ای بوده و زیست‌بوم سرسبز آن از پایان زمستان تا آغازه‌های بهار بسیار دلپذیر است. و به ویژه در روزهای نوروز پذیرای شمار بسیاری از گردشگران است. رود دز از وسط شهردزفول عبور می‌کند وبه آن زیبایی خاصی داده است.

  مناسب برای
  • طبیعت گردی

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • شوشتر
  شوشتر
  کاربر لست سکند
  Farivar93
  نقدها:
  گزارش
  شهر شوشتر
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  در بهمن ماه سال گذشته مثل هميشه سفر چهار نفري خود را به جنوب ايران آغاز كرديم و شوشتر شهري بود كه با بافت بسيار قديمي خود زيبايي هاي بسياري را از دوران ساساني در خود جاي داده بود ولي قبل از سفر به اين شهر به نكات زير توجه كنيد
  ١ . قبل از سفر به اين شهر حتما هتل خود را رزرو كنيد
  ٢.اين شهر داراي هتل بسيار كم و در واقع
  اقامتگاه بومگردي ميباشد
  ٣. از نظر خونگرمي مردمي بسيار مهربان
  ٤. جاهاي گردشگري عبارتند از سازه هاي
  آبي شوشتر - بند ميزان- بند خاكي -
  خانه تاريخي مرعشي - خانه تاريخي مستوفي
  بند شادروان- نهر داريون و قلعه سلاسل
  اينها مكان هايي بود كه ما ديدن كرديم

  مناسب برای
  • طبیعت گردی

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • اهواز
  اهواز
  کاربر لست سکند
  خدیجه عربی
  نقدها:
  گزارش
  اهواز
  (راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  اهواز مرکز استان خوزستان یکی از کلان‌شهرهای ایران است. ریشه‌ی نام اهواز به قوم خوزی یا هوزی برمی‌گردد که ساکنان این منطقه بوده‌اند. زبان خوزی تا دوره‌ی ساسانیان و چند قرن پس از اسلام رایج بوده است. رودخانه‌ی کارون شهر را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌کند. بیشتر کارخانه‌ها در بخش شرقی شهر قرار دارند. روی کارون ۹ پل ساخته شده که قدیمی‌ترین آنها پل سیاه است. پل معلق یا پل سفید نماد اهواز است و پل کابلی طولانی‌ترین آبشار خاورمیانه را به نمایش می‌گذارد. پذیرایی از مهمان با قهوه یا قهوه‌خوری یکی از رسم‌های عرب‌ها است که هنوز طرفدار دارد. میزبان قهوه را در ظرف‌هایی به نام دله دم می‌کند و در فنجان‌های ویژه سرو می‌کند. البته ذایقه من با این طعم سازگار نبود. کارون و پل‌هایش برجسته‌ترین جاذبه‌ی گردشگری اهواز هستند که به‌ویژه شب‌ها جلوه‌ی زیبایی دارند. پل سفید، پل کابلی، جاده ساحلی و پل طبیعت  و خانه‌ ماپار، دانشگاه سه گوش، موزه هنرهای معاصر اهواز، هتل قو، آرامگاه علی ابن مهزیار، پل سیاه،‌ بازار قدیمی کاوه، گورستان لهستانی‌ها، گورستان سنگی آسیه آباد، ساعت قدیمی در فلکه ساعت، آبشار پل کابلی، سرای معین‌التجار و محله‌ی نیوساید از دیدنی‌های اهواز هستند. یکی از خوشمزه ترین جاذبه های اهواز خیابان انوشه در محله لشگرآباد است که کلی فلافل فروشی سلف سرویس  دارد انواع خوردنی‌های مثل فلافل، سمبوسه ، کپه و دیگر خوراکی‌های فوری را می توان اینجا پیدا کرد ما هر دوشبی که اهواز بودیم به این خیابان آمدیم گرچه شلوغ بود و جای پارک به سختی پیدا می شد. اهواز شبهایش زنده است و می توانید در شهر تا دیر وقت بیرون باشید

  مناسب برای
  • تفریح

  • طبیعت گردی

  • فرهنگی و تاریخی

  • تفریحات ساحلی

  • تفریحات شبانه

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • شوشتر
  شوشتر
  کاربر لست سکند
  Yannar
  نقدها:
  گزارش
  بررسی شهر شوشتر
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  شوشتر واقع در استان خوزستان و دارای تمدنی کهن است و زبان بیشتر مردم فارسی با گویش شوشتری میباشد و در دامنه های کوه های زاگرس قرار دارد.
  این شهر به پایتخت سازه های آبی جهان مشهور است .بناهای تاریخی شوشتر عبارتند از آسیاب های آبی شوشتر و آبشارها و کانال ها و تونل های عظیم هدایت آب که از دوران هخامنشیان تا ساسانیان جهت بهره گیری بیشتر از آب ساخته شده است .
  از جمله مکان های دیدنی این شهر اسیاب ها و بند گرگر و قلعه سلاسل است که این قلعه دژ بزرگیست دارای حیاط ها و حرم سراها و حمام ها و شبستان ها ی متعدد که از زمان هخامنشیان بجا مانده است.
  سوغات شوشتر ،انواع ترشیجات مانند؛ترشی سیر،لگجی،موسیر و لبنیات است که من توصیه میکنم بعد از گردش و بازدید حتما بستنی های این شهر رو میل کنید که بسیار خوشمزه است.

  مناسب برای
  • تفریح

  • طبیعت گردی

  • فرهنگی و تاریخی

  • آرامش و استراحت

  • سفرهای مذهبی

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • دزفول
  دزفول
  کاربر لست سکند
  خدیجه عربی
  نقدها:
  گزارش
  شهر تاریخی دزفول
  (راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  بعد از رانندگی طولانی از تهران و عبور از بزرگراه زیبای پل زال -اندیمشک با تونلهای متعدد و طبیعت زیبای زاگرس در بهار ، حدود ساعت 12 شب به دزفول رسیدیم که در آن ساعت شهر همچنان بیدار بود و عده زیادی از مردم در پارک ساحلی رود دز (علی کله ) بودند. اقامت ما در دزفول کوتاه بود و ما از پل تاریخی ساسانی که گفته می شود قدیمی ترین پل جهان است و همچنین آسیابهای آبی دزفول و بازار قدیمی آن دیدن کردیم اما نقاط گردشگری دیگری که در دزفول وجود دارد مسجد جامع دزفول، تپه های چغامیش ، شهر باستانی جندی شاپور ، آرامگاه یعقوب لیث و.. است و به دلیل قرار گرفتن دزفول در دامنه های زاگرس میانی طبیعت زیبایی دارد، مانند آبشار شوی، دریاچه شیهون و پارک ملی دز و..

  مناسب برای
  • تفریح

  • طبیعت گردی

  • ماجراجویی

  • فرهنگی و تاریخی

  • آرامش و استراحت

  • تفریحات ساحلی

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • آبادان
  آبادان
  کاربر لست سکند
  ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش
  شهر آبادان
  (راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  آبادان همیشه یکی از شهرهای گردشگرپذیر استان خوزستان بوده است. شاید روزگاری جزو مدرن ترین شهرهای ایران بود اما روزگاری هم بر اثر جنگ تحمیلی رو به ویرانی رفت. حالا مهمترین جاذبه های آن برای گردشگران بازارگردی و شکم گردی است چرا که آبادان شهری نیست که در آن به دنبال جاذبه های گردشگری باشید یا بخواهید از طبیعتش لذت ببرید. آبادان مجهز به فرودگاهی است که پروازهایی به شهرهای تهران، شیراز، اصفهان، مشهد و تبریز دارد.
  هتل های آبادان
  در آبادان هتل های 1 تا 5 ستاره وجود دارد که از جمله آنها می توان به هتل پارس کاروانسرا (5 ستاره)، هتل پارسیان آزادی (4 ستاره)، هتل نخل (3 ستاره)، هتل کیوان و هتل آزادی (2 ستاره) اشاره کرد. همچنین از سایر مسافرخانه های و اتاق های اجاره ای نیز می توانید استفاده کنید.
  شکم گردی در آبادان
  شاید بهترین توصیه در آبادان استفاده از غذاهای مختص خوزستان مانند انواع ماهی کبابی، پاکوره، قلیه ماهی و به خصوص فلالفل باشد. در تمام خیابان های آبادان فلافل فروشی های مختلفی وجود دارد که به راحتی آنها را پیدا می کنید. اما گزینه های دیگر نیز وجود دارد. یکی از آنها رستوران پاکستانی ها است. اگر واقعا تحمل خوردن غذای تند را دارید وارد آنجا شوید چرا که تمام غذاها بدون استثنا تند هستند وگرنه پایتان را آنجا نگذارید! اگر رفتید استامبولی؛ قلیه ماهی و ماهی کبابی آن گزینه خوبی برایتان است. در رستوران دنیا نیز می توانید غذای چینی را تست کنید. رستوران های هزار و یک شب و کاج نیز هستند که غذاهای محلی را سرو می کنند. رستوران پریمو هم انتخاب مناسبی خواهد بود چراکه هم فست فود و هم غذاهای محلی و فرنگی ارایه می دهد. اگر برای عصر هم دنبال میان وعده ای بودید آش آبادانی را فراموش نکنید.
  خرید در آبادان
  هرساله جشنواره های خرید اروند در آبادان برگزار میشود که کالاهای متنوعی را با قیمتی ارزان ارایه میدهند. برای خرید ارزانتر نیز میتوانید راهی بازر ته لنجی ها یا کویتی ها شوید. همچنین خیابان امیری نیز دارای پاساژهای به روزی است.
  دیدنی های آبادان
  از جمله دیدنی های آبادان می توان به بازار ماهی فروشان اشاره کرد که در کنار آن کشتیها و لنج های شکسته پهلو گرفته اند و می توانید دقایقی چند روی عرشه آنها قدم بزنید. می توانید به دیدن مسجد رنگونی ها و کلیسای آبادان بروید یا از موزه نفت و جرثقیل بزرگ اکوان دیدن کنید. برای موزه گردی نیز سری به موزه آبادان و موزه اسناد تاریخی در مسجد رنگونی ها بزنید. در کل شاید 1 الی 2 روز گردش در آبادان برایتان کافیباشد که البته توصیه میکنم سری هم به خرمشهر بزنید چرا که در فاصله چند کیلومتری آن واقع شده است.

  مناسب برای
  • خرید

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • شوشتر
  شوشتر
  کاربر لست سکند
  ناصر
  نقدها:
  گزارش
  شهر شوشتر
  (راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  گیریشمن باستانشناس فرانسوی غار پبده در اطراف شوشتر را نخستین سکونتگاه انسانی در ایران دانسته و بدینصورت قدمت شوشتر را به حدود ده هزار سال پیش می رساند.
  برای دیدن شهری که قلبش با آب می‌تپد لازم نیست راه دوری تا ایتالیا و ونیز بروید. این شهر نزدیک شماست. در خوزستان؛ شوشتر.اما آنچه این شهر استان خوزستان را جذاب‌تر می‌کند آبی است که در دل آن جریان دارد. باستان‌شناسان گمانه می‌زنند که در دوره هخامنشی اقتصاد وابسته به کشاورزی سبب شد سنگ بنای این آبشارها برجا گذاشته شود. حفر نهرهای ساخته دست بشر یعنی «گرگر» و «داریون» را هم به این دوره نسبت می‌دهند.پس از هخامنشیان، ساسانیان بودند که تحولی عظیم در منطقه ایجاد کردند و بی‌نظیرترین شبکه آبیاری در اعصار کهن را در این منطقه بنا نهادند. محوطه این آبشارها مجموعه‌ای است از سدها، تونل‌ها، کانال‌های فرعی و آسیاب‌های آبی.
  هرچند آبشارهای شوشتر را با هدف کشاورزی بنا نهادند، اما اهداف صنعتی، بازرگانی، دفاعی و معماری هم به راحتی در سایه کشاورزی به دست آمد. در منطقه شوشتر ده‌ها آسیاب ساخته شده که بزرگترین مجموعه صنعتی تا پیش از انقلاب صنعتی به شمار می‌رود.شوشتری‌ها از رودخانه دور شهرشان به عنوان خندقی برای دفاع هم استفاده می‌کردند. استفاده‌ای که شوشتر را برای دوره‌ای در تاریخ غیرقابل تسخیر کرده بود.
  رودخانه ساخته دست بشر «گرگر» قابل کشتی‌رانی بود و برای تجارت و بازرگانی از آن استفاده می‌شد. در سایت پایگاه میراث فرهنگی منطقه شوشتر از پل و سد شادروان در منطقه، به عنوان معدود راه‌های عبور از رودخانه پهناور کارون نام برده شده که گمان می‌رود جاده شاهی نیز از همین پل عبور می‌کرد.برخی تاریخ‌دانان معتقدند شوش و شوشتر را شوشیندخت (شوش) زن یزدگر پسر شاپور ساخت. اما برخی دیگر می‌گویند این نام در اصل «شش‌در» است چون شهر شش در یا شش دروازه داشت.

  مناسب برای
  • طبیعت گردی

  • فرهنگی و تاریخی

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • بهبهان
  بهبهان
  کاربر لست سکند
  میثم .
  نقدها:
  گزارش
  بهبهان
  (راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  بهبهان یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران در فاصله حدود ۲۰۰ کیلومتری از اهواز در جنوب شرقی استان خوزستان قرار دارد.
  این شهر دورترین شهر به مرکز خوزستان و همجوار با استان های بوشهر و کهگیلویه قرار دارد.
  گویش مردمان این دیار متفاوت با بقیه نقاط خوزستان می باشد و شباهت هایی با گویش استانهای فارس و بوشهر دارد.
  از نظر بیشینه تاریخی قدمت این شهر به حدود ۱۰ هزار سال قبل می رسد.
  جالب است بدانید که زادگاه اصلی گل نرگس این شهر است و قدیمی ترین نرگس زارهای ایران در دشت های اطراف بهبهان قرار دارند.
  علاوه بر نرگس زارهای زیبا پلاژهای تفریحی سد مارون، محوطه باستانی ارجان، دریاچه چاه ماری،مخروبه های پل بکان و حمام تاریخی بکان و موزه بهبهان از دیدنی های این دیار بحساب می آیند.
  بهترین زمان سفر به بهبهان نیمه دوم سال بخصوص دی و بهمن می باشد که همزمان گل دهی نرگس زارها و جشنواره گل نرگس می باشد.

  مناسب برای
  • طبیعت گردی

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • شوش
  شوش
  کاربر لست سکند
  محمود رضایی
  نقدها:
  گزارش
  شوش
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  شوش شهری در استان خوزستان و یکی از قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های شناخته شدهٔ منطقه ‌است که تاریخ بنای آن مربوط به ۴۲۰۰ سال پیش از میلاد است.و نخستین آثار پیدا شدهُ یک دهکدهٔ مسکونی در آن مربوط به ۷۰۰۰ سال پیش از میلاد هستند.از جمله آثار دیدنی شوش می‌توان به زیگورات(چغازنبیل)، قلعه شوش، موزه شوش و هفت تپه، حرم حضرت دانیال نبی(ع)، کاخ آپادانا و تالاب بامدژ اشاره کرد. در موزه شوش اثاری وجود داره که نشان از قدمت و تمدن بسیار کهن شهر شوش داره و دیدن از موزه با یک راهنما خیلی میتونه به شما کمک کنه تا بهتر متوجه آثار و تاریخ و اساس قرار گیری اشیاء در موزه بشید.بازدید از شوش یکی از فوق العاده ترین سفرهاتون میتونه باشه.از دستش ندین

  مناسب برای
  • تفریح

  • طبیعت گردی

  • ماجراجویی

  • فرهنگی و تاریخی

  • سفرهای مذهبی

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • گتوند
  گتوند
  کاربر لست سکند
  میثم .
  نقدها:
  گزارش
  گتوند
  (راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  گتوند
  شهري كوچك و كمتر شناخته شده در شمال خوزستان كه با سد بحث برانگيزش شناخته مي شود. دو رودخانه كارون و رود شور از كنار اين شهر ميگذرند كه از رود شور براي استحصاص نمك استفاده مي شود و رود كارون هم توسط سد گتوند مهار شده است.
  آرامگاه شاعر پر آوازه دوران انقلاب اسلامي قيصر امين پور نيز در اين شهر قراردارد.
  اگر در سفر به خوزستان گذرتان به شوشتر افتاد مي توانيد با طي حدود 30 كيلومتر به گتوند هم سر بزنيد. اگر هم در تعطيلات نوروز مسافر اين ديار بوديد شانس بازديد از سد عظيم گتوند را هم از نزدیک داريد.

  مناسب برای
  • طبیعت گردی

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • دزفول
  دزفول
  کاربر لست سکند
  میثم .
  نقدها:
  گزارش
  دزفول از سپیده دم تاریخ
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  شهري زيبا در شمال خوزستان كه در جوار رود خروشان دز قرار دارد. ما به دليل نزديكي بارها به دزفول سفر كرده ايم. با پياده روي در بافت قديمي شهر و ديدن بناهاي آجري منحصر به فرد آن به راحتي به غناي فرهنگي و تاريخي چند هزار ساله آن پي مي بريد.
  دزفول يكي از پايتخت هاي معماري و هنر ايراني و مهد خانه هاي قديمي، سنتي و آجري است. فقط در محدوده بافت تاريخي دزفول بيش از يكصد اثر تاريخي ثبت ملي شده است.
  وجود باغهاي انبوه مركبات اطراف شهر و تفرجگاه هاي ساحلي حاشيه رودخانه دز، دزفول را به يكي از مقاصد اصلي گردشگري شمال خوزستان تبديل كرده است.
  در سفر به دزفول بازديد از بازار قديم، پل قديم ، آسيايهاي آبي، مسجد جامع، آستانه سبز قبا، آرامگاه يعقوب ليث، حمام تاريخي كرناسيون و موزه مردم شناسي آن، روستاي ليوس، آبشار شوي (كه البته با شهر فاصله داره) و .... حتما در برنامه داشته باشيد.
  بهترين زمان سفر به دزفول نيمه دوم سال تا اوايل بهار مي باشد، اما اگر براي آب تني در دز به دزفول مي آييد حتما فصل تابستان را انتخاب كنيد.

  مناسب برای
  • تفریح

  • طبیعت گردی

  • ماجراجویی

  • فرهنگی و تاریخی

  • آرامش و استراحت

  • تفریحات ساحلی

  • سفرهای مذهبی

  نوع سفر:
  تاریخ سفر: